12
1. ΤΙΤΛΟΣ: Συντροφιά με ένα βιβλίο 2. ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ Το σενάριο είναι συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και το ΑΠΣ για το νηπιαγωγείο. Σε αυτό εμπλέκονται οι εξής γνωστικές περιοχές: Γλώσσα Μαθηματικά Πληροφορική Δημιουργία και έκφραση 3. ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ Ή ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Το σενάριο απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας (νήπια- προνήπια).Όλα τα παιδιά είναι εξοικειωμένα με τη χρήση του βιβλίου, δεδομένου ότι στο χώρο του νηπιαγωγείου αυτό κατέχει πρωτεύοντα ρόλο. Όσον αφορά τον Η/Υ τα παιδιά γνωρίζουν βασικές λειτουργίες του Η/Υ όπως χρήση ποντικιού και πληκτρολογίου καθώς και ορισμένα λογισμικά δημιουργίας και έκφρασης από την καθημερινή τους ενασχόληση με αυτόν. 4. ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ Σκοπός του σεναρίου είναι να αγαπήσουν τα παιδιά το βιβλίο και να το χρησιμοποιήσουν ως πηγή απόλαυσης και ως εργαλείο γνώσης. Γνωστικοί στόχοι: Να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο μέσα από την αφήγηση ιστοριών. Να καλλιεργήσουν την παρατηρητικότητα, τη λεπτή κινητικότητα, τον οπτικοκινητικό συντονισμό μέσω του πληκτρολογίου. Να κάνουν αντιστοιχίσεις. Να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά μιας βιβλιοθήκης Να συγκεντρώσουν πληροφορίες σχετικές με τους συγγραφείς των βιβλίων. Να γνωρίσουν τα επαγγέλματα που σχετίζονται με το βιβλίο. Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.

Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

  • Upload
    patrik5

  • View
    282

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

1. ΤΙΤΛΟΣ: Συντροφιά με ένα βιβλίο

2. ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Το σενάριο είναι συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και το ΑΠΣ για το νηπιαγωγείο. Σε

αυτό εμπλέκονται οι εξής γνωστικές περιοχές:

Γλώσσα

Μαθηματικά

Πληροφορική

Δημιουργία και έκφραση

3. ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ Ή ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Το σενάριο απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας (νήπια-

προνήπια).Όλα τα παιδιά είναι εξοικειωμένα με τη χρήση του βιβλίου,

δεδομένου ότι στο χώρο του νηπιαγωγείου αυτό κατέχει πρωτεύοντα ρόλο.

Όσον αφορά τον Η/Υ τα παιδιά γνωρίζουν βασικές λειτουργίες του Η/Υ

όπως χρήση ποντικιού και πληκτρολογίου καθώς και ορισμένα λογισμικά

δημιουργίας και έκφρασης από την καθημερινή τους ενασχόληση με αυτόν.

4. ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ

Σκοπός του σεναρίου είναι να αγαπήσουν τα παιδιά το βιβλίο και να το

χρησιμοποιήσουν ως πηγή απόλαυσης και ως εργαλείο γνώσης.

Γνωστικοί στόχοι:

Να βελτιώσουν και να εμπλουτίσουν τον προφορικό τους λόγο μέσα από την

αφήγηση ιστοριών.

Να καλλιεργήσουν την παρατηρητικότητα, τη λεπτή κινητικότητα, τον

οπτικοκινητικό συντονισμό μέσω του πληκτρολογίου.

Να κάνουν αντιστοιχίσεις.

Να γνωρίσουν τα χαρακτηριστικά μιας βιβλιοθήκης

Να συγκεντρώσουν πληροφορίες σχετικές με τους συγγραφείς των βιβλίων.

Να γνωρίσουν τα επαγγέλματα που σχετίζονται με το βιβλίο.

Να αναπτύξουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.

Page 2: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

Δεξιότητες :

Να συνεργάζονται σε ομάδες.

