Student: Mihaela Șerban PIPP, anul III
PROIECT DE ACTIVITATE
Clasa: a IV-a
Disciplina: Educație tehnologică
Unitatea de învățare : Activități cu materiale obţinute prin prelucrare - Hârtia
Subiectul : CORONIŢA DE TOAMNǍ
Tipul lecției : formare de priceperi și deprinderi
Obiective operaționale :
Cognitive:
O1: să identifice materialele care vor fi folosite în realizarea produselor.
O2: să identifice etapele de realizare a unui produs finit.
O3: să aplice tehnici adecvate de prelucrare a hârtiei ( decupare după contur, aranjare, lipire ).
O4: să lucreze ordonat și curat cu materialele puse la dispoziție.
Afective :
O5: să manifeste interes pentru activitatea desfășurată în clasă.
Psihomotorii :
O6: să mânuiască în mod corespunzător instrumentele de lucru.
Strategii didactice:
Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca
independentă, turul galeriei;
Resurse materiale: hârtie cartonată cu şabloane de decupat, foarfece, lipici, lucrare
model;
Resurse umane: 25 elevi;
Resurse temporale: 50 min.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
Evaluare: observare sistematică, probă orală, aprecieri frontale, individuale şi pe echipe,
autoevaluare.
Student: Mihaela Șerban PIPP, anul III
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Organizarea colectivului de elevi- elevii vor fi organizaţi pe echipe. Cele patru echipe vor primi un semn distinctiv
reprezentând un animal şi se va stabili un lider pentru fiecare echipă;- pregătirea materialelor.
Anunțarea temei și a obiectivelor - elevii sunt anunțați că vor realiza Coronița toamnei. Vor viziona imagini cu diferite
tipuri de coronițe.
Intuirea materialelor și prezentarea unor lucrări model- sunt identificate materialele materialele de lucru prezente pe masă: hârtie cartonată în
culorile toamnei ( portocaliu, roșu, galben, maroniu, verde ), șabloane cu flori și frunze, foarfece, lipici.
Explicarea și demonstrarea modului de lucru- se prezintă elevilor coronița;- se explică etapele de realizarea a acesteia;- se prezintă procedeele de lucru: decuparea, aranjarea și lipirea;- se prezintă criteriile pe baza cărora se va realiza evaluarea lucrărilor.
Executarea lucrării de către elevi- realizarea lucrării de către elevi : decupează șabloanele, le aranjează astfel încât să
formeze un cerc și lipirea acestora.
Feed-back și evaluare- lucrările sunt expune în fața clasei și se discută modul de lucru, gradul de finalizare și
aspectul general;- elevii evaluează lucrările colegiilor, dar și propria lucrare.
Încheierea activității- se fac aprecieri asupra întregii activități.
Recommended