17
,, Iubiţi poveştile copii, Ele ne învaţă Cum să ne purtăm în viaţă!”

traistuta cu povesti

Embed Size (px)

DESCRIPTION

u proiect didactic dedicat educatorilor pentru eficienta unei bunei desfasurari a unei lectii deschise, aici veti gasi multe momente importante si anume interactionari intre copii si educator.

Citation preview

Page 1: traistuta cu povesti

,, Iubiţi poveştile copii, Ele ne învaţă Cum să ne purtăm în viaţă!”

Page 2: traistuta cu povesti

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

EDUCATOARE: Raileanu Agafia

GRUPA: Mijlocie ,, Struguraş”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „ În lumea poveştilor”

TEMA ZILEI: „Trăistuţa cu poveşti”

MESAJUL ZILEI: ,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ADP + ALA + ADE (DLC- Educarea limbajului) + ALA(AR)

MIJLOC DE REALIZARE: jocuri şi activităţi didactice alese/ joc didactic/dramatizare/ dans tematic

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADE:

DLC- Educarea limbajului

Să selecteze siluetele personajelor conform sarcinii formulate de educatoare;

Să plaseze silueta la povestea potrivită;

Să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii;

Să recunoască personajul după descrierea făcută de educatoare;

2

Page 3: traistuta cu povesti

ALA:

1) Activităţi pe centre de interes:

Artă:

Să coloreze în contur imagini cu personaje din poveşti;

Să lipească imaginile colorate pentru realizarea afişului;

Joc de masă:

Să aleagă numai piesele corespunzătoare poveştilor precizate;

Să reconstituie din cuburi ilustrate numai scenele dinpoveştile precizate ;

Bibliotecă:

Să „citească” imagini din poveşti;

Să ordoneze imaginile date, respectândsuccesiunea logică a evenimentelor din poveste;

Joc de rol:

Să reproducă scene din poveştile învăţate;

2) Activităţi recreative:

Joc distractiv:

Să execute mişcări ritmice specifice dansului;( valorificarea poveştii ,,Povesteacelor şapte raţe”)

Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Coliba iepuraşului”

Să interpreteze rolurile versificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmulversurilor;(valorificarea poveştii ,,Turtiţa”)

Să prezinte mesajul educativ al poveştii ,,Iedul cu trei capre”;

Dans tematic:

Să execute mişcări ritmice specifice dansului;

Să coordoneze mişcările cu muzica.

3

Page 4: traistuta cu povesti

STRATEGII DIDACTICE :

a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,lucrul pe grupe, jocul de rol, jocul, problematizarea, ,,Bingo”, ,,Blazonul”, ,,Veniţi,povestiţi, aplaudaţi!”, ,,Eticheta martor”; elemente de joc: surpriza, ghicirea,mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze, mişcarea.

b)material didactic:

Întâlnirea de dimineaţă: panoul ,,Astăzi sunt prezent”, albinuţe cu fotografiacopilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele săptămânii, starea vremii, data.

Artă: imagini din poveşti, coală flip-chart, ceracolor, lipici;

Joc de masă: puzzle cu imagini din poveşti, cuburi scene din poveşti;

Bibliotecă: imagini din poveşti;

Joc de rol: costume de lup, Scufiţa roşie, bunicuţa

Educarea limbajului: 3 tablouri cu imagini din poveştile Capra cu trei iezi,Scufiţa Roşie, Ursul păcălit de vulpe, siluete cu personaje ce aparţin poveştilor,pioneze colorate, ghicitori, baghetă, ecusoane cu personaje din poveşti, brăţări colorate( 3 culori).

Activitate recreativă: costume specifice rolurilor interpretate, CD, calculator,căsuţă, decor adecvat pentru dramatizarea poveştilor.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE:

umane: educatoarea şi grupa de copiii; temporale : o zi

4

Page 5: traistuta cu povesti

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

I. SALUTUL

La sosirea în sala de grupă îşi întorc ,,albinuţa” la panoul ,,Astăzi sunt prezent” şi prinmetoda ,,mâna oarbă” extrag un ecuson şi şi-l pun în piept. După servirea micului dejun îireunesc spunând:

„Dimineaţa a sosit

Toţi copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Cu toţi să ne salutăm.”

