25
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ «ΝΕΡΟ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ» ΓΙΑ ΤΗΝ Δ’ ΤΑΞΗ Πηλιώνη Μαρία - Δαυΐδ Αλεξία Σχολ. Έτος 2013-2014

Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

  • Upload
    -

  • View
    3.189

  • Download
    2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Διδακτικό Σενάριο για την Ευέλικτη Ζώνη. Τμήματα: Δ 1-2 Υπεύθ. Εκπ/κοί: Πηλιώνη Μαρία - Δαυΐδ Αλεξία Σχολ. Έτος 2013-2014

Citation preview

Page 1: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

«ΝΕΡΟ ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ»

ΓΙΑ ΤΗΝ Δ’ ΤΑΞΗ

Πηλιώνη Μαρία - Δαυΐδ Αλεξία

Σχολ. Έτος 2013-2014

Page 2: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Το σενάριο ήταν διαθεματικό. Πραγματοποιήθηκε στην Δ’ τάξη.

Συνδέεται με θεμελιώδεις διαθεματικές έννοιες, όπως:

αλληλεπίδραση, χώρος – χρόνος, σύστημα, μεταβολή, ισορροπία

κλπ. και έχει επεκτάσεις στα μαθήματα της Γλώσσας , της

Πληροφορικής, της Αισθητικής Αγωγής και της Μελέτης

Περιβάλλοντος. Το σενάριο είναι συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και τα

Αναλυτικά προγράμματα Σπουδών, αφού ο κεντρικός άξονας του

σεναρίου αφορά σε ενότητες που διδάσκονται στη Δ΄ τάξη

του δημοτικού (βλ. περισσότερα: Γλώσσα, εν. 2 «Ρώτα το νερό…τι

τρέχει» και Μελέτη, εν.3 «Το νερό, πολύτιμες σταγόνες».

Πραγματοποιήθηκε στην ώρα της ευέλικτης ζώνης.

Γνώσεις και πρότερες ιδέες ή αντιλήψεις των μαθητών

Οι μαθητές γνωρίζουν αρκετά πράγματα γύρω από το νερό.

Ξέρουν ότι το νερό υπάρχει παντού στη γη, ότι άλλοτε είναι

γλυκό και άλλοτε αλμυρό, τις διάφορες μορφές του (χιόνι, χαλάζι,

πάγος κλπ). Επίσης γνωρίζουν πόσο απαραίτητο είναι για την ύπαρξη

της ζωής στη γη.

Σκοπός

Page 3: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Οι μαθητές επιδιώκεται να κατανοήσουν τη σημασία του νερού για τη

διατήρηση της ζωής στη γη ,έτσι ώστε να ευαισθητοποιηθούν στην

ανάγκη ορθολογικής χρήσης του αλλά και προστασίας του.

Γνωστικοί στόχοι

Να κατανοήσουν πόσο σημαντικό είναι το νερό για την ύπαρξη ζωής.

Να περιγράψουν τον κύκλο και τις μορφές του νερού στη φύση

(νερό, υδρατμοί, σύννεφα, βροχή, χιόνι, πάγος).

Να συνδέσουν τις διάφορες μορφές του νερού με τις μεταβολές

της φυσικής κατάστασής του.

Να γνωρίσουν τα μετεωρολογικά φαινόμενα και τις επιδράσεις του

νερού στις κλιματολογικές αλλαγές ενός τόπου. ƒ

Να γνωρίσουν το τι είναι υδροβιότοπος και τη ζωή που υπάρχει

σ’ αυτόν.

Να γνωρίσουν τους σπουδαιότερους κινδύνους που απειλούν το

πόσιμο νερό.

Συναισθηματικοί στόχοι

Να κατανοήσουν την αλληλεπίδραση και την αλληλεξάρτηση ανθρώπου

και νερού.

Να αποκτήσουν οικολογική συνείδηση.

