11
Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів Урок – проект Підготувала Лисяна Алла Валеріївна, вчитель початкових класів

Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

  • Upload
    others

  • View
    10

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Урок – проект

Підготувала Лисяна Алла Валеріївна,

вчитель початкових класів

Page 2: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Мета: Продовжувати знайомити учнів із «вітамінами», класифікацією

вітамінів; розкрити значення вітамінів та їхні корисні властивості для

здоров´я людини; уточнити і розширити знання про овочі і фрукти;

формувати здоров’язбережувальну компетентність; розвивати мовлення,

мислення, пам´ять, увагу; виховувати бажання та уміння піклуватися про

своє здоров´я, працювати в групах , поважати один одного.

Обладнання: наочний матеріал: плакати; презентації; мішечок, маски,

овочі та фрукти. Роздатковий матеріал: картинки корисних та шкідливих

продуктів, клей.

Попередня робота : поділити клас на групи

І група Вітамін А : збирає інформацію про моркву, помідори, зелену

цибулю, гарбуз.

ІІ група Вітамін В: вівсяна каша, гречана крупа, горох, квасолю.

ІІІ група Вітамін С: капуста, картопля, часник, лимони, чорна смородина

ІV Вітамін Д: молоко, сир, риба.

V група: експерти зі здорового харчування.

Кожна група робить плакат про свої вітаміни.

Хід уроку.

І . Вступна частина.

- Доброго дня, діти. Рада всіх вітати на нашій виховній годині, яку ми

сьогодні проводимо у формі проекту.

Заздалегідь ви обрали собі групу і зараз вам треба буде представити з свої

презентації. Для того, щоб налаштуватися на гарну атмосферу в класі

давайте усміхнемося нашому сонечку, мені та одне одному.

Тему нашого проекту озвучить експерт зі зорового та раціонального

харчування:

Всі вітаміни смачненькі

І солодкі, і кисленькі.

Їжте діти їх охоче

Кожен, хто коли захоче.

Page 3: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Щоб були ви здоровенькі

І красиві й рум’яненькі,

Щоб росли міцними й дужими,

До хвороб були байдужими.

- Молодці, правильно, тема виховної години – проекту « Наші друзі -

вітаміни».

- Про що будемо говорити? – Що таке «вітаміни», які вони бувають. А

також їхнє значення для нас.

- Як, ви, вважаєте, ця тема нам потрібна для вивчення?

Вступна бесіда експертів зі здорового способу життя.

1. Для нормального розвитку та зростання людині необхідні

різноманітні вітаміни. Позначаються вони буквами латинського

алфавіту – А, В, С, D, К і т.д. Людина, котра одержує з їжею

достатню кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби,

волосся, шкіру.

2. Що означає слово «вітаміни»? Це слово походить від латинського

слова «віта» - життя. Назва ця невипадкова. Якщо вітамінів не

вистачає, людина важко хворіє.

3. В правильній їжі містяться корисні вітаміни. Доречі, а що ж це за

правильна їжа?

4. Від того , яку їжу ви вживаєте , залежить ваше здоровя. Отже , щоб

бути здоровими, потрібно правильно харчуватися .

ІІ . Основна частина.

Кожна група приготувала свою презентацію.

Виступ І групи вітамінів. Вітамін А

Морква – одна з найважливіших культур. У

харчуванні людини морква має неабияке значення як джерело вуглеводів,

біологічно активних речовин та мінеральних сполук. Вона відома своїми

поживними, смаковими, дієтичними та іншими властивостями.

Коренеплоди моркви відзначаються низькою кислотністю, в них переважає

яблучна, лимонна і небагато щавлевої кислоти.. Вона багата на каротин,

Page 4: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

який в печінці і тонкому кишечнику перетворюється у вітамін А. Цей

вітамін підвищує опірність організму до інфекційних захворювань.

Моркв’яний сік називають королем овочевих соків. Він добре поєднується з

усіма іншими соками корисний маленьким дітям як полівітамінний засіб –

добре впливає на розвиток організму, лікує розлади кишечника.

Помідори - Звичайний помідор може мати близько

40% денного рекомендованого мінімуму вітаміну С,

Помідори постачають вітамін А, який підтримує імунну систему, зір та

здоров'я шкіри.

А калій в томатах є ключовою поживною речовиною для роботи серця,

скорочення м'язів та підтримки здорового артеріального тиску .

За даними дослідження, ці поживні речовини підтримують зір і захищають

від хвороб очей.

Зелена цибуля - зелена цибуля містить значну кількість

корисних вітамінів і мікроелементів — вітаміни А і В, фітонциди, залізо,

цинк, фтор, магній, тому її радять їсти в якості профілактики авітамінозу.

У 100 г зеленої цибулі міститься близько 20 ккал і добова доза вітаміну С.