Να ενθαρρύνουν και να βοηθούν ο ένας τον άλλο.

Να χρησιμοποιούν κατάλληλα λογισμικά και να εκφράζονται δημιουργικά.

Να επιλύουν προβλήματα

Στάσεις:

Να υπερασπίζονται τις απόψεις τους.

Να εκτιμούν τη δουλειά του συμμαθητή τους.

Να συγκρίνουν δεδομένα και να βγάζουν συμπεράσματα.

5.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

X-mind: Πρόκειται για λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης, ανοιχτού

τύπου. Θα χρησιμοποιηθεί για τη διερεύνηση των πρότερων γνώσεων των

παιδιών αλλά και για την αξιολόγηση των αποκτηθέντων γνώσεων.

Power point: Το πρόγραμμα παρουσίασης Power point είναι ένα πολυμεσικό

εργαλείο. Η δημιουργία πολυμέσων και η εξοικείωση με αυτά ενθαρρύνει τη

χρήση πολλαπλών τρόπων αναπαράστασης (ήχος, εικόνες, βίντεο) σε

αντίθεση με την παραδοσιακή διδασκαλία.

Διαδίκτυο: Παρέχει γρήγορη πρόσβαση σε πληθώρα πληροφοριών. Τα παιδιά

χρησιμοποιούν την μηχανή αναζήτησης της Google προκειμένου να

αναζητήσουν πληροφορίες για τους συγγραφείς.

Movie maker: Πρόκειται για λογισμικό γενικής χρήσης, ανοιχτού τύπου με το

οποίο μπορούμε να επεξεργαστούμε εικόνες & βίντεο.

Google Earth : Πρόκειται για ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού τύπου,

οπτικοποίησης της Γης που ενθαρρύνει την διερεύνηση και την ανακάλυψη.

Kidspiration: Λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης, ανοιχτού τύπου που

μπορεί να χρησιμοποιηθεί, λόγω των πολλών δυνατοτήτων του και σε

δραστηριότητες μαθηματικών.

Revelation natural art: Λογισμικό δημιουργίας και έκφρασης, ανοιχτού τύπου

που βοηθάει τα παιδιά μέσα από μια πληθώρα εργαλείων σχεδιασμού ,

ζωγραφικής και έτοιμων φιγούρων που διαθέτει, να αναπτύξουν τη

δημιουργικότητά τους.

Page 3: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

6. ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Η εκτιμώμενη διάρκεια του σεναρίου είναι 5 διδακτικές ώρες ..Η συνολική

του διάρκεια μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί ανάλογα με το ενδιαφέρον που

θα επιδείξουν τα παιδιά κατά την συμμετοχή τους σ ’αυτό.

7.ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΑΞΗΣ & ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΥΛΙΚΟΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΔΟΜΗ

Το σενάριο θα πραγματοποιηθεί στην τάξη και συγκεκριμένα στη γωνιά

του η/υ ο οποίος είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο και είναι εγκατεστημένα

τα λογισμικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Επίσης υπάρχει εγκατεστημένος

ένας εκτυπωτής.

Τα παιδιά εργάζονται στον υπολογιστή σε ανομοιογενείς, ως προς το φύλο

και την ηλικία, ομάδες των 3 ατόμων.

Παράλληλα τα υπόλοιπα παιδιά εργάζονται στα τραπεζάκια με σχετικές

προς το θέμα δραστηριότητες π.χ. κολάζ, πλαστελίνη, ζωγραφική

φθινοπωρινών φρούτων

Ο ρόλος της νηπιαγωγού είναι υποστηρικτικός, διευκολυντικός.

8.ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

1η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Με αφορμή το βιβλίο «Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει» συζητάμε

με τα παιδιά για το πόσο μας αρέσει να διαβάζουμε βιβλία, να τα ζωγραφίζουμε ,

να τα δραματοποιούμε. Εδώ μπαίνει το ερώτημα, τι ακριβώς όμως γνωρίζουμε

για τα βιβλία. Πώς γίνονται, ποιος τα γράφει ,πώς φτάνουν στα χέρια μας.

