Download doc - Decor - Proiect Didactic

Transcript
Page 1: Decor - Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Subiectul: Laitmotivul operei literare. Decor de George Bacovia: moartea şi timpul

Competenţe specifice: 4. Uzul diverselor strategii de lectură şi elaborare a textului5. Aplicarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale, punctuaţionale, stilistice a limbii române literare în diverse situaţii de comunicare orală şi scrisă.6. Operaţionalizarea terminologiei ştiinţifice lingvistice şi literare, în limita standardelor de conţinut.7. Analiza textului literar şi nonliterar, în limita standardelor de conţinut.

Subcompetenţe:4.1. Lecturarea unui text literar în funcţie de registrul stilistic.4.2. Cunoaşterea, prin lectură, dirijată şi independentă, a textelor literare şi nonliterare.4.3. Elaborarea textelor în parametrii indicaţi.5.1. Respectarea normei limbii literare în orice text scris sau rostit.6.1. Aplicarea noţiunilor de teorie literară la interpretarea unui text.7.1. Comentarea specificului stilistic al unui text artistic. Identificarea stărilor de spirit definitorii pentru eul liric.

Tehnologii didacticeMetode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia, lectura analitică, asociere forţată, deducţia, notiţe de reper, GPP, lucrul în grup, învăţarea prin descoperire, comentariul.Modalităţi de evaluare: oral, programată, frontală, individuală, în grup.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală, activitate în grup, activitate binomă.Resurse educaţionale: Textul, fişe de lucru, bibliografia critică, tabele la temă, materiale pentru portofoliul elevilor, imagini, prezentare audio-video, prezentare Power Point.

Bibliografie: 1. Gabriela Duda, Analiza textului literar, Humanitas Educaţional, 20022. Constantin Şchiopu, ş. a., Literatura Română, manual clasa a X-a, Litera Educaţional, 20033. T. Cristei,T. Cartaleanu, O. Cosovan, A. Ghicov, Limba şi literatura română,manual pentru clasa

aX-a, Ed.Cartdidact, 2012.4. Marin Iancu, ş. a., Limba şi Literatura Română, manual clasa a X-a, Editura Petrion, 20005. Liliana Balan, Maria Trandafir, Literatura română pentru bacalaureat, Polirom, 2005 6. Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,

1999, Iaşi.

Surse on-line:www.google.mdwww.proeducation.mdwww.limbaromana.mdwww.literaturasiarta.mdwww.prodidactica.mdwww.didactic.ro

1

Page 2: Decor - Proiect Didactic

Etapele lecţiei

Conţinuturi şi sarcini de învăţare Tehnologii didactice

Evaluare formativă

Evocarea

Actualizarea cunoştinţelor: noţiunea de temă, motiv. Tema - unitate semantică a diverselor elemente ale operei spre care conduc sentimentele şi motivele din textul poetic. Tema poeziei: iubirii

Motivul – unitatea minimală care contribuie la realizarea temei. Motivele: geneza lumii, Uranus şi Geea, trecerea timpului, eterna reîntoarcere, motivul tăcerii.

Prezintă o imagine (Anexa 1). Lucrează individual (1min.), după care în grup selectează cele mai reuşite idei şi le fixează pe foi (2min.).

Grupul IPropuneţi o denumire sugestivă tabloului. Argumentaţi-vă opţiunea!Titluri posibile: Alb-negru, Iarna, Viaţa bicoloră

Grupul IIDescrieţi imaginea numind doar elemntele componente. Numiţi detaliile ce compun imagineaElementele componente: Copaci negri, albi; frunze; pene, pasăre, pana, fantomă...

Grupul IIICe impresii, emoţii, sentimente v-a produs imaginea? Scrieţi emoţiile, sentimentele. Ce sentimente/emoţii/stare îţi sugereazǎ imaginea propusă?Notează emoţiile provocate de imagine: Frică, teamă, oroare, sentiment de groază, de dezgust, de repulsie; aversiune, scârbă, tristeţe, stare sufletească apăsătoare; mâhnire, amărăciune; melancolie, regret.

