Upload
vodan
View
215
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Klo/hKl./h
Arkisin | VardagOn weekdays
Lauantai | Lördag Saturday
Sunnuntai | Söndag Sunday
26
WASA CITYBUS
Tori | Torget (22 min)
06 00, 30r07 00, 30r 05 x 08 00, 30r09 00 05 x10 00 11 00 05 x12 05 05 x 05 x13 05 05 x14 05 05 x 05 x15 05 05 x16 05 05 x 05 x17 05 05 x18 05 15 x * 15 x *19 05 20 15 x * 15 x * 15 x *21 10 x *22 10 x * 05 x
TORI - SUVILAHTI -VANHA VAASA - RISTINUMMITORGET - SUNNANVIK -GAMLA VASA - KORSNÄSTÅGET
r = Latokartanontie-Tarhaajantie-Runsorintie Ladugårdsvägen - Farmarevägen - Runsorvägenx = Runsorin kautta | Via Runsor (ajoaika Runsoriin+15min | körtid till Runsor +15)* = Lähtö maasillalta | Från viadukten: 18.13 ja 20.13, 21:07, 22:07
Tori - Raastuvankatu - Korsholmanpuistikko - Koulukatu - Hietalahdenkatu (+4)- Rantamaantie - Rinnakkaistie - Suvilahdentie (+8)- Rinnakkaistie - Torikatu - Kauppiaankatu (+14)- Kråklundinkatu - Vanha Vaasan katu - Emännänkatu (+25) Torget - Rådhusgatan - Korsholmsesplanaden - Skolhusgatan - Sandviksgatan (+4)- Strandvägen - Parallellvägen - Sunnanviksvägen (+8)- Parallellvägen - Torggatan - Köpmansgatan(+14) - Kråklundsgatan - Gamla Vasagatan - Husmorsgatan (+25)
7
7
7
Klo/hKl./h
Arkisin | VardagOn weekdays
Lauantai | Lördag Saturday
Sunnuntai | Söndag Sunday
27
WASA CITYBUS
7
7
* = Kråklundinkatu 6:00 | Från Kråklundsgatan 6:00Katso myös linja E1 (s.54) / Se även linje E1 (s.54)
RISTINUMMI - TEERINIEMI -HUUTONIEMI - TORIKORSNÄSTÅGET - ORRNÄS -ROPARNÄS - TORGET
Emännänkatu - Erämiehenkatu - Kappelinmäentie - Radiotie - Huu-toniementie (+5)- Välitie - Huuhkajankatu - Teeriniemenkatu (+9)- Haukankatu - Linnustajankatu - Keskuskatu -Kuninkaantie - Huutoniementie(+14) - Sairaskodinkatu - Silmukkatie - Pääterveyskeskus (+17)- Sepänkyläntie - Vaasanpuistikko - Tori (+22) Husmorsgatan - Fångstmannagatan - Kapellbacksvägen - Radiovägen - Roparnäsvägen (+5) - Mellanvägen - Uvgatan - Orrnäsgatan(+9) - Hökgatan - Fågel-fångarevägen - Centralgatan - Kungsvägen - Roparnäsvägen (+14)- Sjukhemsgatan - Cirkelvägen - Vasa sjukhus(+17) - Smedsbyvägen -Vasaesplanaden - Torget (+22)
Emännänkatu | Husmorsgatan (22 min)
06 05*, 25, 5507 25, 55 30 08 25, 55 09 25 3010 25 11 25 12 30 30 3013 30 3014 30 30 3015 30 3016 30 30 3017 30 3018 30 40 4019 30 20 40 40 4021 3522 35 30
7
LINJA 7 | LINJE 7
7
7
VöyrinkaupunkiVöråstan
KlemettiläKlemetsö
Vaasan keskussairaalaVasa centralsjukhus
KorkeamäkiHögbacken
SuvilahtiSunnanvik
HuutoniemiRoparnäs
TeeriniemiOrrnäs
KiilapalstaKilskiftet
RistinummiKorsnäståget
Kråklund
Runsor
Vanha VaasaGamla Vasa
HaapaniemiAspnäs
28
7