10
БЪЛГАРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА РЕВОЛЮЦИЯ (1856-1868) ОТ БУНТОВЕ КЪМ ОРГАНИЗИРАНА БОРБА ТЕМА НА УРОКА: Урок по история и цивилизация за VІ клас Издателство „Просвета“ Разработила: Миленка Петкова – учител по история и цивилизация в ОУ „Христо Ботев“, село Росен,

Българската освободителна революция (1856 – 1868)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

БЪЛГАРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА РЕВОЛЮЦИЯ (1856-1868)

ОТ БУНТОВЕ КЪМ ОРГАНИЗИРАНА БОРБА

ТЕМА НА УРОКА:

Урок по история и цивилизация за VІ клас

Издателство „Просвета“

Разработила: Миленка Петкова – учител по история и цивилизация в ОУ „Христо Ботев“, село Росен,общ. Созопол, обл. БургасВид на урока: комбиниран

Page 2: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

Цели на урока: Образователни :

1. Учениците се насочват към разбиране на следните основни идеи:

търсят се нови пътища за постигане на българска политическа независимост – мирния път чрез подкрепата на Русия и съдействието на румънското и сръбското правителство (Добродетелна дружина и БТЦК) ;

патриотичната дейност на богатите емигранти за развитие на просветното и културното дело;

идеите на Г. Раковски поставят началото на организираното националноосвободително движение, плановете му за освобождение на България и неговата отдаденост за постигане на поставените цели;

четническото движение е един задължителен етап в българското националноосвободително движение; да се разбере, че през 50-60-те години на XIX век в България все още няма условия за организиране на масово въстание вътре в страната.2. Да се разбере същността на новите понятия и те да могат да се представят със свои думи.

Възпитателни – запознаването с идеите и дейността на дейците на българската освободителна революция и тяхната готовност за саможертва е възможност за възпитаване в патриотизъм. Представяне личността на Г. Раковски като патриарх на националната революция, който с личната си отговорност и ангажираност и пълно себеотдаване е пример за развиване на национално самочувствие и достойнство.

Развиващи – изграждане на умения за описание на важни исторически събития, личности и организации и развиване на критическо мислене; умения за извличане на информация от исторически извори и изображения, за систематизиране, обяснение и обобщение; развиване на уменията за разбиране на причина и резултат; умения за използване на историческата хронология.

Исторически понятия: революция, националноосвободително движение, националнореволюционно движение, автономия, емигранти, емигрантски организации, Велики сили, историческа личност, легия.

Page 3: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

Методи: беседа, разказ, работа с историческа карта, работа с исторически документи, мултимедийна презентация, поставяне на проблемен въпрос.

Ход на урока:І. Организационна част - организиране на учениците за работа, встъпление чрез попълване на кръстословица в приложението ( 5 мин. ) http://learningapps.org/display?v=pzhcwxnka01

1. Тайна подготовка за бунт, съзаклятие - ЗАВЕРА2. Балканска държава призната за независима след подписването на Одринския мирен договор през 1829 година - ГЪРЦИЯ3. Нередовна мюсюлманска войска - БАШИБОЗУК4. Голяма църковна област оглавявана от епископ - ЕПАРХИЯ5. Голяма група от хора, свързани с общ език и култура, от съзнание за общо минало и стремеж за собствена държава - НАЦИЯ6. Държава или област с върховен глава княз - КНЯЖЕСТВО7. Сборник с неделни проповеди от Софроний Врачански - НЕДЕЛНИК8. Името на първият будител на българската нация - ПАИСИЙ

Page 4: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

9. Писмена заповед на турския султан - ФЕРМАН10. Преустройство, изменение, преобразуване, за да се въведе нещо ново или нещо по-добро – РЕФОРМА

ІІ. Проверка и оценка на знанията: (10 мин.)Използване на мултимедийна презентация, в която на отделни

слайдове са записани въпросите за провеждане на фронтална беседа за проверка на знанията на учениците.Въпрос: Кои събития от края на ХVІІІ и началото на ХІХ вдъхват на българите надежда за освобождение от османска власт?Отговор: Кризата в османската империя и руско-турските войни от края на ХVІІІ и началото на ХІХ век. През 1804 година избухнало Сръбското въстание, в което се включили и много българи. През 1821 година гърците въстават. И в това въстание се включват много българи от различни краища. Избухва нова руско–турска война от 1828-1929 година, която завършва с важен договор, според който Гърция е обявена за независима държава, а Сърбия става автономно княжество.Въпрос: Кой е първият самостоятелен опит на българите за промяна на съществуващото положение и отхвърляне на робството?Отговор: През 1835 г. в Търново е подготвена Велчовата завера. Търновският търговец Велчо Атанасов – Джамджията, други търговци и занаятчии от Дряново, Елена и околните населени места, заедно с капитан Георги Мамарчев – герой от последната руско-турска война, подготвят въстание. Те се надяват, че ще предизвикат намесата на Русия. Разработват план, събират оръжие и пари, но поради предателство заверата е неуспешна. Организаторите са арестувани. Велчо Атанасов е осъден на смърт, а Георги Мамарчев е изпратен на заточение.Въпрос: Каква е целта на подготвените във влашкия град Браила бунтове?Отговор: Българските емигранти във Влашко организират през периода 1841-1843 година три опита за бунтове, като замислят да изпратят в България въоръжени отряди (чети), които да вдигнат българите на бунт. Тези опити са неуспешни. Във втория Браилски бунт участва младият котленец Георги Раковски. Той е арестуван и осъден, но успява да избяга.Задача: Посочете на картата районите на въстанията, които избухват в българските земи през 30-те и 40-те години на ХІХ век?