Notaţi data şi subiectul lecţiei: Laitmotivul operei literare. Poezia Decor de George Bacovia

Propune elevilor prezentarea video/audio a poeziei.

Propune elevilor să citească poezia.

Conversaţia

Lucrul individual/ grup

Imagine/Tablou

Exerciţiu de creativitate

Notează temaîn caietePrezentare audio-video

Lectura expresivă

Evaluare individuală

Capacitatea elevului de a asocia o imagine cu un sentiment/ emoţie

Capacitatea elevilor de a citi expresiv poezia

Ce sentimente vă provoacă aceste versuri? Completează tabelul.

Imagine VersuriAsociere forţată

Capacitatea de a-şi exprima emoţiile

2

Page 3: Decor - Proiect Didactic

Realizarea sensului

FricăTristeţeGroază

MelancolieOroareMîhnire

tristeţedureregroazăteroarespaimă

Recitiţi poezia şi scrieţi în caiete cuvintele din aria semantică / cîmpul semantic a morţii.

Predomină cuvintele din câmpul lexico-semantic al morţii: „negru”, „doliu”, „funerar”, „plâng”,” fantome” prin care se construieşte imaginea unui univers prizonier goliciunii interioare, tristeţii şi solitudinii.

Propuneţi câte un sinonim contextual pentru termenii: amar, funerar, solitar, regret.

Solitar (adjectiv) izolat, singuratic, retras; pustiu, neumblat, lăturalnic.

Funerar (adjectiv): de înmormântare, funebru, mortuar, tombal.Funebru (funebră), adjectivSinonime: mortuar, mormântal, de înmormântare, funerar; (figurat) trist, lugubru, jalnic, mohorât, îndurerat, sumbru.

Regret Părere de rău cauzată de pierderea unui lucru sau a unei fiinţe, de o nereuşită sau de săvârşirea unei fapte nesocotite; p. ext. remuşcare, căinţă

Amar. 1. (Despre alimente, băuturi etc.) Care are gustul fierii, pelinului, chininei; (despre gust) ca al fierii, pelinului, chininei. 2. Fig. Chinuitor, dureros; trist, necăjit. ◊ Expr. Pâine amară = mijloace de existenţă câştigate cu multă trudă. A face (cuiva) zile amare = a face (cuiva) necazuri. ♦ (Adverbial) Straşnic, cumplit. 3. Fig. Răutăcios. AmarII. S. n. 1. Jale, tristeţe; suferinţă, chin, necaz. ◊ Expr. A-şi înghiţi amarul = a suferi în tăcere. A-şí vărsa amarul = a face destăinuiri, a-şi spune durerea, suferinţa. ♦ (Cu valoare de interjecţie) Vai ! 2. (Urmat de determinări introduse prin prep. „de”) Mulţime, grămadă. Amar de vreme.

Lectura analitică

Clustering

Dicţionarul de sinonime

Capacitatea elevilor de a forma un cîmp semantic

Evaluare individuală

MOARTEA

negrusolitar doliu

funerar

regretplîngfantome

glas amar

3

Page 4: Decor - Proiect Didactic

Determinaţi la ce mod şi la ce timp se află verbele, precum şi plasarea lor în poezie. Explicaţi absenţa verbului în mai multe versuri ale poeziei?Strofa I StauVersul liber Plâng iar

Strofa II StrăbateVersul liber Apar

Strofa III -----------Versul liber Cade

Forma prezentului, o repetiţie continuă a cotidianului, timpul uman întorcîndu-se la aceleaşi clipe iar, reprezintă tristeţea universală.

Adv. iar evidenţiază ciclitatea lumii, imposibilitatea evitării destinului.

