16
Bijlage 2 Lesbeschrijvingsformulier ko-fase. Opleiding tot leraar Basisonderwijs Student(e): Esther van Ee Stageschool: CBS de Oude Vaart Groep: 0 Datum: 15 maart 2012 Mentor: Ineke van der Heiden WPA-f Les: Levensbeschouwing les 3 : ‘Kikker en de vreemdeling’ en ‘ de barmhartige Samaritaan’ Beginsituatie: De leerlingen hebben nu twee lessen gehad met betrekking tot ‘de barmhartige Samaritaan’. Wat weten / hebben de leerlingen geleerd na de eerste les levensbeschouwing: Niveau ‘zwak’: Een vreemdeling is niet gelijk een vijand Niveau ‘gemiddeld’: Vooroordelen is fout. Als je iemand niet kent weet je ook niet of hij ‘stout’ of ‘lief’ is. Niveau ‘sterk’: Eerst zelf met iemand praten en spelen voor je ‘een mening’ van een ander aanneemt Wat weten / hebben de leerlingen geleerd na de tweede les levensbeschouwing: Niveau ‘zwak’: Jezus vertelt een gelijkenis om iets duidelijk te maken aan de mensen Niveau ‘gemiddeld’: kennen het begrip ‘barmhartig’ en kunnen dit in eigen woorden uitleggen Niveau ‘sterk’: kunnen een eigen situatie bedenken waarbij zijzelf ‘barmhartig’ waren wanneer hebben ze iemand geholpen?

WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Bijlage 2 Lesbeschrijvingsformulier ko-fase.

Opleiding tot leraar Basisonderwijs

Student(e): Esther van EeStageschool: CBS de Oude Vaart Groep: 0Datum: 15 maart 2012Mentor: Ineke van der HeidenWPA-f Les: Levensbeschouwing les 3 : ‘Kikker en de vreemdeling’ en ‘ de barmhartige Samaritaan’Beginsituatie: De leerlingen hebben nu twee lessen gehad met betrekking tot ‘de barmhartige Samaritaan’.Wat weten / hebben de leerlingen geleerd na de eerste les levensbeschouwing:Niveau ‘zwak’: Een vreemdeling is niet gelijk een vijandNiveau ‘gemiddeld’: Vooroordelen is fout. Als je iemand niet kent weet je ook niet of hij ‘stout’ of ‘lief’ is.Niveau ‘sterk’: Eerst zelf met iemand praten en spelen voor je ‘een mening’ van een ander aanneemtWat weten / hebben de leerlingen geleerd na de tweede les levensbeschouwing:Niveau ‘zwak’: Jezus vertelt een gelijkenis om iets duidelijk te maken aan de mensenNiveau ‘gemiddeld’: kennen het begrip ‘barmhartig’ en kunnen dit in eigen woorden uitleggenNiveau ‘sterk’: kunnen een eigen situatie bedenken waarbij zijzelf ‘barmhartig’ waren wanneer hebben ze iemand geholpen?

Page 2: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Halte Opnemen, bewerken

Extra zorgTerugkoppeling naar beide verhalen; waar ging het ook alweer over?

Leer/hulpmiddelen prentenboek: kikker en de vreemdelinghet Bijbelverhaal: de barmhartige Samaritaan

Doelstellingen Les: Na de les kunnen de leerlingen:

Niveau ‘zwak’: Aan het eind van de les kunnen de ‘zwakkere’ leerlingen met behulp van de leerkracht een link leggen tussen de twee verhalen : ‘Kikker en de vreemdeling’ en ‘de barmhartige Samaritaan’

Niveau ‘gemiddeld’:Aan het eind van de les kunnen de ‘gemiddelde’ leerlingen met behulp van de leerkracht de personages uit beide verhalen aan elkaar koppelen

Niveau ‘sterk’: Aan het eind van de les kunnen de ‘sterkere’ leerlingen zelfstandig de personages uit beide verhalen aan elkaar koppelen en aangeven waarom deze bij elkaar horen. Aan het eind van de les kunnen de ‘sterkere’ leerlingen de zwakke en gemiddelde leerlingen tijdens de verwerkingsopdracht helpen en in groepsverband de verwerkingsopdracht uitvoeren: de prenten van het verhaal ‘de barmhartige Samaritaan’ in chronologische volgorde leggen

