2
SVjETLINA (Valer) 6R 14. čas Nastavna jedinica: Tonske razlike Tema: str. 24, vježba 5 Tip časa: obrada i vježba Vrijeme za obradu: 1 čas Oblici rada: frontalni i individualni Nastavne metode: dijaloško - demonstrativna Nastavna sredstva: Udžbenik, radovi učenika ranijih generacija 6r Tehnika: crtanje i slikanje olovkama u boji ili akvarelom Korelacija: Fizika, Muzička kultura Cilj i zadaci časa: upoznavanje sa tonskim razlikama. Obrada: Udžbenik, str. 16-17 U obradi tonskih razlika treba prije svega ukazati na navedeni primjer tonske skale boja u Udžbeniku, a zatim i na primjerima u umjetnosti. Takođe, treba povesti razgovor o tome gdje se sve u prirodi ili okruženju mogu zapaziti tonske razlike. Uvodni dio časa Odakle vam je poznata riječ ton? Kakvo značenje ton ima u muzici? Šta vam u svijetu boja govori o razlici u tonu? Kako biste bojom predstavili muzičke tonove? Svjetlina je neraskidivo vezana za boju. Bez svjetla ne vidimo ništa pa ni boje.

SVjETLINA (Valer) 6R.docx

Embed Size (px)

DESCRIPTION

1

Citation preview

Page 1: SVjETLINA (Valer) 6R.docx

SVjETLINA (Valer) 6R

14. čas

• Nastavna jedinica: Tonske razlike

• Tema: str. 24, vježba 5

• Tip časa: obrada i vježba

• Vrijeme za obradu: 1 čas

• Oblici rada: frontalni i individualni

• Nastavne metode: dijaloško - demonstrativna

• Nastavna sredstva: Udžbenik, radovi učenika ranijih generacija 6r

• Tehnika: crtanje i slikanje olovkama u boji ili akvarelom

• Korelacija: Fizika, Muzička kultura

• Cilj i zadaci časa: upoznavanje sa tonskim razlikama.

Obrada: Udžbenik, str. 16-17

U obradi tonskih razlika treba prije svega ukazati na navedeni primjer tonske skale boja u Udžbeniku, a zatim i na primjerima u umjetnosti. Takođe, treba povesti razgovor o tome gdje se sve u prirodi ili okruženju mogu zapaziti tonske razlike.

Uvodni dio časa

Odakle vam je poznata riječ ton?

Kakvo značenje ton ima u muzici?

Šta vam u svijetu boja govori o razlici u tonu? Kako biste bojom predstavili muzičke tonove?

Svjetlina je neraskidivo vezana za boju. Bez svjetla ne vidimo ništa pa ni boje.

Za zvučne tonove kažemo da se kreću od nižih ka višim. Kakve u tom smislu mogu biti boje?

U stvaranju crteža ili slike možemo koristiti samo jednu boju (odnosno dvije, ako računamo i pozadinu) ili više njih.

I u jednom i u drugom slučaju tonske razlike su iste, one se odnose isključivo na količinu svjetlosti koju boja odbija ka nama. Tamniji tonovi odbijaju manje svjetlosti a svjetliji više.

U obradi zadate vežbe treba voditi računa o tehničkim karakteristikama olovaka u boji i akvarela.

Page 2: SVjETLINA (Valer) 6R.docx

Sličnost ove dijve tehnike je u tome što obje koriste bjelinu podloge za postizanje svjetlijih tonova.

Stavljajući više boje na podlogu potpunije je pokrivamo i dobijamo tamniji ton. Sa manje boje bjelina podloge više izbija na površinu i ton je svjetliji.

Glavni dio časa

Učenici rade na toniranju mreže kvadrata.

Korektura tokom rada.

Završni dio časa

Razgovor o radovima. Ko je od učenika ostvario najpostupniji prelaz od svijetlog ka tamnom.