12
Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek Nada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek PRIPREMA ZA INTEGRIRANI DVOSAT PRIRODA I DRUŠTVO I MATEMATIKA RAZREDI: 3. i 4. NASTAVNI PREDMETI: PRIRODA I DRUŠTVO, MATEMATIKA CILJ NASTAVE: ponoviti, povezati i primijeniti znanja o važnosti pravilne prehrane i mjerenjem namirnica uvježbati mjerne jedinice za masu. NASTAVNO PODRUČJE: NAŠE ZDRAVLJE MJERENJE MASE NASTAVNA TEMA: PRAVILNOM PREHRANOM DO ZDRAVLJA MJERENJE MASE NASTAVNE JEDINICA: Zdravom prehranom do zdravlja Jedinica za masu KLJUČNI POJMOVI: mjerenje mase, mjerne jedinice za masu, briga za osobno zdravlje. VRIJEDNOSTI: 1. znanje 2. solidarnost 3. identitet 4. odgovornost KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskom jeziku 2. digitalna kompetencija 3. inicijativnost i poduzetnost 4. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji 5. učiti kako učiti 6. socijalna i građanska kompetencija PROFIL KLETT

Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

PRIPREMA ZA INTEGRIRANI DVOSAT

PRIRODA I DRUŠTVO I MATEMATIKA

RAZREDI: 3. i 4.

NASTAVNI PREDMETI: PRIRODA I DRUŠTVO, MATEMATIKA

CILJ NASTAVE: ponoviti, povezati i primijeniti znanja o važnosti pravilne prehrane i mjerenjem namirnica uvježbati mjerne jedinice za masu.

NASTAVNO PODRUČJE: NAŠE ZDRAVLJE

MJERENJE MASE

NASTAVNA TEMA: PRAVILNOM PREHRANOM DO ZDRAVLJA

MJERENJE MASE

NASTAVNE JEDINICA: Zdravom prehranom do zdravlja

Jedinica za masu

KLJUČNI POJMOVI: mjerenje mase, mjerne jedinice za masu, briga za osobno zdravlje.

VRIJEDNOSTI: 1. znanje

2. solidarnost

3. identitet

4. odgovornost

KOMPETENCIJE: 1. komunikacija na materinskom jeziku

2. digitalna kompetencija

3. inicijativnost i poduzetnost

4. matematička i kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji

5. učiti kako učiti

6. socijalna i građanska kompetencija

7. kulturna svijest i izražavanje

OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: - ponoviti jedinice za mjerenje mase (gram, dekagram, kilogram, tona), zapisivati ih, preračunavati jedinice za mjerenje mase

- pravilnom prehranom brinuti o osobnom zdravlju.

PROFIL KLETT

Page 2: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

ISHODI UČENJA: raspraviti i opisati kako se pridržavanjem načina pravilne prehrane i tjelesnom aktivnošću može sačuvati zdravlje; primjenjivati mjerenja mase pri rješavanju svakodnevnih problema.

ZADATCI NASTAVE: vježbanje i primjena znanja o mjerenju mase, spoznati da zdravom prehranom osiguravamo osnovu zdravlja.

OBRAZOVNNE ZADAĆE:

PRIRODA I DRUŠTVO:

- ponoviti zdravu i pravilnu prehranu

- razlikovati hranu biljnog i životinjskog podrijetla

- predlagati pravilne dnevne obroke

- ponoviti važnost redovite, raznolike i količinski dostatne hrane.

MATEMATIKA:

- usustavljivati i produbljivati prije stečena znanja o mjerenju mase

- motivirati učenike za mjerenje

- uvježbavati preračunavanje jedinica za mjerenje mase

- dovesti do stupnja automatizacije.

FUNKCIONALNE ZADAĆE:

PRIRODA I DRUŠTVO:

- razvijati sposobnost prepoznavanja, izrezivanja, imenovanja, opisivanja, uspoređivanja, istraživanja i zaključivanja

- primjenjivati stečena znanja u svakodnevnom životu.

MATEMATIKA:

- razvijati interes i stvaralačku sposobnost

- osposobiti učenike za praktičnu primjenu stečenog znanja o mjerenju masa u svakodnevnom životu.