Persoonlijke doelstellingen voor de student: - letten op tijdsbewaking ( korte spanningsboog)-gebruik maken van visuele prenten ( prenten uit ‘kikker en de Vreemdeling’ en prenten uit ‘de Kijkbijbel Gebruikte bronnen: prentenboek: kikker en de vreemdeling, de Kijkbijbel

Wat doen de kinderen? Timing:

Wat doe ik? Hoe organiseer ik dat?

Inleiding: 10 min.

Inleiding: Inleiding:

Page 3: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

De leerlingen zitten in de kring

De leerlingen doen mee met het spel en laten het stilte teken zien

De leerlingen luisteren naar de leerkracht

De leerlingen geven antwoord op de vragen

De leerkracht zorgt dat de leerlingen stil zijn in de kring

Dit doet de leerkracht door middel van een kort spelletje* trommelen op de benen en het zingen van het lied ‘Wie heeft de beste ogen van de klas, wie heeft de beste ogen van de klas die ziet alles goed’Na het zingen van het lied trommelt de leerkracht nog kort door en steekt de duim in de lucht stilteken

De leerkracht komt nog even terug op het verhaal van vorige keer: Kikker en de vreemdeling

Wat kunnen de leerlingen nog vertellen over het verhaal?

De leerkracht komt nog even terug op het Bijbelverhaal van de les daarvoor: de barmhartige Samaritaan

Wat kunnen de leerlingen nog vertellen over het verhaal?

De leerlingen kennen het spel van het stilte teken al van de vorige les

Door middel van een spelletje zijn de kinderen direct betrokken het inzetten van het stilte teken is dan veel effectiever

Voorkennis prikkelen: wat kunnen de leerlingen nog vertellen over het verhaal uit het prentenboek: Kikker en de vreemdeling?Letten op de begrippen:* vreemdeling/ vijand* vooroordelen

Wat kunnen de leerlingen nog vertellen over het Bijbelverhaal ‘de barmhartige Samaritaan’Denk aan:* de deftige mannen wat deden zij?*de ‘vijand’: de barmhartige Samaritaan: wat deed hij?* Wat betekend barmhartig?

Page 4: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Halte Opnemen, bewerken, ervaren

Extra zorgVisuele prenten uit het prentenboek: kikker en de vreemdeling en de Kijkbijbel

Leer/hulpmiddelen

Wat is de link tussen beide verhalen? waarom lijken de verhalen op elkaar? ** zwak niveau

Kern:

De leerlingen luisteren naar de leerkracht

De leerlingen luisteren naar de uitleg van de opdracht

De leerling X bekijkt de prent en benoemt wat het is

10-15 min.

Kern:

De leerkracht geeft aan dat we de twee verhalen gaan vergelijken omdat de verhalen op elkaar lijken

De leerkracht geeft aan dat we dit gaan doen door prenten (afbeeldingen)prenten uit het prentenboek: Kikker en de vreemdelingPrenten uit de kijkbijbel : de barmhartige Samaritaan

De leerkracht kiest een prent uit van het prentenboek: Kikker en de vreemdeling

De leerkracht vraagt aan een sterke leerling:

Kern:

Prenten uit het prentenboek: kikker en de vreemdeling

Varkentje Eend Rat

Prenten uit de Kijkbijbel: de barmhartige Samaritaan

Priester Leviet Samaritaan

Prenten uit het prentenboek kikker en de vreemdeling en prenten uit de Kijkbijbel voor de opdracht: zie

Page 5: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Halte Opnemen, bewerken, verwerken, maken, reflecteren

Extra zorgVoor de verwerkingsopdracht werken we met heterogene groepen

Leer/hulpmiddelen prenten uit Kijkbijbel: de barmhartige SamaritaanBlanco vellenLijmlied: handen heb je om te geven

De leerling zoekt de prent uit de Kijkbijbel die gekoppelt is aan de personage uit het boek: kikker en de vreemdeling

De leerlingen geven antwoord op de vraag

De leerlingen luisteren naar de uitleg van de verwerkingsopdracht

wie uit het verhaal van de barmhartige Samaritaan past hier het beste bij?

