Transcript
Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5
Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5
Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 6

Kelas : 6 Rajin

Masa : 8.45 – 9.45

Bidang : 2. Perniagaan dan keusahawanan

Unit : 2.3. Mempromosi jualan

Tajuk Pembelajaran : 2.3 (c) Promosi melalui katalog.

Objektif : Murid dapat merekabentuk dan menghasilkan katalog mudah.

Alatan / bahan : Kertas A4, keratan akhbar, majalah, gunting, gam, marker pen, stapler dan

pensel warna.

Penerapan nilai : Kerjasama, berjimat – cermat,

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Langkah /Masa Aktiviti Catatan

Set Induksi

( 5 minit)

Guru mempamerkan contoh keratan akhbar atau majalah yang mempunyai iklan barangan mempromosi jualan.

Katalog makro, Avon.

Langkah 1

(10 minit)

Guru meminta murid menyenaraikan maklumat yang terdapat pada katalog.

Harga barang, kod barang, spesifikasi barang.

Langkah 2

(10 minit)

Guru menerangkan apakah maklumat yang terdapat pada katalog.

Langkah 3 Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil.

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

(30 minit)

Guru meminta murid mereka dan menghasilkan katalog berdasarkan arahan yang telah disediakan.

Murid mengemaskini katalog mengikut kreativiti sendiri.

Penutup (5 minit)

Murid mempamerkan hasil kerja yang telah siap.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN

MATA PELAJARAN

KEMAHIRAN HIDUP SEKOLAH RENDAH

TAHUN 6

MINGGU/

JAM BELAJAR

BIDANG/ UNIT TAJUK PEMBELAJARAN

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

PERNIAGAAN & KEUSAHAWANAN

2.2 Merancang dan menyediakan jualan a. Membuat rancangan jualan

b. Menyediakan barang jualan

2.3 Mempromosi jualan a. Promosi melalui katalog

2.4 Mengurus jualan a. Menyusun atur barang

2.7 Risiko dalam perniagaan a. Risiko dan cara mengurangkannya

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

2.8 Sikap pengguna yang bijak a. Mendapatkan maklumat barang

b. Etika perniagaan dan hak pengguna

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

1.9 Tanaman sayuran a. Penyediaan tapakb. Penanaman dan

penjagaanc. Pemungutan hasil

MINGGU/

JAM BELAJAR

BIDANG/ UNIT TAJUK PEMBELAJARAN

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

1.6 Jahitan a. Penghasilan artikel

1.5 Baik pulih dan penyenggaraan a. Penyenggaraan dan membaiki kerosakan mesin mudah

b. Penyenggaraan dan membaiki kerosakan pada perabot

1.4 Elektrik dan Elektronik a. Penghasilan projek elektronik

1.2 Kreativiti dan reka cipta a. Penghasilan projek reka cipta

b. Pendokumentasian

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

IPG KAMPUS TUANKU BAINUN

BUKIT MERTAJAM

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Nama Pelajar : HEAH KOOI SUAN

Angka giliran: 2011302360172 No K.P. : 710620-07-5174

Kumpulan : Matematik 1 Jabatan: Kemahiran Hidup

Subjek : Kemahiran Hidup (Elektif 2) Kod: RBT 3117

Tajuk : Pengenalan Dalam Pendidikan KHSR

Nama Pensyarah Pembimbing: Siti Sharipah Bt. Mohamad

Tarikh Serah : 21 JULAI 2012

Profil

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Kelas : PPG Matematik 1( Ambilan Jun 2011 )

Nama : HEAH KOOI SUAN

No. I/C : 710620-07-5174

No.Angka Giliran : 2011302360172

Jantina : Perempuan

Alamat Sekolah : SJK ( C ) KENG KOON , Bukit Tambun, 14 110 Simpang Ampat

Alamat Rumah : 50, Lorong Merak 46 , Taman Merak, 14110 Simpang Ampat, S.P.(S)., Pulau Pinang

Telefon Bimbit : 012-4762093

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Email : [email protected]

Matapelajaran Yang Diajar Sekarang : Bahasa Melayu , Matematik , Pendidikan Moral , Pendidikan Sivik

