Precizări privind activităţile integrated-na inspector Preda Viorica
Pentru activitatea integrată:
• integrarea se realizează ALA+ADE/ ADE-uri/ pe o zi;
• se trece o singură temă a activităţii (povestea zilei!);
• se realizează un singur proiect didactic respectându-se etapele acestuia;
• se trec 3-5 obiective operaţionale fără a le defalca în cognitive, afective, motrice; • la centrele de activitate se trece sarcina
nu obiectivele (avem deja stabilite obiectivele operaţionale pentru toată ziua!);• captarea atenţiei se face o singură dată
(după care se pleacă în “călătoria zilei”, se derulează “povestea zilei”);
• un singur final al activităţii;
• la veriga asigurarea retenţiei şi a transferului de cunoştinţe se poate face activitate practică sau artistico-plastică, pregătirea pentru activitate făcându-se în cadrul tranziţiei dacă este necesară ( încălzirea mâinilor);
• se ţine cont de puterea de concentrare a copilului - dacă scade interesul pentru o activitate se face o scurtă tranziţie, se trece la activitatea următoare apoi se reia cea precedentă;
ADE-urile din tura II:
• sunt o continuare a activităţilor de dimineaţă;• se repetă sub alt nume, alt
conţinut, mod de realizare, cu alt material.
ATENŢIE:• folosiţi doar fişele psihopedagogice trimise
de la minister şi afişate pe site-ul http://isj.vs.edu.ro/ la secţiunea Învăţământ preşcolar sau pe site-ul www.edu.ro !
• la completarea fişelor comportamentele pot fi în dezvoltare şi la finalul grădiniţei, chiar şi în clasa I- pentru argumentare se verifică portofoliul copilului;
• fără caiet de observaţii tipizat!• Pentru Caietul de observaţii rezervaţi o
pagină-două fiecărui copil, notaţi pe stickere dacă observaţi o evoluţie sau involuţie într-o zi, iar în cadrul orelor de activitate metodică treceţi observaţiile în caiet, la pagina copilului.