Page 5: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

Ученик посочва на картата местата на въстанията - През 1835-1837 година в района на Ниш и Пирот, Берковица и Белоградчик избухват бунтове. През 1841 година избухва Нишкото въстание. През 1850 година избухва въстание в района на Видинско.Въпрос: Кои са причините за избухването на тези въстания?Отговор: Причините за тези въстания са свързани със създаването на чифлиците, което довежда до разоряване на селяните и те губят земята си. Българите са подложени и на двойно данъчно облагане – от държавата и от бившите спахии.Въпрос: Кои са причините за неуспеха на въстанията?Отговор: Въстанията са стихийни, неорганизирани и завършват с неуспех.Въпрос: Какви са последиците от тях?Отговор: Жестокото потушаване на въстанието в Ниш предизвиква намесата на Великите сили, като в района на въстанието е изпратена анкетна комисия за разследване на турските жестокости. Видинското въстание също е потушено с жестокости. Но турските власти са принудени да положат усилия за прилагане на новите закони.ІІІ. Усвояване на новите знания: ( 25 мин.)1. Преход към новия урок:

Page 6: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

Слайд 10Това са думи на един велик българин, който поставя на нова основа борбата за национално освобождение на българския народ. Знаете ли кой е той?Отговор: Георги РаковскиТози час ще се запознаем с един нов етап в борбата на българите за национално освобождение, който е свързан с дейността на Раковски, както и с усилията на заможната част от българската емиграция да намери опора навън за българското освобождение.2. Поставяне на проблемен въпрос: Слайд 11

Page 7: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

3. Записване на темата на урока: Българската освободителна революция (1856 – 1868). От бунтове към организирана борбаИзясняване на понятието революция – голяма, коренна промяна1. В търсене на нови пътища:А) Кримска война (1853-1856)Б) въстание на дядо Никола в Търново (1856)В) Добродетелна дружина (1862) – Христо Георгиев, Найден Геров, Панарет РашевИзяснява се връзката между избухването на поредната руско-турска война и надеждите на българите за освобождение, изразили се в избухването на въстанието в Търново.След записване на подточка В) следва работа с документ 2, стр. 41 от учебника – Документ на Добродетелната дружина от 1867 г.. Учениците се запознават самостоятелно с документа и дават отговор на въпросите записани под него:Каква цел си поставя тази родолюбива организация?Какви средства планира да използва за планирането й?Отговор: Целта е да се освободи отечеството, като се избере един съседен народ, с помощта на който ще се извоюва свободата.Г) Български таен централен комитет (1866) – Иван КасабовПосочва се патриотичната дейност на заможните емигранти за подпомагане на българските училища и за въоръжаване на чети от български доброволци в чужбина.

Page 8: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

2. Георги Раковски (1821-1867)Дават се кратки биографични сведения за Раковски и как достига до идеята за организирана революция ( слайдове)А) първи „План за освобождение на България“Изясняват се идеите на Раковски залегнали в този план, които се записват:

- всеобщо въстание на всички българи;- единен център за подготовка;- общи действия със сърби, гърци и румънци.

Б) първа българска легия (1862)Записване на понятието легия – военен отряд.Работа с документ 5, стр.43 – учениците се запознават с документа самостоятелно и се дава отговор на въпросите под него:Как според плана трябва да протече въстанието на българите?Отговор: Да се организира един добре въоръжен отряд от 1000 души и сто конници, който да премине от Сърбия в България и движейки се по Балкана да достигне до Търново.Изяснява се целта, която се поставя пред този въоръжен отряд – да вдигне народа на въстание.Описва се дейността на легията и причините за нейното разтурване.В) „Привременен закон за народните горски чети“ (1867) – вяра в собствените сили и самостоятелност на революционното движениеОбяснява се развитието на идеите на Раковски и достигането до идеята за самостоятелна борба и уповаване в собствените сили. 3. Българските чети 1867-1868 год.Изяснява се причината за организирането на тези чети и целта, която си поставят те. А) четите на Панайот Хитов и Филип Тотю – 1867 г.Проследява се по картата пътя на двете чети.Б) четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа – 1868 г.Разказ на учителя за съдбата на четата, проследяване на нейният път на картата.Въпрос: Какви изводи можем да направим за четническото движение и неговото място в организираното движение за национално освобождение ?Отговор: Четническото движение не довежда до желаната свобода, но то е една героична страница в нашата история. То повдига

Page 9: Българската освободителна революция (1856 – 1868)

самочувствието на българския народ и неговият дух за съпротива и свобода.Слайд с думите на Раковски и поставения проблемен въпрос. 4. Затвърждаване на получените знания чрез отговор на проблемния въпрос: ( 3 мин.)Георги Раковски поставя началото на организираното националноосвободително движение. Той е негов идеолог, но със своите дела на практика работи по осъществяването на тези идеи. Изработва два плана за освобождението на България и организира първа и втора българска легия за изпълнението на тези планове. В края на живота си достига до идеята, че българите трябва да се борят сами за свободата си, без да разчитат на помощ от други сили.5. Обобщение и оценяване: (2 мин.)Даване на оценка за участието на учениците в работата, поставяне на оценки на учениците, които са участвали най-активно6. Поставяне на домашна работа:Изпълнете 4 и 5 задача от учебната тетрадка на стр. 21.