Transcript
Page 1: Внутрішні  води  україни !

Внутрішні води України

Page 2: Внутрішні  води  україни !

Тема: Головні річкові системи України

Мета: поглибити й розширити знання учнів про основні річки України та їхні притоки;

значення річок у природі та господарстві; удосконалити вміння працювати з

географічними картами, розвивати вміння працювати з художньою, довідковою

літературою, аналітичне мислення, пам'ять, вміння зіставляти різні об'єкти;

виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів.

Обладнання: карта поверхневих вод, довідники, художні твори, кросворди, книга

рекордів України, схема «Будова річкової долини».

Тип уроку: формування знань і вмінь.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний етап

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Сьогодні на уроці ви розширите свої знання про головні річки України, зможете

показати їх на карті, а також назвати й показати на карті їхні ліві й праві притоки, витік,

гирло, вивчите особливості території їх протікання, режим річок; закріпите знання про

відмінність рівнинних і гірських річок; дізнаєтеся про річкові рекорди України, а також

зможете скласти порівняльну характеристику річок України, користуючись типовим

планом.

Ш. Вивчення нового матеріалу

При вивченні нового матеріалу використовуємо метод «акваріум». Клас заздалегідь був

поділений на 6 груп, кожна з яких мала випереджальне завдання: підготувати повну

характеристику однієї річки так, щоб решта слухачів могли під час розповіді заповнити

всі колонки таблиці.

Порівняльна характеристика річок

Назва річки Притоки Випк Гирло Які формиповерхніперетинає

Характер течії

Живлення, режим річки

Використання в господарстві

лізі праві

1. Дніпро

2. Дністер

3. Дунай4. Сіверський Донець

5. Південний Буг

Page 3: Внутрішні  води  україни !

Перша робоча група сідає в центрі класу, отримує завдання: користуючись атласом, настінною картою дайте загальну характеристику розташування річкової мережі на території України, покажіть указкою на настінній карті і назвіть головні річки, їхні найбільші притоки і шляхом зіставлений карт «Кліматичні умови» та «Внутрішні води» поясніть причини нерівномірного розподілу водних ресурсів по території України. Через 3 хв представник групи дає відповідь біля карти, слухачі стежать по картах власних атласів. (Можуть бути доповнення інших учнів з робочої групи).

Бесіда:~ Чи згодні ви з думкою групи?

~ Чи вважаєте ви цю думку доведеною і достатньо аргументованою?~ Які докази робочої групи ви вважаєте найбільш аргументованими?

Після цього місце в «акваріумі» займають інші групи по черзі і представляють слухачам характеристику певної річки. Учні під час розповіді кожної групи заповнюють всі колонки таблиці. Для того щоб надати своїм розповідям і уроку емоційного забарвлення, учні робочих груп зачитують художні описи річок з літературних творів (наприклад: опис р. Дніпро — «Тарас Бульба» Миколи Гоголя; опис р. Черемош — «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського) зачитують вірші про водоспади, загадують загадки, представляють кросворди, ребуси, головоломки, наприклад:

Кросворд «Річки України»1 Д

2 н

3 І

4 П

5 Р

6 О

1. Ліва притока Дніпра.

2. Притока Сіверського Дінця.

3. Річка в Донецькій області.

4. Ліва притока Дунаю.

Page 4: Внутрішні  води  україни !

5. Права притока Прип'яті.

6. Права притока Прип'яті.

Виступ учня про рекорди України з ілюстрацією на настінній карті.

1.Найповноводнїша річка.

2.Найглибша річка.

3.Найглибший річковий басейн.

4.Найбільша річкова дельта.

5.Найгустіша мережа річок.

6.Найрідша мережа річок.

7.Найбільший похил.

8.Найменший похил.

9.Найбільший об'єм стоку.

ІО.Найкоротша річка.

11. «Найлегковажніша» річка.

12Річка з найкоротшою назвою.

Запитання для всього класу:

- Яке значення мають річки для господарської діяльності людини?

Під цим запитанням, написаним на дошці, учні, записують свої ідеї, виходячи по

одному й аргументуючи свою позицію. Отже,

1. Річки — це джерело прісної води для побутових потреб та для промислових

підприємств.

2.Річки — джерело води для роботи ГЕС.

3.Річки забезпечують промисловий вилов риби.

4.Річки — джерело води для зрошення сільськогосподарських угідь.

5.Річки — транспортні артерії.

6. Узбережжя річок — місця відпочинку і туризму.

Логічно постає питання про необхідність раціонального, бережливого використання

наявних водних багатств.