Να συνειδητοποιήσουν τη σημασία του νερού ως φυσικού πόρου και

ότι τα αποθέματα του πόσιμου νερού δεν είναι ανεξάντλητα.

Ψυχοκινητικοί στόχοι

Να συνεργάζονται σε ομάδες, να παρατηρούν, να ανακαλύπτουν, και να

κρίνουν, μέσα σε κλίμα φιλίας και εμπιστοσύνης.

Να αναδειχτούν οι ικανότητες, οι κλίσεις και η διαφορετικότητα του

κάθε παιδιού.

Να είναι ικανά να χωρίσουν ένα κείμενο σε παραγράφους και να βρουν

ένα τίτλο για κάθε παράγραφο.

Page 4: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Χρησιμοποιώντας απλά υλικά να δημιουργούν κατασκευές.

Να εξοικειωθούν με τη χρήση του Η/Υ, να μπορούν να χρησιμοποιούν

το διαδίκτυο, να αναζητούν πληροφορίες χρησιμοποιώντας τον

υπολογιστή και να εξοικειωθούν με τα λογισμικά που θα

χρησιμοποιήσουν στις διδακτικές παρεμβάσεις (tux paint, hot potatoes,

cmaptools, storybird, google maps, ιδεοκατασκευές, τον επεξεργαστή

κειμένου Word).

Κατηγορία λογισμικού-συνδυασμόςκατηγοριών λογισμικού

1) Για την υλοποίηση του σεναρίου, θα χρησιμοποιηθεί

λογισμικό ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ, προκειμένου να

ανιχνευθούν οι προϋπάρχουσες απόψεις των μαθητών για το

πόσο απαραίτητο είναι το νερό για την ίδια τη ζωή. Αυτό, γιατί

η εννοιολογική χαρτογράφηση είναι μια ειδική τεχνική

οπτικοποίησης των σχέσεων ανάμεσα σε διάφορες έννοιες.

Ακόμη περισσότερο, η εννοιολογική χαρτογράφηση αποτελεί

μια ιδιαίτερη κατηγορία συστημάτων εκπαιδευτικού

λογισμικού με ανοικτό χαρακτήρα, που επιτρέπει τη

διερεύνηση των σχέσεων των εννοιών μεταξύ τους. Αυτό

βοηθά στο να μετατραπεί η δηλωτική γνώση σε διαδικαστική

γνώση, και μπορεί πρακτικά να χρησιμοποιηθεί από μαθητές της

τετάρτης δημοτικού.

2) HOT POTATOES : Λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Προσφέρεται για

δραστηριότητες πρακτικής και εξάσκησης. Ως εκ τούτου μπορεί

να χρησιμοποιηθεί σε δραστηριότητες αξιολόγησης. Στο

συγκεκριμένο σενάριο χρησιμοποιήθηκε στην πρώτη περίπτωση

σαν έτοιμη άσκηση όπου τα παιδιά κλήθηκαν να λύσουν και στη

δεύτερη ζητήθηκε από τους μαθητές/τριες να φτιάξουν τα ίδια

άσκηση αξιολόγησης (σταυρόλεξο) για τις υπόλοιπες ομάδες της

τάξης.

3) GOOGLE MAPS: Ανοιχτού τύπου διαδικτυακό λογισμικό. Ανήκει

στα λογισμικά μάθησης μέσω αναζήτησης, διερεύνησης,

ανακάλυψης και οικοδόμησης της γνώσης. Προτείνεται για όλα

Page 5: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

τα γνωστικά αντικείμενα. Είναι λογισμικό οπτικοποίησης και

προσομοίωσης.

4) ΙΔΕΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ: Λογισμικό για το γνωστικό αντικείμενο της

γλώσσας. Αφορά περιγραφικές και αφηγηματικές εκθέσεις.

