Të drejtat e pronësisë në Shqipëri : sfida dhe perspektiva

 • View
  221

 • Download
  6

Embed Size (px)

Transcript

 • ProPerty rights issues in AlbAniA: ChAllenges And PersPeCtives

  Arlind Rama

  Zyra e TiransRruga Abdi Toptani, Torre Drin, kati 3P.O. Box 1418Tirana, Albania

  Telefon:00355 (0) 4 225098600355 (0) 4 2273306

  Homepage:http://www.fes.org.al

  RINIA SHQIPTARE 2011Mes besimit pr t ardhmen dhe dyshimit pr t tashmen!

  Alba ela

  Tidita Fshazi

  Arbjan Mazniku

  Geron Kamberi

  Jonida Smaja koordinatore e FES

  t drejtAt e Pronsis n shqiPri: sfidA dhe PersPektivA

  Arlind Rama

  Zyra e TiransRruga Abdi Toptani, Torre Drin, kati 3P.O. Box 1418Tirana, Albania

  Telefon: 00355 (0) 4 225098600355 (0) 4 2273306

  Homepage: http://www.fes.org.al

  RINIA SHQIPTARE 2011Mes besimit pr t ardhmen dhe dyshimit pr t tashmen!

  Alba ela

  Tidita Fshazi

  Arbjan Mazniku

  Geron Kamberi

  Jonida Smaja koordinatore e FES

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  1

  T drejtat e pronsis n Shqipri:

  Sfida dhe perspektiva

  Arlind Rama

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  2

  T drejtat e pronsis n Shqipri:

  Sfida dhe perspektiva

  Arlind Rama

  Tiran, Mars 2013

  Mundsuar nga:

  Fondacioni Friedrich-Ebert

  Zyra e Tirans

  Rruga: Abdi Toptani, Torre Drin, Kati i 3-t

  Kutia Postare 1418

  Tiran, Shqipri

  Autori

  Arlind Rama sht diplomuar n Financ, nga Universiteti i

  Tirans e ku pas diplomimit sht angazhuar si asistent n lndn

  e Drejtimit Financiar. Fushat e tij t eksperiencs profesionale

  prfshijn: bankingun, mikrofinancn, sigurimet, shtjet e

  investimeve t huaja dhe dhomat e tregtis. Aktualisht shrben si

  studiues ekonomik dhe sht kandidat doktorature n Universitetin

  e Tirans.

  Ky punim prfaqson vetm opinionet e autorit

  bazuar n referencat e specifikuara.

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  3

  Tabela e prmbajtjes

  Parathnia nga H.E. Carola Mller-Holtkemper

  N vend t prmbledhjes ekzekutive

  1. Hyrje

  2. Zhvillimet e reformave n fushn e t drejtave t pronsis

  3. Aspektet ekonomike lidhur me shtjet e pronsis dhe lehtsin e t brit biznes

  4. Skenare mbi prmirsimin e sistemit t administrimit t t drejtave t pronsis

  - Vshtrim i par:

  o Institucione m efektive dhe efiente pr t drejtat e pronsis.

  o Modeli i nj agjensie t vetme.

  o Burimet njerzore n mbshtetje t efiencs organizative.

  - Vshtrim i dyt:

  o Nj qasje e ndryshme n monitorimin e implementimit t reformave

  - Vshtrim i tret:

  o N rritje t besueshmris publike nprmjet transparencs dhe lehtsis n aksesin e t

  dhnave.

  o Debati publik n shrbim t konsolidimit institucional

  o Shrbimet online si mjet pr transparenc dhe akses t lehtsuar

  - Vshtrim i katrt:

  o Taksa e prons, instrument n nxitje t prdorimit efient t prons

  Shtojc

  Referencat

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  4

  Parathnie

  T drejtat e pronsis t mirprcaktuara e t detyrueshme pr tu zbatuar jan parakusht pr funksionimin e ekonomis s tregut. Pr sa koh kto t drejta jan t dobta, nj ekonomi tregu nuk mund t shrbej me efienc dhe progresi ekonomik sht thellsisht i penguar. Eksperienca shqiptare nuk sht unike n kt fush. Pas rnies s komunizmit, shum vende t Evrops Qendrore dhe Lindore u prballn me sfida t ngjashme, duke prfshir edhe ish-Republikn Demokratike Gjermane.