IV. Підсумки вивченого

Page 5: Внутрішні  води  україни !

V. Домашнє завдання

С. 60-64 підручника, скласти 5-хвштинний есей, діаграму Венна для 2 річок (за вибором

учня), загадки, кросворди, ребуси, вірші про річки України (за бажанням учнів).

Page 6: Внутрішні  води  україни !

Тема: Озера, болота, водосховища, лимани України.

Мета:

- сформувати знання про типи озер України за походженням їхніх улоговин;

- вивчити назви головних озер та їхнє положення на карті;

- дати характеристику різних типів боліт України, розкрити їхнє значення;

- Охарактеризувати значення водосховищ для господарської діяльності та

їх вплив на природне середовище;

- Уміння знаходити і показувати названі гідрологічні об'єкти на карті;

- Виховувати критичність мислення.

Обладнання: карта поверхневих вод України, таблиця «Типи озерних

улоговин», атласи, додатковий матеріал.

Тип уроку: урок формування знань і вмінь.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Вчитель. Сьогодні на уроці ви вивчите типи озер України за походженням озерних улоговин, зможете показати їх на карті; пояснювати особливості утворення різних типів озер; вивчите типи боліт за грунтово-гідрологічними умовами території, глибину залягання, зможете пояснити значення озер, боліт у природі та їх господарське значення.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Де в Україні річкова система найгустіша?2. На яких річках України побудовані ГЕС?

3. Що таке болото?

4. Пригадайте, що таке озеро?

Page 7: Внутрішні  води  україни !

Діаграма Венна

Спільні і відмінні риси між: озером і болотом.

Page 8: Внутрішні  води  україни !

1. Має чисту /

воду. 2. Рибальство.

3. Джерело водопостачання сільського господарства \

1.Заглибинана суходолі.

2. Живитьсяопадами і

підземними водами.

3. Потребуєохорони.

4. Підживлює річки

1. Торф.1. На дні

багато мулу. 3. «Фільтри»4. «Губки»

5. Осушення.

Page 9: Внутрішні  води  україни !

Озеро Болото.

Page 10: Внутрішні  води  україни !

IV. Вивчення нового матеріалу. План.

1. Характеристика поверхневих вод України:

а) Озера

б) Болота

в) Водосховища

г) Лимани України

2. Охорона Водних ресурсів.

Розповідь вчителя.

Озеро - це природна водойма з уповільненим стоком або така, що зовсім немає

стоку, безстічна.

В Україні налічується понад 3000 озер, серед яких 30 мають площу поверхні

понад 10 км2 . Озера утворюються в різних за походженням улоговинах, тому за цією

ознакою розрізняють такі типи озер:

• заплавні

• дельтові

• лиманні

Page 11: Внутрішні  води  україни !

• залишкові

• карстові

• льодовикові

• загатні

• вулканічні.

Учні під час розповіді записують у вигляді таблиці.

Таблиця №1. Класифікація озер.

Тип озера Походження улоговини

Місцезнаходження

Робота на контурній карті.

За допомогою фізичної карти України позначте на контурній карті найбільші

озера України.

Розповідь вчителя.

Природні озера в Україні наявні на Поліссі: це Світязь (24,2 км2 ), Пулемецьке

(16,3 км2 ), Турське (13 км2 ). Природні озера та лимани є в басейні Дунаю: Ялпуг (149

км2 ), Кагул (90 км2 ), Катлабуг (68 км2 ). На узбережжі Чорного моря: Сасик (210 км2),

Алібей (72 км2), та інші.

Озеро Синевир утворилося між лісистими хребтами Карпат на висоті 990 м над

рівнем моря. Озеро Бренескул утворилося на висоті 1800 м. над рівнем моря - найвище

озеро в Україні.

Усі озера і лимани - природні водосховища. Крім того в Україні є багато штучних

водоймищ.

Запитання:

~ Як ви гадаєте, навіщо створюють штучні водосховища?

Розповідь вчителя.

Люди створюють штучні водосховища для збільшення запасів води, якої потребує

сільське господарство, промисловість, побут. Штучні водосховища дають змогу

отримувати відносно дешеву електроенергію, регулювати водний стік. Сумарні запаси

прісної води у водоймах України досить значні. Найбільші штучні водойми

Page 12: Внутрішні  води  україни !

створено на Дніпрі: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Запорізьке, Каховське

водосховища. Серед інших великих водосховищ - Дністровське (Дністер), Ладижське

(Південний Буг( і інші. Загальна кількість штучних водойм нараховує 160.