Cântăm împreună ,, Bună dimineaţa”: „Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!

Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!

Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa!

Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!

Ritmul de înviorare

I-a cuprins pe fiecare,

După ce şi-au făcut patul

A urmat apoi spălatul,

In urechi, pe subţiori,

Pe ochi şi pe dinţişori.

Bine e să fii curat,

Îngrijit şi pieptănat.” apoi ne salutăm:

,, Bună dimineaţa albinuţelor

Mă bucur că ne reîntâlnim

A-nceput o nouă zi

Bună dimineaţa copii!”

5

Page 6: traistuta cu povesti

PREZENŢA:

,, După ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit,

Cine oare n-a venit?”

(Se verifică copiii absenţi).

CALENDARUL NATURII:

Se lucrează pe panou:

În ce anotimp suntem ?

Ce zi a săptămânii este astăzi?

Ce zi a fost ieri?

Ce zi va fi mâine?

Cum este vremea ?

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

Joc : ,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să fii?” (Copiii denumescpersonajul îndrăgit bătând palma cu educatoarea). Mai închidem o dată ochişorii(Educatoarea se dezbracă repede de pelerină) şi când îi deschid...o văd pe Zâna Poveştilorcare rosteşte:

„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,

Zâna Zânelor m-a transformat!

În strai nou m-a îmbrăcat

Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat

Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat

Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:

– Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pecopiii mai mici să iubească poveştile pentru că:

6

Page 7: traistuta cu povesti

III. NOUTĂŢI/EVENIMENTE/ŞTIREA ZILEI:

Mesajul zilei : ,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Ea mi-a spus că în trăistuţă vom găsi indicaţii pentru a rezolva mai multe sarcini princare să dovedim că-i putem îndeplini dorinţa- de a merge la grupa mică să fiţi actoripentru o zi. Să vedem…- se extrage din trăistuţă biletul cu obiectivele zilei. Oare ce sarciniavem de rezolvat? Zâna Zânelor doreşte să: ordonăm imagini din poveşti, să ne reamintimpersonajele din poveştile învăţate şi să şi dansăm puţin pentru a-i putea înveseli pespectatori.

Dacă toate sarcinile pentru a-i îndeplini dorinţa le vom rezolva

La sfârşit multe surprize ne vor aştepta.!

Se solicită acordul copiilor. Toţi actorii înainte de premieră fac o repetiţie generală cucâţiva spectatori. Iată ce vă propun: Vom face şi noi o repetiţie. Musafirii vor fispectatorii. Le vom da şi lor o misiune- dacă vom rezolva corect o sarcină ne vor răsplăticu câte un ,,Zâmbărici”, aşa vom şti că suntem aproape de a-i îndeplini dorinţa Zânei .

RUTINE : “Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii cândsolicită un anumit lucru;

Tranziţie: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt

Se trece la activitatea pe sectoare. Se prezintă sarcinile la fiecare sector. Copiii vorlucra independent sau pe grupe. Copiii vor „citi” imagini din povesti, le vor ordona conformdesfăşurării acţiunii, vor realiza puzzle, vor colora imagini din poveşti, le vor lipi pentru arealiza un afiş, vor reconstitui drumul Scufiţei Roşii la bunica şi vor reproduce scene dinpovestea ,,Capra cu trei iezi”. Prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!” se realizeazăevaluarea activităţilor pe centre.

Tranziţie: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”

DLC- Educarea limbajului: Copiii vor juca jocul ,,Ghici, ghici” unde vor trebui sănumească povestea din care face parte tabloul, să recunoască personajele din poveşti dupăsiluete, să plaseze silueta la povestea corectă şi să se grupeze în funcţie de insemnul primit.

Tranziţie: ( recitare ritmică):

,, Unu-doi, unu-doi

Mergem toţi în pas vioi.

7

Page 8: traistuta cu povesti

În costume să ne-mbrăcăm

De dans să ne apucăm.”

