Click here to load reader

Të zhvillojmë edukimin e të drejtave të njeriut në zemër të Arsimit të

 • View
  254

 • Download
  4

Embed Size (px)

Text of Të zhvillojmë edukimin e të drejtave të njeriut në zemër të...

 • 1

  UNIVERSITETI MARIN BARLETI N RRUGTIMIN

  E PROJEKTIT EVROPIAN

  T zhvillojm edukimin e t drejtave

  t njeriut n zemr t Arsimit t Lart

  2012-2014

 • Ky projekt i financuar nga programi TEMPUS i Komisionit Evropian synoi Zhvillimin n zemr t arsimit ton t lart t edukimit me t drejtat e njeriut. N zbatimin e tij u prfshin 11 Universitete nga 5 shtete t rajonit t Ballkanit dhe nga Mbretria e Bashkuar, Suedia, Gjermania, Irlanda nn drejtimin e Universitetit t Roehamptonit, Londr. Tre vjet m par nism rrugtimin s bashku nga Tirana n Podgoric, n Sarajev e Zenica, n Beograd e Novi Sad, n Prishtin, pr tu ritakuar edhe nj her n Tiran, ku bm bilancin e arritjeve t projektit. T shoqruar nga antar t stafeve tona akademike, t mbshtetur fort nga ata dhe studentt tan, ne zhvilluam nj varg aktivitetesh t gjith s bashku dhe secili ve e ve n vendin e tij, duke kontribuar n nj fush kaq t rndsishme si kjo e t drejtave t njeriut. N janar 2012, n takimin e par si grup drejtues n Londr, nisur nga idea themelore e projektit, krijuam togfjalshin Higher Education Action for Rights Teaching, akronimi i t cilit do ti jepte ktij projekti emrin domethns HEART - ZEMR! Veanrisht n rajonin ton, ku historia jo e largt politike e drejtimit totalitar, me liri dhe t drejta t kufizuara apo ajo m e afrta e tranzicionit, me vlera t lkundshme, me korrupsion t prhapur dhe kriminalitet t lart, me probleme pakicash e shumicash, territoresh e kufijsh, dukej se e bnte zbatimin e tij sa t domosdoshm aq edhe me impakt.

  N kto tre vjet u prqendruam kryesisht: nanaliznekurrikulaveprtevidentuarmangsitntolidhurmeedukiminestudentvetanmet drejtatenjeriut; nzgjerimineprogramevetstudimitmlnddhetemaqzgjerojndhethellojndijetnfushneedukimitmetdrejtatenjeriut,prtdrejtatenjeriut,nprmjettdrejtavetnjeriut; nprfshirjenetgjithstudentvenveprimtaritakademikeprtdrejtatenjeriut,poredhenveprimtarigjithnjnrritjejashtprogramitmsimornshrbimtideskryesoretedukimitprtnjo-hur,krkuardherespektuartdrejtatesecilit; nlidhjenmtefektshmedhetqendrueshmetbotsakademikemeattorganizatavemeprofiletndryshmetshoqriscivile,tcilatkontribuojnnktfush.

  Sot ne kemi n mjediset tona universitare nj ndjeshmri m t lart pr t drejtat e njeriut, kemi m shum student t prfshir n veprimtarit sociale, kemi m shum lnd dhe programe t lidhura drejtprdrejt me t drejtat e njeriut apo q e prforcojn msimin e tyre dhe n lnd q duken m t largta; kemi m shum mjete dhe manuale didak-tike pr msimnxnien e tyre; kemi faqen e prbashkt t internetit ku stafet tona akademike do t shkmbejn prvoja dhe do t msojn nga njri tjetri; dhe pr m tepr kemi nj rrjet t ri social (jo vetm virtual), t krijuar nga vizitat e ndrsjella n universitetet e rajonit, nga leksionet q akademikt e rinj dhan n universitetet partnere n projekt, nga diskutimet e gjata pr prmirsimin e curriculave, nga veprimtarit e shumta jo vetm akademike.

