Proiect didactic
Data: 27.11.2012coala: Grigore Alexandrescu Trgovite
Clasa: a-V-a A,B + a-VIII-a A, grupa de lucru: 8 elevi cu C.E.S.
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Toamna
Tipul activitii: Recuperare i sistematizare (fixare i consolidare)
Scopul: -dezvoltarea deprinderilor de observare a unor fenomene specifice, anotimpurilor
-mbogirea vocabularului
-dezvoltarea unei atitudini competitive fair-play n cadrul echipeiObiective cadru:
Dezvoltarea capacitii de dezvoltare a mesajului scris i oral;
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris.
Obiective de referin/standarde curriculare de performan din curriculum adaptat: S neleag semnificaia global ori a unor informaii de detaliu dintr-un text citit;
S citeasc fluent, corect i expresiv un text nou de mic ntindere;
S scrie corect, lizibil i ngrijit propoziii;
S formuleze enunuri corecte din punct de vedere fonetic, lexical.
Obiective operaionale: Pe parcursul activitii elevii vor fi capabili:
a) Procese psihice obiective cognitive:
Percepia, reprezentarea, limbajul:
O1 s citeasc n ritm propriu un text
Obiectivul se va considera realizat dac 6 elevi citesc corect i 2 elevi cu sprijin
Gndire, imaginaie i limbaj:
O2 s descrie caracteristicile anotimpului toamna
Obiectivul se va considera realizat dac toi elevii rezolv sarcina
Gndire, memorie:
O3 s identifice sinonimele i antonimele unor cuvinte date
Obiectivul se va considera realizat dac 5 elevi rezolv corect i 3 elevi cu sprijin
Gndire:
O4 s recunoasc vocalele i consoanele dintr-o propoziie
Obiectivul se va considera realizat dac 6 elevi rezolv corect i 2 elevi cu sprijin
Gndire, limbaj:
O5 s alctuiasc enunuri folosind cuvinte date
Obiectivul se va considera realizat dac 7 elevi rezolv corect i 1 elev cu sprijin
b) Psihomotricitatea obiective psihomotorii:
Coordonare oculo-motorie:
OP1 s realizeze din piesele puzzle imagini caracteristice anotimpului toamnei;
OP2 s scrie corect pe fie i plane obiectiv permanent;
Dezvoltarea aparatului fonoarticulator:
OP3 s pronune corect cuvintele obiectiv permanent;
Prehensiune i manipulare:
OP4 s foloseasc corespunztor materialul intuitiv-concret pentru rezolvarea sarcinilor obiectiv permanent;
Reprezentri vizuale, auditive, spaiale, temporale:
OP5 s diferenieze elementele specifice anotimpului toamna fa de celelalte anotimpuri.
c) Procese reglatorii obiective afective:
Afectivitatea i motivaia:
OA1 s manifeste o atitudine pozitiv/afectiv-participativ pentru rezolvarea sarcinilor obiectiv permanent;
Atenia i voina:
OA2 s participe activ la activitile iniiate n cadrul grupei de lucru obiectiv permanent.
Strategii didactice:a) Metode i procedee tradiionale: explicaia, conversaia, exerciiul, expunerea, observarea dirijat, munca
independent, dramatizarea, munca pe grupe, jocul didactic, joc de rol;
b) Metode active de nvare: metoda cubului, metoda ciorchinelui, turul galeriei, braistorming-ul;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
d) Materiale didactice i mijloace de nvmnt: piesele puzzle, fie cu textul, plane, fie de evaluare, calculator,
ecusoane;
Strategii terapeutice:
Activiti ludice, activiti de ergoterapie, activiti de artterapie.
