9
PROIECT DIDACTIC Data: 15.10.2008 Clasa: I B Scoala cu clasele I-VIII nr. 3 Baia Institutor:Morosanu Elena- Ramona Disciplina : Abilitati practice Aria curriculara : Arte Tema: « TABLOU DE TOAMNA » Tipul de activitate: de invatare Forma de realizare:observare Tehnica folosita : colaj colectiv Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator precum si stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia; verificarea si sistematizarea cunostintelor despre fructele si legumele de toamna ( caracteristici si utilitate);cunoastera unor reguli igienice cu privire la consumarea lor. Obiectiv cadru: proiecterea, confectionarea si evaluarea unor produse simple Obiective operationale: a) cognitive: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili: - sa cunoasca elementele componente ale lumii inconjuratoare; - sa comunice idei pe baza obsevatiilor efectuate; - sa recunoasca anumite schimbari si transformari din mediul inconjurator; 1

Tablou de Toamna-proiect Abilitati

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.10.2008Clasa: I BScoala cu clasele I-VIII nr. 3 BaiaInstitutor:Morosanu Elena- RamonaDisciplina : Abilitati practiceAria curriculara : ArteTema: «   TABLOU DE TOAMNA »Tipul de activitate: de invatareForma de realizare:observareTehnica folosita : colaj colectivScopul activitatii:

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator precum si stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia; verificarea si sistematizarea cunostintelor despre fructele si legumele de toamna ( caracteristici si utilitate);cunoastera unor reguli igienice cu privire la consumarea lor.

Obiectiv cadru: proiecterea, confectionarea si evaluarea unor produse simple

Obiective operationale:

a) cognitive: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:

- sa cunoasca elementele componente ale lumii inconjuratoare;

- sa comunice idei pe baza obsevatiilor efectuate;- sa recunoasca anumite schimbari si transformari din

mediul inconjurator;

- sa descopere si sa denumeasca partile componente ale unui copac;

- sa descrie caracteristicile prin antrenarea tuturor organelor de simt privind culoarea, mirosul toamnei;

- sa motiveze necesitatea spalarii fructelor inainte de a le folosi;

- sa-si reaminteasca semnele grafice invatate; b)afective:

- sa participe alaturi de adulti la actiuni de ingrijire, ocrotire si de

1

Page 2: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

protejare a mediului;- sa iubeasca natura, sa ingrijeasca natura, sa ingrijeasca

plantele la „Coltul viu”;- sa participe la actiunile „Micii ecologisti”respectand

unele norme ecologice;- sa respecte reguli de igiena la folosirea in alimentatie a

merelor. c)psiho-motorii: - sa se concentreze atunci cand li se vorbeste; - sa raspunda prompt la cerintele invatatoarei; - sa manuiasca materialele cu usurinta. Metode si procedee:ghicirea, observatia, demonstratia, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire. Material didactic: - plansa- „Toamna”

- cos cu fructe;- hartie glasee- tablouri cu aspecte caracteristice toamnei, imagini cu fructe/legume de

toamna; Material bibliografic:

- „Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”;- „Programa pentru abilitati practice-clasa I”–

Bucuresti 2005; Forme de organizare: frontal si individual

Locul de desfasurare: sala de clasaDurata: 45minute

2

Page 3: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

I. Captarea atentiei

-Dezlegarea unei ghicitori:„Frunzele pe ramuri au ingalbenit Ploua , ploua intr-una Cine a sosit?”

Ghicirea

II. Reactualizarea cunostintelor

- Dupa ce cunoastem noi anotimpul toamna?

Ce fac copiii, oamenii, pasarelele? - Se arata peisaje de toamna

- Se dezvaluie cosul cu fructe.

- Spalam fructele inainte de a le manca?

- Salata de fructe-joc didactic( se impart biletele cu fructe si se ridica pe rand fructele nominalizate. Daca se striga salata fructe se ridica toate fructele)

- Discutii despre bogatiile toamnei

- Cum e natura? A ce miroase aerul?

- Ce se intampla cu pasarile calatoare?

- Cum sunt copacii?- Dar florile?- Cum trebuie se avem

grija de natura? De

Conversatia

Joc didactic

Conversatie

Brainstorming

Observatia sistematica

3

Page 4: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

copaci? De flori?- Avem voie sa aruncam

gunoaie pe jos?pamantul si natura plang daca le aruncam .

-

Stim un cantecel despre toamna?

„A, a, a, acum e toamna dafrunza-n codru-ngalbenesteiarba-n camp se vestejestea,a,a,acum e toamna da.

E,e,e, placuta vreme e,Struguri, prune, mare, pere, Noi avem dupa placere, e,e,e,placuta vreme e!

I,i,i, veniti copiii la viiiStrugurele must se face Si noua mustul ne placeI,i,i, veniti copii la vii!

O,o,o,cocorii zboara-n stolSe duc cuci si randunele si ne pare rau de eleO,o,o, cocorii zboara-n stol!”

cantec

III. Anuntarea temei si

enuntarea obiectivelor

Vreti sa aducem toamna in clasa noastra?Astazi la abilitati practice vom realiza un colaj cu copaci desfrunziti.

- impreuna veti veni sa lipiti elementele care vor alcatui un tablou.

- Ce puteti face cu un tablou? putem decora clasa, camera, casa.

Conversatia

Explicatia

IV. Dirijarea procesului de

invatare

- Fiecare sa-si aleaga din cosulet cate un element( ce vrea el): frunze,

ConversatiaObservatia

4

Page 5: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

V.

VI.

Executarea lucrarii

Evaluare

crengute, tulpina, soare, nori, flori, pasarele, iarba

- Priviti-le si ganditi-va unde trebuiesc asezate: sus e cerul, jos pamantul.

- Ce se afla sus pe cer?- Dar jos pe pamant?- Din ce este alcatuit un

copac?- unde o sa lipim

copacii? Sus sau jos?- Atentie la centrul de

interes al lucrarii

- Elevii se gandesc, comunica intre ei, vin si lipesc pe plansa elementele colajului

- Colaboreaza- Sunt indrumati

permanent, mai ales cu privire la estetic lucrarii, simetria, etc.

- pe fiecare frunza cazuta eivin si scriu cate un semn grafic invatat: -linii inclinate - grupuri de doua linii inclinate si un punct - carligul de la umeras - bastonate cu intorsatura in sus/ jos - linia serpuita - bucle mici - bastonate legate - linia serpuita - ovalul - semiovalul - zala, etc.

Se apreciaza tabloul de toamna rezultat si se va expune la afisierul clasei cerandu-se parerea elevilor despre design.

Demonstratia Observatia

Invatarea prin descoperire

consolidare

5

Page 6: Tablou de Toamna-proiect Abilitati

6