  Eksperienca gjermane ka treguar disa element: Nga kndvshtrimi ligjor, dukej logjike q ti ktheheshin ish-pronarve pronat e konfiskuara, dhe nj maxhoranc e gjer votoi n favour t kthimit t tyre. N at koh, mundsia e kompensimit ishte e asociuar me nj barr t rnd financiare.

  N praktik, vendimi pr pronarin ligjitim t nj prone u provua t ishte ekstremisht i vshtir n shum raste. Struktura industriale e Gjermanis Lindore kishte ndryshuar krejtsisht. Ishte e vshtir t dallohej mes pronsis t nj kompanie dhe t nj pasurie t paluajtshme. Regjistrat e toks neglizhoheshin nga autoritetet e RDGJ dhe ishin t paplot, e n m t shumtn e rasteve ish-pronart nuk jetonin m, pr kt arsye shtjet e pronsis ishin gjithashtu subjekt i shtjeve t pazgjidhura t trashgimis. Si pasoj, kishte shum pretendues pr nj numr t madh pronash. Pr sa koh t drejtat e pronsis nuk ishin t prcaktuara qartsisht, ishte e vshtir t trhiqeshin investitort potencial, siprmarrjet humbn shum mundsi investimi dhe kishin vshtirsi n financimin e biznesit t tyre.

  Republika Federale Gjermane ragoi shpejt, q n Mars 1991, ndaj kriticizmit t lart nga ekonomistt, politikant lokal e akademikt, duke prezantuar nj ligj plotsues pr heqjen e pengesave n zgjidhjen e shtjeve t t drejtave t pronsis. Ligji nuk vuri n dyshim parimin e kthimit n natyr, por e bri m mir t menaxhueshm duke i vendosur kufizime vlefshmris s tij.

  Nj tjetr element i rndsishm pr zgjidhjen e shtjeve t kthimit t pronave ishte ai efiencs dhe nivelit t besimit n sistemin e drejtsis.

  sht merit e ksaj ekspertize prezantimi i situats s komplikuar t t drejtave t pronsis n Shqipri, n nj mnyr t shkurtr dhe shum t kuptueshme. Pr kt arsye, kjo mund t shrbej si nj baz e mir informacioni pr diskutime t mtejshme.

  Tiran, Mars 2013

  Carola Mller-Holtkemper

  Ambasadore e Republiks Federale t Gjermanis

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  5

  N vend t prmbledhjes ekzekutive

  shtjet e pronsis vazhdojn t konsiderohen ende sot, nj shqetsim madhor pr

  zhvillimin e prgjithshm ekonomik t Shqipris. Tregu i pasurive t patundshme

  prballet n mnyr konstante me sfida t shumta, q n nj numr t konsiderueshm

  t rasteve, origjinojn nga mungesa e nj sistemi t qart e funksionues t administrimit

  t t drejtave t pronsis. Mirspecifikimi i t drejtave t pronsis dhe regjistrimi i

  mirdokumentuar i pronave t paluajtshme kan nj rndsi primare n projektimin

  afatgjat dhe prmirsimin e planifikimit urban, si dhe t zhvillimit t infrastrukturs,

  duke lejuar hapsirat e nevojshme pr implementimin e reformave shtetrore. Me qllim

  q t jet efient, sistemi i administrimit t pronave duhet t garantoj pronsin dhe

  zotrimin e prons nga pronart, e ligjshm, duke i shrbyer prforcimit t

  qendrueshmris s sektorit t pronave t paluatshme, reduktimit t mosmarrveshjeve

  pr tokn, lehtsimit t transaksioneve n lidhje me pronat dhe mbshtetjes s

  mirqeverisjes. Realiteti kaotik i pronave t paluajtshme n vend dhe shqetsimet e

  grupeve t interesit pr t drejtat e pronsis kan rritur vmendjen mbi rndsin e

  efektivitetit t reformave dhe efiencs se agjensive shtetrore prgjegjse pr kto

  shtje.