Επιλέγουμε το λογισμικό X-mind,που είναι ένα λογισμικό ανακάλυψης και

διερεύνησης, ανοιχτού τύπου και εναρμονίζεται με τη θεωρία μάθησης του

εποικοδομητισμού. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή, η μάθηση πρέπει να είναι

εννοιολογική και να βασίζεται στις προϋπάρχουσες γνώσεις και εμπειρίες των

μαθητών. Με τη βοήθεια της νηπιαγωγού δημιουργείται ένας εννοιολογικός

χάρτης στο κέντρο του οποίου υπάρχει η κεντρική έννοια «Συντροφιά με ένα

βιβλίο». Γύρω από την κεντρική έννοια τοποθετούνται οι ιδέες των παιδιών με

εικόνες και λέξεις, έτσι φτιάχνεται ο αρχικός εννοιολογικός χάρτης.

Page 4: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

Προστιθέμενη αξία: Με την δραστηριότητα αυτή, μπορούμε να

οπτικοποιήσουμε τις προϋπάρχουσες γνώσεις των παιδιών,

χρησιμοποιώντας εικόνες, σύμβολα και έτσι να γίνει πιο κατανοητή και

ελκυστική η δραστηριότητα για τα παιδιά. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με την

παραδοσιακή διδασκαλία.

2η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Κάθε φορά που διαβάζουμε ένα βιβλίο, αναζητούμε τις πληροφορίες που μας

δίνει το εξώφυλλο (συγγραφέας, τίτλος εικονογράφος, εκδόσεις). Με τη

βοήθεια του διαδικτύου και της μηχανής αναζήτησης Google συλλέγουμε

πληροφορίες για τους συγγραφείς που συναντάμε, τυπώνουμε και

δημιουργούμε ένα πίνακα αναφοράς με τίτλο «Γνωρίζω συγγραφείς». Η

μηχανή αναζήτησης, είναι ένα λογισμικό διαδικτύου, ανοιχτού τύπου που

επιτρέπει την αναζήτηση πληροφοριών σε μορφή κειμένου, εικόνας, βίντεο.

Το λογισμικό αυτό βοηθά στην ενεργή συμμετοχή των μαθητών, καθώς

γίνονται ερευνητές , ανακαλύπτουν την γνώση και δεν την απομνημονεύουν.

Βασίζεται στη θεωρία μάθησης του εποικοδομιτισμού, δίνει δυνατότητα

συνεργασίας των μαθητών και κοινής οικοδόμησης της γνώσης.

Προστιθέμενη αξία: Οι μηχανές αναζήτηση διαθέτουν ευρετήρια για τα

περιεχόμενα εκατομμυρίων σελίδων δικτύου και είναι προσβάσιμες μέσα

Page 5: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

από μια διαδικτυακή διεύθυνση. Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να

αντλήσουμε πληροφορίες για οποιοδήποτε θέμα θελήσουμε, κάτι που θα

ήταν τρομερά δύσκολο με την χρήση οποιοδήποτε άλλου μέσου (π.χ.

εγκυκλοπαίδειες).

3η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Αφού έχουμε διαβάσει το βιβλίο «Μια πολύ πεινασμένη κάμπια», τα παιδιά

