Proiect de activitateData: 16.10.2007
Unitatea: Gradinita cu Program Prelungit nr. 2 Rm. Sarat
Grupa: mica-mijlocieEducatoare: Banciu Irina-NicoletaCategoria de activitate: Educatie artistico-plasticaForma de realizare: desenTema activitatii: Fructe de toamna
Tipul de activitate: mixta
Scopul: Formarea deprinderilor de realizare a unui spatiu plastic in creion, dupa natura.
Obiective operationale:
Sa utilizeze corect instrumentele de lucru;
Sa raspunda corect la ghicitori;
Sa deseneze avand ca model fructe in stare naturala; Sa respecte caracteristicile de forma si culoare in alcatuirea plansei.
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea, demonstratiaMijloace didactice: fructe in stare naturala, plansa model, creion, culori, foi.Durata: 15-20 minute
Bibliografie:Caietul Profesional al Educatoarei-Bucuresti: OMFAL ESENTIAL 2006
Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii- Ministerul educatiei nationale- Bucuresti 1998Eveniment
didactic Continutul activitatii Strategia
didactica
Moment
organizatoricSe asigura conditiile psiho-pedagogice si organizatorice necesare desfasurarii in conditii optime a activitatii. Se pregateste materialul didactic necesar si se aranjeaza mobilierul. Copiii se asaza cate patru la masuta.
Exercitiul organizatoric
Captarea atentieiCaptarea atentiei se realizeaza prin intermediul unor ghicitori despre fructe de toamna. Am o forma ca un bec,
Dar nu luminez deloc.
Sunt o fructa cam zemoasa
Sunt galbena si gustoasa. (para)
Miezul este de mancat,
Coaja e de aruncat
Si in sac se pot pastra,
Sparte doar se pot manca. (nuca)
Boabele imi sunt margele, Insa in ciorchini stau ele,
Must si vin din ele fac,
Cui ii dai zau ca ii plac. (strugurele)expunerea
Conversatia
Anuntarea temei si a obiectivelor Copiii sunt anuntati ca astazi vor desena in creion si culori fructe de toamna: Ce sunt toate acestea -perele, nuca, strugurele?
(fructe de toamna)
Li se explica faptul ca va trebui sa respecte forma culoarea si marimea fructelor, atat cat spatiul plastic o va permite.Convorbirea
explicatia
Dirijarea invatariiEducatoarea asaza pe o masa intr-un cos fructe de toamna, astfel incat sa fie vizibil tuturor.Li se prezinta plansa model realizata de propunatoare. Se observa faptul ca au fost respectate culorile si forma
Educatoarea intreba: Ce culoare are marul?(rosu, galben si verde).
Se insista asuprea formei alungite, lunguiete a perei. Ce forma are para? Ghicitoarea spunea ca para are forma unui bec, lunguiata.
Dupa ce s-au dat toate intructiunile referitoare la realizarea desenului, la modul in care se tine corect creionul in mana, se trece la realizarea lui efectiva.
Educatoarea supravegheaza discret executia lucrarii.
Demonstratia
Convorbirea
Explicatia
Aprecieri
finaleIn incheiere, se fac aprecieri verbale asupra modului in care au fost realizate desenele. Evaluarea se realizeaza mai intai de catre ei insisi, solicitandu-li-se sa aprecieze calitatea propriei lucrari raportat la cerintele formulate initial (sa respecte forma, marimea si culoarea fructelor).
Se confrunta mai apoi cu parerile celorlalti copii asupra desenului realizat.
Insa evaluarea finala este realizata de catre educatoare.
Se evidentiaza cele mai bune lucrari.Aprecieri verbale
PAGE 4