Status : Berkahwin

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Rancangan

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Hari : Khamis

Tarikh : 15 September 2012

Kelas : 5 Dedikasi

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Masa : 60 minit

Tema : 2.4 Mengurus jualan

Tajuk : 2.4 (a) Menyusun atur barang

Bil. Murid : 35 orang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah berkunjung ke pasar raya , kedai runcit atau pasar dan melihat

cara-cara

susun atur barang yang berlainan

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat;

1. Menerangkan cara yang sesuai untuk susun atur barang yang hendak dijual

2. Menyusun atur barang untuk persediaan jualan

3. Menilai susun atur barang yang menarik dan kurang menarik

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Kemahiran BernilaiTambah: Kecerdasan pelbagai

Nilai-nilai murni : Kreatif , berdikari , kerjasama

Bahan Bantu Mengajar : Buku teks , carta-carta gambar , lembaran kerja

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Set Induksi(8 minit)

Menunjukkan gambar susun atur dan mengaitkan pelajaran hari ini.

1. Guru menunjukkan beberapa keping gambar yang menggambarkan susun atur di tempat yang berlainan. (Rujuk lampiran)

2. Guru menyuruh murid memerhatikan gambar-gambar tersebut dan memberikan pandangan.

Contoh jawapan :(a) Tersusun atau tidak tersusun.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Gambar susun atur barang

Langkah 1(10 minit)

Penerangan cara menyusun atur

1. Murid diminta merujuki buku teks pada halaman 123 dan 124 tentang cara menyusun

Buku Teks

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

barang yang sesuai

atur barang jualan.

2. Guru menerangkan cara yang sesuai untuk menyusun atur barang yang hendak dijual.

Langkah 2(20 minit)

Aktiviti menyusun atur barang

1. Guru membahagikan murid-murid kepada beberapa kumpulan.

2. Guru meminta setiap kumpulan murid menjalankan aktiviti menyusun atur barang untuk persediaan jualan yang terdapat dalam buku teks pada halaman 124.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Langkah 3(15 minit)

Penilaian 1. Setelah menjalankan aktiviti menyusun atur barang di dalam kelas, guru perlu meminta murid menilai susun atur barang tersebut.

2. Murid diberi borang penilaian susun atur barang jualan untuk menilai susun atur barang yang telah dibuat oleh setiap kumpulan.

Borang Penilaian

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

BORANG PENILAIAN SUSUN ATUR BARANG

Nama Kumpulan :Kelas :

Bil Aspek Penilaian Markah Markah Penuh

1. Kekemasan 202. Kebersihan 103. Keselamatan 104. Menarik 205. Pengelasan

Barang20

6. Mudah Diambil 20Jumlah

Penutup(7 minit)

Membuat Rumusan

1. Guru dan murid membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

PENGAKUAN“Saya akui karya ini adalah karya saya sendiri kecuali nulikan dan ringkasan yang tiap-tiap

satunya telah saya jelaskan sumbernya.

Tandatangan:

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Nama penulis: HEAH KOOI SUAN

Tarikh : 14 Julai 2012

PENGHARGAAN

Saya, Heah Kooi Suan dari Kumpulan Matematik 1 di sini

ingin mengucapkan ribuan terima kasih kepada pensyarah saya,

En. Zainudin B. Abdulah. Beliau telah memberi banyak tunjuk

ajar dan nasihat yang berfaedah kepada saya semasa saya

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

menyiapkan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dan Bahan

Bantu Mengajar (BBM) ini. Tanpa bantuan En. Zainudin B.

Adbdulah , saya pasti tidak dapat menyelesaikan tugasan saya

dengan lancar dan berjaya.

KANDUNGAN

Isi Kandungan

1. Biodata Pelajar ( Profil ) 1

2. Pengakuan 2

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

3. Penghargaan 3

4. Rancangan Pengajaran Harian 4

- 7

5. Bahan Bantu Mengajar (BBM) 8

- 14

6. Refleksi

15 - 16

7. Lampiran

Page 22: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

(a)Borang Penilaian

17

(b)Buku Teks muka surat 123, 124 dan 125

18 - 20

Refleksi

Page 23: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Semasa saya menerima Tugasan Projek daripada penysyarah pada 23 Jun 2012 saya berasa amat

tertekan. Setelah pensyarah memberi penjelasan cara membuat tugasan tersebut barulah saya ada sedikit

gambaran bagaimana hendak memulakan tugasan tersebut.