φτιάχνουν με πλαστελίνη τους ήρωες του βιβλίου. Φωτογραφίζουμε τις

κατασκευές, ηχογραφούνται τα παιδιά την ώρα που αφηγούνται την

ιστορία και με τη βοήθεια του λογισμικού Movie maker φτιάχνουμε το

δικό μας βίντεο. Τα παιδιά αναλαμβάνουν να το παρουσιάσουν στους γονείς

στο τέλος της χρονιάς. Το movie maker είναι ένα λογισμικό γενικής χρήσης ,

ανοιχτού τύπου, δημιουργίας και επεξεργασίας βίντεο. Το λογισμικό αυτό

βασίζεται στη θεωρία του κοινωνικού εποικοδομισμού, καθώς οι μαθητές

συμμετέχουν στην οικοδόμηση της γνώσης συνεργατικά και σε ομάδες με

διαφορετικά επίπεδα ικανότητας. Επιλέγουν και συνθέτουν μια παρουσίαση

γεγονότων με τη διήγησή τους και τις εικόνες τους. Συνεργάζονται μεταξύ

τους και δημιουργούν το δικό τους βίντεο με σταδιακή μείωση της βοήθειας

Page 6: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

της νηπιαγωγού και ανάληψης όλο και μεγαλύτερης υπευθυνότητας από τα

παιδιά .

Προστιθέμενη αξία: Η δραστηριότητα αυτή δεν θα μπορούσε να

πραγματοποιηθεί χωρίς τη χρήση των ΤΠΕ . Το λογισμικό δημιουργίας και

επεξεργασίας βίντεο παρέχει πολλές δυνατότητες στο εκπαιδευτικό και

στους μαθητές, ώστε να φτιάξουν τη δική τους ταινία, να την απολαύσουν ,

να την παρουσιάσουν και να νιώσουν περήφανοι.

4η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Με αφορμή το βιβλίο «Η πελώρια κολοκύθα», η νηπιαγωγός δημιουργεί, μια

πολυμεσική παρουσίαση, με ερωτήσεις εμπέδωσης, βασισμένες στην πλοκή

του βιβλίου. Κάθε φορά που απαντούν σωστά ακούγονται επευφημίες ενώ

στα λάθη εκρήξεις. Το πρόγραμμα παρουσίασης είναι ένα λογισμικό γενικής

χρήσης που σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείτε σαν λογισμικό κλειστού

κώδικα. Διέπεται από τις αρχές της θεωρίας του συμπεριφορισμού, καθώς

προσφέρει τη δυνατότητα στους μαθητές να εργάζονται ατομικά, να

Page 7: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

απαντούν στις προσχεδιασμένες ερωτήσεις και να γίνεται άμεσα η

επαλήθευσή της με θετική ή αρνητική ενίσχυση.

Προστιθέμενη αξία: Τα παιδιά μπορούν μέσα από τη δραστηριότητα αυτή,

να αναδιηγηθούν την ιστορία που διαβάσαμε , να ασκήσουν την

παρατηρητικότητα και την μνήμη τους, μέσα ένα παιχνίδι ερωτήσεων με

αστείες εικόνες και ήχους. Με τον παραδοσιακό τρόπο, η δασκάλα ρωτάει τα

παιδιά απαντούν, η δραστηριότητα δεν θα ήταν τόσο ελκυστική για τα

παιδιά και δεν θα είχαμε τα ίδια αποτελέσματα.

5η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Με το λογισμικό Google Earth επισκεπτόμαστε την Εθνική βιβλιοθήκη

Αθηνών και κάνουμε περιήγηση μέσα και έξω από το κτίριο. Το λογισμικό

Google earth είναι ελεύθερο λογισμικό οπτικοποίησης, ανοιχτού κώδικα.

Βασίζεται στις αρχές της κονστρουκτιβιστικής παιδαγωγικής προσέγγισης,

σύμφωνα με την οποία η γνώση επιτελείται όχι με την απλή συσσώρευση

δεδομένων αλλά με μια διαδικασία ενσωμάτωσης νέων δεδομένων στην

προϋπάρχουσα γνωστική δομή. Με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά αν και έχουμε

Page 8: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

επισκεφθεί τη Δημοτική βιβλιοθήκη Καλαμαριάς, παρατηρούν το

περιβάλλον μιας πολύ μεγάλης βιβλιοθήκης.