Серед природних об'єктів є такий, що поєднує у собі ознаки суходолу та водного

простору - болото.

Болото - це перезволожена ділянка земної поверхні, що заросла вологолюбними

рослинами.

Середня заболоченість складає 1,7 % усієї площі території, найбільша

заболоченість припадає на північ країни.

Болота за умовами живлення поділяються на такі:

- низинні (живляться підземними водами)

- верхові (живляться атмосферними опадами)

- перехідні (живляться підземними водами і атмосферними

опадами).

Розглянувши основні різновиди водойм України, ми можемо визначити, як наша

держава забезпечена водними ресурсами.

Таблиця №2. Класифікація боліт.

V. Закріплення знань і умінь учнів

Обговорення в 4 групах запитання:

~ Яке значення озер і боліт у природі та господарській діяльності?

1. Значення озер.

2. Значення боліт.

Через 4 хвилини за методом «Коло ідей» представники кожної групи почергово

висловлюються і представляють лише один аспект питання, записуючи його на дошці.

Тип боліт Живлення Місцезнаходження Рослинний світ

Значення озер Значення боліт

1. Джерело водопостачання для

населення, підприємств і

1. Після осушення - сіножаті,

пасовища, площі.

Page 13: Внутрішні  води  україни !

зрошувальних систем. 2. Місце видобування торфу.2. Місце розведення риби. 3. Осередок лікарських рослин.3. Ропа солоних озер є сировиною 4. Мисливські і рибальські угіддя.

для хімічної промисловості. 5. Осередок рідкісних реліктових4. Місце відпочинку. рослин.5. Осередок видового складу

рослин і тварин.

Потребують охорони озера і болота!

Бліц-опитування

1. Що таке озеро?

2. Які вам відомі озера за походженням озерних улоговин?

3. Що таке водосховище? З якою метою створюють водосховища?

4. Що таке болото? Де на території України болота займають найбільшу площу?

VI. Підсумок уроку.

- На території України налічується близько 3000 озер і лиманів, більша

частина яких припадає на Полісся.

- Середня заболоченість території України складає 1,7% площі

держави.

- Створення штучних водойм підвищує забезпеченість господарства водними

ресурсами, але виникає проблема вилучення з сільського господарства

використання великих площ родючих земель.

VII. Домашнє завдання.

Текст підручника § 18,

Скласти таблицю «Значення водосховищ і їхній вплив на довкілля»

Page 14: Внутрішні  води  україни !

Тема: Загальні гідрологічні особливості поверхневих вод України.

Мета: сформувати знання про склад поверхневих вод України, основні характеристики

річки: падіння, похил, живлення, режим, витрату води, паводок, межень, річний

стік; за картами встановити, до басейнів яких морів належать річки України, як

рельєф, грунти, опади, господарська діяльність людини впливають на річковий

стік; розвивати вміння працювати з тематичними картами атласу; виховувати

бережливе ставлення до водних ресурсів.

Обладнання: карта поверхневих вод України, словники, художні твори, книга рекордів

України, підручники, зошити.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний етап

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності Актуалізація опорних знань

Сьогодні на уроці ви вивчите складові елементи поверхневих вод України,

особливості живлення річок, дізнаєтесь, як розраховуються похил і падіння річки, витрати

води; зможете пояснити відмінність режиму рівнинних і гірських річок, а також те, як

рельєф, ґрунти, кількість опадів і випаровування, діяльність людини впливають на

річковий стік.

- Що таке поверхневі води?

- Що таке річка?

- Що таке витік?

- Що таке гирло?

- Що таке русло річки?

- Що таке річковий басейн?

III. Вивчення нового матеріалу

Обговорюємо і складаємо (в зошиті) схему внутрішніх вод України.

Page 15: Внутрішні  води  україни !

Схема

Внутрішні води

Page 16: Внутрішні  води  україни !

ПОВЕРХНЕВІ ПІДЗЕМНІ

Page 17: Внутрішні  води  україни !

болото

озера ґрунтовіводосховища

Page 18: Внутрішні  води  україни !

річки канали міжпластові

Page 19: Внутрішні  води  україни !

За картами атласу учні визначають, що річки України належать до басейнів 3-х морів:

Чорного, Балтійського, Азовського; називають річки, що належать до кожного з них.

Проблемне запитання:

- Чому переважна більшість річок впадає в Чорне й Азовське моря, а

Західний Буг і Сян - у Балтійське?

Для отримання відповіді користуємося методом «коло ідей»: представники кожної з

5-ти груп, на які поділений клас, почергово відповідають на запитання доти, поки не

вичерпуються відповіді.

