KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării
Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.
PROIECT DIDACTIC
Data: 17 mai 2018
Locul desfășurării: biblioteca școlii
Clasa: a-VII-a B
Profesor: Anișoara Aydin
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.1 Brănești, județul Ilfov
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE
Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare
monologată şi dialogată
Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării
Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.
VALORI SI ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a înţelege
şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea
orizontului cultural
Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală
Unitatea de învăţare: ,, Monastire naltă/ Cum n-a mai fost altă”
Competente specifice:
1.1. înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral;
1.3. integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze;
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării
Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.
2.4 adaptarea vorbirii la situaţiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog;
3.1. citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora;
3.2. recunoaşterea modalităţilor specifice de organizare a textului epic şi a procedeelor de expresivitate în textul liric;
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;
Obiectul: Comunicare
Titlul lectiei: Modalităţi de exprimare a preferinţelor şi a opiniilor. Argumentarea unui punct de vedere.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștinte
Obiective operaţionale:
La sfârșitul activității, toți elevii vor fi capabili:
I. Obiective cognitive:
1. să utilizeze corect formulele specifice textului argumentativ cu care își exprimă acordul sau dezacordul, gusturile, punctele de vedere ( ,, După
părerea mea”, ,,Consider că”, ,, Sunt de acord”, ,, Nu sunt de acord” ,, În primul rând,.../ În al doilea rând,.... ,, Pe de-o parte,... / Pe de altă parte, .../ În
plus, ... In concluzie, ..etc.), verbele prin care îsi exprima atitudinea ( ,, prefer”, ,, m-a impresionat”, ,, îmi displace” etc.) , adjective și adverbe/
locuțiuni adverbiale cu rol de evaluare ( ,,Frumos”, ,,Plăcut”, ,,surprinzator”, ,, impresionant” etc.) exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără
ajutorul profesorului, abordând tema dată.
Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor utiliza corect elementele specifice textului argumentativ, precum și a unui element din fiecare
categorie
2. să- și susțină punctul de vedere în legătură cu un fapt sau o persoană cu cel puțin două argumente, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite,
fără ajutorul profesorului, prin exemplificări cu situații din experiența lor personală sau din ceea cu au citit/ au învățat la școală;
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării
Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.
Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor aduce cel puțin două argumente pe care le vor exemplifica prin cel puțin o situație din experiența
lor personală sau din ceea ce au citit/ au învațat la școală;
3. Să respingă opinii cu care nu este de acord, utilizând argumente logice, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără ajutorul profesorului,
prin exemplificări cu situații din experiența lor personală sau din ceea cu au citit/ au învățat la școală;
Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor aduce cel puțin două argumente pe care le vor exemplifica prin cel puțin o situație din experiența
lor personală sau din ceea ce au citit/ au învațat la școală;
4. să redacteze un text de 10-12 rânduri ( 100-120 de cuvinte) in care să își exprime acordul sau dezacordul, gustul, punctul de vedere în legătură
cu un fapt sau o persoană, exclusiv pe baza cunoștintelor dobândite, fără ajutorul profesorului.
Obiectivul va fi considerat atins, dacă vor redacta corect textul, in limitele de spațiu indicate, respectând cerințele de redactare ale unui
asemenea tip de text.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: jocul de rol, conversatia euristica, acvariul, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare, eseul de 5 minute, kahoot
Mijloace didactice: Fişe de lucru, fişe de evaluare formativă, imagini, manualul de limbă şi literatură română, tablă, cretă.
Forme de organizare: activitate frontală în alternanță cu activitatea individuală, în pereche și pe grupe.
Bibliografie:
- Programa şcolară in vigoare pentru clasa a VII-a, Limba si literatura română;
- Marin Iancu: Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Bucuresti, editura Corint, 2011;
- I.Negret- Dobridor: Didactica nova, editura Aramis, Bucuresti,2005;
- I. Negret- Dobridor: Formarea continuă a profesorilor de limbă română, engleză și franceză în societatea cunoașterii, formREF,
POSDRU/87/1.3/S/62536, Bucuresti, editura Vox 2000, 2011.
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești, jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării
Profesionale şi Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.