Varkentje de priester Eend de LevietRat de barmhartige Samaritaan

Bij iedere match stelt de leerkracht de vraag:

Waarom passen deze personages juist bij elkaar?

Varkentje en de priesterEend en de Leviet

Ze volgen beide blindelings zonder zelf na te denken

Rat en de barmhartige Samaritaan Ondank dat ze hem niet aardig

vonden hielp hij hen wel

** Aanvulling: De prent waar de dieren allemaal op staan gebruik ik om de boodschap nog eens duidelijk te maken samen helpen

De leerkracht legt vervolgens de verwerkingsopdracht uit

bijlage 6

Verwerking / afsluiting 10-12 min.

Verwerking / afsluiting: Verwerking / afsluiting:

Page 6: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

De leerlingen luisteren naar de uitleg van de verwerkingsopdracht

De leerlingen geven antwoord op de controle vragen

De leerlingen luisteren goed in welke groep ze worden ingedeeld en aan welke werktafel ze mogen gaan zitten

Uitleg verwerkingsopdracht

De leerlingen gaan in groepjes van 4 samenwerkenDe groepen zijn heterogeen

Ze krijgen per groep van vier een aantal vellen papier met prenten over het verhaal van ‘de barmhartige Samaritaan’

Ze gaan de prenten in de goede volgorde van het verhaal op één groot blanco vel papier plakken

Ze gaan samenwerken aan één gezamenlijk doel

De leerkracht stelt als controle een aantal vragen:

- Wat is er aan de hand met de volgorde van de prenten? door elkaar

- Wat is de bedoeling dat jullie gaan doen bij het uitvoeren van de opdracht? in chronologische volgorde leggen ( juiste volgorde van

Door een verwerkingsopdracht aan te bieden in groepjes leren de leerlingen samen te werken

Door het stellen van controle vragen kun je als leerkracht controleren of de informatie begrepen is

Prenten voor de verwerkingsopdracht: zie bijlage 7

Page 7: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

De leerlingen gaan naar de goede werktafel

De leerlingen beginnen de opdracht in groepsverband

De leerlingen stoppen de opdracht

De leerlingen komen terug in de kring met de collage

De leerlingen vertellen over de collage en de uitvoering ervan

De leerlingen zingen met de leerkracht mee: handen heb je om te geven

begin tot eind)

Na de uitleg deelt de leerkracht de groepjes in en de tafel waaraan ze mogen werken

Na de indeling geeft de leerkracht aan om naar de goede werktafel te gaan en met de opdracht te beginnen

Na 5-7 minuten geeft de leerkracht aan dat de tijd voorbij is

De leerlingen komen terug in de kring en laten het werkje zien aan de andere groepjes en er iets over vertellen was het moeilijk?

Samen met de leerlingen hangen we de collages in de klas

Tot slot zingen en luisteren we nog eens naar het lied: Handen heb je om te geven

De leerkracht oefent met de leerlingen nog de hele week en weken erna met het lied: Handen heb je om te geven

De leerlingen laten het werkje zien hoe hebben ze het ervaren ( reflecteren)

De leerlingen hebben al eerder het nummer: handen heb je om te geven gehoord

De leerkracht plant na deze lessenserie tijd in om het lied : handen heb je om te geven verder in te studeren

Page 8: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Bijlage 6

Prenten uit het boek ‘Kikker en de vreemdeling’:

Rat

Varkentje

Page 9: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Eend

Rat, Varkentje, Kikker, Eend en Haas

Page 10: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker

Bijlage 7

Prenten uit de ‘Kijkbijbel’ ‘de barmhartige Samaritaan’

Page 11: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker
Page 12: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker
Page 13: WordPress.com · Web viewAuthor Gebruiker Created Date 06/13/2012 11:24:00 Last modified by Gebruiker