Resurse: a) Bibliografie: *** Programa colar Limba i literatura romn, clasele V-VIII
1. Alexandru Crian, Sofia Dobre, manual clasa a-V-a, editura Humanitas Educational, Bucureti, 2005
2. E.Grosu, N.Orndaru, Comunicare-exerciii i texte, clasa a-IV-a, editura Ana, Bucureti, 2006
3. Florica Chereja, Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Educaia 2000+, Editua Humanitas Educaional, Bucureti, 2004
4. Ghid pentru cadrele didactice de sprijin, Reninco, Editura Vademonde, Bucureti, 2005
b) Umane: 8 elevi
c) Temporale: durata activitii: 50 minute
d) Spaiale: locul desfurrii activitii: sala de clasEtapele activitiiObiective operaionale
Procese, funcii psihiceTimp (min)Coninut didacticStrategii didacticeEvaluare
Metode i procedeeMijloace de nvmnt i material didactic
Moment organizatoric1*Se pregtete materialul didactic necesar i se stabilete climatul psiho-afectiv favorabil bunei desfurri a leciei
*Prezentarea invitailor*Conversaia*Evaluarea de expresie
Captarea atenieiOP1, OP4;
OA1, OA2;
*percepia, reprezentarea;
*psihomotricitatea;
-coordonarea oculo- motorie;
-prehensiunea i manipularea;
*procese reglatorii: -motivaia i afectivitatea;
-atenia i voina.7*Joc Puzzle
*Anunarea competiiei dintre cele dou echipe ce vor realize, cu ajutorul pieselor de puzzle, imagini de toamn *Conversaia
*Explicaia
*Exerciiul
*Jocul didactic
*Observarea dirijat*Piese puzzle
*Calculator*Aprecierea reciproc
*Autoevaluare
*Observaia sistematic*Evaluarea pe echipe
Anunarea temei i a obiectivelor1*Titlul: Toamna
*Se precizeaz obiectivele urmrite*Explicaia*Evaluare de expresie
Dirijarea nvriiO1, O2, O3,O4,O5.
OP2,OP2,OP4,OP5.OA1,OA2:
*percepia, reprezentarea;
*gandirea;
*limbajul;
*imaginaia;
*psihomotricitatea:
-coordonarea oculo-motorie;
-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;
-prehensiunea i manipularea;
-reprezentari vizuale, auditive, spaiale i temporale;
*procese reglatorii:
-afectivitatea i motivaia;
-atenia i voina.20*Fiecare echip va citi textul (Anexa 1)
*Se prezint metoda cubului i se vor realiza sarcinile corespunztoare fiecrei fee (Anexa 2)*Conversaia
*Explicaia
*Exerciiul
*Observarea dirijat
*Metoda cubului
*Jocul didactic*Cub
*Fie cu textul
*Plane*Evaluare frontal
*Evaluare oral
*Apreciere reciproc
*Observaia sistematic
Obinerea performaneiO1OP2,OP3,OP4OP5.
OA1,OA2:
*gndirea;
*imaginaia;
*limbajul;
*psihomotricitatea:
-coordonarea oculo-motorie;
-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;
-prehensiunea i manipularea;
-reprezentri vizuale, auditive, spaiale i temporale;
*procese reglatorii:
-afectivitatea i motivaia;
-atenia i voina.9*Fiecare echip va completa ciorchinele cu elementele caracteristice anotimpului toamna (Anexa 3)*Explicaia
*Conversaia
*Execrciiu
*Jocul didactic
*Munca pe echipe
*Expunerea
*Metoda ciorchinelui
*Turul galeriei
*Braistorming*Plane
*Calculator*Evaluarea pe echipe
*Evaluarea scris
*Aprecieri reciproce
*Autoevaluare
*Observaia sistematic
Asigurarea feed-back- uluiO4,O5.
OP2,OP3,OP4,OP5.