Desprindeţi din poezie cele 2 planuri ale existenţei. Planul exterior: al naturii Planul interior: al trăirilor eului liric

Planul exterior- imaginea cadrului citadin: parcul copacii frunzele ninsoarea pasărea

Lumea se prezintă una schiţată, bicoloră. Simbolul parcului sugerează acele limite, tipare meschine, profane, pământeşti din care nu poţi ieşi, reflectând lumea încremenită demult, moartă, lipsită de logică şi certitudine

Planul interior (lăuntric) personalizat determinat de: parcul solitar regretele plâng glas amar

Ce simbolizează pasărea cu glas amar?Între cele două planuri se stabilesc corespondenţe, natura nefiind percepută ca un simplu cadru, ci ca o expresie a unei stări de spirit, comunicând singurătatea, apăsarea, nevroza, obsesia morţii, tristeţea apăsătoare a eului liric.

Ce stări trăieşte eul liric bacovian?Pustietate sufletească care-i provoacă: deprimare, disperare, dezolare, nevroză.

Teroare, regret, contemplare.

Lectura analitică

Deducţia

Conversaţie

Execiţiul de identificare

Capacitatea de a analiza un text din perspectivă morfologică

Capacitatea de a deduce şi de a formula o concluzie

Capacitatea de a surprinde stările trăite de eul liric

4

Page 5: Decor - Proiect Didactic

Reflecţia

Solitudinea (singurătatea) motivul central al poeziei

Care este cauza declanşării emoţiilor?Repetiţia cuvintelor are rolul de a intensifica emoţiile, de a accentua şi mai mult trăirile eului liric.

Identificaţi motivele prezente în text. Notează motivele în caiete:Motivul naturii: „copacii”, „frunze”.Motivul solitudinii „parcul solitar”.Motivul morţii „decor de doliu funerar”.Motivul ninsorii „ninsoarea cade rar”.

Noţiunea de laitmotiv. Notează în caiete noţiunea de laitmotiv:Definiţie: Laitmotiv- element care revine cu o anumită regularitate şi în mod intenţionat, conducând spre o semnificaţie simbolică.

Identificaţi laitmotivul în poezie.Albul şi negrul, fiind non-culori, sugerează o lume maladivă, impersonală, absurdă, ştearsă, antinomică, duală şi contradictorie.

Propune elevilor tabloul lui Kazimir Malevici. Raportaţi tabloul la textul Decor de BacoviaÎn limitele acestor culori, existenţa pare a fi „Pătratul” lui Malevici, în care totul are limite şi nu există nici o şansă de a evada, nici în tine, nici în exterior.

Formulaţi tema poeziei:Tema poeziei este moartea şi inexistenţa ca sugestii ale neputinţei de comunicare a eului poetic cu lumea.

Comentaţi titlul poeziei. Iniţial, titlul poeziei a fost Funebră. Ce schimbare a adus noul titlu al poeziei?Titlul poeziei este reprezentat de un substantiv comun, ”decor”, care în sens denotativ desemnează „un ansamblu de obiecte care servesc la crearea cadrului în care se desfăşoară un spectacol” (DEX), indicând caracterul descriptiv al textului. În sens conotativ, titlul simbolizează un univers artificial, dominat de vid sufletesc, de singurătate. Cuvântului- titlu îi sunt asociaţi în text doi termeni din câmpul semantic al morţii: ”decor de doliu funerar”, care redau deopotrivă particularităţile universului exterior, dominat de lipsa de viaţă, şi ale celui interior, dominat de monotonie, singurătate, moarte.

Lucrul cu textul

Tablou

Capacitatea de a identifica un motiv literar

Capacitatea de identifica un laitmotiv literar

Capacitatea dea-şi exprima opinia

Extinderea Tema pentru acasă:1. Propuneţi un alt titlu poeziei. Argumentaţi-vă opţiunea.

5

Page 6: Decor - Proiect Didactic

2. Cinquain DECOR2 adjective3 verbe4 un enunţSubstantiv

3. Redactaţi un eseu în baza motivelor bacoviene.Comentariul Capacitatea

de a comenta

6