Resursa de timp: 50 de minute
Resursa umană : cunoștinșele anterioare ale elevilor; cadrul didactic
Capacitati de învățare: clasa are un efectiv de 30 de elevi, toți apți pentru învățătură, fiind de niveluri:
G1. 9 elevi cu ritm rapid de invatare;
G2. 12 elevi cu ritm mediu de invatare;
G3. 7 elevi cu ritm lent de invatare si 2 elevi cu CES
FIȘA 2
PLANUL DIALECTIC AL ARGUMENTĂRII
1. TEZA (ideea directoare)
punctul de vedere pe care vreau să-l
justific
ex.Viteza este utilă.
2. ARGUMENTELE
elemente abstracte care permit
justificarea tezei
3. EXEMPLELE
elemente concrete care ilustrează
argumentele
1. ANTITEZA
(idei opuse tezei)
ex.Viteza nu este utilă.
2. CONTRAARGUMENTE
elemente abstracte care permit
argumentarea antitezei şi infirmarea
tezei.
3. EXEMPLELE
elemente concrete care ilustrează
contraargumente
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Etapele
lecţiei
Ob
Op
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
Evaluare Activitatea
profesorului
Activitatea elevilor
Du
ra
ta
Mijloace
didactice
Metode si
procedee
Forma de
organizare
1.Moment
organizatoric
Notarea absențelor
Pregătesc manualul,
caietele
1’
Conversaţia
Frontală
Apreciere
verbală
2.Reactualiza-
rea
cunoştinţelor
Verificarea cantitativă si calitativă
a temei, prin sondaj, discutarea
acesteia.
Răspund
Eventualele greșeli se
corectează cu ajutorul
celorlalti.
2’
Caietele
Conversaţia Frontală
Individuală
Apreciere
verbală
3.Captarea si
mentinerea
atenţiei tuturor
elevilor pana
la sfarsitul
activitatii
Scriu pe tablă cuvântul argument și
îi solicit pe elevi să alcătuiască
familia lexicală a acestuia ( minim 4
termeni, ca de exemplu:
argumentare, a argumenta,
argumentat, neargumentat,
argumentativ, contraargument ),
apoi le cer să găsească un sinonim
al acestui cuvânt (raționament,
dovadă, motiv, motivare)
Elevii răspund șă scriu
pe tablă minim 4
termeni din familia
lexicală a cuvântului de
bază argument, apoi
precizează cel puțin un
sinonim.
1’
Conversaţia
Frontală
Apreciere
verbală
4.Anunţarea
titlului lectiei
şi a
obiectivelor
Motivarea
învățării
O1
...
O5
Anunţarea titlului lecţiei şi
obiectivelor urmărite.
Scriu titlul lecţiei pe tablă/ flipchart
Beneficiile argumentării corecte a
unui punct de vedere
Scriu titlul lecţiei în
caiete
1’ Tablă
Caietele
elevilor
Conversaţia
Frontală Apreciere
verbală
5. Actualizarea -Amintiți-vă modurile de expunere Elevii, prin sondaj, 1' Conversația Frontala Apreciere
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
ancorelor studiate până in prezent! răspund. verbală
6.Prezentarea
sarcinilor,
dirijarea
învățării ,
obtinerea
performanțelor
si asigurarea
conexiunii
inverse
O1.
....
O5
Prezentarea generală a modului în
care se va desfășura activitatea.
Pentru îndeplinirea obiectivelor
operaționale, elevii vor avea de
rezolvat diverse sarcini de lucru în
grup, în pereche și individual.
Activitatea 1
Solicit elevii să acceseze individual
platforma kahoot.it și să participe la
jocul propus.Prin pașii urmați, vor
descoperi definiția
interculturalității și portretul-robot
al unei persoane care deține
competență interculturală.
Solicit elevii să definească noțiunea
de multiculturalism și ce cred ei că
presupune aceasta.
-Acvariul- joc de rol
-Pe tablă se află 3 imagini:
mapamodul desenat pe fața unui
om, logo-ul rețelei de socializare
Facebook, un grup de tineri și patru
cuvinte-cheie, grupuri de oameni.
-O solicit pe eleva Maria Mihalea să
aleagă câte doi elevi care consideră
ea că s-ar potrivi cel mai bine
fiecărei imagini. Aceștia au de
Elevii sunt atenți.
Elevii se organizeaza.
Participă activ la
realizarea sarcinilor
propuse.
Îndeplinesc sarcina.