  Agjensit shtetrore si ZQRPP, AKKP and ALUIZNI duhet t rritin koordinimin

  mes tyre pr t siguruar nj system administrimi t shpejt, mir-funksionues dhe

  t pakontestueshm. N t njjtn gjatsi vale duhet t jet edhe bashkpunimi

  mes qeveris lokale dhe asaj qendrore.

  Unifikimi i databazs s pronave t paluajtshme duke aplikuar t njjtat krkesa

  dhe standarde teknike, mbshtetur n dokumentet e pranuare ligjore t

  pronsis n prputhje me t dhnat hartografike, sht nj process i

  rndsishm.

  Procedura m efiente t regjistrimit t prons do t ndikonin n reduktimin e

  kostove pr transaksionet dhe do t prmirsonin sigurin e t drejtave t

  pronsis.

  Nj zgjidhje alternative q mund t kontribuoj n rritjen e efiencs dhe

  efektivitetit t sistemit t administrimit t pronave t paluajtshme do t ishte

  krijimi i nj agjensie t vetme q do t merrej me t gjitha llojet e shtjeve t

  pronsis.

 • T drejtat e pronsis n Shqipri: Sfida dhe perspektiva

  6

  Rndsia e burimeve njerzore pr efiencn organizative duhet t merren n

  konsiderat pr t optimizuar performancn e agjensive shtetrore lidhur me

  shtjet e pronsis. Ndryshimet institucionale dhe teknologjike n agjensit e

  administrimit t toks, q po ndodhin n Shqipri, krkojn nj investim t

  dedikuar n kapitalin njerzor.

  Nj qasje e ndryshme n monitorimin e implementimit t reformave, duke u

  bazuar n nj prfshirje m t gjer t grupeve t interesit dhe shoqris civile,

  do t mund t shrbente pr t rritur efektivitetin e inisiativave institucionale t

  ndrmarra. Pjes e rndsishme e ktij proesi mund t jet ngritja e komiteteve

  t prbashkta mes funksionarve publik, ekspertve ndrkombtar n

  reformat n fushn e t drejtave t pronsis dhe profesionistve t shoqris

  civile, pr t monitoruar n baza t vazhdueshme implementimin e reformave

  dhe vlersimin hap pas hapi t ndikimit t proesit t reformimit n zhvillimin e

  qendrueshm t ktij sektori.

  Krijimi i nj platforme diskutimi publik mbi t drejtat e pronsis pr shkmbimin

  e informacionit, t eksperiencs dhe koordinimin mes aktorve institucional,

  akademis dhe shoqris civile do t jet e rndsishme pr t prfshir t gjitha

  grupet e interesit n proesin e reformimit t sistemit t t drejtave t pronsis.

  Debati publik mund t mbshtes zhvillimin dhe prmirsimin e koordinimit n

  prpjekjet pr zgjidhjen e shtjeve kye t pronsis, duke kontribuar n rritjen

  e mtejshme t besimit publik n institucione dhe gjenerimin e gjithprfshirjes

  s nevojshme t grupeve t interesit pr t prshpejtuar implementimin e

  reformave dhe realizuar garantimin afatgjat t t drejtave mbi pronn pr do

  individ.

  Me prfundimin e suksesshm t dixhitalizimit t t gjitha t dhnave nga

  regjistrat e pronsis mbi tokn, nj sistem shrbimesh online nprmjet

  internetit do t mund ti ofronte publikut t gjer nj akses t teht e transparent

  n rekordet dixhitale t do prone, duke