8
KPR 3974 - LATIHAN MENGAJAR 1 TUGASAN INDIVIDU DISEDIAKAN OLEH : NAMA NO. ID NO TELEFON SALWATI SELIMIN D 20102042284 012-9155617 KUMPULAN : UPSI 98 (132 PJJ) NAMA TUTOR E-LEARNING : PROFESOR MADYA DR SITI SANIAH ABU BAKAR TARIKH SERAH : 30 APRIL 2014 . RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7

Documentxx

  • Upload
    ruzina

  • View
    216

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

xx

Citation preview

Page 1: Documentxx

KPR 3974 - LATIHAN MENGAJAR 1

TUGASAN INDIVIDU

DISEDIAKAN OLEH :

NAMA NO. ID NO TELEFON

SALWATI SELIMIN D 20102042284 012-9155617

KUMPULAN : UPSI 98 (132 PJJ)

NAMA TUTOR E-LEARNING : PROFESOR MADYA DR SITI SANIAH ABU BAKAR

TARIKH SERAH : 30 APRIL 2014

.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 7

Page 2: Documentxx

Rancangan Pengajaran Harian

1 Mata Pelajaran Bahasa Melayu

2 Tahun 6 Teratai

3 Tarikh / Hari 29 /4/2014 / Rabu

4 Masa 11.20- 12.20 tgh

5 Bilangan Murid 21 orang

6 Tema Rencamnya Budaya Kita

7 Tajuk Majlis Rumah Terbuka

8

Fokus Utama

Fokus Sampingan

4.2 Aras 2(i) Memberikan kritikan yang positif secara bertatasusila tentang sesuatu perkara berdasarkan pemerhatian

10.3 Aras 1(i) Membezakan isi penting dengan isi penting dengan isi sampingan untuk membuat ringkasan.

9 Hasil Pembelajaran

Di akhir sesi P&P diharapkan para murid dapat:-

i Memberikan kritikan yang positif secara bertatasusila

ii Melengkapkan dialog dalam buku tulis

.

ii Menyatakan isi penting dan isi sampingan dalam

teks dan melengkapnya dalam buku tulis

10 Kaedah Penerangan, pemerhatian, penyoalan, rumusan,

Perbincangan

11 Bahan Bantu Mengajar Buku teks, , whiteboard, gambar

12 Tatabahasa Kata kerja,kata majmuk

13 Nilai Murni BekerjasamaKasih Sayang dan hormat menghormati.

14 Kemahiran Bernilai Tambah

i. Menjana idea

ii. Menganalisis

iii. Membuat keputusan 15 Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menyertai program rumah terbuka.

Page 3: Documentxx

Langkah

& Masa

Isi

Muridan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set

Induksi

(5 minit)

Pengenalan

Sub-topik

dan penarik

perhatian

murid

1. Guru bertanya soalan kepada

murid.

2.Guru menunjukkan gambar

persembahan kebudayaan

1. Murid mendengar

dengan

penuh perhatian.

2. Murid memberikan

pendapat tentang

gambar tersebut.

Strategi:

berpusatka

n bahan

Kaedah:

Pemerhatian

, pemberian

pendapat

BBM:gambar

tarian melayu

Nilai:

Hormat-

menghormati

Langkah 1

(5 minit)

Penyampaian

isi murid

kepada para

murid

Teks

Majlis Rumah

Terbuka

1. Guru mula menyampaikan isi

kandungan kepada murid

melalui buku teks

2. Guru meminta murid membaca

teks

3. Guru mengajukan soalan-soalan

untuk menguji kefahaman

murid .

1. Murid mendengarpenerangan guru

2. Murid yang

dipanggil akan

menjawab soalan-

soalan yang

ditanya oleh guru.

3. Murid yang

berjaya menjawab

akan diberi

pengukuhan.

4. Murid yang gagal

menjawab akan

dibantu oleh

murid lain atau

guru

.5. Murid yang

kurang faham

diberi peluang

untuk mengajukan

soalan.

Strategi:

Berpusatkan

bahan,

berpusatkan

guru

Kaedah:

Penerangan

, penyoalan

BBM:,

buku teks,

whiteboard

Nilai:

Bekerjasa

ma

Page 4: Documentxx

Langkah

2 (30

minit)

Perbincangan

tentang isi

1.Melengkapk

an dialog

1. Guru meminta murid berbincang tentang pakaian kumpulan dikir barat tersebut.

2. Guru membahagikan murid

kepada 5 kumpulan dengan

setiap kumpulan mempunyai4

orang ahli.