Elevii își joacă rolurile.
1'
15’
caietele
Imaginile
Învățarea
prin
descoperire
Învățarea
prin
cooperare
Acvariul
Jocul de rol
Frontală
În pereche
Individual
În pereche
Aprecierea
verbala
Evaluare
reciprocă
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
îndeplinit oral următoarele sarcini
de lucru, dupa un timp de 1 minut
de gandire în pereche:
-grupa nr. 1: Ce simbolizează
imaginea 1? Cei doi elevi își vor
completa reciproc punctul de vedere
aducând argumente pro.
-grupa nr. 2: Este sau nu Facebook
un mediu propice dezvoltarii
competentei interculturale? Sau
favorizează multiculturalismul?
Imaginaţi un dialog între copii şi
părinţi, în care să apară argumente
pro şi contra.
-grupa nr. 3: Ce reprezintă
imaginea 3? La ce crezi că se referă
cuvintele- cheie atașate imaginii?
Ceilalți copii vor fi solicitați de
către profesor să fie observatori și
să noteze în caiete formulele de
început folosite de către elevii
fiecărei grupe, tipurile de argumente
utilizate pentru a convinge,
elementele/conectorii prin care sunt
legate între ele ideile şi sunt
introduse argumentele, dar şi
concluzia. La finalul activității vor
fi solicitați, prin sondaj, să le
prezinte.
Colegii își scriu
observațiile în caiete.
Conversaţia
euristica
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Cu ajutorul elevilor observatori,
construiesc pe tablă schema
discursului argumentativ, iar elevii
o notează în caiete.
Paşii realizării schemei
-definirea termenilor : a convinge/a
persuada;
-definirea conceptelor de:
teză/argumente/exemple/antiteză/co
ntraargumente/exemple/ sinteza;
-exemplificarea prin reprezentarea
planului dialectic al unei
argumentări-Fişa nr. 2, ce va fi
înmânată fiecărui elev pentru
portofoliu.
Activitatea 2
Elevii sunt impărțiți în grupe de câte
5.
- Fiecare grupa să isi aleaga un lider
in 10 secunde!
Sarcina de lucru:
Timp de lucru:15 de minute.
-Lucrati in grup!
-Amintiți-vă opera literară
Monăstirea Argeșului. Ce anumite
v-a atras atenția în această creație?
Discutati în grup.
-Exprimați-vă opinia în scris în
legătură cu acel fapt/ situație/
personaj într-un text argumentativ
de 150-170 de cuvinte. Respectați
normele textului argumentativ!
Participă la realizarea
schemei discursului
argumentativ
Elevii se organizează in
6 grupe, apoi își aleg
liderii.
Elevii cooperează.
Elevii redactează
impreună compunerea
argumentativă.
20
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Stabiliți un reprezentant care să vină
in fața clasei să prezinte colegilor
rezultatul colaborării voastre.
Solicit elevii să adreseze întrebări
reprezentanților.
Realizez feed-back- ul prin aprecieri
pe tot parcursul lectiei ( ,, Foarte
bine !”)
Reprezentantul citește
în fața clasei
compunerea
argumentativă.
Elevii pun întrebări, iar
grupul reprezentantii,
ajutați la nevoie de
colegii lor de grupă,
răspund.
8.Evaluarea
progresului
O1
...
O
11
Evaluare formativă- eseul de 5
-Elevii sunt solicitați de către
profesor să formuleze pe o fișă un
enunț referitor la ce au învățat nou
astăzi și un enunț care să conțină o
întrebare referitoare la ce nu le este
clar din lecție sau ce ar dori să știe
în plus.
La finalul probei, profesorul va
răspunde tuturor cu ajutorul
celorlalți elevi.
Rezolvă individual
sarcinile propuse.
Contribuie cu
răspunsuri.
5'
Fișa de
evaluare
formativă
Eseul de
5 minute
Conversația
Individual
Frontal
Evaluare
formativă
Aprecierea
verbală
9. Asigurarea
retentiei si a
transferului
Aprecieri asupra modului în care s-a
desfăşurat ora prin consultarea
elevilor.
Tema pentru acasă: fișa nr.3
Elevii își exprimă și își
susțin opinia referitor la
modul în caee s-a
desfășurat lecția.
