Енергодарська багатопрофільна гімназія «Гармонія»
Розробка урокуз української мови
у 4 – А класі
Тема: «Дієслова минулого часу.Змінювання дієслів минулого часу
за родами».
Підготувала вчитель 1 категорії Оленіч Л. В.
2012-2013 н.р.
Тема: Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами.Мета: Поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, познайомити з
граматичними ознаками дієслів минулого часу, допомогти засвоїти спосіб визначення роду дієслів минулого часу; розвивати творчу ініціативу в процесі дослідження мовних явищ; сприяти розширенню словникового запасу; виховувати уважність, старанність, працелюбність.
Обладнання: Кульки, картки з завданнями, малюнок вербової гілочки, шпака.Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організація класу.
1. Релаксація. Весна у коло всіх зібрала Й свої вітання всім послала: Того, хто справа – похвалити! Того, хто зліва – збадьорити! Всіх, хто пустує – пожурити! Всіх, хто сумує – звеселити!
2. Інтерактивна вправа «Очікування» − Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (відповідь дітей) − З ваших очікувань вийшла гарна вербова гілочка. Вербові котики – це один із перших подарунків, які весна дарує людям. З їх появою в українців пов’язано пробудження природи від сну, яке викликає в людині багато позитивних емоцій.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Лічилка
1, 2, 3 – читати казку будеш ти.
− Які квіти сповіщають нам про прихід весни? − Діти, уважно слухайте.
Запам’ятовуйте використані дієслова.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа «Асоціативний кущ» − Дієслово це… − яка означає… − відповідає… − у реченні… − неозначена форма дієслова відповідає… − дієслово змінюється… − дієслова І дієвідміни мають закінчення… − дієслова ІІ дієвідміни мають закінчення…
− Як називається тиждень до Великодня? − Які слова говорять? − До кого я торкнуся вербовою гілочкою, той продовжує речення.
2. Робота в парах. Відгадування загадки.
Стоїть верба посеред села,Розпустила гілля на усе Поділля.
− Яка частина мови слово верба?− З яким дієсловом зв’язане?− Розбери за будовою слово розпустила.− Як ви розумієте слово Поділля?(Поділля – історико-географічна область України, що займає басейн межиріччя Південного Бугу і ліву притоку Дністра. До Поділля входять Хмельницька, Тернопільська та Вінницька області).
ІV. Повідомлення теми уроку
− Багато знаєте, але є порожні гілочки, це свідчить про те, що не все ще знаємо про дієслово.− То ж часу не гаймо, переходимо до вивчення нового.− Весну чекає не тільки верба, а й інші дерева.
Кожне з них співає свою пісню.
1. Робота з реченнями.
Весною кожне дерево співає свою пісню.Береза співає ніжну пісню.Дуб співає мужню пісню.
− У якому часі вжито дієслова?− Змініть їх у минулий час.− Що ви помітили? Чому?
− Який висновок ми можемо зробити?2. Робота в зошитах. 1 ряд – 1 речення; 2 ряд – 2 речення; 3 ряд – 3 речення.
− Виділимо закінчення.V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з віршем.− Чекали люди прихід весни, та не просто чекали, а різні пісні співали, хороводи – закликаночки водили, примовляли: «Весна красна прийди. Прийди весно з радістю, прийди з милістю». А коливесна наставала, вона ніби їм про щось говорила…
Стояла я і слухала веснуВона мені багато говорила.Співала пісню ніжну, голоснуТа знов таємно тихо шепотіла.
− Виписати всі дієслова у стовпчик.− Якого вони часу? Роду? Яке число?− Завдання: І варіант – утворити дієслова минулого часу чоловічого роду; ІІ варіант – утворити дієслова минулого часу середнього роду.− Виділяємо закінчення (жіночий рід – а; чоловічий рід – нульове; середній рід – о)
2. Робота за малюнком.− Діти, а ще з приходом весни, яке свято ми чекаємо, атрибутом якого є паска і фарбовані яйця? (Великдень). Це найбільше християнськесвято.− Послухайте речення і «спіймайте» дієслово.
Великдень всіх нас на гостини просить.
− Поставте неозначену форму дієслова просить (просити).− А ще як? (Попросити)− А в множині? (Просять)− Яка дієвідміна? (ІІ)− Поставте у множину минулого часу (просили)
3. Робота з фразеологізмом.
«У нього на вербі груші ростуть».
− Як ви його розумієте? Про кого так говорять?
VI. Фізкультхвилинка
− Де ще зустрічаємо слово верба? (у прислів’ях «Без верби і калини нема України»)− А ще де? (у піснях)− Давайте переконаємось!
VII. Закріплення і систематизація знань
1. Розгадування ребусу.− Раділи люди появі вербових котиків, але й з нетерпінням чекали пташок. В народі говорять, що пташки – це серце весни. Першими весну на своїх крилах приносять… (шпаки).
2. Робота з картками у групах. − правила роботи у групах; обрання головного, визначення у часі.
Знай: весна на порі, якщо (по)бачив шпака (у)дворі.
− Яка орфограма у слові весна?− Змініть слово так, щоб ненаголошений став наголошеним.− Як записати дієслово побачив? Чому?− Як записали прийменник з іменником?
3. Робота з підручником, вправа 138.Вибрати слово на вибір і записати у всіх формах минулого часу. З одним із них скласти речення.
VIII. Домашнє завдання
Вправа 139
ІХ. Підсумок уроку
1. Оцінювання.2. Вправа «Закінчи речення».