,,Cântecul Turtiţei”

Joc distractiv: ,,Trenul personajelor din poveşti”. Copiii vor executa mişcări ritmicespecifice dansului (valorificarea poveştii ,,Povestea celor şapte raţe”), vor prezenta mesajuleducativ al poveştilor ,,Coliba iepuraşului” şi ,,Iedul cu trei capre” şi vor interpreta roluriversificate, respectând intonaţia, pauzele şi ritmul versurilor (valorificarea poveştii,,Turtiţa”).

La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţiiconcluzionând: Zâna este foarte mulţumită. I-am demonstrat prin repetiţia de astăzi că-iputem îndeplini dorinţa. Putem merge deci la grupa mică să fim actori pentru o zi şi să-iîndemnăm şi pe cei mici:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

8

Page 9: traistuta cu povesti

9

Page 10: traistuta cu povesti

EVENIMENTULDIDACTIC

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şiprocedee

Mijloace deînvăţământ

Forma deorganizare

0. 1. 2. 3. 4. 5.

1. Momentorganizatoric

Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentrubuna desfăşurare a activităţii.

2.Captarea

atenţiei

Educatoarea recită:

„Vai copii, ce s-a-ntâmplat,/ Zâna Zânelor m-a transformat!

În strai nou m-a îmbrăcat/ Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat/ /Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat Şi o dorinţă să-i îndeplinim ea m-a rugat:

- Vrea să mergeţi la grupa mică să fiţi actori pentru o zi, pentru a-i învăţa şi pe copiii mai mici să iubească poveştile pentru că:

Se citeşte mesajul zilei:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Se solicită acordul copiilor. Bagheta fermecată seaprinde.

TRANZIŢIE: ,,Bat din palme”- joc cu text şi cânt

Recitareritmică

surpriza

Baghetă

Trăistuţă

CostumaţiaZânei

Baner cumesajul zilei

Frontal

Stimulareainteresuluipentruactivitate

Page 11: traistuta cu povesti

3. Reactualizareacunoştinţelor

Copiii se îndreaptă către cele 5 centre deschise. Dupăintuirea materialelor se formează grupele de lucru:

Artă: - selectează imagini pentru tema propusă;

-colorează în contur imaginile date pentrurealizarea temei;

- întind pasta de lipit pe spatele imaginii colorate;

- lipesc imaginea pe suprafaţa dată.

- concep un afiş din imaginile colorate

Bibliotecă: - „citesc” imagini din poveştile planificate;

-ordonează imaginile date, respectândsuccesiunea evenimentelor;

Nisip şi apă: - umezesc, modelează şi aşează elementedecorative specifice poveştii ,, Scufiţa Roşie”;

Joc de masă: - reconstituie imagini din piesele date;

- reconstituie scene din poveşti din cuburi ilustrate;

Joc de rol: - povestesc, redau, reproduc scene dinpoveşti;

Explicaţia

TehnicaBlazonului

Exerciţiul

Lucrul pegrupe

Exerciţiul

Exerciţiul

Joc de rol Exerciţiul

Imagini cu personaje din poveşti

Coală A3

Lipici

Ceracolor

Imagini din cele trei poveşti

Masă Nisip apă

Forme Siluete personaje

Puzzle

Cuburi imagini din poveşti

Costume specifice

Pe grupe

Individual

Pe grupe

Pe grupe

Individual

Pe grupe

Aprecierea modului de

cooperare cu ceilalţi copii pentru a finaliza lucrarea.

Aprecierearezolvăriicorecte asarcinilor date;

Aprecierearespectăriisarcinii date

Apreciereamodului decooperare cuceilalţi copiipentru afinalizalucrarea.

Aprecierearezolvării

11

Page 12: traistuta cu povesti

Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate.

TRANZIŢIE: ,,Trei iezi cucuieţi”....(cântec)”

,,Veniţi,povestiţiaplaudaţi”

Conversaţia

rolurilor

Pe grupe

corecte asarcinilor date;

Aprecierearezultatuluiactivităţii degrup.

