ОСНОВНА ШКОЛА Основна школа "Јосиф Маринковић"МЕСТО НОВИ БЕЧЕЈ
ШКОЛСКА ГОДИНА 2012 / 2013.НАСТАВНА ТЕМА ДОК ПРОЛАЗЕ ВЕТАР И СТУД -књижевност
РАЗРЕД ЧЕТВРТИ / IV1
НАСТАВНИК Оливера МихајловНАСТАВНА ЈЕДИНИЦА Алиса у Земљи чуда - Луис Керол
ТИП ЧАСА ПОНАВЉАЊЕ И УТВРЂИВАЊЕ ГРАДИВАДАТУМ РЕАЛИЗАЦИЈЕ 13. децембар 2012. године
ЦИЉЕВИ И
ЗАДАЦИЧАСА
Доживљај књижевног дела; Развијање маште; Богаћење речника уреника и развој кутуре говора;
ОБЛИК РАДА Фронтални облик рада; Индивидуални облик рада; Рад у пару;
МЕТОДА РАДА Вербално-текстуална метода-дијалошка; Рад на тексту;
НАСТАВНА СРЕДСТВА лектира; наставни листићи; хамер папир са укрштеницом
КОРЕЛАЦИЈА
Ликовна култура / реализован час - СТРИП АЛИСА У ЗЕМЉИ ЧУДА;
Природа и друштво Математика
ПРЕТХОДНА СИТУАЦИЈА
На претходном часу Српског језика је извршена обрада "Алисе у Земљи чуда" - Луиса Керола, прва глава - "Низ зечију рупу"
Ученици су упознати са биографијом писца Луиса Керола;
ОБРАЗОВНИ СТАНДАРДИ Основни ниво2. ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГУ области ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГ ученик/ученица:1СЈ. 1.2.1. ;1CJ.1.2.2. ; 1СЈ. 1.2.4. ;1СЈ. 1.2.6. ; 1СЈ. 1.2.7. ;3. ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕУ области ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕ ученик/ученица:1СЈ. 1.3.1. ;1CJ.1.3.3. ;1СЈ. 1.3.4. ;1CJ.1.3.5. ;1СЈ. 1.3.6. ; 1CJ.1.3.7. ; 1СЈ. 1.3.8. ;Средњи ниво2. ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГУ области ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГ ученик/ученица:1CJ.2.2.1. ;1CJ.2.2.2. ;1CJ.2.2.3. ; 1CJ.2.2.4. ;
3. ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕУ области ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕ ученик/ученица:1CJ.2.3.1. ; 1CJ.2.3.2. ; 1CJ.2.3.3. ;1CJ.2.3.4. ;1CJ.2.3.6. ;1CJ.2.3.7. ; 1CJ.2.3.8. ;Напредни ниво2. ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГУ области ВЕШТИНА ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊЕ ПРОЧИТАНОГ ученик/ученица:1CJ.3.2.1. ;1CJ.3.2.2. ;3. ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕУ области ПИСАНО ИЗРАЖАВАЊЕ ученик/ученица:1CJ.3.3.1. ;1CJ.3.3.2. ;1CJ.3.3.3. ;1CJ.3.3.4. ;1CJ.3.3.5.
ЛИТЕРАТУРА
1. Програм за IV разред основне школе – Министарство просвете и спорта Владе републике Србије; Службени лист РС
1. Павле Илић : Методика наставе српског језика и књижевности, Нови Сад,
2. Милија Николић: Методика наставе српског језика и књижевности, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 1992.
3. Марко Стевановић: Теорија и пракса у настави усменог и писменог изражавања, Дечје новине, Горњи Милановац, 1988.
4. Вучковић Мирољуб: Методика наставе српског језика у нижим разредима основне школе,
5. Томислав Цветковић: Методика наставе српског језика и књижевности, Учитељски факултет, Сомбор, 2003.
