Transcript
Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 16 Februari 2011

Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

Tahun : 5 Darussalam

Bilangan murid : 26/26 orang

Tema : Patriotisme

Tajuk : “Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia”

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama :

11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,

idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

Aras 3

i. Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang terdapat

dalam bahan.

ii. Fokus Sampingan

7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk

meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

Aras 2

i. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat dalam

cerita ‘Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia’.

2. Membaca cerita ‘Lahirku di Bumi Malaysia’ dan mengumpulkan maklumat

tentang nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerita ini.

3. Menjawab 2 daripada 3 soalan pemahaman tentang cerita ‘Lahirku di Bumi

Malaysia ‘ dengan menggunakan bahasa yang santun.

Sistem Bahasa :

Kosa kata : merentap , memekakkan, menusuk, memercik , berpinar ,

mengimbau, derapan, menekup

Pengisian Kurikulum

1. Ilmu : Sastera

2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang

3. Kemahiran Bernilai Tambah

a. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat

kesimpulan

b. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran, mencatat nota

c. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual

ruang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

keganasan pihak komunis di televisyen.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bum Malaysia

2. Bendera Malaysia

3. Lembaran Kerja

4. Kad huruf

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Langkah

Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

5minit

1. Bendera Malaysia

2.Contoh soalan:

Apa yang sedang

murid lihat?

Contoh jawapan:

Bendera Malaysia

1.Murid dipamerkan Bendera

Malaysia dan diminta untuk

mentafsir gambar tersebut.

2. Murid disoal tentang bendera

tersebut.

3.Murid dikehendaki melengkapkan

perkataan tentang tajuk dengan

menyebut huruf

“ LAHIRKU BERTUAH DI BUMI

MALAYSIA”

Kemahiran

berfikir: menjana

idea

Kecergasan

pelbagai:

Verbal linguistik

BBM :

Bendera

Malaysia

Kad perkataan

Langkah 1

15 minit

1.Teks cerita ‘Lahirku

Bertuah di Bumi

Malaysia’

(Lampiran 1)

2.Memahami teks

yang dibaca.

3.Kosa kata

- merentap

- memekakkan

- menusuk

- memercik

- berpinar

- mengimbau

- derapan

-menekup

1.Murid diedarkan petikan yang

bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi

Malaysia.

2.Tiga orang murid dipilih secara

rawak untuk membacakan petikan

secara bergilir mengikut perenggan.

3. Murid dibahagikan kepada 5

kumpuan. Setiap kumpulan diminta

membaca cerita mengikut

perenggan secara bergilir.

4.Murid diminta menyenaraikan

perkataan yang tidak difahami

dalam petikan tersebut.

5.Guru menerangkan makna

perkataan tersebut .

BBM : Petikan

Kecerdasan

Pelbagai: Verbal

linguistik

Nilai :

bekerjasama

Kemahiran BCB:

membaca

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Langkah 2

10 minit

Soalan kefahaman

tentang teks.

a.Apakah tajuk lain

yang sesuai bagi

cerita ini?

b.Apakah tema dan

persoalan cerita ini?

c.Pada pendapat

kamu,mengapakah

penulis menyatakan

dia sangat bertuah

dilahirkan di bumi

Malaysia?

Contoh jawapan:

a.Aku Anak Malaysia

b.Tema

- Malaysia sebuah

negara aman dan

makmur

Persoalan

- Bersyukur kerana

dilahirkan di Malysia.

-Peperangan akan

memusnahkan

segala-galanya.

-Peperangan

membawa

kesengsaraan

- Hubungan yang erat

antara adik-beradik

1.Guru bersoal jawab dengan

murid.

2.Beberapa orang murid dipilih

secara rawak untuk menjawab

soalan yang dikemukakan oleh

guru.

BBM: Petikan

Kemahiran BCB:

Menjawab

soalan

Kemahiran

berfikir:

Mencirikan

Menganalisis

Membuat

kesimpulan

Nilai murni:

keyakinan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

yang diikat dengan

kasih-sayang.

c.Pada pendapat

saya, penulis berasa

bertuah tinggal di

Malaysia kerana dia

tidak perlu melalui

kesusahan hidup

sebagaimana rakyat

di negara lain yang

terpalsa menghadapi

peperangan di

negara mereka.

Langkah 3

25 minit

1.Nilai dan

pengajaran yang

terdapat dalam cerita

Lampiran 2

Pemulihan

Keberanian

Kesyukuran

Kasih sayang

1.Secara individu murid diminta

untuk menulis nilai dan pengajaran

yang terdapat dalam cerita Lahirku

Bertuah di Bumi Malaysia pada

lembara kerjakan yang diedarkan.

2.Murid menulis nilai dan

pengajaran dalam satu perenggan

berdasarkan isi-isi tang telah diberi.

1.Murid pemulihan diminta

menyalin nilai murni yang terdapat

dalam petikan ke dalam buku

latihan dengan bimbingan guru.