ODGOJNE ZADAĆE:

PRIRODA I DRUŠTVO:

- izgrađivati pravilan osobni odnos prema zdravoj hrani

PROFIL KLETT

Page 3: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

- jačati odgovornost pri radu u skupini

- razvijati higijenske navike

- zajednička briga oko rezultata rada

- voditi brigu o urednosti radnog prostora

- međusobna suradnja i pomaganje.

MATEMATIKA:

- samostalnost u radu

- razvijati spretnost u radu

- razvijati smisao za rad u skupini i poštivanje dogovora

- razvijanje radnih navika, upornost i ustrajnost u rješavanju zadataka

- osposobljavanje za samostalno procjenjivanje

- međusobno pomaganje i suradnja te bodrenje.

NASTAVNE METODE RADA: metoda razgovora, metoda slušanja, metoda demonstracije, metoda istraživanja, metoda čitanja, metoda pisanja, metoda usmenog izlaganja, metoda rezanja, sjeckanja, kuhanja, lijepljenja, igranja.

AKTIVNOSTI ZA UČENIKE: slušanje, pisanje, bilježenje, razgovor, mjerenje (vaganje), pranje, čišćenje, sjeckanje, demonstracija, miješanje, uspoređivanje, razmišljanje, lijepljenje, slaganje, natjecanje, zaključivanje, pogađanje, prepoznavanje, imenovanje, igranje, pjevanje, plesanje, anketiranje, istraživanje.

TIP SATA: ponavljanje i vježbanje.

IZVORI ZA PRIPREMANJE: udžbenici, priručnici.

OBLICI RADA: rad u skupini, frontalni rad, individualni rad, rad u paru.

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: velike plastične posude za pranje, voće i povrće, začini, pribor za jelo, daščice, kuhinjske krpe, zdjelice, košarice, ubrusi, vage, ljepilo, škarice, nožić, zadatci za rad u skupini, kuverte, flomasteri, markeri, aplikacija stabla, aplikacija voća, sličice iz reklama, štoperica ili pješčani sat, pribadače, CD, CD – player, papiri formata A3.

PRIJEDLOG ZA RAD S UČENICIMA PO MODELU INDIVIDUALIZACIJE:

- pomoć pri čitanju uputa i zadataka, razumijevanja zadataka

KORELACIJA (SUODNOS):

PROFIL KLETT

Page 4: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

HJ – čitanje zadataka, pisanje poruka o zdravoj prehrani, intervju

TZK – ples iz zavičajnog područja, spretnost i koordinacija prenošenja voća

GK – pjevanje pjesme „Kruška, jabuka, šljiva“

LK – dizajn – izrada reklame o zdravoj prehrani

KURIKUL GRAĐANSKOG ODGOJA:

STRUKTURNA DIMENZIJA: - kulturološka

- ljudsko-pravna

- društvena.

FUNKCIONALNA DIMENZIJA: - građansko znanje i razumijevanje

- građanske vještine i sposobnosti

- građanske vrijednosti i stavovi.

TIJEK SATA:

1. UVODNI DIO SATA

Učenici se prebrojavaju 1, 2, 3 i svrstavaju se po šest u skupini „KRUŠKE“, „JABUKE“ i „ŠLJIVE“. Svatko sjeda u svoju skupinu i upućuju se na rad u paru.

1. AKTIVNOST – Hranu okusimo i mjerimo

Različite namirnice kušaju zavezanih očiju, dok drugi par zapisuje njegove okuse i osjećaje tijekom kušanja te slobodno procjenjuju težinu narezanih namirnica. Razgovor o zapisanome.

Ukratko ponoviti znanja o pravilnoj prehrani i mjerenju mase.

PROFIL KLETT

Page 5: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

NAJAVA CILJA:

Danas ćemo ponoviti važnost pravilne prehrane i mjerenjem namirnica uvježbati mjerne jedinice za masu te praktično primijeniti kroz kuhanje.

2. GLAVNI DIO SATA:

2. AKTIVNOST – Mali kuhari

Učenici stavljaju na sebe pregače i kape i pripremaju se za kuhanje zdravog obroka. Pranje ruku i namirnica te rezanje i kuhanje.

3. AKTIVNOST – Istražujemo kakvu hranu jedemo

Učenici putem ankete istražuju i ispituju odrasle i vršnjake kakvu hranu jedu u obrocima tijekom dana. Uspoređuju dobivene rezultate i zaključuju koliko se zdravo hranimo.