  Realizimi i ktij projekti krkoi dhe pati kontributin e t gjith stafit akademik dhe administrativ t Universitetit ton. Lista do t ishte e gjat, por disa koleg dhe bashkpuntor kam knaqsi ti evidentoj n mnyr t veant pr prkushtimin, seriozitetin dhe kompetencn e dshmuar: Dorian Janon, Edlira Llohn, Elona Banon, Eurona Lekn, Jonida Lamajn, Lavdie Rucin, Migena Kapllanajn, Anisa Branon, Anisa Kason, Siljo Stefanin, Amir Esmaeilakhtarin dhe Ervis Martanin, q iu bashkua m von grupeve tona t puns. Autoritetet drejtuese t Universitetit gjat ksaj periudhe kan qen kurdoher t gatshm pr t mbshtetur dhe lehtsuar zbatimin e tij. Nenukishimaspakskeptikkurefilluam.Kishimbesimsedotiadilnimmbandheiadolm!Megjithat jemi t bindur se ende mbetet shum pr t br, q bota akademike t jet nj aktor dhe z edhe m i fuqishm pr t udhhequr me ide dhe praktika t mira procesin e gjat dhe aspak t leht t respektimit t dinjitetit e t drejtave t secilit n nj bot t trazuar, q studentt t cilt edukohen n institucionet tona t jen sot dhe nesr mbrojtsit dhe garantuesit e respektimit t t drejtave t njeriut brenda vendit, n rajon dhe m gjer.

  Dr.SaemiraPinoKoordinatoreeprojektitprUMB

  Tetor2014

  Ne nuk ishim aspak skeptik kur e filluam.

  Kishim besim se do tia dilnim mban dhe ia dolm!

 • 3

  UniversitetiMarinBarletishtnjndrtreUniversiteteteShqipris,qubpjeseprojektitTzhvillojmmtejedukiminetdrejtavetnjeriutnarsiminelart,financuarngaprogramiTEMPUSiKomisionitEvropian.Projektilidhinnjrrjetbashkpunuespartneriteti,universitetetrajonittBallkanitPerndimor,njngaKosova,dyngaMaliiZi,dyngaBosnja-HerzegovinadhetrengaSerbia,sidheuniversitetemeekspertiztdalluarnktfushngaGjermania,Suedia,IrlandadheMbretriaeBashkuar.

 • 4

  Fitues i Konkursit Krijo Nj Logo HEART Tempus 2012

  N kuadrin e Projektit HEART studentt u ftuan n konkursin pr krijimin e logos zyrtare t tij. Pas nj seleksioni-mi paraprak n secilin prej universiteteve pjesmarrs n projekt (Universiteti Marin Barleti, Universiteti i Tirans, Universiteti Evropian i Tirans, Shqipri; Universiteti i Prishtins, Kosov; Universiteti i Sarajevs dhe i Zenics n Bosnj-Herzegovin; Universiteti i Podgorics dhe i Donja Gorics n Malin e Zi; Universiteti i Beogradit, Kragu-jevacit dhe i Novi Sadit n Serbi) u drguan pr vlersim 33 logo - krijime t studentve. Nga UMB n fazn finale morn pjes studentt e vitit t par Fatjon Kapllanaj dhe Mirjan Petro dhe studenti i vitit t dyt Endri Ymeraj. Juria e konkursit, e prbr nga Komiteti Drejtues i projektit prej 21 antarsh przgjodhi logot m t mira. N fund t procesit, ndr tre logot e przgjedhura, me shumic votash u prcaktua fituese logoja e krijuar nga Mirjan Petro, student i UMB. Kjo logo sht prdorur n t gjith dokumentacionin e projektit HEART gjat tre viteve.

  PRMIRSIMI I KURRIKULAVE AKADEMIKE

  Lndtreja Nciklinepartstudimeve

  - Teorit dhe problemet e nacionalizmit- E drejta kushtetuese - E drejta kushtetuese krahasuese

  Prmirsimelndore- Gjeopolitika n Ballkan Pakicat Kombtare dhe t drejtat e tyre - Hyrje n Sociologji Dimensionet sociale t t drejtave t njeriut, Prkatsia Gjinore, T drejtat e njeriut - Probleme Sociale T drejtat e grave, fmijve dhe t moshuarve Interneti dhe t drejtat e njeriut- Hyrje n PsikologjiDimensionet psikosociale dhe dhunimi i t drejtave t njeriut- Psikologjia SocialeDinamika psikosociale e gjenociditDiferencat, konflikti dhe dhuna- Psikologjia OrganizativeT drejtat n vendin e puns Prgjegjsia sociale e korporatave- Sociologjia e punsAntiracizmi Koalicionet e BE pr avokati

