Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR : MIHAELA DUMITRIŢA CIOCOIU
DATA: 13 decembrie 2006
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui
CLASA: a X-a E
profil limbi străine- bilingv engleză
OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
DOMENIUL : Literatură
SUBIECTUL: Ion de L. Rebreanu – Instanţele comunicării narative : caracterizarea
personajului principal ;
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe ;
COMPETENŢE GENERALE:
- stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajul textului;
- dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală;
- expunerea orală/scrisă a unor opinii(comentarii) pe marginea textului literar;
- construirea de argumentaţii orale/scrise pe baza textului.
COMPETENŢE SPECIFICE:
- să cunoască universul social-uman al satului transilvănean ;
- să distingă notele originale ale viziunii lui Liviu Rebreanu, pentru a fixa locul
romanului Ion în literatura română ;
- să interiorizeze pulsaţia vieţii satului ;
- să cunoască instanţele comunicării narative;
- să caracterizeze personajele principale ale romanului ;
- sa precizeze modalitatile de caracterizare a personajului;
- să arate mentalitatea lui Ion în ceea ce priveşte problema pământului.
RESURSE :
-conţinutul de învăţare indicat în formularea obiectivelor operaţionale;
-clasă omogenă cu posibilităţi mari de învăţare;
STRATEGIE DIDACTICĂ :
1
Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU
a)METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, lectura
explicativă, munca independentă, întrebări structurate pe text, problematizarea,
exemplificarea.
b)FORME DE ORGANIZARE : activitate frontală, activitate individuală, lucrul
pe grupe.
c) RESURSE : capacităţile de învăţare şi cunoştinţele anterioare ale elevilor ;
timp : 50 de minute.
d) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : fişe de lucru, fişe cu citate, jocul didactic.
BIBLIOGRAFIE:
1. Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2004 ;
2. V. Rotaru, Teoria literaturii, ed. Aula Magna, 2004 ;
3. Liviu Rebreanu, Ion, editura Cartea românească, Bucureşti, 1979 ;
4. Manual de limba şi literatura română, clasa a X-a, Editura Art 2005, autori: Adrian
Costache, Florin Ioniţă
5. Didactica limbii române, Universitatea „Al.I.Cuza” Iaşi 2004, autor: Mihaela Secrieru
TIPURI DE EVALUARE: orală, frontală/individuală
2
Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
NR.CRT.
SECVENŢELE LECŢIEI
SITUAŢIILE DE INSTRUIRE ŞI EDUCARE
1.
2.
3.
4.
5.
Moment organizatoric
Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior
Enunţarea obiectivelor urmărite
Prezentarea optimă a conţinutului
Dirijarea învăţării
Se notează absenţele, pregătirea pentru lecţie.
CONŢINUT: Se pun câteva întrebări cu privire la apariţia romanului, tema romanului.METODE: conversaţia
CONŢINUT Se vor enunţa obiectivele stabilite.METODE: explicaţia
CONŢINUT: - Se vor aduce în discuţie instanţele
comunicării narative: autor narator personaj cititor- Se va caracteriza fiecare instanţă, pe scurt - Coordonatele construcţiei personajului - Modalitatile de caracterizare: a) Directă (atitudinea naratorului faţă de Ion),
realizată de către narator şi alte personaje;b) Indirectă: prin comportament, gesturi,
limbaj, dialog şi monolog interior, raportarea la alte personaje.
- Opinii critice.METODE: explicaţia, conversaţiaSTRATEGII: mixtăEVALUARE: frontală, orală
Prin metoda conversaţiei elevii sunt solicitaţi:- să prezinte informaţii despre prototipul
personajului;- să identifice trăsăturile personajului,
prezentând modalităţile de caracterizare. Se urmăreşte argumentarea acestora cu aspecte
3
Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU
6.
7.
Asigurarea transferului, obţinerea performanţei
Tema pentru acasă
din text.- să interpreteze atitudinea personajului;- să relateze principalele acţiuni în care este
implicat personajul, identificând trăsăturile şi modificările;
- să stabileasca locul pe care-l ocupă personajul ;
- să precizeze modalităţile de caracterizare folosite de romancier;
- să observe ca predomină caracterizarea indirectă;
- să analizeze percepţia critică a personajului.
Se lucrează pe fişe cu citate, iar elevii trebuie sa le comenteze.
METODE: analiza de/pe text, exerciţiul, conversaţia, descoperirea semidirijată.STRATEGII: mixteEVALUARE: frontală
Se vor discuta opiniile lui Eugen Lovinescu” Ion e expresia instinctului de stăpânire a pământului, în slujba căruia pune o inteligenţă ascuţită…”(Istoria literaturii române contemporane) şi George Călinescu: “ Ion nu e însă decât o brută, căreia şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune.”(Istoria literaturii române de la origini până în prezent)
După modelul din clasă realizaţi caracterizarea personajului Ion.
4
Liceul Teoretic „Mihail Kogălniceanu” Vaslui Prof.MIHAELA CIOCOIU
Citiţi atent cele două apreciri critice de mai jos, aparţinând lui Eugen Lovinescu, respectiv lui George Călinescu apoi comentaţi-le, făcând referire la scene reprezentative din roman:
Eugen Lovinescu “Ion e expresia instinctului de stăpânire a pământului, în slujba căruia pune o inteligenţă ascuţită, o cazuistică strânsă, o viclenie procedurală şi, cu deosebire, o voinţă imensă: nimic nu-i rezistă.”(Istoria literaturii române contemporane 1928)
George Călinescu: “ Ion nu e însă decât o brută, căreia şiretenia îi ţine loc de deşteptăciune…Nu din inteligenţă a ieşit ideea seducerii, ci din viclenia instinctuală, caracteristică oricărei fiinţe reduse.”(Istoria literaturii române de la origini până în prezent 1941)
5