Гарбуз - У гарбузі маса корисних елементів,

благотворно впливають на всі системи людського організму. Вітамін Т,

який міститься в гарбузі у великій кількості, допомагає перетравлювати

м’ясо, бобові, овочі з великим вмістом грубої клітковини. Мідь, залізо,

кальцій, кобальт і цинк підвищують гемоглобін, зміцнюють кістки,

підсилюють імунітет. Клітковина прискорює виведення токсинів і

холестерину, сприяє зниженню зайвої ваги. вітамін А – корисний при

короткозорості, підтримує здоров’я зубів, шкіри, нігтів і волосся;

ІІ група Вітаміни В – нормалізують рівень цукру, зміцнюють імунну

систему, підвищують стійкість до стресів, покращують роботу травного

тракту;

Page 5: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Вівсяна каша - Вівсянка – цінний продукт. Кілька фактів

на підтвердження цього висловлювання :

o Вівсяна каша – хороший джерело енергії для нашого організму. Складні

вуглеводи , яких багато в цій каші , вивільняють енергію поступово. Це

допомагає «пережити» час від одного прийому їжі до іншого без калорійних

перекусів.

o Цю кашу рекомендують тим, хто піклується про фігуру. Вона сприяє

збільшенню м’язової маси , а не жирових відкладень.

o Вівсяна каша допомагає знизити рівень холестерину в крові.

o Лікарі рекомендують це блюдо для профілактики утворення тромбів.

o Вівсянка нормалізує роботу печінки.

o Вітамін Н , який є в цій каші , допомагає позбутися сонливості і болі в

м’язах.

Вівсяну кашу корисно їсти тим , хто піклується про стан шкіри і волосся.

o Ця каша допомагає бути завжди в гарному настрої і тримати нерви у вузді.

Причина такого впливу цієї страви – вітаміни групи В , присутні в вівсянці .

Гречана крупа - На першому місці у гречки – залізо,

його в ній не просто багато, а дуже багато. Крім заліза, в ній багато калію,

кальцію і фосфору – вони відповідають за кісткову систему в організмі. Йод

і цинк відповідають за розвиток і обмін речовин, фтор – за зуби, вітаміни

групи В – за красу і здоров’я шкіри, нігтів, волосся, оновлення крові,

покращують імунітет і його витривалість. За кількістю білка гречка

випереджає всі інші крупи і тільки поступається за вмістом жирів, за якими

лідирує пшоно і вівсянка.

Гречка – ідеальний продукт харчування для людей із захворюваннями судин

і кісткової системи, для тих, у кого є проблеми зі шлунково-кишковим

трактом і підшлунковою залозою, для людей з цукровим діабетом і

порушенням обміну речовин.

Горох - Користь для дітей Найбагатший склад робить

боби справжнім джерелом для дитячого здоров’я. В основному він

корисний наступними властивостями: висока концентрація кальцію, а

значить, зміцнення кісток і зубів; поліпшення травної функції; нормалізація

процесу кровотворення, сприятливий вплив на роботу серцевого м’яза;

поліпшення розумової активності, що виражається в розвитку пам’яті та

концентрації уваги.

Page 6: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Квасоля- Вегетаріанці цінують квасолю за високий вміст

рослинного білка та клітковини. До складу квасолі входять найважливіші

вітаміни В1, В2, В6, Е, РР, цинк, мідь, калій, йод, залізо, сірка, магній, а

також амінокислоти лізин, аргінін, метіонін, тирозин. Це рослини, які за

вмістом білку близькі до м’яса (у сої білку навіть більше). Білок є будівним

компонентом для наших клітин, цеглинками, із яких складається весь

організм. Тому бобові є важливими у раціоні, особливо для вегетаріанців..

Серотонін називають “гормоном щастя”, він відповідає за гарний настрій та

загальний психологічний стан. Бобові незамінні для хорошої роботи серця,

оскільки містять мало жирів та не містять холестерину.

Як бачимо, бобові — це такий маленький скарб серед продуктів харчування.

ІІІ група Вітамін С:

Капуста - Капуста несе в собі корисні властивості для дітей і

літніх людей, для чоловіків і жінок. Цей овоч містить, хоча і в невеликих

кількостях, незамінні амінокислоти лізин і метіонін, які відіграють

важливу роль в мозковій діяльності людини. Вживати продукт

рекомендується як в свіжому вигляді, так і в квашеному.

Він робить позитивний вплив на організм людини за рахунок таких

чинників:

сечогінну дію;

в'яже і виводить слиз із легень і бронхів;

усуває дисбактеріоз кишечника;

знімає набряки при ударах;

покращує травлення;

підтримує імунну систему;

живить мозок;

зміцнює зубну емаль;

зміцнює кістки і м'язові волокна;

очищає судини;

очищає кров від токсинів і холестерину;

покращує роботу нервової системи.