Saya mula mencari bahan dan maklumat di merata-rata tempat. Antaranya berkunjung ke

perpustakaan awam di Seberang Jaya , berbincang dengan kawan dan melayari internet.

Semasa saya mencari bahan rujukan, saya menghadapi pelbagai masalah kerana saya kurang pakar

mengenai tajuk yang sesuai dan jarang menggunakan komputer.

Ketika saya membaca nota-nota yang saya layari, saya dapatlah gambaran yang jelas bagaimana

saya akan menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dan Bahan Bantu Mengajar (BBM) yang

sesuai. Saya akan mencari dan menyediakan gambar-gambar yang sesuai dan menarik untuk mengajar anak

murid saya.

Page 24: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Pada pendapat saya, persediakan rancangan pengajaran harian (RPH) amat penting dalam

pengajaran kemahiran hidup. Rancangan yang bersistematik akan memudahkan murid-murid memahami

pengajaran yang disampaikan. Penggunaan Bahan Bantu Mengajar yang sesuai dan menarik juga dapat

menarik perhatian mudi-murid untuk mengikuti pengajaran guru. Bagi murid-murid zaman ini, mereka lebih

peka akan gambar yang berwarna-warni. Oleh itu, sampailah masa kita berubah cara pengajaran yang hanya

menggunakan kapur dan papan hitam. Kaedah ini telah berlalu dan kurang menarik minat murid.

Kesimpulannya, walaupun susah dan letih untuk menghasilkan tugasan projek ini di samping keluarga

yang tersayang. Saya berasa bertuah kerana cabaran ini memberi banyak input dan idea baru kepada

supaya untuk meningkatkan pengajaran dan pembelajaran saya.

Jutaan terima kasih ingin saya sampaikan kepada pensyarah yang banyak memberi tunjuk ajar kepada

saya yang cetek ilmu ini , terutamanya dalam dunia teknologi ini.

Page 25: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

SetInduksi(5 minit) 1. Menunjukkan lukisanskematik dan bergambar litarelektronik.1. Guru bersoal jawabdengan murid tentanglukisan skematik yangtelah dipelajari padatahun 4 danmembandingkansimbolnya.2. Guru mengaitkan perkara di atas dengan pelajranpada hari ini.Nilai: KerjasamaBBM: Video

Langkah 11. Memahami lukisan- Skematik- bergambar1. Murid membaca danmemahami lukisanskematik2. Seterusnya lukisanbergambar3. Guru menerangkan

Page 26: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Nilai: berhati-hati,keselamatan,kerjasama

Langkah 21. Membuatpenyambungan litarelektronik1. Berpandukan buku teks,murid membuatpenyambungan litar.2. Guru mengingatkan muridsupaya menggunakanbahan yang diperlukansahaja.3. Guru membimbing muridyang mempunyai masalahdalam membuatpenyambungan.Nilai: Berhati-hati,berjimat cermat.

Langkah 31. Menguji litar 1. Murid menguji litar setelahsiap membuat

penyambungan.2. Guru memerhati danmembimbing murid yangsilap memasang litar.

Penilaian1. Soalan lembarankerja.1. Guru mengedarkanlembaran kerja.2. Murid dikehendakimenjawab semua soalan

Page 27: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Penutup1. Rumusan- Memahami litar- Membuatpenyambunganlitar- Menguji litar1. Guru membuat rumusantentang pelajaran padahari ini.

Page 28: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5
Page 29: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Rancangan Pengajaran Kemahiran Hidup Tahun 5Mata Pelajaran :Kemahiran HidupTarikh :15 September 2011Kelas :5 AmanahBil. Murid :25 orangMasa :60 minitTajuk :Ikan HiasanSub-Tajuk :Pengenalan Kepada Ikan HiasanHasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat;1. Mengenal dan melabel 8 daripada 11 bahagian luar ikan.2. Menyenarai spesies ikan hiasan tropika3. Menyatakan sebab dan tujuan memelihara ikan hiasan.4. Menyenaraikan beberapa ciri istimewa pada ikan hiasan5. Memilih ikan hiasan untuk dipelihara

Bahan Bantu Mengajar: Buku teks, bahan, komponen dan alatan tangan projekNilai-nilai murni:berjimat cermat, berhati-hati, keselamatan diri, mencintaialam sekitar.Kemahiran BernilaiTambah :Pembelajaran masteri, kontekstual

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P CatatanSetInduksi(5 minit)1. Menunjukkan lukisanskematik danbergambar litarelektronik..