  - Politikat socialeKorniza rajonale ligjore e DNjPolitikat evropiane t DNj- Hyrje n FilozofiT drejtat natyrore dhe t drejtat pozitiveAutoriteti i shtetit dhe politikat e identitetit dhe mark-sizmi- E drejta administrativeE drejta pr informim, detyrimet e administrats pr trajtim t barabart, pr shrbim transparentmbrojtja e t dhnave personale- E drejta e punsT drejtat themelore n pun, respektimi i dinjitetit, liria sindikale

  Nciklinedyttstudimeve

  - Administrim Arsimi - Msimdhnia dhe t nxnitEdukimi i t drejtave t njeriut- Sociologji e zhvillimit 120 kredite me theks te t Drejtat e njeriut- Psikologjia ligjoreDrejtsia terapeutikeE drejta e personave t mbajtur n kujdestari- Etika ligjore, shtje profesionale & Ligjore Marrdhniet mes etiks ligjore dhe t DNjElementt e gjykimit t drejt- E drejta socialeT drejtat kushtetuese, sociale

 • 5

  Minor:TDrejtateNjeriutUniversiteti Marin Barleti i ka pasur prher n fokusin e vet t drejtat dhe lirit themelore t njeriut. Qenia part-ner n projektin HEART, me objektiv prmirsimin e kurrikulave n fushn e t drejtave t njeriut, e nxiti UMB t krijoj kurrikuln e re t minorit pr TDrejtateNjeriut, dhe ta ofroj at pr t gjith studentt e ciklit t par t studimeve si dhe t promovoj zhvillimin e t drejtave dhe lirive t njeriut n ciklin e dyt t studimeve, nprmjet nj bashkpunimi shumpalsh.Mevendiminnr.4/13,dat23.04.2013,SenatiiUMB,miratoi minorin T drejtat e njeriut, t prbr nga katr lnd, me 6 kredite secila.

  HyrjentdrejtatenjeriutKodiilnds: HRI 311Viti: XXXXDepartamenti: Drejtsis Kredite: 6 ETCST drejtat e njeriut n kohn ton jan shndrruar n nj lnd t lidhur ngushtsisht me t drejtn substanciale, ekonomin dhe politikn. Nga pikpamja politike dhe juridike t drejtat dhe lirit themelore kan evoluar aq shum sa nga ekskluziv e s drejts s brendshme jan shndrruar n nj realitet ndrkombtar. Ky kurs ka pr qllim t analizoj evolucionin e t drejtave t njeriut n shoqrin bashkkohore dhe t instituteve kryesore t s drejts ndrkombtare q lidhen me garan-timin e t drejtave dhe lirive themelore t individit. Kursi integrohet me seminare dhe leksione t mbajtura gjithashtu nga prfaqsues t shoqris civile dhe institucioneve shtetrore.1. Perspektiva historike. T drejtat e njeriut n histori.2. Historia bashkkohore dhe internacionalizimi i t drejtave t njeriut.3. Deklarata Universale e t Drejtave t Njeriut.4. Organizata t tjera t t drejtave t njeriut dhe dokumentet kryesor.5. Instrumentet m t rndsishm ndrkombtar pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut.6. Promovimi dhe tutela e t drejtave t njeriut nga Kombet e Bashkuara.7. Sistemi evropian i mbrojtjes s t drejtave t njeriut.8. Sistemi amerikan i mbrojtjes s t drejtave t njeriut.9. Bota islame dhe t drejtat e njeriut.10. Mbrojtja e t drejtave t njeriut n sisteme t tjera rajonale.11. Raste studimore nga rajoni i Ballkanit

  Sociologjiadhetdrejtatenjeriut

  Kodiilnds: HRS 312Viti: XXXXDepartamenti: Shkenca SocialeKredite: 6 ETCSKursi propozon disa refleksione teorike q kan n thelbin e tyre analizn kritike t procesit t formimit dhe evolucionit t t drejtave t njeriut dhe do t jap instrumentet e nevojshme pr nj rilexim ndrkulturor t ktyre t drejtave n shoqrit komplekse bashkkohore. Nj kujdes i veant i kushtohet kategorive dhe metodave t sociologjis n studimin dhe analizn e t drejtave t njeriut. Gjithashtu objekt i ktij kursi sht interpretimi i problematikave t shoqrive fetare dhe ndretnike n aplikimin e t drejtave t njeriut. G