18
PROIECT DIDACTIC Data: 28.03.2014 Scoala Gimnaziala nr.1 Oltina Clasa : a III a Aria curriculara: Matematica şi Ştiinţe ale naturii Disciplina : Ştiinţe ale naturii Unitatea de invatare: Soarele,apa, aerul, solul. Importanta lor pentru vietuitoare. Subiectul lectiei : Soarele - sursa de caldura. Formarea anotimpurilor. Tipul lectiei : Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.3.- sa comunice, in forme diverse, observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate; 2.4.- să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific. OBIECTIVE OPERAŢIONALE

stiinte proiect.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: stiinte proiect.doc

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.03.2014

Scoala Gimnaziala nr.1 Oltina

Clasa : a III a

Aria curriculara: Matematica şi Ştiinţe ale naturii

Disciplina : Ştiinţe ale naturii

Unitatea de invatare: Soarele,apa, aerul, solul. Importanta lor pentru vietuitoare.

Subiectul lectiei : Soarele - sursa de caldura. Formarea anotimpurilor.

Tipul lectiei : Lectie de comunicare - insusire de noi cunostinte;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

1.3.- sa comunice, in forme diverse, observatii si comparatii asupra

corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;

2.4.- să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

OC1 - să descrie în enunţuri simple mişcarea de rotaţie şi mişcarea de revoluţie a Pământului;

OC2 - să explice fenomenele de zi/noapte şi formarea anotimpurilor ca efecte ale mişcării Pământului;

OC3 - să utilizeze corect în descrierea fenomenelor termenii: ”rotaţie”,”axă”, ,,orbita”;

OC4 - să denumeasca unitatea de masura pentru temperatura;

OBIECTIV AFECTIV - formarea unui comportament de protejare a mediului inconjurator;

Page 2: stiinte proiect.doc

STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: observarea, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, munca independenta.

Mijloace de învăţământ: ilustraţie reprezentand miscarea de rotatie a pamantului in jurul axei sale, fişă de lucru, textul suport, fleep-chart, laptop, CD, globul pământesc, termometru

Resurse organizatorice: frontal, individual;

Resurse umane : colectivul clasei format din 17 elevi

Resurse temporare: 45 minute

Bibliografie:

Badescu, Anina - ,,Ştiinţe ale naturii” manual pentru clasa aIII-a, Bucureşti: Editura Aramis 2005

M.E.C. - ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de cunoaşterea mediului la clasele III-IV” , Bucureşti 2004

Volintiru, Luminita, coord., Pamantul, Editura Aramis, Bucuresti, 2004

Todor, Virginia, Barbuleanu, Reasilvia - Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1988

Cerghit. I., (coord.), Perfectionarea lectiei in scoala moderna, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1983

Nicola, I., Pedagogie, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1994

Page 3: stiinte proiect.doc

Momentele lecţiei

Ob Continutul informativ si aplicativ Strategii didactice EvaluareMetode

didacticeMijloacedidactice

Forme de organizare

Pregatirea pentru activitatea de invatare 1'

Pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea orei in conditii optime.

Reactualizarea cunostintelor dobanditeanterior10'

Captarea atentiei:

- prezentarea unei discuţii între un şoarece, o broască şi un melc;

Reactualizarea cunostintelor - Chestionare orala:

Cum se numeste Planeta pe care traim noi oamenii? Ce este Soarele? Planeta Pamant - este singura planeta din Univers? Se prezinta pe fleep -chart Soarele si Planeta Pamant impreuna cu celelalte planete.

Cum se formeaza zilele si noptile?

Cat timp dureaza o rotire completa a Pamantului in jurul sau?

Cum se numesc vietuitoarele care sunt active in timpul zilei?

Dar cele care sunt active in timpul noptii?

-conversatia -textul suport – anexa1

activitate frontala

AprecieriVerbale

Observareasistematica

Page 4: stiinte proiect.doc

Dirijarea invatarii

Anunţarea temei şi a obiectivelor5'

Astăzi vom face o călătorie imaginară în Univers, vom înţelege de ce este cald ziua şi mai frig noaptea şi vom discuta despre cum se formeaza anotimpurile.

Voi anunta tema: "Soarele-sursa de caldura. Formarea anotimpurilor" si voi scrie titlul pe tabla.Elevii vor scrie in caiete.

-conversaţia -caiete, tabla

activitate frontala Observarea

sistematica

Dobandirea cunostintelor

15'OC1

OC2

OC3

Sa gasim răspunsul, la întrebările celor trei prieteni. Pământul şi toate celelalte planete se învârt în jurul Soarelui. Energia provenită de la Soare sub formă de căldură face posibilă întreaga viaţă de pe Pământ. In timpul zilei, cand Soarele lumineaza, in jurul nostru este mai cald. Noaptea caldura scade, este mai frig, pentru ca Soarele nu mai incalzeste partea planetei pe care ne aflam noi, ci partea opusa. Pământul inconjoara Soarele pe un drum imaginar, pa care il numim orbita, acest drum neschimbandu-se niciodata. Pentru a parcurge acest drum, planeta noastra are nevoie de un an. Se prezinta elevilor pe fleep-chart miscarea Planetei Pamant pe orbita in jurul Soarelui.