Page 30: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

1. Guru bersoal jawabdengan murid tentanglukisan skematik yangtelah dipelajari padatahun 4 danmembandingkansimbolnya

2. Guru mengaitkan perkaradi atas dengan pelajaranpada hari ini.Nilai:KerjasamaBBM:VideoStategi:Berpusatkanbahan,Berpusatkanguru,Berpusatkanmurid

Langkah 1(5)1. Memahami lukisan- Skematik- bergambar1. Murid membaca danmemahami lukisanskematik2. Seterusnya lukisanbergambar3. Guru menerangkanNilai: berhati-hati,keselamatan,kerjasamaBBM:SlaidStategi:Berpusatkanbahan,Berpusatkan guruLangkah 21. Membuatpenyambungan litarelektronik1. Berpandukan buku teksdan tayangan slaid danvideo , murid membuatpenyambungan litar.2. Guru mengingatkan muridsupaya menggunakanbahan yang diperlukanNilai: Berhati-hati,berjimat cermat.BBM: VideoStategi:Berpusatkan

Page 31: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

sahaja.3. Guru membimbing muridyang mempunyai masalahdalam membuatpenyambungan.bahan,Berpusatkan guruLangkah 31. Menguji litar 1. Berdasarkan buku teksdan tayangan slaid danvideo murid menguji litarsetelah siap membuatpenyambungan.2. Guru memerhati danmembimbing murid yangsilap memasang litar.Nilai: Kerjasa,TanggungjawabBBM: VideoStategi:Berpusatkanbahan,Berpusatkan guruPenilaian1. Soalan lembarankerja.1. Guru mengedarkanlembaran kerja.2. Murid dikehendakimenjawab semua soalanNilai: JujurStrategi:Berpusatkan bahanPenutup1. Rumusan- Memahami litar- Membuatpenyambunganlitar- Menguji litar1. Guru membuat rumusantentang pelajaran padahari ini.Nilai: Jujur

Page 32: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Mata

Page 33: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Pelajaran :Kemahiran Hidup Kelas; 5 Cergas

T a r i k h :

9 September 2008

M a s a :

9.00 – 10.00 pagiBilangan pelajar :30/33T a j u k :Ikan HiasanS u b T a j u k :Penyediaan Bekas/ AkuariumK e m a h i r a n :Pelajar dapat memilih akuarium/bekas dan aksesori yang sesuaiserta menyedia dan menghias akuarium. Selain itu kemahiranreka letak dan menyusun atur aksesori untuk mendapatkanpemandangan yang cantik.PengetahuanSedia Ada:Pelajar telah mengetahui jenis-jenis ikan hiasan dan tujuanmemelihara ikan hiasan.HasilPembelajaran:Di akhir pengajaran, pelajar dapat:

Page 34: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

1.Menyebut 7 daripada 9 aksesori bekas akuarium dengan betul.2.Menyatakan 7 daripada 9 langkah-langkah menyedia danmenghias bekas akuarium dengan betul.3.Menyusun dengan tepat 3 urutan teknik memasukan ikanhiasan ke dalam bekas/kolam dengan bantuan kad bertulis.4.Melakukan amali penyediaan bekas ikan hiasan denganaksesori yang dibekalkan dengan sekurang-kurangnya 80%pencapaian lengkap dengan betul.N i l a i - n i l a i M u r n i :Kerjasama, Bersih, Bertanggungjawab, Jimatkan Air, Menyayangihaiwan peliharaan, dan EstetikaKemahiranBerfikir:Membuat Inferens, menjana idea, membuat gambaran mental,mengingat kembali, menyusun mengikut keutamaan danmembuat rumusan.Bahan BantuMengajar:Video, kamera, muzik, power point, bekas akuarium, pam, penapis,batu, pasir, tumbuhan akuatik, kayu buruk, poster, model, lampuakuarium, ikan hiasan, kad nama, papan tulis, marker pen, gula-gula, pensil, pemadam dan nota edaran.Pendidikan AlamSekitar:Tumpahan minyak dan pencemaran air yang sering berlakumengakibatkan hidupan dalam air mati.Kajian MasaDepan:Komersialkan pemeliharaan ikan hiasan sebagai puncapendapatan sampingan.