Βοηθάει στη βαθμιαία μετάβαση από το μοντέλο της συνειρμικής

γραφής στο μοντέλο της επεξεργασμένης γραφής. Φιλοδοξεί να

βοηθήσει τους μαθητές να οργανώνουν τις ιδέες τους και να τις

εκφράζουν μέσα από κείμενα που έχουν ροή και ενδιαφέρον.

Ανήκει στα λογισμικά πρακτικής και εξάσκησης/ καθοδήγησης και

διδασκαλίας άρα κλειστού τύπου.

5) ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ WORD) :

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα. Στο

συγκεκριμένο σενάριο θα λειτουργήσει περισσότερο σαν

λογισμικό κλειστού τύπου. Ανήκει στα λογισμικά μάθησης μέσω

έκφρασης, δημιουργίας και επικοινωνίας.

6) ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ-ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ GOOGLE: Σύστημα

διερεύνησης και ανακάλυψης. Στους φυλλομετρητές προτείνεται

η καθοδηγούμενη διερεύνηση και ανακάλυψη για την πρόληψη

συνάντησης ακατάλληλων δικτυακών τόπων. Μας ενδιαφέρει η

κριτική επεξεργασία της πληροφορίας και όχι το «αντιγραφή-

επικόλληση» από το διαδίκτυο. Ανήκει στα συστήματα έκφρασης

και αναζήτησης της πληροφορίας. Είναι εφαρμογή ανοιχτού

τύπου και μπορεί να υποστηρίξει διδασκαλίες που βασίζονται

στις θεωρίες του οικοδομισμού/κοινωνικού οικοδομισμού.

7) STORYBIRD :Είναι ένα εργαλείο του web 2 όπου οι μαθητές

μπορούν να δημιουργήσουν με εύκολο τρόπο ελκυστικές

ιστορίες και να τις δημοσιεύσουν στο ιστολόγιο του σχολείου

τους.

Page 6: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

8) Τέλος , χρησιμοποιήθηκε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής (TUX

PAINT). Τα προγράμματα ζωγραφικής βοηθούν στην ανάπτυξη

της δημιουργικότητας και της καλλιτεχνικής έκφρασης των

παιδιών, μέσα από τη δημιουργία εικόνων ή την αλληλουχία

οπτικών αναπαραστάσεων, για τη μελέτη ενός θέματος όπως ο

κύκλος του νερού.

Page 7: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Διάρκεια

Η διάρκεια του σεναρίου ήταν 12 διδακτικές ώρες.

Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

Το μάθημα έγινε στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε επτά ομάδες των δύο ατόμων και μία

ομάδα των τριών ατόμων που κάθισαν μπροστά στους οχτώ

υπολογιστές του εργαστηρίου. Οι μαθητές δούλεψαν σε ομάδες γιατί

αυτού του είδους η εργασία αποτελεί την ιδανικότερη εφαρμογή γιατί

συνδυάζει την αλληλεπίδραση με την τεχνολογία των υπολογιστών

καθώς και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες, οι οποίες είναι

απαραίτητες για την αποτελεσματική διαπραγμάτευση της γνώσης και

της μάθησης.

Στους υπολογιστές ήταν εγκατεστημένα τα παρακάτω λογισμικά:

Λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης (cmaptools), hot potatoes

google maps, tux paint, ιδεοκατασκευές, word .

Με το διαδίκτυο, ο φυλλομετρητής της google .

Τα φύλλα εργασίας δόθηκαν σε κάθε μαθητή ξεχωριστά, δουλεύτηκαν

ωστόσο από όλη την ομάδα.

Η εκπαιδευτικός φρόντισε για τη σωστή και εύρυθμη λειτουργία του

εργαστηρίου, είχε προετοιμάσει και μελετήσει τις ιστοσελίδες που

διερευνήθηκαν, ετοίμασε τα φύλλα εργασίας των μαθητών και

προέβλεψε τυχόν απρόοπτα και απρόσμενες εξελίξεις κατά τη

διεξαγωγή του μαθήματος (ενεργές ιστοσελίδες, επάρκεια μελανιού).

