12
Тема: Побудова лінійних алгоритмів та алгоритмів з розгалуженням Мета: Навчальна: Відпрацювати вміння складати лінійні алгоритми та алгоритми з розгалуженням; Розвивальна: Розвивати логічне мислення, кмітливість, просторову уяву; уміння зосередитися; Виховна: Виховувати алгоритмічне мислення та культуру роботи з ПК. Обладнанн я: Тип уроку: Урок застосування знань, умінь та навичок ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. (1 хв) Ви сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти, Руки гарно піднімати, На уроці не дрімати. ІІ. Повторення правил безпечної поведінки в комп’ютерному класі.(3 хв) Для повторення правил ТБ пограємо в гру «Так – ні». Плесніть у долоні, якщо інформація вірна, якщо ні – підніміть руки і помахайте ними. Готові? Розпочинаємо! - До комп’ютерного класу заходимо спокійно з дозволу вчителя. - Коли зайшли до комп’ютерного класу, то швидко

видк урок 2012

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: видк урок 2012

Тема: Побудова лінійних алгоритмів та алгоритмів з розгалуженням

Мета: Навчальна: Відпрацювати вміння складати лінійні алгоритми та алгоритми з розгалуженням;Розвивальна: Розвивати логічне мислення, кмітливість, просторову уяву; уміння зосередитися;Виховна: Виховувати алгоритмічне мислення та культуру роботи з ПК.

Обладнання:Тип уроку: Урок застосування знань, умінь та навичок

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. (1 хв)

Ви сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

Руки гарно піднімати,

На уроці не дрімати.

ІІ. Повторення правил безпечної поведінки в комп’ютерному класі.

(3 хв)

Для повторення правил ТБ пограємо в гру «Так – ні». Плесніть у

долоні, якщо інформація вірна, якщо ні – підніміть руки і помахайте

ними. Готові? Розпочинаємо!

- До комп’ютерного класу заходимо спокійно з дозволу вчителя.

- Коли зайшли до комп’ютерного класу, то швидко включаємо

комп’ютер.

- Біля комп’ютера сидимо рівно.

- Відстань від очей до монітора повинна бути маленькою, щоб краще

бачити і не псувати зір.

- Під час уроку ходимо по класу, коли забажаємо.

- Під час роботи в класі їмо фрукти.

- Без дозволу вчителя не приступаємо до роботи за комп’ютером.

- Рухаючи мишкою, голосно подаємо команди.

- Рукавом сорочки протираємо монітор комп’ютера;

Page 2: видк урок 2012

- При роботі з мишкою використовуємо вказівний і середній пальці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (5 хв)

Гра «Кошик завдань»

У кошику знаходяться запитання на листочках. Кожен з учнів

витягує запитання, відповідає на нього. Якщо більше половини учнів

відповіли правильно, до кошика прикріплюю веселий смайлик, якщо ні –

то сумний. (Один одному можуть допомагати)

1. Що таке алгоритм?

2. Хто може бути виконавцем алгоритму?

3. Які властивості алгоритмів Вам відомі?

4. Що називають лінійним алгоритмом?

5. Що називают алгоритмом з розгалуженням?

6. Що в блок-схемі означає овал?

7. Що в блок-схемі означає прямокутник?

8. Що в блок-схемі означає паралелограм?

9. Що в блок-схемі означає ромб?

10. За допомогою своїх власних фігур побудуй лінійний

алгоритм

11. За допомогою своїх власних фігур побудуй алгоритм

з розгалуженням

12. Що таке істинні висловлення?

13. Що таке хибні висловлення?

14. Наведи приклад істинного висловлення

15. Наведи приклад хибного висловлення

IV. Оголошення теми уроку, завдань, мотивація. (1 хв)

Дорогі діти! Крокуючи «сходинками до інформатики», ми з вами

поступово, але наполегливо дістались до цікавої і привітної країни

Алгоритміка.