Пояснення вчителя. Головні характеристики річки:

• Падіння- різниця висот між витоком і гирлом.

Завдання. За картою атласу «Поверхневі води» визначте падіння річок Дністер,

Прип'ять, Південний Буг, Молочна, Кальміус.

• Похил річки- відношення падіння до довжини річки.

ПР =_П_,

Д

де ПР - похил річки, П- падіння, Д - довжина. Завдання.

Визначте похил вищеназваних річок.

• Витрати води - кількість води, що протікає через поперечний переріз

річки за 1 сек.

W = S*V,

Page 20: Внутрішні  води  україни !

де W- витрата води,S - поперечний переріз, V - швидкість,

• Річний стік - кількість води, що проходить через поперечний переріз річки за

рік.

R = W * t

де R - річний стік, W- витрати води, t - час.

Бесіда:

- Як саме різні чинники впливають на річний стік?

Користуємося методом «коло ідей». По 1 представнику від кожної групи на дошці

записують один чинник, при цьому пояснюючи його вплив.

Чинники впливу У чому виявляються1. Геологічна будова, рельєф.

2. Ґрунти.

3. Опади і випаровування.

4. Лісова рослинність.

5. Господарська діяльністьлюдини

1. Тверді породи, височенний або гірський рельєфприскорюють стік.

2. Можуть вбирати талі і дощові води, створюючизапаси вологи для підземного живлення річки.

3. Якщо k зв. > 1 — річковий стік збільшується, якщо kзв. < 1 — зменшується.

4. Уповільнює танення снігу і річковий стік.

5. Створення водосховищ перерозподіляє річнийстік відповідно до потреб

• Чому водоносність річок зменшується з північного заходу на південний схід?

• Де в Україні річкова мережа найгустіша? Чому? (Відповіді пов'язати зі

знаннями з попередньої теми «Клімат».)

• Які вам відомі типи живлення річок?

Схема

Живлення

Page 21: Внутрішні  води  україни !

Атмосферними опадами

Льодовикове

Page 22: Внутрішні  води  україни !

Снігове Підземними водами

Page 23: Внутрішні  води  україни !

Змішане

Page 24: Внутрішні  води  україни !

Завдання для груп.

1. Встановіть типи живлення річок:

o Півночі України;

o Заходу;

o Півдня;

o Сходу.

Наведіть приклади.

2.Що таке повінь, паводок, межень. У які періоди року вони настають?

2.Користуючись знаннями, отриманими на уроці, порівняйте рівнинну і гірську річку

України.

На дошці діти заповнюють таблицю, пропонуючи по одній ідеї від коленої групи.

Характеристики для порівняння

Гірська річка Рівнинна річка

1.2.3.4.5.

Загадки

Люблю я дуже цифру п 'ять.

Оцінка — «вищий клас».

Якщо і префікс ще додать –

Відгадуй річку враз!

(Прип'ять.)

Колись на березі ріки народ щасливо жив.

Роки летіли та віки, зростаю плесо нив.

На схилах річки — календар, що день — знак на піску!

Народ приймав за Божий дар велику ту ріку.

Page 25: Внутрішні  води  україни !

А де ж той календар тепер? Ви знаєте чи ні? Розгнівався потік та й стер народу того дні.

(Дністер.)

Про що розкажуть мені дні?

Дні — про життя твоє.

Ти річку називай мені,

На карті вона є.

(Дніпро.)

Пливу рікою, забув весла

Завдання, думаю, просте.

Не подолаєш цього плеса,

Поки на і не зміниш є.

(Вісла. її притока Сян тече територією України.)

Акровірші

Дні проходять,

Ніжне плесо

Іскорками в хвилях грає,

Пісня лине,

Ранить серце.

сінь літо заступає.

(Дніпро.)

Степ навколо та ліси.

Усно відповідь даси.

Лише назву пригадай.

Ану річку називай.

(Сула.)

IV. Домашнє завдання (для груп)

Характеристика річкових систем.

Page 26: Внутрішні  води  україни !

Тема: Підземні води, Основні артезіанськіі басейни України,

Мета: сформувати в учнів уявлення про підземні води України, їх різноманітність,

роль у певних природних процесах та господарстві країни; сприяти

розширенню світогляду учнів; удосконалити вміння учнів одержувати

необхідну інформацію з картографічного матеріалу

Обладнання: кліматична карта світу, фізична карга України, атласи, підручники.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація окремих знань і умінь учнів

Бесіда:

1) Що таке озеро?

2) Які за походженням бувають озера?

3) Як використовуються у господарстві озера,розташовані у нижній течії

Дунаю?