4. Anunţareatemei şi a

obiectiveloractivităţii

Se propune desfăşurarea jocului ,,Ghici, ghici”. Copiii:

- recunosc personajele din poveşti după siluete,

- numesc povestea din care fac parte aceste personaje,

- recunosc personajele după descrierea făcută deeducatoare,

- stabilesc valoarea de adevăr a unei propoziţii.

expunerea

explicaţia

baner Frontal Stimulareainteresuluipentruactivitate

5. Dirijareaînvăţării

a) Explicarea regulilor de joc:

- gruparea se face în funcţie de insemnul primit;

- răspunsul la ghicitori se dă prin ridicarea în picioare şirostirea unei onomatopee sau a unei replici specificepersonajului;

- deplasarea de la un punct la altul al grupei se face doarla semnalul educatoarei;

- răspunsurile corecte sunt apreciate cu ,,Zâmbărici”.

b) Jocul de probă:

Se aşează pe covor cele trei tablouri specificepoveştilor ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursulpăcălit de vulpe”. Se formează grupele de lucru după

explicaţia

demonstraţia

,,Etichetamartor”

Baghetă

Trăistuţă

Siluete cu personaje

Tablouri specifice poveştilor: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu treiiezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”

Frontal

Frontal

Aprecierearezolvăriicorecte a

12

Page 13: traistuta cu povesti

insemnul primit.(brăţări- 3culori). Copiii selectează doarpersonajele care fac parte din poveste şi le amplasează petablou.

c) Desfăşurarea jocului

Varianta I

Copiii denumesc povestea din care face parte tabloul,aleg şi aşează numai personajele din poveste

Varianta II

Zâna Poveştilor spune câte o ghicitoare pentru fiecarepersonaj din cele trei poveşti. Copiii recunosc înrăspunsul la ghicitoare personajul de pe ecuson şi seridică în picioare rostind numele personajului;

,,Atenţi de veţi fi

Pe ecuson de veţi privi

Personajul veţi ghici,

Şi-n picioare veţi sări!”

El e cel ce-a ascultat / Şi-n cuptor s-a furişat/ Iar cândmama a venit/ Iute-n braţe i-a sărit./ Ghici, ghici cineeste? (Ied mic)

Pe cărare tot mergând/ A-ntâlnit lupul flămând./ Desfatul mamei a uitat/ Şi greşeala a costat!/ Ghici, ghicicine este? (Scufiţa Roşie)

A avut o coadă lungă,/ Lungă, mare şi stufoasă/ Şi o maiavea şi astăzi/ Dacă nu se lăcomea/ Să prindă peşte multdin baltă/ Precum vulpea l-a-nvăţat!/ Ghici, ghici cineeste? (Ursul)

,,Etichetamartor”

Exerciţiul

Problematizarea

,,Zâmbărici”.

,,Supărici”

Siluete cu personaje

Tablouri specifice poveştilor: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu treiiezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”

Ecusoane cu personaje din poveştile: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu treiiezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”

Pe grupe

Frontal

Frontal

sarcinilor date;

Aprecierearăspunsurilordate.

Aprecieri

13

Page 14: traistuta cu povesti

E un personaj vestit/ Dintr-o poveste a venit/ Şi-apedepsit fără de veste/ Tot un lup dintr-o poveste!/ Ghici,ghici cine este? (Vânătorul)

Lupul rău m-a păcălit./ Crezând că-i nepoata mea/Înăuntru l-am poftit/ Şi pe loc m-a şi-nghiţit!/ Ghici,ghici cine este? (Bunica)

Sub covată s-a băgat/ Iar când lupul a strănutat/ Sănătatei-a urat! / Ghici, ghici cine este? (Ied mijlociu)

Poveţe bune eu i-am dat/ Să nu stea cu nimeni la sfat,/ Labunica repede s-ajungă/ Că-i bolnavă şi bătrână!/ Ghici,ghici cine este? (Mama)

De cel mic n-a ascultat/ După uşă s-a ascuns/ Şi zăvorulel a tras!/ Ghici, ghici cine este? (Ied mare)