Картопля- У картоплі багато корисних для організму

властивостей. Вітаміну С у картоплі 22%.

Page 7: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Максимальна кількість нутрієнтів зберігається в печеному картоплі.

Найбільш цінною вважається запечена шкірка. Молода картопля може стати

незамінним ліками і принести користь при багатьох недугах, головне –

правильно його використовувати.

Молода картопля в своєму складі містить антиоксиданти, які

перешкоджають старінню шкіри обличчя, рук, шиї, зміцнюють судини в

організмі.

Варену картоплю рекомендовано вживати тим, хто страждає на виразку

шлунка, гастрит. А також при хворобах нирок і серця.

Також картопля корисний через крохмалю, який входить до його складу.

Крохмаль, який отримують з бульб молодої картоплі, знижує рівень

холестерину в організмі.

Терту картоплю ефективно знімає запалення при опіках шкіри, а

щоденні компреси знімають свербіж при шкірних ушкодженнях, рани

гояться набагато швидше, шкіра при цьому зберігає водний баланс.

Часник- потрібно їсти з борщем, хлібом або кашею, щоб

робити профілактику від застуди і вірусів. І в цьому народному методі

захисту від інфекцій є своя правда і користь. Часник як харчовий продукт

має багатогранним спектром властивостей, які в тому числі важливі для

зміцнення здоров'я, підвищення імунних функцій і профілактики від

багатьох хвороб.

Поговоримо про корисні властивості рослини і його вплив на організм:

Нормалізує травлення - часник допомагає шлунку перетравлювати важку та

жирну їжу, а також сприятливо впливає на печінку і жовчний міхур.

Скорочує накопичення шкідливого холестерину - в часнику міститься така

речовина як ахоен, яка пригнічує накопичення холестеринових відкладень

на стінках судинних і нормалізує тиск.

Підвищує витривалість - часник активізує працездатність, поліпшує фізичні

показники сили і витривалості організму.

Лимони, Корисні властивості лимона

Користь лимона для організму людини важко переоцінити. Вживання цього

фрукта в помірних кількостях сприяє:

профілактики застуд та інфекційних захворювань;

покращенню метаболізму і виведення шлаків з організму;

зниження ваги і усунення проблем з випорожненням кишечника;

Page 8: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

зміцненню судин і серцевої системи;

нормалізації апетиту;

запобігання внутрішніх кровотеч;

здорового процесу оновлення клітин і омолодженню;

зміцнення волосся і нігтів, поліпшенню стану шкіри;

профілактики онкології.

Крім того, фрукт допомагає підтримувати бадьорість, благотворно впливає

на розумову діяльність і знижує тиск. Проявляється користь лимона при

цукровому діабеті, якщо вживати фрукт обережно, він допомагає знижувати

рівень глюкози.

ІV Вітамін Д:

Молоко багате різноманітними поживними

речовинами. У молоці міститься більш 100 необхідних для організму

речовин: білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни, ферменти,

імунні тіла . У молоці містяться майже всі жиро- і водорозчинні вітаміни.

Більшість вітамінів надходить у молоко з кормів. Деякі жиророзчинні вітаміни

(D, К) синтезуються в організмі тварини. У молоці виявлено понад 50

мінеральних елементів, найбільш важливими з них є кальцій і фосфор. Молоко

характеризується високими органолептичними властивостями: ніжним і

приємним смаком, привабливим білим кольором з жовтуватим відтінком. Воно

необхідне для функціонування багатьох органів людини, насамперед печінки.

СИР- Всі сири мають багатий мінеральний склад. У їх

складі об-дуть виявлені: натрій, кальцій, фосфор. У деяких з них виявлені в

не-великих кількостях калій, магній і залізо. Фізіологічна цінність сирів

характеризує вплив окремих містяться в ньому речовин на нервову,

серцево-судинну, кишково-шлункову і інші системи організму людини і

його опірність інфекційними захворювань.

Риба. Харчова цінність риби і нерибних продуктів

моря шанується в усьому світі завдяки тому джерела корисних речовин, які

містяться в них. По-перше, тут дуже багато вітамінів: жиророзчинні А і D,

Page 9: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

H і PP, а також представники всієї групи B. По-друге, будь-яка риба може

похвалитися наявністю у своєму складі кальцію, калію, магнію, фтору,

йоду, міді, заліза. По-третє, її жир не тільки не шкідливий, але навіть

корисний для організму. Він позитивно впливає на розумову діяльність і

роботу серцево-судинної системи. Морська риба містить більше жиру, ніж

річкова. Вона також володіє великою кількістю йоду. Зате в прісних видах є

багато фосфору, необхідного для роботи мозку.