Notează tema pentru
1’
2'
Caiete
Conversaţia
Frontal
Aprecierea
verbală
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
Acord 2-3 note, una fiind la
propunerea elevilor.
acasă.
Adresează întrebări în
cazul în care au
neclarități asupra
modului de rezolvare a
temei.
Propun o notă pentru
un elev care s-a
remarcat pe parcursul
activității didactice.
1'
Notarea
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
12
TEMA PENTRU ACASĂ
Citeşte, cu atenţie, textul de mai jos şi răspunde cerinţelor formulate:
„ În vremea când Internetul era tânăr, speranţele noastre erau mari. La fel ca în orice dragoste aflată la început, doream să
credem că noul obiect al fascinaţiei noastre ar putea schimba lumea. Internetul a fost descris drept unealta supremă pentru
încurajarea toleranţei, pentru distrugerea naţionalismului şi pentru transformarea planetei într-un sat global bine
conectat.(...)Ei bine, Internetul, aşa cum îl ştim noi, este cu noi de două decenii şi a fost, cu siguranţă, un factor
transformator. Cantitatea de bunuri şi de servicii disponibilă online e uluitoare. Comunicarea dincolo de graniţe e mai
simplă ca niciodată: tarifele mari ale convorbirilor telefonice internaţionale au fost înlocuite de abonamente ieftine la
Skype, în timp ce Google Translate ajută cititorii să navigheze pe paginile web în spaniolă, mandarină, malteză şi în peste
40 de limbi. Dar, la fel cum generaţiile precedente au fost dezamăgite să vadă că nici telegraful, nici radioul nu şi-au
respectat promisiunile privind schimbarea lumii, făcute de susţinătorii lor fervenţi*, nu am văzut o creştere a păcii globale,
a iubirii şi a libertăţii, determinate de Internet. E destul de trist, dar o lume interconectată nu este obligatoriu şi o lume mai
dreaptă.” ( Evgheni Morozov, Internetul, în revista Dilema Veche )
*fervent-(despre oameni) care pune pasiune în ceea ce face, care lucrează cu ardoare; înfocat, înflăcărat
a. Precizează sinonimele contextuale ale cuvintelor:
Fascinaţie ..............................................
Suprem ..............................................
Toleranţă .............................................
b. La ce crezi că se referă autorul când spune că „ În vremea când Internetul era tânăr, speranţele noastre erau mari”?
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
c. Reciteşte textul şi spune cu ce este comparată relaţia utilizatori-Internet.
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................
d. Transcrie construcţiile care fac referire la internet.
„noul obiect al fascinaţiei noastre”
e. Notează , utilizând informaţiile din text, elementele corespunzătoare fiecărei etape a textului argumentativ:
IPOTEZA...................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
ARGUMENTAREA..................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................................
KA 101: LA VREMURI NOI, DASCĂLI NOI
13
....................................................................................................................................................................................................
........................................................................
CONCLUZIA.............................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................
f. În opinia ta, care este impactul pe care îl are Internetul asupra relaţiilor dintre oameni?
Redactează un text argumentativ pin care să-ţi exprimi opinia despre acest aspect al societăţii
moderne.
S
T
R
U
C
T
U
R
Ă
Ipoteza / Premisa
-formularea unei opinii personale
referitoare la ce este Internetul şi care
este relaţia cu utilizatorii;
- folosirea conectorilor specifici: în
opinia mea /
din punctul meu de vedere;
Argumentarea
-formularea a două argumente care vor
susţine opinia;
-prezentarea unor exemple potrivite;
-utilizarea conectorilor/formulelor
specifice (în primul rând...
în al doilea rând,
pe de o parte...pe de altă
parte...fiindcă, deoarece, cu toate că,
chiar dacă, aşa cum....tot aşa, de
exemplu etc.)
-folosirea verbelor de opinie
de persoana I: cred,
consider, apreciez...;
Concluzia
-formularea unei concluzii care să
evidenţieze opinia; aceasta poate fi
introdusă prin structuri precum
În concluzie / aşadar.
14
-grupa nr. 1
-grupa nr. 2
15
-grupa nr. 3
Disclaimer: Toate informațiile reprezintă responsabilitatea exclusivă a echipei de proiect a a Școlii Gimnaziale nr.1 Brănești,
jud. Ilfov, iar Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale şi Comisia
Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conţinutul acestor informaţii.