Ви переконались, що не всі куточки цієї дивовижної країни є

гладенькими та рівними. І все-таки, ви розв’язували алгоритмічні задачі,

Page 3: видк урок 2012

блискуче виконували логічні вправи!

І тема нашого уроку сьогодні: «Побудова лінійних алгоритмів та

алгоритмів з розгалуженням», запишіть її будь-ласка в зошит і до діла. Ви

вже знаєте, як можна подати алгоритм і що таке блок-схема, лінійні

алгоритми, алгоритми з розгалуженням.

Алгоритми використовуються в різних сферах нашого життя.

І сьогодні ми застосуємо знання, що Вам відомі для розв’язування

різноманітних задач.

V. Розв’язування задач (5 хв+15 хв)

Пограємо у відому для Вас гру «Виконавець РОБОТ».

Робот – це машина, і він у всьому слухається людину, і виконує лише

те, що йому говорять.

Виконавцем Робот сьогодні на уроці хто хоче бути?_________

Давайте задамо йому завдання, а він його виконає. Але команди йому

потрібно задавати правильні і в вірній послідовності, інакше робот не буде їх

виконувати.

Завдання 1. Давайте попросимо робота з'їсти цукерку, яка лежить

у мене на столі. Що він мусить зробити спочатку?

Далі діти повинні задавати по одній команді, а робот їх виконувати.

Учитель з гумором реагує на їх невірні команди.

Наприклад, першою командою буде, скоріше всього, "візьми цукерку",

потім, можливо, "з'їж її".

Учитель повинен заперечити, що обгортка, мабуть, дуже несмачна.

Значить, спочатку потрібно "розгорнути цукерку", а потім "з'їсти".

Потім учитель в розгубленості стоїть з фантиком і каже, що не знає, що з ним

робити.

Тоді діти повинні порадити "викинути фантик", а учитель повинен

заперечити, що на підлогу кидати негарно.

Тоді команда повинна бути "викинь фантик в корзину для сміття".

Таким чином повинні отримати послідовність команд, що записані на

Page 4: видк урок 2012

великих листках:

• Візьми цукерку;

• Розгорни цукерку;

• З'їж цукерку;

• Викинь фантик в корзину для сміття;

• Стоп.

Останньою завжди повинна бути команда "Стоп", інакше робот захоче

ще цукерку і буде їсти без кінця.

Завдання 2. Наступним завданням для робота буде: "Намалюй на

дошці сонечко". Припускаємо, що учень вже стоїть, але не біля дошки.

Тоді команди повинні бути такими:

Підійди до дошки (якщо ця команда пропущена, то вчитель

повинен сказати, що робот не дотягнеться до дошки);

Візьми крейду (якщо ця команда пропущена, учень

намагається пальцем намалювати сонечко);

Намалюй сонечко;

Поклади крейду на місце (якщо команда пропущена, то

учень "дивується", що робити з крейдою, а якщо не було

уточнення, то учитель повинен запитати: "А крейду класти в

кишеню?");

Стоп.

Розв’язування задач

Задача 1. Нехай до вас потрапив інопланетянин по прізвиську Альфа з

американського серіалу. Ви пригостили його бананом, а він не знає, що з цим

плодом робити. Створимо алгоритм "Як з'їсти банан"

Page 5: видк урок 2012

Завдання 2. За заданим алгоритмом на буклеті віднови приклад, запиши

його і розв’яжи. (52)

Завдання 3. Виконай алгоритм до задачі, що на буклеті. Знайти

найкоротший шлях до дому. Якого він кольору? Червона

початок

кінець

- 5

число 27

результат

+ 30

- 21

+ 10

- 3

+ 21

- 10

+ 3

Page 6: видк урок 2012

(В буклеті)Завдання 4. Розглянь малюнки. Запиши алгоритм, за

яким можна визначити свійська тварина зображена чи дика. Замалюй

кружечки синім та червоним кольором в залежності від виду групи

тварини (синім – свійська, червоним - дика).