BBM : Petikan

Kemahiran

belajar cara

belajar: menulis

nota

Kemahiran

berfikir:

mencirikan dan

membuat

kesimpulan

Nilai murni:

tekun

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Pengayaan

Sajak ‘Tanah Pusaka

Tercinta’

Lampiran 3

1. Murid diminta menyenaraikan

nilai murni yang terdapat dalam

sajak yang bertajuk Tanah Pusaka

Tercinta

Penutup

5 minit

Kognitif

1.Penerapan nilai

murni

-kesyukuran

-keberanian

-kasih saying

2, Sosial

Penghargaan

1.Guru menasihati murid supaya

bersyukur kerana dilahirkan di bumi

Malaysia dan menghargai

keamanan negara kita.

2.Guru meminta murid

menyenaraikan nilai murni yang

terdapat dalam cerita tersebut.

3.Guru mengucapkan terima kasih

atas kerjasama murid.

Kecerdasan

Pelbagai:

Verbal linguistik

Refleksi

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 1 Petikan

Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas

tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap

tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam

dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak

kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur

dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat

mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia

saudara yang aku ada kini.

Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku

ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku

membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya

erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih

berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah

dibunuh.Giliranku bila?

Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota

keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan

kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku

menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-

apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya

terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.”Turt! Trut! Trut!”

Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku

menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku

adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya

erat.

Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan

kepalang.Mataku berpinar-pinar.

Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-

rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku

tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah

pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku

sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 2 Lembaran kerja

Nama : ………………………………………………

Tahun : 5 Darussalam Tarikh : 16 Februari 2011

Tuliskan nilai dan pengajaran dalam satu perenggan

Nilai -kesyukuran

-keberanian

-kasih sayang

Pengajaran – peperangan membawa kesengaraan hidup.- amalkan sikap berbaik-baik

dan saling menghormati

- perpaduan antara masyarakat di negara ini telah membawa kemakmuran

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 3

Tanah Pusaka Tercinta

Malaysiaku tercinta

Disini tumpahnya darahku

Disini tanah air yang kucinta

Setiaku tidak akan berbelah bahagi

Bakti kuberi

Demi agama dan bangsa

Negara yang kukagumi

Bersatu padu bertoleransi

Cabaran dan rintangan

Kita patahkan bersama

Demi kemakmuranmu

Wahai teman

Curahkan kesetiaan

Curahkan kasih sayang

Suburkan patriotism

Bersama menggapai cemerlang

Menjadikan tanah pusaka kita terbilang

Inilah tanah pusaka kita

Kedaulatannya pertahankan sentiasa

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 18 Februari 2011

Masa : 11.00 – 12.00 tengah hari

Tahun : 5 Darussalam

Bilangan murid : 22/26 orang

Tema : Patriotisme

Tajuk : “Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia”

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama :

11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,

idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

Aras 2

i. Menyaring maklumat untuk mendapatkan mesej dan nilai yang terdapat dalam

bahan

Fokus Sampingan

7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk

meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

Aras 2

ii. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat

dalam cerita ‘Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia’.

2. Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman tentang cerita ‘Lahirku di Bumi

Malaysia ‘ secara objektif

3. Melengkapkan 5 daripada 10 ayat dengan menulis kata kerja yang betul.

Sistem Bahasa :

Kata Kerja : memegang , merentap , memeluk , meronta-ronta ,

Pengisian Kurikulum

1. Ilmu : Sastera

2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang

3. Kemahiran Bernilai Tambah

d. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat

kesimpulan

e. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran,menulis

f. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual

ruang, muzik

Peengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

keganasan pihak komunis di televisyen.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Bendera

2. Lagu Jalur Gemilang

3. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

4. Lampiran 2 – Soalan Kefahaman

5. Lampiran 3 - Borang pengurusan grafik

6. Lampiran 4 – Lembaran Kerja

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Langkah

Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

5 minit

1. Jalur Gemilang.

2.Lagu Jalur

Gemilang.

3.Contoh soalan:

Apakah perasaan

kamu ketika

menyanyikan lagu

Jalur Gemilang?

4.Tajuk pelajaran:

Lahirku Gemilang di

Bumi Malaysia.

1.Seorang murid ke hadapan untuk

mengibarkan bendera Jalur

Gemilang

2.Murid diminta menyanyikan lagu

Jalur Gemilang bersama –sama

dengan penuh semangat.

3. Murid disoal oleh guru tentang

perasaan mereka ketika

menyanyikan lagu tersebut.

4. Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tajuk pelajaran pada hari

ini.

BBM :

Bendera

Lagu Jalur

Gemilang

Kecerdasan

Pelbagai:

Muzik

Nilai: berbangga

Langkah 1

18 minit

1.Teks bertajuk

Lahirku Bertuah di

Bumi Malaysia,

Lampiran 1

2. Soalan Kefahaman

Lampiran 2

1.Murid diedarkan petikan yang

bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi

Malaysia.

2. Beberapa orang murid dipilih

secara rawak untuk membacakan

petikan menggunakan teknik

permainan bola beracun.

