Transcript
Page 1: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

before this aku letakkan RPH yang tak chantek.. k ini rph chantek

lec dah semak.. cantik dah. dah leh wat rujukan.

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 7 februari 2011

Page 2: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

Masa : 9.15 am - 10.15 am (60minit)

Tahun : 6 Amanah

Bil Murid : 30 orang

Tema : Sejarah

Tajuk : Kembara Sejarah

Nilai Murni : i. Bekerjasama

ii. Hormat-menghormati

iii. Patriotisme

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat;

i. Murid dapat menyumbangkan dua isi daripada lima isi

perwatakan laksamana Cheng Ho secara

berkumpulan

ii. Murid dapat membina ayat dengan menggunakan lima

daripada tujuh kata penguat di dalam buku teks .

iii. Murid dapat membina sekurang-kurangnya satu rangkap

pantun bertemakan Pelayaran Laksamana Cheng Ho

secara berkumpulan

Page 3: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

Fokus Utama :

1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang

tersurat dan tersirat dengan menggunakan kata, ungkapan

dan ayat yang sesuai..

Aras 3

i. Menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan secara

analitis.

Fokus Sampingan :

10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-

mel yang mudah menarik dan bermakna.

Aras 3

Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang,tertib dan kemas

dengan menggunakan bahasa yang tepat , indah dan menarik.

Kemahiran Bernilai Tambah : kemahiran Berfikir :-

i .Merumus

ii. Mengenal pasti idea utama

iii. Membanding beza

Kecerdasan Pelbagai

Page 4: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

i. Interpersonal

ii. Verbal-linguistik

kaedah penggabungjalinan dan teknik perbincangan

Tatabahasa : Kata penguat belakang, kata penguat hadapan

BBM : Teks, Video,Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar cerita tentang Sejarah

Melaka dan Laksamana Cheng Ho

Murid tahu mencipta pantun dan murid tahu rima pantun.

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Set induksi

5 minit

1. Guru berbual-bual

dengan murid

tentang perlabuhan

negeri Melaka

sebagai perlabuhan

interpot.

2. Guru

Mempertontonkan

Video gambaran

perlabuhan negeri

Melaka.

1.1 guru bertanya murid

samaada mereka pernah

mendengar sejarah Melaka

ataupun tidak.

1.2 guru menceritakan

tentaang keagungan dan

kemasyuran Melaka pada

suatu ketika dahulu.

1.3 guru menceritakan

lambakan pedagang dari

Negara asing dan bahasa

melayu sebagai bahasa

lingua franca

-china

-portugis

-Arab

1.4 Guru menceritakan tokoh

Tayangan

video

menggunakan

Notebook dan

LCD

Nilai :

Patriotisme

Page 5: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

pedagang yang terkenal

turut datang

- Laksamana Cheng Ho

Langkah 1

10 minit

1. guru

menggunakan teks

dalam buku teks

Bahasa Melayu

tahun 6 halaman

128

2. Murid menjawab

secara lisan

1.1 guru meminta seorang

demi seorang murid membaca

kuat teks dan guru

membetulkan kesalahan dalam

pembacaan murid.

1.2 Guru meminta semua

murid membaca teks secara

bersama-sama.

1.3 guru meminta murid

menjelaskan apa yang mereka

fahami melalui teks yang

dibaca.

1.4 guru menjelaskan bahawa

kata penguat hadapan dan

penguat belakang digunakan

untuk menegaskan lagi

maksud sesuatu ayat.

-sangat

-amat

-lah

1.5 guru meminta murid

mnyenaraikan kata penguat

belakang dan hadapan secara

Buku teks

bahasa

melayu tahun

6

Kertas

mahjung

Kemahiran

Ganerik:

Kemahiran

Berfikir

teknik

perbincangan

Nilai : Hormat-

menghormati

Page 6: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

lisan.

Langkah 2

10 minit

1. Murid secara

berkumpulan

menyenaraikan

perwatakan

laksamana Cheng

Ho dan menyatakan

pengajaran yang

terdapat dalam teks

tersebut.

2.Secara

berkumpulan murid

membina ayat

dengan

menggunakan kata

penguat yang

terdapat didalam

buku teks berkaitan

dengan perwatakan

laksamana Cheng

Ho

1.1 guru membahagikan murid

kepada 5 kumpulan. Guru

memberi kertas mahjung

kepada setiap kumpulan.

1.2 Setiap kumpulan

hendaklah menyenaraikan

perwatakan Laksamana Cheng

Ho, nilai yang bersesuaian

dengan teks dan menyatakan

kesan perhubungan yang ingin

dijalinkan oleh laksamana

cheng ho dengan negeri

Melaka dalam bentuk lakaran

kerangka.

1.3 guru meminta murid-murid

di dalam setiap kumpulan

membina ayat dengan

menggunakan kata penguat

yang terdapat didalam teks

1.4 Guru meminta setiap

kumpulan menyampaikan hasil

perbincangan mereka di

hadapan kelas

teknik

perbincangan

Nilai:

bekerjasama

Langkah 3

20 minit

1. Membina 3

rangkap pantun

bertemakan

pelayaran laksaman

1.1 Guru meminta pelajar

dalam kumpulan yang sama

menghasilkan 3 rangkap

pantun bertemakan

BBM:

Kertas warna

Page 7: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

Cheng Ho laksamana cheng ho di atas

kertas warna yang

disediakan.

1.2 Pantun hendaklah ditulis

dengan menggunakan

tulisan berangkai

1.3 Guru menyatakan

kumpulan yang Berjaya

menyiapkan pantun yang

terbaik dan cantik akan

diberikan token untuk

setiap ahlinya.

Pensel warna

Nilai:

Kerjasama

Penutup

5 minit

1. ulasan guru 1.1 guru mengulas semula

tajuk pejaran pada hari ini

dan menyatakan nilai

kerjasama dan

persahabatan di antara dua

buah Negara dapat

memperkukuhkan lagi

Negara tersebut dan rakyat

akan hidup dalam keadaan

selesa.

1.2 Guru menjelaskan bahawa

Negara Malaysia

mempunyai khazanah yang

berharga dan murid-murid

bertanggungjawab menjaga

khazanah Negara dari di

cerobohi.

1.3 Guru menjelaskan bahawa

murid-murid perlu

Kaedah

pengukuhan

Page 8: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6

menjalinkan hubungan baik

sesame sendiri dan

bekerjasama.

1.4 Guru memupuk semangat

dalam diri muri-murid agar

melawat Negara asing agar

bertambah ilmu di dada.