Zamieszczenie interpretacji zawartych w Suplemencie do Przepisów, w Przepisach Gry w

Page 7: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

Poniższe interpretacje przepisów gry, które wcześniej wchodziły w skład Suplementu, teraz znalazły się w Przepisach Gry w Hokeja na Lodzie, pod tymi samymi numerami przepisów, jako dodatkowe podpunkty:

1. Przepis 201 – Kapitan Drużyny, punkt 3 (Kapitan lub Zastępca Kapitana, podjeżdżający z ławki graczy)

4. Przepis 234 – Kask i Maska Bramkarza (punkt 3)

5. Przepis 240 – Ubiór Gracza (Graffiti)

Page 8: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 8

6. Przepis 411 – Wymiana Graczy i Bramkarzy z Ławki Graczy Podczas Gry. Punkt4 – Przedwczesna Wymiana Bramkarza z Graczem

7. Przepis 440 – Wznowienia. Punkt 2 i Punkt 5

8. Przepis 450 – Spalony. Punkt 1 (Prowadzenie krążka i przekraczanie linii)

9. Przepis 509 – Procedura Rzutów Karnych

- Punkt 5 (Poruszenie Bramki Przez Bramkarza)

• Przepis 410 – Wymiana Graczy i Bramkarzy został włączony do Przepisu 411 – Wymiana Graczy i Bramkarzy z Ławki Graczy Podczas Gry

• Przepis 563 – Gracze Opuszczający Ławki Kar oraz Przepis 564 – Gracze Opuszczający Ławki Podczas Sprzeczki, zostały połączone w jeden Przepis 562 – Zawodnicy Opuszczający Ławki Kar lub Ławki Graczy

Przepis 152 – Zegar

Czas gry w dowolnej tercji odlicza się „w dół” w minutach i sekundach od 20:00 do 00:00

Przepis 172 – Muzyka na Lodowisku

c) Nie zezwala się na odtwarzanie muzyki na obiekcie, podczas gdy w przerwie w grze na lodowisku leży kontuzjowany gracz.

Page 14: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 14

SEKCJA 2 – DRUŻYNY, ZAWODNICY, SPRZĘT

Przepis 210 – Sprzęt

d) Podczas rozgrzewki przedmeczowej, kompletny sprzęt włączając koszulki meczowe, musi być noszony.

Przepis 222 – Kij Gracza

c) Końcówka trzonka kija, musi być w swoisty sposób zabezpieczona

Przepis 232 – Kij Bramkarza

Przepis 223 – Kask Gracza

d) Jeśli podczas gry, zawodnik straci kask – takiemu zawodnikowi nie zezwala się na dalszy udział w grze i musi on bezzwłocznie udać się na ławkę graczy.

Page 15: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 15

SEKCJA 3 – SĘDZIOWIE I ICH OBOWIĄZKI

Przepis 300 – Wyznaczeni Sędziowie

Dodaje się : System 4 Sędziów

Przepis 311 – Sprzęt Sędziego Głównego i Liniowego

c) Sędzia Główny musi nosić czerwone lub pomarańczowe opaski na rękawach,…

Przepis 330 – System Sędziego Bramkowego Video

Usuwa się odniesienia do Systemu Wspomagania Video

Page 16: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 16

SEKCJA 4 – ZASADY GRY

Przepis 411 – Wymiana Graczy i Bramkarzy z Ławki Graczy Podczas Gry

a) Zawodnicy i bramkarze mogą w dowolnym momencie gry wymieniać się z ławki graczy, pod warunkiem, że :

Wymieniający się gracze lub gracz z bramkarzem, znajdują się w obszarze wyznaczonym na tafli przez wyobrażalną linię ograniczającą z jednej strony ten obszar przez długość odpowiedniej ławki graczy, a z drugiej strony przez odległość 1.5 metera licząc od band, jak zilustrowano na przeciwnej stronie.

Page 17: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 17

Przepis 440 – Wznowienia

d) Jeśli przerwa w grze została spowodowana przez jakiegokolwiek gracza drużyny atakującej w jego strefie ataku, najbliższe wznowienie zostanie przeprowadzone w strefie neutralnej na najbliższym punkcie wznowień. Jeśli dwa zdarzenia złamania przepisów powodują przerwę w grze ( np. : zagranie wysoko uniesionym kijem oraz umyślny spalony ), najbliższe wznowienie zostanie przeprowadzone w takim miejscu, które nie pozwoli uzyskać przewagi terytorialnej drużynie zawiniającej.

