27
BAKI MƏKTƏB : 232 SİNİF: 5 FƏNN: İNFORMATİKA MÜƏLLİF : ƏKBƏROVA AYNUR TARİX : 2013

TARİX : 2013

Embed Size (px)

DESCRIPTION

ŞƏHƏR: BAKI MƏKTƏB : 232 SİNİF: 5 FƏNN : İNFORMATİKA MÜƏLLİF : ƏKBƏROVA AYNUR. TARİX : 2013. MƏZMUN XƏTTİ. İNFORMASİYA VƏ İNFORMASİYA PROSESLƏRİ. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Page 1: TARİX :        2013

ŞƏHƏR: BAKI MƏKTƏB : 232 SİNİF: 5 FƏNN: İNFORMATİKA

MÜƏLLİF : ƏKBƏROVA AYNUR

TARİX : 2013

Page 2: TARİX :        2013

İNFORMASİYA VƏ

İNFORMASİYA

PROSESLƏRİ

MƏZMUN XƏTTİ

Page 3: TARİX :        2013

Alt STANDART

1.2 İnformasiya və informasiya prosesləri

1.2.1 İnformasiyaların qəbul edilməsi üsullarını sadalayır.

STANDART

Page 4: TARİX :        2013

MÖVZU

İNFORMASİYA NƏDİR ?

Page 5: TARİX :        2013

Təbiətdə və cəmiyyətdə olan informa- siya mənbələrini qruplaşdırmaq.Təbiətdə və cəmiyyətdə informasiyla- ra misal göstərmək.

İnformasiyanın növlərin tanımaq.

MƏQSƏD

Page 6: TARİX :        2013

İSTİFADƏ OLUNANİŞ FORMALARI

FƏRDİ İŞ KİÇİK QRUPLARLA İŞ

Page 7: TARİX :        2013

Müzakirə

TEXNİKALARBeyin

həmləsi

Page 8: TARİX :        2013

• Azərbaycan dili : 1.2.1 Müşahidə etdiyi əşya, hadisələr haqqında və şəkillər üzrə danışır

• Riyaziyyat: 5.1.1. Şagird tələb olunan məlumatları müxtəlif mənbələrdən toplayır və qeyd edir.

İNTEQRASİYA

Page 9: TARİX :        2013

DƏRSLİKLƏRİŞ VƏRƏQLƏRİ

TƏCHİZAT

Page 10: TARİX :        2013

Qobustan qayalıqları.Ilk adı Duvannı olmuşdur.1901-1905-ci ildə ilk dəfə neft

xaricə istehsal edilib

Page 11: TARİX :        2013

Yönəldici sualVerilmiş şəkillərlə duyğu üzvləri arasında hansı əlaqə var ?

GÖZ QULAQ BURUN DİL

İnsanın duyğu üzvləri

DƏRİ

Page 12: TARİX :        2013

İnformasiyanı insan hansı formalarda qəbul edir və işlədir?

Tədqiqat sualı

Page 13: TARİX :        2013

Şagirdlər kiçik qruplara ayrılır.

Qruplara alternativ tapşırıqlar verilir.

TƏDQİQATIN APARILMASI

I V

IIIIV VI

II

Page 14: TARİX :        2013

I qrupŞəkillərdən hansı informasiyanı alırsınız ?

Həmin informasiyalar haqqında yazın

Page 15: TARİX :        2013

II QRUP• Açar sözlərdən istifadə etməklə hər bir infor-

masiyanın yanında onu əldə etməyin mümkün yollarını göstərin.

Görməklə dadmaqla Eşitməklə toxunmaqla Iyləməklə

Page 16: TARİX :        2013

III QRUPHər heyvan üçün mühüm əhəmiyyətə malik duyğu üzvü

vardır. Şəkildəki canlılarda hansı duyğunun daha əsas olması haqqında məruzə hazırlayın.

Page 17: TARİX :        2013

IV QRUPU

• İnsan ətraf aləmdən informasiyanı necə ala bilir? Şəkillər üzərində izah edin.

Page 18: TARİX :        2013

V QRUPİnformasiyanın qəbul edilməsinə görə insanın fəaliyyəti ilə

kompyuterin fəaliyyətini müqayisə edin. Oxşar və fərqli cəhətlərini Venn diaqramında göstər.

Page 19: TARİX :        2013

VI QRUP• İnsan duyğu üzvləri vasitəsilə informasiyanı

alırsa şəkillərdəki uyğunsuzluğu tap

İNFORMASİ-YANIN

QƏBULU

Page 20: TARİX :        2013

İNFORMASİ-YANIN

QƏBULUVİZUAL

SƏSQOXU

DAD

DAKTİL

Məlumat mübadiləsi

Page 21: TARİX :        2013

Hər bir qrup öz işini təqdim edir. Şəkillər müzakirə olunur. Məlumat mübadiləsi baş verir.Müəllim və digər qruplar çıxış edənə aşağıdakısuallarla müraciət edə bilər. İnsan ətraf aləmdə informasiyanı necə alır?İnformasiyanın qəbul edilməsi üsulları nədən

asılıdır ?

Məlumatın müzakirəsi və təşkili:

Page 22: TARİX :        2013

Ümumiləşdirmə və nəticəMüəllim şagirdlərin cavablarını ümumiləşdirib, onlarla bir-likdə nəticə çıxarır:İnsan informasiyanı 5 duyğu üzvü tərəfindən qəbul edil-məsindən asılı olaraq infor-masiya vizual,səs, qoxu, dad və daktil informasiyası adlanır. İnsan aldığı informasiyanın 90%ni görmə, təxminən 9%-ni eşitmə və yalnız 1%-ni qa-lan duyğu üzvləri vasitəsilə alır. Duyğu üzvlərinin verdiyi informasiya bəzən kifayət etmir. Ona görə də insanlarMüxtəlif alətlər cihazlar kəşfetmişdir.

Page 23: TARİX :        2013

Yaradıcı tətbiq etmə1. İnsanın dad bilmə üzvü 3. Eşitmə üzvü 2. İnsanın iyi bilmə üzvü 4. Toxunma üzvü Üfüqü açılmış hərflər bizə əsas sözü müəyyənləşdirəcək.

DZ

Page 24: TARİX :        2013

EV TAPŞIRIĞIGündəlik aldığınız

informasiyaları növünə görə ayırmaq

Page 25: TARİX :        2013

QİYMƏTLƏNDİRMƏ

I

II

III

Iv

V

VI

ƏM

ƏKD

AŞLI

Q

DİN

LƏM

Ə

NİZ

AM-

İNTİ

ZAM

QRU

PUN

№ S

İ

Çıxış edən qrupun təqdimatına edilən əlavə

düzəlişlər

İŞİN DÜZGÜN YERİNƏ

YETİRİLMƏSİVƏ TAMLIĞI

ÜMUMİ NƏTİCƏ

Page 26: TARİX :        2013

QİymƏtlƏndİrmƏ MEYARI

I səviyyə

II səviyyə

III səviyyə

IV səviyyə

İnsanda və digər canlılarda duyğu üzvlərinin rolunu izah edir.

İnformasiyanın qəbul olunmasını nümunələrlə izah edir.

İnformasiyanın qəbul edilməsi üsullarını fərqləndirir.

İnformasiyanın hansı üsulla qəbul olunduğunu müəyyən edir

Page 27: TARİX :        2013

TƏŞƏKKÜRLƏR