Şi pe iezi şi pe Scufiţă/ Imediat i-a înghiţit./ Dar i-a venitde hac cumătra/ Şi vânătorul iscusit!/ Ghici, ghici cineeste? (Lup)

Un cântec i-a învăţat/ Dar ei nu au ascultat/ Şi drumul lauşă au dat!/ Ghici, ghici cine este? (Capra)

Tare-i greu să fii ca ea/ Că toţi o vorbesc de rău:/ Spuncă-i hoaţă, că-i vicleană/ Ori că minte…şi-i pare rău!/Ghici, ghici cine este? (Vulpea)

Vulpea rău l-a păcălit,/ În mijlocul drumului s-a trântit./El, crezând că este moartă,/ În carul plin cu peşte aaruncat-o-ndată./ Ghici, ghici cine este? (Ţăran)

Varianta III

,,Jocul păcălelilor” (Recunoaşterea variantei adevărateprin deplasarea de la un punct la altul al grupei).

Exerciţiul

Problematizarea

Exerciţiul

Problematizarea

Ghicitori

Ecusoane cu personaje din poveştile: ,,Scufiţa Roşie”, ,,Capra cu treiiezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”

Ghicitori

2 foi A4 scrise cu Adevărat şi Fals

Frontal

Frontal

verbale;

Aprecierearespectării

14

Page 15: traistuta cu povesti

- Iedul cel mic s-a ascuns după uşă.

- Vulpea a rămas fără coadă.

- Capra l-a pedepsit pe lup.

- Scufiţa Roşie s-a întâlnit cu ursul.

- Ursul şi-a băgat coada în baltă.

sarcinii date

6. Asigurarearetenţiei, a

transferului decunoştinţe şi

obţinereaperformanţei

Se cere copiilor ca la semnalul dat să plece în căutareaaltui copil care are pe foaie acelaşi personaj din povesteca el. În momentul în care l-a găsit îl ia de mână şi ies înfaţă strigând: ,,Bingo!”TRANZIŢIE: ( recitare ritmică):

,, Unu-doi, unu-doi

Mergem toţi în pas vioi.

În costume să ne-mbrăcăm

De dans să ne apucăm!” ,,Cântecul Turtiţei”

Explicaţia

,,Bingo”

Exerciţiul

Foi A4 cupersonaje dinpoveştile:,,ScufiţaRoşie”,,,Capra cu treiiezi”, ,,Ursulpăcălit devulpe”

Frontal Aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;

7. Încheiereaactivităţii

,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Zâna va fi mulţumită!

Dar…am găsit încă ceva./ Trebuie să ne grăbim

Fiindcă timp mai e puţin./ Şi ultima sarcină de-o vomîndeplini

Surprize vom primi!

Ziua se încheie prin desfăşurarea jocului distractiv:„Trenul personajelor din poveşti” prin care se valorificăpoveştile: ,,Turtiţa”/ ,,Povestea celor şapte raţe”/ ,,Colibaiepuraşului”/ ,,Iedul cu trei capre”.

Urcă în tren:- personajele poveştii ,,Turtiţa” dacă ne aratăCostume

Frontal

15

Page 16: traistuta cu povesti

Cine şi cum a păcălit pe Turtiţă?

- personajele poveştii ,,Povestea celor şapte raţe” dacă nuse mai ceartă ci se bucură dansând împreună!

- personajele poveştii ,,Coliba iepuraşului” dacă ne spunCe înseamnă să ai prieteni şi cum ţi-i alegi?

- personajele poveştii ,,Iedul cu trei capre” dacă nepovestesc Ce a învăţat iedul din cele ce a păţit?

Şi ,,Dansul personajelor din poveşti”- dans tematic

Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale şisublinierea acestuia:

,, Iubiţi poveştile copii,

Ele ne învaţă

Cum să ne purtăm în viaţă!”

Se oferă stimulente copiilor.

Exerciţiul

Joc de rol

Mişcarea

Dansul

adecvate

CD, calculator

CD-uri cu poveşti cu mesajul zilei

Pe grupe Apreciristimulative,

aplauze.

16

Page 17: traistuta cu povesti

17