3.Murid dibahagikan kepada lima

kumpulan.Setiap kumpulan

membaca teks secara bergilir

mengikut perenggan.

4. Setiap kumpulan diedarkan

soalan kefahaman berbentuk

objektif dan diminta menjawab

soalan-soalan tersebut.

5. Wakil setiap kumpulan diminta

BBM:

Muzik

Bola tenis

Petikan

Kemahiran

Belajar Cara

Belajar:

Membaca secara

luncuran

Kecerdasan

Pelbagai: Verbal

linguistik

Nilai:

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

untuk membacakan jawapan dan

menilai hasil kerja kumpulan lain.

6.Guru merumus hasil jawapan

murid

kerjasama

Langkah 2

20 minit

1.Petikan

2. Borang

Pengurusan Grafik

Lampiran 3

1.Murid diminta meneliti semula

petikan yang diberi.

2. Setiap kumpulan diedarkan

borang pengurusan grafik.

3.Murid diminta melengkapkan

borang pengurusan tersebut

dengan menyatakan nilai murni

yang terdapat dalam petikan.

4.Setiap kumpulan diminta

membentangkan dapatan hasil

kumpulan.

5.Guru dan murid berbincang hasil

dapatan.

6..Murid diminta menulis satu

perenggan nilai murni ke dalam

buku latihan sebagai kerja susulan

.

BBM:

Borang

pengurusan

grafik

Nilai:

Kerjasama

keberanian

Kemahiran

berfikir:

mencirikan

Merumus

Kemahiran

belajar Cara

Belajar:

Menulis

Kecerdasan

pelbagai: Visual

ruang,

Interpersonal

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Langkah 3

12 minit

1.Kata kerja

memegang ,

merentap ,

memeluk ,

meronta-ronta

2.Lembaran kerja

Lampiran 4

Pemulihan

- Menggariskan kata

kerja

Pengayaan

- Membina ayat

- bergelimpangan

- berlumuran

- berpelukan

1.Berpandukan petikan Lahirku

Bertuah di Bumi Malaysia, murid

diminat untuk menggariskan kata

kerja yang terdapat dalam petikan

tersebut.

2. Murid diminta menyebut kata

kerja yang telah digariskan.

3. Secara individu murid diedarkan

Lembaran Kerja dengan meminta

murid melengkapkan ayat

menggunakan kata kerja.

4.Murid diminta menyemak hasil

kerja rakan dengan bimbingan

guru.

1.Murid pemulihan diminta

menggariskan kata kerja yang

terdapat dalam ayat.

2.Murid diminta membina ayat

menggunakan perkataan kata kerja

BBM : Petikan

Lembaran Kerja

Kemahiran

berfikir: Menjana

idea

Mengklasifikasi

Kemahiran

Belajar Cara

Belajar:

Menulis

Nilai:

yakin

Penutup

5 minit

Penutup Sosial

Menyanyi lagu Jalur

Gemilang

1.Murid diminta berdiri tegak dan

menyanyikan lagu Jalur Gemilang

dengan penuh semangat

Kecerdasan

Pelbagai:Verbal

lingiuistik

Refleksi

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 1 Petikan

Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas

tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap

tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam

dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak

kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur

dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat

mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia

saudara yang aku ada kini.

Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku

ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku

membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya

erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih

berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah

dibunuh.Giliranku bila?

Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota

keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan

kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku

menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-

apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya

terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.”Turt! Trut! Trut!”

Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku

menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku

adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya

erat.

Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan

kepalang.Mataku berpinar-pinar.

Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-

rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku

tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah

pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku

sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 2 Soalan Kefahaman

Nama Kumpulan :……………………………………………………..

Tarikh : 25 Februari 20111. Apakah

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 3 Borang Pengurusan Grafik

Nama Kumpulan : ……………………………………………………….

Tarikh : 18 Februari 2011

Penanda Wacana Nilai murni Contoh

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5 2

Lampiran 4 Lembaran Kerja

Nama ;……………………………………………………….

Kelas : Tahun 5 Darussalam

Tarikh : 18 Februari 2011

Isi tempat kosong dengan kata kerja yang sesuai

menggeletar dihalau mengerang memerah mengadakan

terpisah menumbuk merancang menyambar melulur

1. Amir _______________________ kesakitan apabila doktor mencuci lukanya.

2. Badan Nabilah_________________________ kerana ketakutan.

3. Pengemis itu _______________________ oleh pekerja restoran tersebut.

4. Mak Cik Hasnah sedang ________________________ bawang di dapur.

5. Ibu ____________________________ kelapa untuk mendapatkan santannya.

6. Anak ayam lari bertempiaran apabila seekor helang cuba __________________.

7. Persatuan Seni Lukis Sekolah Kebangsaan Seri Langkap akan

_______________________ pameran lukisan.

8. Kampung Berlian dan Kampung Permata _____________oleh sebatang sungai.

9. Ular sawa itu _______________________ seekor kambing.

10. Sebelum sesuatu aktiviti dijalankan kita perlulah _________________nya

terlebih dahulu.