4) У якій частині України найбільше боліт? Чому?

5) Навіщо створюються водосховища? Назвіть і покажіть їх на карті.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Підземні води є дуже своєрідною частиною гідросфери. Тому підземні води вивчає

особлива наука - гідрогеологія, яка на відміну від гідрології, що вивчає всі води Землі,

особливу увагу приділяє континентальним.

IV. Вивчення нового матеріалу

План

1. Загальна характеристика підземних вод.

2. Основні артезіанські басейни.

3. Роль і значення підземних вод у природі.

4. Охорона підземних вод.

Вивчаючи підземні води, треба чітко пам'ятати їх особливості.

Існують такі типи підземних вод:

- Тріщині: містяться у верхній тріщинуватій зоні кристалічних порід;

- Пластикові: містяться у водоносних пластах, які можуть

Page 27: Внутрішні  води  україни !

перешаровуватися із водотривкими шарам і і горизонталями.

За цими ознаками виділяють ґрунтову та артезіанську воду.

Ґрунтова вода - це підземна вода земної поверхні першого водоносного горизонту.

Артезіанська вода - це глибинна пластова Еюда, яка обмежена, водотривкими

пластами і перебуває під гідростатичним тиском.

Артезіанський басейн - це велика западина з такими водами.

В Україні є три артезіанських басейни:

• Дніпровсько-Донецький

• Причорноморський

• Волино-Подільський

- Як живляться підземні води України?

За рахунок атмосферних опадів, а в умовах гірського Криму та Волино-Поділля -

частково за рахунок конденсації.

Поверхневі і підземні води тісно пов'язані: при зменшенні кількості опадів річки

частково живляться джерелами підземних вод, навпаки, бурхливі поверхневі потоки

наповнюють підземні води.

- Яку роль відіграють підземні води у природних процесах?

Підземні води, як і поверхневі, беруть участь у руйнуванні порід верхньої зони

літосфери?

За їхньою участю відбувається "карст - розчинення деяких порід та виникнення

пустот (печер).

Насичені водою водоносні горизонти можуть за певних умов сповзати по

водотривких пластах, тобто спричиняти зсуви. Саме підземні води є причиною

хімічного вивітрювання.

Проте, підземні води мають і лікувальні властивості.

Завдання 1.

Розглянувши в атласі карту «Підземні води» знайдіть зазначену на ній

інформацію про лікувальні мінеральні ВОДИ. Нанесіть на контурну карту місця

мінеральних джерел.

Серед підземних вод України багато таких, що мають різноманітні лікувальні

властивості. Ці води наявні практично в усіх регіонах України. Розвідано 84

родовища, з яких використовується 35

Page 28: Внутрішні  води  україни !

Представлені мінеральні води всіх основних лікувальних типів:

• Гідрокарбонатні

• Хлористо-сульфідні

• Йодо-бромні

• Сірко-водневі

• Радонові і інші.

Саме на їх використанні базуються такі відомі курортні комплекси:

Трускавець, Моршин, Хмільник, Саки, Миргород, Слов'янськ ...

Термальні підземні води Карпат і Криму, в перспективі вони можуть стати

екологічно чистим джерелом енергії.

Завдання 2.

Тести.

1. Підземні води першого водоносного поризонту

а) верховодна б) артезіанські в) грунтові

2. Підземні води, які мають лікувальні властивості:

а.) прісні б) солоні в) мінеральні.

3. Наука, що вивчає підземні води:

а) гідрологія б) геологія в)гідрогеологія

4. Найбільша забезпеченість водними ресурсами в областях:

а) західних б) південних в) східних.

Охорона підземних вод передбачає запобігання будівництву

забруднюючих виробництв у місцях живлення підземних вод.

V. Закріплення нових знань і умінь.

Бесіда.

• Чому потрібно вивчати підземні води?

• Чим підземні води відрізняються від поверхневих?

• Які типи підземних вод розрізняють?

• Які артезіанські басейни є в Україні?

• Яку роль відіграють підземні води в природних процесах?

• Яке місце в Європі посідає Україна за забезпеченістю водними

• ресурсами? Які проблеми виникають у зв'язку з таким рівнем

Page 29: Внутрішні  води  україни !

забезпеченості?

VI. Підсумок уроку.

> Підземні води розташовані в порах га пустотах земної кори до глибини 16 км.

> В Україні існують три великих артезіанських басейни.

> Підземні води відіграють важливу роль, у зсдопостачанні і природних

процесах.

VII. Домашнє завдання.

Текст підручника.


Recommended