OA1:
*gandirea;
*limbajul;
*memoria;
*psihomotricitatea:
-coordonarea oculo-motorie;
-dezvoltarea aparatului fonoarticulator;
-prehensiunea i manipularea;
*procese reglatorii:
-afectivitatea i motivaia;
-atenia i voina.8*Se dau fiele de evaluare (Anexa 4)
*Joc de rol: Toamna*Explicaia
*Exerciiul
*Dramatizare
*Joc de rol*Fie de evaluare
*Pelerine
*Calculator*Evaluarea individual
*Evaluarea scris
ncheierea activitii4*Se fac aprecieri asupra felului n care au rezolvat sarcinile
*Concluzii privind recuperarea, reabilitarea prin participare afectiv
*Se prezint o plan cu atributele leciei:
-atractiv;
-plictisitoare;
-educativ.*Conversaia*Plan*Evaluarea pe echipe
*Evaluare frontal
Anexa 1
Toamna
A sosit cea mai darnic fiic a btrnului an nconjurat de bogie.
Soarele palid se plimba pe cerul posomort. Frunzele uscate plutesc ca nite brcue legnate de vnt. n dimineile rcoroase i face apariia bruma argintie i ceaa groas. Plou mai des. Zilele scad, nopile cresc, vntul devine tot mai aspru i n curnd va veni i prima ninsoare.
n naltul cerului se vd stoluri de cocori, rndunele, berze ca nite sgei.
Toamna cu alaiul ei de frunze aurii a deschis porile colilor. A adus bucurie n sufletele colarilor i belug n casele oamenilor.
Gospodarii adun recoltele, iar cmrile devin nencptoare.
Ct bucurie i bogie peste tot!
Anexa 2
Metoda cubului
1. Descrie: - caracteristicile anotimpului toamna.
2. Compar: - gsete antonimele:
zi
rar
darnic
blnd
des
noapte
aspru
zgrcit
3. Asociaz: - gsete sinonimele:
colar
bogie
a sosit
veselie
belug
elev
bucurie
a venit
4. Analizeaz:-indic vocalele i consoanele din cuvintele:
fructe, coal, cea.
5. Aplic
-alctuiete enunuri folosind cuvintele:
toamn i frunze.
6. Argumenteaz: - dac i place sau nu anotimpul toamna.
Anexa 3
7. Metoda ciorchinelui
Anexa 4Numele i prenume:
Fi de evaluare
1. Indic vocalele i consoanele din cuvintele:
TOAMN
BRUM
2. Alcatuiete enunutri folosind urmatoarele cuvinte:
mere, elev.
P.E.G. (plan educaional de grup)
Perioada de intervenie 2 noiembrie 27 noiembrie
Limb i comunicare
Obiective pe termen lung: dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral i scris;
dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;
dezvoltarea de identificare a trsturilor personajelor principale din text.
Obiective terapeutice:
consolidarea spiritului de observaie i a interesului cognitiv;
stimularea capacitii de analiz, abstractizare i generalizare;
dezvoltarea capacitii de orientare i meninere a ateniei;
nlturarea instabilitii, fragilitii i rigiditii achiziiilor;
formarea deprinderilor de participare disciplinat la conversaie.
Aciuni strategice de dezvoltare/strategii terapeutice:
favorizarea exprimrii opiniei personale;
clarificarea problemelor;
acordarea de ajutor, ndrumare difereniat;
crearea unui climat de dialog, de cooperare, de aciune n grup;
valorificarea experienei elevilor;
ncurajarea autoaprecierii i aprecierea reciproc.
Strategii folosite n intervenie:
metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, problematizarea, demonstraia, activitatea independent, lucrul n echip, jocul didactic, metoda Ciorchinelui, Cubului, Turul galeriei, brainstorming;
mijloace didactice: plane, manual, fie de munc independent, fie de lucru pe echipe, fie de evaluare;
forme de organizare: grupa de nivel, individual, frontal, pe echipe.
Perioada de intervenie: 2 noiembrie 27 noiembrie
Evaluare:
Evaluare oral: iniial
Evaluare scris: iniial
frontal
continu
continu
sumativ
sumativ
TOAMNA