Pământul se roteste si in jurul axei sale, adica o linie imaginara care uneste Polul Nord cu Polul Sud.

-conversaţia

-explicaţia

-observaţia

problematiza-rea

- planşa ilustrativa,

Fleep- chartlaptop/CD

activitate frontala

activitate

Aprecieri verbale

Observareasistematica

Page 5: stiinte proiect.doc

OC1

OC2

OC3

OC4

Cei doi poli ai Pământului sunt doua puncte imaginare aflate la cele doua parti opuse, mai turtite ale planetei. Axa Pământului este inclinata. Ea isi pastreaza aceasta inclinare, in timp ce planeta se invarte in jurul Soarelui, de-a lungul intregului an.

Se prezinta elevilor globul pamantesc, axa pamantului, cei doi poli. Cand Polul Nord este aplecat spre Soare, tara noastra este bine incalzita, este vara. Polul Sud este in intuneric. Dupa sase luni, Polul Sud va fi cel luminat de Soare. Atunci la noi va fi iarna, iar la Polul Nord va fi intuneric.

Datorită mişcării Pământului în jurul Soarelui, acesta nu este încălzit uniform pe toată suprafaţa lui şi astfel se formează anotimpurile. Care sunt cele patru anotimpuri pe care le întâlnim la noi în ţară? (primăvară, vară, toamnă, iarnă). Temperatura mediului se masoara cu un instrument numit termometru. Termometrul este un tub de sticla care are un lichid colorat in interior si o scara pe care sunt marcate liniute si cifre, adica grade Celsius, dupa numele inventatorului Anders Celsius, un astronom suedez. Termometrul sau se foloseste in prezent in Europa.

-globul pământesc

Anexa 2

termometru

individuală

Page 6: stiinte proiect.doc

Obţinerea performanţei5'

- Observa cu atentie desenul din manual si deseneaza-l in caiet. Precizeaza ce anotimp (vara sau iarna) este in fiecare parte a Pamantului, notata cu o litera (A si B).

- munca independenta

manual Activitate individuala

Auto-evaluare

Retentia si transferul cunostintelor7'

- elevii vor primi o fisa de evaluare (Anexa3) pe care o vor rezolva individual.

Anexa 3

Tema pentru acasa1'

-Foloseste un termometru pentru a masura temperatura aerului de afara pe o perioada de trei zile. Noteaza valoarea temperaturii, aflata prin masurare, dimineata la pranz si seara.

Aprecieri finale1'

Se fac aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectie si se acorda calificative.

-conversaţia Frontal, individuala

Criterii de apreciere

Page 7: stiinte proiect.doc
Page 8: stiinte proiect.doc

Anexa 1

DISPUTA 1

Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi să-şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care de mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din jurul nostru difera de la zi la noapte. Începură prin a-şi spune fiecare părerea:

- Eu cred că noaptea Soarele este inghitit de un monstru!

Page 9: stiinte proiect.doc

DISPUTA 2

Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi să-şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care de mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din jurul nostru difera de la zi la noapte . Începură prin a-şi spune fiecare părerea:

- Da' de unde, spuse broscuţa. De fapt, Soarele, noaptea se duce intr-un palat.

Page 10: stiinte proiect.doc

DISPUTA 3

Melcul, broasca şi şoarecele se hotărâră într-o zi să-şi pună mintea la un loc şi să rezolve problema care de mai mult timp îi frământa: de ce temperatura din jurul nostru difera de la zi la noapte . Începură prin a-şi spune fiecare părerea:

- Eu văd lucrurile cu totul altfel, adăugă melcul. Soarele, noaptea se duce la culcare...;

După ce îşi spuseră acestea, nici unul nu mai voia să renunţe la părerea sa.

Page 11: stiinte proiect.doc

Anexa 2

Mişcarea de rotaţie a Pamântului în jurul axei sale

Mişcarea de rotaţie a Pământului în jurul Soarelui

Page 12: stiinte proiect.doc

Anexa 3

Completează spaţiile lacunare „S-a descoperit că Pământul, asemenea tuturor planetelor, se învârte în jurul Soarelui. O rotaţie completă a …………….. în jurul Soarelui se realizează într-un…………..de zile. Pământul se învârte şi în jurul ……….sale. O rotaţie totală se face în…… de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminată şi încălzită a pământului este….., iar pe partea opusă , neluminată, este ………….

(Pământului, an, axei, 24, zi, noapte)