Upload
comdin
View
4
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect didactic
Citation preview
5/25/2018 verbul
1/7
Proiect de activitate didactic
Subiectul : Verbul
Tipul leciei : de consolidare de cunotine
Scopul : Consolidarea cunotinelor despre verb
Obiective operaionale :
- Obiective cognitive:
- s formuleze propoziii dup imagini date
- s identifice verbul din propoziii
-s completeze propoziiile lacunare cu verbe la forma corespunztoare
- s dea exemple de verbe la diferite timpuri-s analizeze verbele din propoziii identific!nd persoana numrul i timpul
- s se exprime corect cursiv prin exersarea actului vorbirii
- s converseze pe baza unor "ntrebri i imagini
- s formuleze rspunsuri clare corecte i precise
- Obiective afective :
- s dovedeasc interes pentru activitate
- s participe activ i contient la ore
#etode i procedee : conversaia observaia exerciiul munca independent "nvarea prindescoperire
#i$loace de "nvm"nt : imagini fie de lucru
5/25/2018 verbul
2/7
Etapele leciei Strategia didactic Metode iprocedee
1.Moment organizatoric -%regtirea materialelor didactice "n vederea
desfurrii optime a activitii
conversaia
2.Captarea ateniei -&levii primesc c!te o imagine pe baza creia vor
trebui s formuleze o propoziie
-'poi sunt solicitati s sublinieze cu o linie roie
substantivele i cu o linie albastr verbele din
propoziii
-observaia
-"nvare prin
descoperire
3.Anunarea temei -Se anun tema activitii i se noteaz titlul
leciei la tabl i "n caiete
-conversaia
4.e!"urarea activitii
-&levii sunt "ntrebai cu privire la definiia
verbului i la ceea ce ne arat el(
-Se discut cu elevii despre persoana verbuluipun!nd apoi "n propoziie verbele la forma
corespunztoare i identific!nd persoana :
&a )a merge* la bibliotec(
&u )a vorbi* la telefon(
Tu ) a desena* o +art(
&l )a $uca* fotbal(
#aria )a pregti* un tort(
&levii )a "nva* la coal(
'cest exerciiu se realizeaz la tabl (
-Se discut cu elevii despre numrul verbului
-,rmtorul exerciiu const "n completarea
tabelului de pe tabl cu propoziiile potrivite "n
funcie de numrul verbului( )'nexa (*
-&levii sunt "ntrebai despre timpurile verbului
- explicaia
-exerciiul
-conversaia
-explicaia
-munca
independent
5/25/2018 verbul
3/7
care sunt acestea i s dea exemple(
-.a exerciiul urmtor elevilor li se cere s
sc+imbe propoziiile date trec!nd verbul la cele
trei timpuri( )'nexa /(*
-exerciiul
#. $%inerea per"ormanei -&levii vor trebui s completeze propoziiile
lacunare cu verbele corespunztoare(
)'nexa 0(*
-observaia
-exerciiul
&. Evaluarea per"ormanei -%e baza unui text dat elevii vor sublinia verbele
urm!nd s le analizeze la tabl i "n caiete
indic!nd numrul persoana i timpul(- .a finalul leciei se vor face aprecieri cu privire
la modul "n care elevii au participat la activitate(
-explicaia
-exerciiul-conversaia
5/25/2018 verbul
4/7
Anexa 1.
Numrul singular Numrul plural
Biatul alearg. Copiii se joaccu zpada.
Primvara a sosit. Noi plecmla teatru.
Maria tergepraful Ei citescun roman.
El mergela bibliotec. Frunzele au nverzit.
Anexa 2.
Timpul trecut Timpul prezent Timpul viitor
Biatul a alergat. Biatul alearg. Biatul va alerga.
Primvara a sosit. Primvara sosete. Primvara va sosi.
Ei au cititun roman. Ei citesc un roman. Ei vor citiun roman.
Noi am plecatla teatru. Noi plecmla teatru. Noi vom plecalateatru.
5/25/2018 verbul
5/7
Anexa 3.
#ama1111111(vasele la buctrie( a "nt!rziat
#!ine #i+ai 11111111((o vedere tatlui( va zbura
2eri trenul 11111111(( 1 03 de minute( spal
'cum 1111111111(la matematic( va trimite
'vionul 11111111((peste c!teva minute( "nv
5/25/2018 verbul
6/7
&a (((((((((((((((((((((((((((((((((( la bibliotec( 'a merge(
&u ((((((((((((((((((((((((((((((((( la telefon( 'a vor%i(
Tu(((((((((((((((((((((((((((((((((( o +art( ' a de!ena(
&l ((((((((((((((((((((((((((((((((( fotbal( 'a )uca(
#aria ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( un tort( 'a pregti(
&levii (((((((((((((((((((((((((((((((((((((( la coal( 'a *nva(
5/25/2018 verbul
7/7
'nalizai verbele din textul urmtor art!nd persoana numrul i timpul
lor :
4%e o st!nc neagr "ntr-un vec+i castel
,nde curge-n vale un r!u mititel
%l!nge i suspin t!nra domni
5ulce i suav ca o garofi
Cci "n btlie soul ei dorit
' plecat cu oastea i n-a mai venit(6