Page 35: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Langkah/ MasaI s i P e l a j a r a n A kt i v i t i P & P C a t a t a nSetinduksi(5minit)Pengenalan kepadatajuk penyediaanbekas/ akuarium1.Murid melihat rakaman video mengenaisituasi dalam sebuah akuarium yangdipenuhi dengan batu karang dan ikanhiasan yang berwarna-warni.2.Rakaman diiringi dengan muzik lembutdan dialog percakapan dari dua ekorikan yang ada di dalam akuariummelalui rakaman suara.3.Ikan-ikan tersebut menceritakantentang terselamatnya mereka darisituasi air laut yang tercemar olehtumpahan minyak.4.Guru memperkenalkan tajukpengajaran hari ini“Penyediaan bekas/akuarium”BBM:Video kamera,muzikKemahiranBerfikir:Membuatinferens,menjana ideaNilai-nilaiMurni:Menyayangihaiwanpeliharaan,PAS:

Page 36: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Tumpahanminyak danpencemaranyang seringberlakumengakibatkanhidupan air matiLangkah 1(10 minit)Memilih aksesoribekas/ akuarium1. Aksesori akuarium asas:i ) p a m i i ) p e n a p i s 2. Aksesori tambahan :i i i ) b a t u i v ) p a s i r v ) t u m b u h a n a k u a t i k v i ) k a y u b u r u k v i i ) p o s t e r v i i i )model i x ) l a m p u a k u a r i u m1.Murid diedarkan nota rujukan2.Murid mel ihat tayangan power pointsambil mendengar penerangan gurumengenai langkah penyediaan bekas/akuarium ikan hiasan.3.Murid melihat tayangan videomengenai penyediaan bekas/ akuariumyang lengkap dengan aksesoritambahan berserta dengan muzik dansuara latar.BBM:Power point,Nota edaran,tayangan video,pam, penapis,batu, pasir,tumbuhanakuatik, kayuburuk, poster,model, lampuakuariumKemahiranBerfikir:Membuatgambaranmental,mengingatkembaliLangkah 2(15 minit)Langkah-langkahmenyedia danmenghias bekasakuariumi ) l e t a k k a n a k u a r i u m d i lokasi pilihan,pastikan ada1.

Page 37: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Wakil kumpulan akan mengambilsegala peralatan dan aksesori akuariumyang akan dipasang di meja kerjakumpulan mereka.2.Murid mengikuti langkah penyediaanbekas akuarium secara amali di dalamkumpulan setelah diterangkan olehBBM:Ikan hiasan, kadnama, bekasakuarium,tumbuhanakuatik

Langkah/ MasaI s i P e l a j a r a n A kt i v i t i P & P C a t a t a npendawaian elektrikdan bekalan air.i i ) m e m b e r s i h d a n b i l a s bahan hiasan sepertikayu, pasir dan batu.iii)letakkan arangdiaktifkan dangegelang bio di dasar akuarium.iv)masukkan batu, pasir dan kayu burukv ) t a n a m k a n t u m b u h a n kuatik/tiruanvi)masukkan penapisdalaman dan lekatkanpada dinding tangkiakuarium.vii)masukkan air yangtelah dinyah klorin kedalam akuariumviii)hidupkan penapisandalaman dan nyalakanlampui x ) m a s u k k a n i k a n Pemilihan aksesoribergantung kepada spesisikan yang hendakdipelihara. guru.3.Murid diingatkan tentang keselamatandan kerjasama berkumpulanKemahiranBerfikir:

Page 38: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Menyusunmengikutkeutamaan,membuatgambaranmentalNilai-nilaimurni:Kerjasama, jimatkan air,estetika, bersih,bertanggungjawabLangkah 3(15minit)Teknik memasukan ikanhiasan ke dalambekas/kolami)letakkan beg ikanhiasan ke dalamakuarium/kolamselama 20 hingga 30minitii)masukkan sedikit air akuarium/kolam kedalam beg plastikiii)biarkan ikan keluar bersama air daripadabeg plastik1. Murid melihat tayangan video danmelaksanakan kerja amali selepastayangan berkenaan.3. Murid memasukkan ikan ke dalamakuarium dan melabelkannya dengankad kumpulan.Penilaian(10 minit)Kuiz Berkumpulan1.Setiap kumpulan diberikan papantulis,marker pen dan pemadam.2.Murid diberi taklimat mengenai syaratpertandingan, masa menjawab ialah 15saat.3.Murid dikehendaki menjawab secaraNilai-nilaimurni:KerjasamaBBM:Papan tulis,

Page 39: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Langkah/ MasaI s i P e l a j a r a n A kt i v i t i P & P C a t a t a nbertulis dengan memaparkan jawapanpada papan tulis.4.Murid diberikan gula-gula apabila jawapan betul.5.Kumpulan yang menang akanmenerima hadiah pensil daripada guru.pemadam,marker pen,power point,gula-gula danpensil.Penutup(5 minit)Rumusan:1.Penyediaan bekas/akuariuma . M e m i l i h aksesori yangsesuai untukbekas/ akuariumb.Langkah-langkahpenyediaanbekas akuariumc.Teknikmemasukkanikan hiasan kedalambekas/kolam1.Murid dibimbing untuk membuatrumusan.2.Murid mel ihat tayangan video ikanhiasan sambil bersoal-jawab denganguru.Tugasan susulan:Murid dikehendaki melakar akuarium yangcanggih untuk tahun 2020.KemahiranBerfikir:membuatrumusan

Page 40: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Kajian MasaDepan:Komersialkanpemeliharaanikan hiasansebagai puncapendapatansampingan

REFLEKSISyukur Alhamdulillah kerana dengan limpah kurnia-Nya saya dan rakansekumpulan berjaya melengkapkan tugasan ini. Tidak lupa juga kepada penysarahpembimbing saya yang telah banyak bersabar dan memberi tuNjuk ajar kepada kamidalam kami menuntut ilmu serta melaksanakan tugasan ini.Tugasan ini telah banyak memberi kesedaran kepada diri saya terutamanyamengenai kepentingan menggunakan Model ASSURE dimana model yangbersistematik ini banyak membantu dalam merancang sesuatu aktivti pembelajaranyang memerlukan penggunaan bahan seperti media. Contohnya penggunaan slaid ataupower point bagi menyampaikan isi pelajaran.Selain itu model ini juga bertujuan bagi memastikan setiap bahan atau mediayang dipih bersesuai dengan dengan apa yang hendak disampaikan kerana untukmenggunakan model ini, kita akan melalui beberapa peringkat. Pada beberapaperingkat ini nanti, setiap perkara akan dikaji dan di analisis berdasarkan penggunaanmedia penyampaian. Contohnya ,pada peringkat analisis sifat-sifat pelajar. Di sini kitaakan cuba menganalisis terlebih dahulu atau mengenalpasti sifat pelajar agar bahanatau media yang akan kita gunakan untuk menyampaikan isi pelajaran bersesuaianserta mudah difahami oleh murid. Pada masa yang sama juga, setiap murid mendapatkebaikan daripada kaedah media penyampaian yang digunakan.Selain itu juga, sepanjang perlaksanaan tugasan ini, saya juga telah banyakbelajar perkara dalam membina sebuah dokumen Power Point yang boleh dikatakanmampu menarik minat para pelajar.

Page 41: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Tahun 5

Insyaallah, sekiranya masa itu memiliki satu ruangyang agak besar, akan saya perkemaskan lagi kemahiran saya, supaya pada suatu harinanti , saya dapat menghasilkan sebuah medium pengajaran berasaskan teknologimaklumat dan komunikasi yang mampu menyampaikan isi pelajaran kepada pelajarsecara sistematik, mudah difahami dan dipelajari sendiri serta mampu dimiliki olehsetiap pelajar.