Page 18: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 18

SEKCJA 4 – Zasady Gry

Przepis 440 – Wznowienia (ciąg dalszy)

e) Kiedy gra została przerwana i przerwa ta nie była spowodowana jakimkolwiek działaniem, którejkolwiek z drużyn i w sytuacji gdy krążek znajdował się w strefie neutralnej, najbliższe wznowienie będzie przeprowadzone na jakimkolwiek punkcie wznowień ( najbliższym), poza linią niebieską. Jeżeli istnieje wątpliwość, na którym z czterech punktów wznowień powinno się rozpocząć grę, wybiera się taki punkt, który daje drużynie gospodarzy możliwie najlepszą przewagę terytorialną.

Page 19: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 19

Przepis 450 – SPALONE

c) Przy złamaniu tego przepisu, gra zostanie zatrzymana, a wznowienie nastąpi :

2. Na najbliższym punkcie wznowień miejsca, z którego podano bądź wystrzelono krążek lub też najbliższego miejscu, skąd krążek został wystrzelony ponad niebieską linią, przez gracza atakującego.

Page 20: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 20

Przepis 470 – Przyznanie Gola

• 1. W każdej pojednyńczej przerwie w grze podczas meczu, tylko jeden gol może zostać przyznany jednej drużynie.

• 2. Ruch w „Sposób – Lacrosse”, polega na tym, że krążek jest uniesiony z powierzchni lodu kijem, leży na łopatce kija i zostaje „wrzucony” do bramki. Taki ruch jest dozwolony, pod warunkiem, że krążek nie znajdzie się w żadnym momencie na wysokości powyżej barków zawodnika ( gdy przenoszony) oraz nie znajdzie się również powyżej poprzeczki bramki.

Page 21: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 21

Przepis 490 – Zatrzymywanie / Podawanie Krążka ręką

A) Gracz może zatrzymywać lub uderzać krążek w powietrzu otwartą dłonią lub też popychać go po lodzie tą ręką, a gra w takich przypadkach nie będzie zatrzymywana, chyba, że w opinii Sędziego gracz celowo skierował krążek do swojego współpartnera lub też pozwolił aby jego drużyna uzyskała przewagę terytorialną i weszła w posiadanie krążka i go kontrolowała, bez względu na to czy bezpośrednio czy też po odbiciu się od Sędziego. Graczowi zezwala się również łapać w powietrzu krążek, pod warunkiem, że ten zostanie bezzwłocznie „zbity” na lód. Jeżeli jednak taki gracz złapie krążek po czym będzie z nim się przemieszczał w celu uniknięcia ataku ciałem lub też zdobywa przewagę terytorialną, otrzyma :

Karę mniejszą ( 2’ ) ( Patrz Przepis 559 )

Page 22: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 22

Przepis 492 – Uderzanie Krążka Wysoko Uniesionym Kijem

d) Gol nie może zostać zdobyty gdy krążek został uderzony przez gracza drużyny atakującej, wysoko uniesionym kijem i wpadł do bramki, w taki sposób, że punkt na kiju, w który uderzył krążek, w momencie gdy krążek został wstrzelony do bramki, znajdował się powyżej poprzeczki bramki.

Page 23: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 23

SEKCJA 5 – KARY

Przepis 508 – Rzut Karny

b) Rzut Karny powinien zostać przyznany, zawsze w sytuacji gdy zawodnik atakujący w sytuacji „Sam na sam” zostaje sfaulowany przez bramkarza drużyny przeciwnej, bez względu na to czy faul na zawodniku miał miejsce z tyłu czy też od przodu.