ТОК И САДРЖАЈ НАСТАВНОГ ЧАСА
Уводни део часа:1. активност ученика: решавање укрштеницеХамер 1
1. Б А Ј К А2. О Б А Л А3. Д И Н А4. Л У И С5. Р О М А Н
6. Р У П А
7. З Е Ц8. К Р О К Е Т9. Ш И Ш М И Ш10. М И Љ А11. Н И Л
12. М А Ч К А13. С У З А14. Д О Д О15. П Р И Ч А
1. Прича о чудноватим догађајима и ликовима -БАЈКА2. Место где почиње радња романа "Алиса у Земљи чуда" - ОБАЛА3. Име Алисине мачке - ДИНА4. Уметничко име писца "Алисе у Земљи чуда" - ЛУИС5. Најобимније књижевно дело, обично у прози - РОМАН6. Где је Алиса ушла за Белим Зецом - РУПА7. Животиња која има дуге уши, кратак реп и воли да једе купус и шаргарепу - ЗЕЦ8. Игра у којој играчи настоје да палицама протерају дрвене кугле кроз оквире од жице а воли
да игра Краљица Срце из романа "Алиса у Земљи чуда" - КРОКЕТ9. Слепи миш, једини сисар који лети - ШИШМИШ10. Мера за дужину у Америци - МИЉА11. Река која се помиње у роману "Алиса у Земљи чуда" - НИЛ12. Животиња која лови мишеве - МАЧКА13. Шта кане из ока када си тужан? - СУЗА14. Велика птица која је некада живела на острву Маурицијус у Индијском океану - ДОДО 15. Шта је Миш причао после "Изборне трке"? - ПРИЧА
Истицање циља часа
Решење укрштенице је уједно и тема часа - АЛИСА У ЗЕМЉИ ЧУДА и представља циљ часа / понављање и утврђивање / који је записан на табли.
Ученицима поделити укрштенице које се лепе у свеске пре записа циља часа.
Централни део часа1. активност: Спаривање ученика у парове на основу успеха / бољи и лошији/ извлаче цедуљице са
називима поглавља из романа "Алиса у Земљи чуда"; / 11 парова /1. Низ зечију рупу- не користи се наслов јер је обрађено поглавље на
претходном часу;2. Језеро суза;3. Изборна трка и дуга прича;4. Зец шаље малог Била унутра;5. Савет једне гусанице;6. Прасе и бибер;7. Луда чајанка;8. Краљичино игралиште за крокет;9. Прича Лажне корњаче;10. Кадрил јастога;11. Ко је украо колачиће?12. Алисин исказ
Ученици седе у комбинацији онај који боље чита са оним који боље пише;2. активност: Ученици у пару читају поглавља романа "Алиса у Земљи чуда" и записују главне ликове
појединих поглавља;3. активност: Израда прегледа ликова по поглављима романа "Алиса у Земљи чуда" / Хамер 2 /Хамер 2
ЛИКОВИ РОМАНА АЛИСА У ЗЕМЉИ ЧУДА
1. Алиса, Алисина сестра, Бели Зец, мачка Дина;2. Ада, Мејбел, Миш, Патка, Орлић, Лори, Додо;3. Мајка Рачица, Сврака, Канаринка;4. Пат-слуга, Гуштер Бил, два морска прасета, Плава Гусеница, Мери Ен5. Голубица;6. Слуга Риба, Слуга Жаба, Војвоткиња,куварица, Мачак Церекело, беба прасе;7. Мартовски Кунић, Шеширџија, Пух;8. Три баштована / Петица, Седмица, Двојка /, Краљица Срце, Краљ Срце, Џелат,
војници / карте треф /, дворани / десет каро карата /, краљевска деца / десет срце карата /, Пуб Срце, гости, јежеви, фламинго птице - штапови;
9. Грифон, Лажна Корњача;10. Јастог, туљани, лососи, корњаче, рибе белице, риба лист, јегуље, медузе;11. Пуб и 12 поротника;12. Алиса, поротници, Алисина сестра, Бели Зец, Краљ Срце и Каљица Срце, Миш,
Мартовски Кунић, Војвоткиња, Грифон, Гуштер, Лажна Корњача;
4. активност: Кроз разговор са ученицима разврставамо ликове романа "Алиса у Земљи чуда" на стварне
ликове, животиње и карте; Хамер 35. активност: Подела и израда наставних листића / индивидуални рад ученика /;
Завршни део часа6. активност:ПОНОВИТИ: Којој врсти књижевног дела припада књига "Алиса у Земљи чуда"? Ко је писац књиге "Алиса у Земљи чуда"? Ко су главни ликови књиге "Алиса у Земљи чуда"7. активност:
Подела бојанке Алиса и лепљење у свеске / Прилог припреми /8. активност: Поновити циљ часа - Луис Керол АЛИСА У ЗЕМЉИ ЧУДА Домаћи задатак: Илустрација романа "Алиса у Земљи чуда"- омиљени догађај или омиљени
лик романа;
Прилог - бојанка