PROFIL KLETT

Page 6: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

4. AKTIVNOST – Voćna salata

Učenici uzimaju svoje daščice i posude, otvaramo konzerve voća, uzimamo ostalo voće, koje peremo kao i ruke te razgovaramo o pojedinom voću. Režu voće na sitnije komade, mjere ih i stavljaju u veću posudu.

5. AKTIVNOST – Natjecanje krušaka, jabuka i šljiva

U svakoj skupini putem odbrojavanja brojalice biraju vođu, objašnjavamo ulogu vođe i način bodovanja (3 + 2 + 1).

1. IGRA – SLAGALICA PIRAMIDE

Objašnjava se igra i zadatak igre. Vođa čita zadatak skupni u kojem se treba pravilno složiti sličice u piramidi te pravilno imenovati pojedinu skupinu namirnica. Provjeravamo točnost i određujemo broj bodova.

2. IGRA – VOĆKA

Objašnjava se način igre. Vođe trče po kuverte u kojima su matematički zadatci, zajedno u skupini rješavaju, dobivene rezultate zapisuju na aplikacije voća, a vođe ih trebaju pribadačom pričvrstiti na stablo. Igra je završena kada skupina prva stavi 5 aplikacija voća. Provjerava se točnost i boduje se.

PROFIL KLETT

Page 7: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

3. IGRA – TKO ĆE VIŠE I BRŽE

Učenici u paru, bez pomoći ruku, trebaju prenijeti što više jabuka iz košare u košaru. Par prenosi jabuke, jedan im stavlja jabuku i pomaže ako ispadne, drugi drže košare. Pobjednik je ona skupina koja u što kraćem vremenu prenese što više jabuka. Boduju se. Bodovi se zbrajaju i proglašava se pobjednik.

3. ZAVRŠNI DIO SATA:

6. AKTIVNOST – Kušanje

Varivo i voćnu salatu stavljamo u zdjelice, dijeli se među učenicima i posjetiteljima. Kušanje zdravo spremljenog objeda.

7. AKTIVNOST – Ples

Nakon kušanja, pjevamo i učimo korake slavonskog dječjeg kola „Kruška, jabuka, šljiva“.

DODATNI ZADATAK: Reklama

Na papirima A4 osmisliti reklamu za zdravu prehranu.

PROFIL KLETT

Page 8: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

PLAN PLOČE:

MJERENJEM I PRAVILNOM PREHRANOM DO ZDRAVLJA

PROFIL KLETT

Page 9: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

1. LISTIĆ

Zadatak: ISRAŽUJEMO KAKVU HRANU JEDEMO TIJEKOM DANA

ZAJUTRAK DORUČAK OBJED UŽINA VEČERA

2. LISTIĆ

Zadatak: SLOŽITI PIRAMIDU ZDRAVE PREHRANE

Zadatak je nacrtati piramidu zdrave prehrane i u nju zalijepiti ponuđene sličice različitih namirnica te uz svaku skupinu namirnica napisati njihov naziv.

Važno je pravilo odabrati sličice i pravilno imenovati da bi piramida bila točna.

Dogovarajte se i složno radite!

SRETNO!

PROFIL KLETT

Page 10: Web viewPUNO SREĆE! Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku. Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke. 4 kg = _____ dag7 kg 35 dag = _____ dag

Ksenija Milosavljević, OŠ Ljudevita Gaja, OsijekNada Grahovac, OŠ Ljudevita Gaja, Osijek

3. LISTIĆ

Zadatak: VOĆKA

Zajedno promotrite zadatke i dogovorite se kako ćete raditi.

PUNO SREĆE!

Izračunajte zadatak na papiru i rješenja upišite na jabuku.

Vođa skupine neka pričvrsti na stablo voćke.

4 kg = ______ dag 7 kg 35 dag = _______ dag

600 dag = _______ kg 4 · 25 kg + 3 kg = _______ kg

Mlinar je prvi dan samljeo 56 kg žita, drugi dan 89 kg žita, a treći dan 45 kg žita. Koliko je dekagrama brašna dobio u tri dana?

4. LISTIĆ – dodatni listić

Zadatak: REKLAMA ZA ZDRAVU PREHRANU

Pokušajte osmisliti reklamu zdrave prehrane kojom ćete uvjeriti druge u važnost zdrave prehrane za zdravlje, rast i razvoj.

PROFIL KLETT