Дикі тварини - тварини, природним середовищем існування яких є дика

природа, у тому числі ті, які перебувають у неволі чи напіввільних умовах.

Домашні тварини — види тварин, що живуть з людиною та

розводяться нею.

Page 7: видк урок 2012

VI. Фізкультхвилинка Із-за парт ми піднялись,

Всі добряче підтяглись,Гарно спинки всі прогнулиІ про втому геть забули.Пальці всі в замок закрилиЙ стисли їх мерщій щосили.А тепер присіли – раз!Фізкультпауза у нас.Піднялись і пострибали,Мов сніжинки покружляли.Сіли рівно – і до праці.Хай не стомлюються пальці.

VII. Робота за комп’ютером. «Виконавець Кенгуру» (10 хв)

З виконавцем Кенгуру ви познайомились на минулому році. Давайте

пригадаємо команди, які він уміє виконувати.

Зроби крок — пересувається на 1 крок уперед, тобто в тому напрямку,

куди дивиться. При цьому він залишає за собою слід на піску — креслить

хвостиком відрізок довжиною 1 крок.

Стрибни — робить стрибок довжиною 1 крок у тому напрямку, куди ди-

виться, не залишаючи за собою сліду.

Повернись праворуч та Повернись ліворуч — повертається у відповідний

бік.

Керуючи виконавцем Кенгуру за допомогою цих чотирьох простих

команд, можна креслити цікаві малюнки та узори.

Завдання 1. Склади алгоритм для виконавця Кенгуру, щоб він накреслив 2

квадрати — один усередині другого.

Завдання 2. Запиши програму для

виконавця Кенгуру, виконай її і

подивись, що він накреслив.

Зроби крокСтрибни

Page 8: видк урок 2012

Зроби крокЗроби крокПовернись праворучЗроби крокЗроби крокЗроби крокЗроби крокПовернись праворучЗроби крокСтрибниЗроби крокЗроби крокПовернись праворучЗроби крокЗроби крокЗроби крокЗроби крокПовернись праворучПовернись праворучСтрибниПовернись ліворучЗроби крокЗроби крокЗроби крокПовернись праворучЗроби крокПовернись праворучСтрибниЗроби крокПовернись ліворучЗроби крокПовернись ліворучЗроби крокЗроби крокЗроби крокСтрибниСтрибниСтрибниПовернись праворучVIII. Підсумок уроку (Skyp) (2 хв)

- Чи сподобалося працювати на уроці?

- Що найбільше запам’яталося?

А зараз перевіримо, як ви засвоїли поняття алгоритму.

Page 9: видк урок 2012

Пограємо у гру "Алгоритм - не алгоритм". Я буду читати уривки із

знайомих вам книг, а ви повинні згадати, з якої книги уривок і чи є він

алгоритмом.

" ...Якщо я що-небудь розумію, то дірка - це нора, а нора - це Кролик, а

Кролик - це добра компанія, а добра компанія - це така компанія, де мене

чим-небудь пригостять і з задоволенням послухають...".

• 3 якого твору цей уривок? (Алан Мілн "Вінні-Пух і всі-всі-всі").

• Чи є він алгоритмом? (Ні. Це не послідовність дій, а ланцюжок

міркувань Вінні Пуха, який приводить його до певного висновку).

"Почистити яблучко. Нарізати його тонкими кружечками. Покласти в

посуд рядами, посипати цукром. Поставити в холодильник на одну годину.

Форму посипати цукровою пудрою. Виложити дно форми кружечками

яблучка. Поставити форму в холодильник на добу".

•3 якої книги цей уривок? (З книги рецептів).

Чи є він алгоритмом? (Так)

Який висновок ми можемо зробити? (що не всі речення є командами).

IX. Д.З.(В буклеті)Побудуй алгоритм до задачі. Чого більше овочів чи фруктів?