Προστιθέμενη αξία: Η οπτικοποίηση έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά να

δουν και να συγκρίνουν μια πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη με αυτές που ήδη

γνωρίζουμε. Μέσα από αυτές τις συγκρίσεις έβγαλαν συμπεράσματα

σχετικά με τον αριθμό των βιβλίων που υπάρχουν εκεί, το είδος, τον αριθμό

των ανθρώπων που την επισκέπτονται, τους κανόνες που ίσως υπάρχουν. Η

δραστηριότητα αυτή, κινητοποίησε το ενδιαφέρον των παιδιών κάτι που δεν

θα γίνονταν με την βοήθεια μιας εικόνας (χωρίς τη χρήση των ΤΠΕ).

6η δραστηριότητα

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Δημιουργία Blog Λογισμικό web2 ανοιχτού κώδικα. Η δημιουργία μπλοκ

βασίζεται στη θεωρία του κοινωνικού εποικοδομισμού. Σύμφωνα με αυτή, ο

Η/Υ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εργαλείο διασύνδεσης και επικοινωνίας

όλων όσων συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία( μαθητές, γονείς,

ειδικοί, σχολείο).

Προστιθέμενη αξία: Με τη δημιουργία Blog δίνεται η ευκαιρία να

επικοινωνήσουμε άμεσα και διαδραστικά τόσο με τους συναδέλφους

μας ,όσο και με γονείς και μαθητές.

Page 9: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

9.ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Με τη χρήση του λογισμικού δημιουργίας και έκφρασης Revelation

natural art αντιστοιχίζουν τα επαγγέλματα με τις κατάλληλες λέξεις

με τη βοήθεια πίνακα αναφοράς. Το Revelation natural art είναι ένα

λογισμικό ανοιχτού τύπου, δημιουργικότητας και έκφρασης που

βασίζεται στις αρχές του εποικοδομησμού. Τα παιδιά μπορούν να

καλλιεργήσουν δεξιότητες σύνθεσης, σύγκρισης, οργάνωσης,

γενίκευσης μέσα από ένα ευρύ φάσμα εργαλείων κατάλληλων για

ζωγραφική και συγγραφή κειμένου, «κατασκευάζοντας» ενεργά τη

γνώση πάνω στο υπάρχον νοητικό πλαίσιο που διαθέτουν .

Page 10: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

Με τη χρήση του λογισμικού Kidspiration και με αφορμή το βιβλίο «Το

δέντρο που έδινε» μετρούν μήλα και γεμίζουν τα καλάθια ,

ακολουθώντας τις ηχογραφημένες οδηγίες. Το λογισμικό

εννοιολογικής χαρτογράφησης Kidspiration, είναι κατάλληλο για την

διδακτική υποστήριξη πολλών μαθημάτων καθώς περιλαμβάνει

αρκετά εργαλεία. Είναι ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα και βασίζεται

στις κοστρουκτιβιστικές θεωρίες μάθησης. Οι μαθητές έρχονται

αντιμέτωποι με προβλήματα, οργανώνουν τις γνώσεις τους και

δρουν για την επίλυση του προβλήματος βασιζόμενοι στις

προϋπάρχουσες γνώσεις τους. Ο δάσκαλος έχει ρόλο διευκολυντή σε

όλη τη διαδικασία.

Page 11: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

Προστιθέμενη αξία: Και στα δύο φύλλα εργασίας ο συνδυασμός εικόνας

και ήχου έδωσε στα παιδιά τη δυνατότητα να παίξουν και ταυτόχρονα να

ασκηθούν στην αντιστοίχηση και στην πληθικότητα.

Αξιολόγηση

Τελειώνοντας τις δραστηριότητες γίνεται η αξιολόγηση του σεναρίου με

βάση τις αρχικές ιδέες των παιδιών. Αυτό γίνεται με τη βοήθεια του

εννοιολογικού χάρτη, όπως αυτός έχει συμπληρωθεί.

Page 12: Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ

10. ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Δεδομένου ότι η φιλαναγνωσία είναι ένα πολύ ευρύ θέμα, θα μπορούσαμε

να συνεχίσουμε με ένα σενάριο σχετικό με συναισθήματα και

φιλαναγνωσία .