ІІІ. Актуазізація та закріплення знань учнів.

- Діти, ми з вами назвали тільки основні групи вітамінів, їх є дуже багато. В наш час

відомо понад 20 вітамінів. А тепер прийшла пора погратися .

Конкурс загадок.

Вчитель. А зараз ми перевіримо, які ви кмітливі, як ви вмієте відгадувати загадки. Я

даю вам одну підказку: відгадками до загадок будуть овочі, фрукти, ягоди та інші

продукти, в яких містяться найбільше вітамінів.

(Вітаміни по черзі загадують дітям загадки)

1. Сидить баба, одягнулась,

В сто сорочок загорнулась.

Ціле літо достигає,

До нас в борщик поспішає. (Капуста)

2. Корисне, а не ягода,

рідке, а не вода,

біле, а не сніг. (Молоко)

3. Наче лікар ця рослина –

І корисна, й вітамінна,

Та гірка вона й пече,

Аж сльоза у всіх тече. (Цибуля)

4. Я яскрава, довгоноса

І зелені маю коси,

Я хрумка і соковита,

Люблять всі: дорослі й діти. (Морква)

5. Має хвіст, та не літає,

має рот — не розмовляє.

Page 10: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Можеш вудкою спіймати

і загадку відгадати. (Риба)

6. Я смачна для всіх осіб,

Маю назву – «другий хліб».

Страви з мене вітамінні,

В кожній хаті незамінні. (Картопля)

7. Влітку у садочку

Зріє під місточком.

Восени набравшись соку,

Стане враз червонобоким. (Яблуко)

Вчитель. Молодці, дітки, гарно впорались із загадками.

Фізкультхвилинка (виконується під музику «Руханка з овочами.»).

Завдання „Завершіть прислів'я".

Овочі та фрукти...

Вітаміни вживати...

Немає вітамінів…

Гра «Корисно чи ні». Кошик з продуктами.

Вчитель. - Діти, я сьогодні зранку ходила на базар. Купила багато смачних

продуктів. Хтось нам зараз назве, що ж я придбала . Але зробити це треба ыз

зав’язаними очима. (Діти обстежуючи руками називають овоч).

Проблемне запитання: - Чи всі смачні продукти (з яскравими етикетками) є

корисними? ( Робота по групам)

( На столах картинки з продуктами, їх треба приклеїти на окремі аркуші по групах.

Шкідливі та корисні.)

(На окремих аркушах треба розподілити корисні та шкідливі продукти, а потім

група повинна зробити висновки, чому саме так розподілили.)

Інтерактивна вправа «Займи позицію».

Чіпси, сухарики, кока-кола, мівіна – це…/ шкідливі продукти \ корисні продукти

III. Заключний етап.

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Вчитель. А зараз, діти, я пропоную добре знайому вам вправу «Мікрофон».

Page 11: Вознесенська ЗШ І – ІІІ ступенів

Ми перевіримо, як ви засвоїли знання про вітаміни.

Питання:

1.Що означає перша частина слова „вітаміни" (vita) у перекладі з латинської

мови?

2.Як називається хвороба, викликана повною відсутністю вітамінів в організмі?

3.Який з овочів багатий на каротин, який в організмі перетворюється на

вітамін А?

4.Дефіцит якого з вітамінів призводить до захворювання бері-бері?

5.В яких ягодах та фруктах міститься вітамін С?

6.Який вітамін називають „ вітаміном краси"?

7.Ліки проти цинги.

8.Який вітамін утворюється у шкірі людини під дією сонячного світла?

9.Які продукти містять вітамін «D»?

10.З яким вітаміном пов'язана втрата вечірнього зору (куряча сліпота)?

11. Як називається хвороба, пов’язана з нестачею вітаміну «D»?

12. Який вчений придумав назву «вітаміни»?

2. Рефлексія. Підсумок уроку.

«Вітаміни» всі разом: Хто дружити з нами буде,

Той хвороби всі забуде,

Виросте міцним, здоровим,

І відгонить всі хвороби.

Вчитель. Діти, я хочу, щоб ви назавжди подружилися з вітамінами. Побільше

їжте овочів, фруктів та ягід, пийте фруктові соки, тому що в них багато вітамінів, які

зміцнюють здоров'я, покращують самопочуття, додають нам сили, допомагають

добре бачити, чути, думати і боротися з хворобами. Організм, який добре

забезпечений вітамінами має сильний імунітет. А імунітет - це захисна сила, що

береже здоров'я.

Вчитель. Діти, давайте ще раз пригадаємо, що допомагає зміцнити імунітет.

(Діти називають, орієнтуючись на плакат «Друзі імунітету»).

Вчитель. Хай кожен з вас буде сильним, здоровим та щасливим!