3. Guru mengarahkan agar setiap

kumpulan menjawab setiap

soalan yang dipaparkan .

4. Guru meminta murid

melaporkan hasil perbincangan.

1. Murid membentuk kumpulan masing- masing.

2. Ketua kumpulan

diberikan kertas

A4 untuk

digunakan bagi

menjawab soalan .

3. Murid berbincang

dalam kumpulan

untuk melakukan

aktiviti menulis

seperti yang diminta.

4 Murid mencari

maklumat .

5 .Ketua kumpulan

melaporkan

dapatan kumpulan

masing-masing.

6. Murid menulis dialog

dalam buku tulis

Strategi:

Berpusatkan

murid

Kaedah:

perbincanga

n

BBM: ,

kertas A4

Nilai:

Bekerjasama

Langkah

3 (20

minit)

Latihan dalam

kumpulan

untuk menguji

hasil

pembelajaran

1.Berikan

teguran

kepada rakan

kamu secara

bertatasusila

berkaitan

tajuk

1 Guru menunjukkan soalan kepada murid.

2. Guru menerangkan soalan dan meminta murid mencari maklumat

berpandukan teks

3 Guru membimbing murid mencari

maklumat

4.Guru meminta murid

memberikan teguran secara

bertatasusila

1. Murid membaca soalan yang dipaparkan

2.Murid mencari

maklumat dan

mencatatnya

3. Wakil murid

membentangkan

hasil carian

mereka

Strategi:

Berpusatkan

bahan

Kaedah:

Pentaksiran

/ penilaian

BBM:

komputer

dan

internet

Nilai:

Integriti

Page 5: Documentxx

Penutup

(5 minit)

Rumusan

Pembelajaran

1. Guru memanggil d u a orang murid untuk memberitahu kelas tentang apa yang mereka telah dipelajari dalam kelas tersebut.

2. Guru menangguhkan sesi P&P

dan memberitahu murid tentang

topik yang akan diajar dalam

kelas seterusya.

1. Dua orang murid

dengan sukarela

merumuskan apa

yang telah

dipelajari di dalam

kelas tersebut.

Strategi:

Berpusatkan

murid

Kaedah:

Rumusan

Nilai:

Keyakinan

diri

Langkah 1

Page 6: Documentxx

Langkah 2

Dialog yang lengkap

Chew Leng : Saya beranggapan pakaian kumpulan dikir barat itu kurang

sesuai kerana tidak melambangkan kebudayaan kebangsaan

Azli : Saya berpendapat pakaian peserta dikir barat itu tidak sesuai

Hani : Benar kata kamu tetapi saya rasa mereka melakukan

perubahan yang sesuai

Chew Leng : Pendapat kamu itu betul,Hani.Walaubagaimana pun, keaslian

Pakaian peserta perlu dipelihara demi memelihara warisan

bangsa

Page 7: Documentxx

Langkah 3

Situasi

Kamu kurang setuju dengan rakan kamu yang memakai baju yang tidak sesuai dengan

majlis kebudayaan dan membuat persembahan dikir barat.Berikan teguran secara

bertatasusila

Teguran tentang pakaian peserta dikir barat

Maafkan saya ,saudara ,Pada pendapat saya pakaian ini kurang sesuai kerana tidak

menggambarkan ciri-ciri kemelayuan sedangkan persembahan tersebut ialah

persembahan kebudayaan Melayu

Langkah 4

Situasi

Dalam sesuatu majlis kebudayaan kamu dapati ramai pengunjung terpaksa berdiri

kerana tempat duduk yang dikhaskan tidak mencukupi berikan komen anda

Komen tentang situasi yang diberikan

Sepatutnya pihak penganjur majlis dapat menyediakan kerusi yang mencukupi untuk

semua tetamu yang hadir di majlis ini

Page 8: Documentxx

Refleksi

10 orang boleh membina dialog seperti yang diminta oleh guru.

11 orang murid dibimbing membina dialog dan memberikan komen tentang rakan

mereka.

Kelemahan

Saya dapati murid sukar untuk memberikan komen seperti yang di minta.Murid sukar

memberikan idea berkaitan topik

Dialog yang dibina agak lemah tidak menepati kehendak soalan

Kekuatan

Murid mencuba membina dialog dan memberikan komen dengan membingan guru

Penambahbaikan

Saya akan cuba memberikan latihan secara lisan kepada murid agar mereka boleh

berkomunikasi dengan baik mengikut objektif yang dirancang.