Page 24: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 24

Przepis 509 – Procedura Wykonywania Rzutu Karnego

a) W przypadku gdy gracz został faulowany w taki sposób, że należy podyktować rzut karny, przyznany rzut karny musi być wykonany przez gracza faulowanego. W przypadku gdy gracz faulowany uległ kontuzji, Kapitan Drużyny wyznacza innego nieukaranego w tym momencie zawodnika, który dodatkowo w momencie zdarzenia przebywał na lodzie – do wykonania podyktowanego rzutu karnego

b) W przypadku gdy faulowany gracz jest nieidentyfikowalny, Trener lub też Kapitan drużyny niezawiniającej wybiera i raportuje Sędziemu numer gracza nieukaranego w tym momencie i znajdujacego się na lodzie w momencie zdarzenia

c) Gracze obydwu drużyn, powinni udać się na swoje ławki graczy

Page 25: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 25

Przepis 509 – Rzut Karny Procedury ( ciąg dalszy )

h) Jeśli gracz straci krążek w ten sposób, że już go więcej na swojej drodze nie dotknie a ten ( krążek ) pozostanie w obrębie centralnego punktu wznowień, taki gracz może wrócić, zabrać krążek i dalej wykonywać rzut karny.

8. Przenoszenie krążka na łopatce kija (jak w lacrosse) powyżej poziomu ramion jest zabronione i w takim przypadku sędzia przerywa grę..

Page 26: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 26

7. Może się zdarzyć, że w jednej przerwie w grze zostaną nałożone 2 rzuty karne dla tej samej drużyny. W tej samej przerwie w grze nie można przyznać więcej aniżeli jedną bramkę. Dlatego też pierwszy rzut karny należy wykonać i w przypadku zdobycia gola, kolejny rzut karny zostaje zamieniony na odpowiednią karę dla tego przewinienia.

Page 27: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 27

Przepis 514 – Nakładanie Kar

d) W sytuacji gdy Sędzia sygnalizował karę podniesioną ręką i w tym momencie został zdobyty gol przez drużynę niezawiniająca, pierwsza kara mniejsza nie zostanie nałożona. Wszystkie inne kary muszą zostać nałożone. Jeśli drużyna zawiniająca grała już w osłabieniu, pierwsza kara mniejsza lub kara mniejsza techniczna powinna zostać anulowana, a wszystkie inne nakładane kary powinny zostać odbyte w normalny sposób.

Page 28: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 28

Przepis 534 – Przeszkadzanie

3 Jeśli atakujący gracz ( słowo “celowo” zostało usunięte z tekstu) stoi/znajduje się w polu bramkowym, i nie przeszkadza bramkarzowi, Sędzia natychmiast przerywa grę, a najbliższe wznowienie będzie miało miejsce na punkcie wznowień, w strefie neutralnej.

Page 29: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 29

Przepis 556 – Złamany Kij

b) Jeśli jakikolwiek gracz lub bramkarz , którego kij uległ złamaniu, natychmiast nie rzuci na lód złamanych części tego kija, Sędzia przerwie grę i nałoży :

- Karę mniejszą (2’)

Page 30: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 30

Przepis 560 – Trzymanie/operowanie Krążka Ręką Przez Bramkarza

b) Jeśli bramkarz rzuca krążek w przód i ten krążek w pierwszej kolejności zostaje zagrany przez jego współpartnera z drużyny, Sędzia natychmiast przerywa grę, a wznowienie gry nastąpi na punkcie wznowień w strefie końcowej drużyny tego bramkarza.

d) Jeśli bramkarz celowo zagarnia śnieg lub konstruuje jakiekolwiek inne przeszkody ze śniegu , w okolicy swojej bramki i w opinii Sędziego, może to utrudnić drużynie przeciwnej zdobycie bramki, w takim przypadku, Sędzia nałoży na bramkarza:

- Karę Mniejszą (2’)

Page 31: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 31

KARY

Przepis 569 – Rzucanie kija lub jakiegokolwiek przedmiotu w obrębie lodowiska

e) Jeśli działanie opisywane w punkcie a) tego przepisu, zostało skierowane na gracza, który kontrolował krążek w jakiejkolwiek strefie i kiedy bramkarz drużyny broniącej był odwołany z lodu, Sędzia przyzna drużynie niezawiniającej :

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 33

Bazując na nowych Przepisach Gry w Hokeja na Lodzie, następujące elementy Suplementu do Przepisów, zostały usunięte ::

2010 Hubert Godziątkowski WWW.SEDZIAHOKEJA.PL 34

Jakiekolwiek pytania dotyczące Przepisów bądź też interpretacji Przepisów, powinny być kierowane do Koordynatora Szkolenia WS PZHL, Huberta Godziątkowskiego : [email protected] bądź też na adres emaliowy Wydziału Sędziowskiego PZHL : [email protected]

Page 35: Zmiany w przepisach gry w hokeja na lodzie Sezon 2010/2011