Ο βιντεοπροβολέας του εργαστηρίου χρησιμοποιήθηκε στο τέλος του

προγράμματος για να παρουσιάσει κάθε ομάδα την εργασία της στις

υπόλοιπες.

Page 8: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου

Το σενάριο στηρίζεται στον εποικοδομισμό του Piaget καθώς και στις

κοινωνικοπολιτισμικές θεωρήσεις για τη μάθηση του Vygotsky. Αυτές

υποστηρίζουν ότι η γνώση δε μεταβιβάζεται στο μαθητή, αλλά

δημιουργείται από αυτόν με την αναπροσαρμογή των νοητικών του

δομών ανάλογα με την αλληλεπίδραση που έχει με το περιβάλλον του.

Ο μαθητής δρα και επικοινωνεί μέσα σε συγκεκριμένα κοινωνικά και

πολιτισμικά πλαίσια. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού είναι να διαμορφώσει

κατάλληλα το περιβάλλον ώστε να δημιουργηθούν συνθήκες ικανές να

δώσουν το έναυσμα και να αυξήσουν το ενδιαφέρον του μαθητή ώστε

να ενεργοποιηθεί απέναντι στη γνώση.

Για να εφαρμοστούν στη διδακτική πράξη οι παραπάνω θεωρίες

προσεγγίσαμε τη μάθηση μέσω ανακάλυψης (Bruner). Με την

ανακαλυπτική μέθοδο η γνώση το ζητούμενο, κεντρίζει το ενδιαφέρον

του μαθητή ο οποίος ενεργοποιείται ώστε να μάθει –να απαντήσει σε

ερωτήματα που θέτει ο ίδιος. Έτσι η γνώση οικοδομείται με στερεή

δομή. Ωστόσο στο συγκεκριμένο σενάριο χρησιμοποιήθηκαν και κάποια

λογισμικά πρακτικής και εξάσκησης (tutorial) βασιζόμενοι στις θεωρίες

του συμπεριφορισμού σύμφωνα με τις οποίες η γνώση είναι μία

οντότητα η οποία μπορεί να μεταδοθεί. Αναλύεται σε επιμέρους

τμήματα τα οποία μεταδίδονται στο μαθητή από τα απλούστερα στα

πιο δύσκολα και πολύπλοκα. Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες έγιναν

με στόχο την ανατροφοδότηση της διδασκαλίας.

Πιο συγκεκριμένα έγιναν οι παρακάτω διδακτικές παρεμβάσεις:

1η Δ.Π.

Τα παιδιά είδαν μέσα από το you tube βιντεάκια σχετικά με τον

κύκλο του νερού. Έτσι κεντρίσαμε το ενδιαφέρον των παιδιών

(αφόρμηση).

2η Δ.Π.

Page 9: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Στο σχολικό εργαστήρι συμπλήρωσαν με τη βοήθεια του cmaptools

έναν εννοιολογικό ημιδομημένο πίνακα σχετικό με το πόσο

απαραίτητο είναι το νερό για τη ζωή . Έτσι έγιναν γνωστές οι

πρότερες ιδέες και αντιλήψεις των παιδιών (διαγνωστική

αξιολόγηση).

3η Δ.Π.

Μέσα από τη μηχανή αναζήτησης google πληροφορήθηκαν σχετικά

με το πόσο απαραίτητο είναι το νερό για την ύπαρξη ζωής και πώς

θα το διαχειριστούμε σωστά. Βασική επιδίωξη ήταν η κριτική

επεξεργασία της πληροφορίας και η αξιοποίησή της.

4η Δ.Π.

Εντοπίσαν μέσα από το google maps ποτάμια και λίμνες της

Μακεδονίας και προετοίμασαν μία εικονική περιήγηση σε

υδροβιότοπους της περιοχής τους. Μ’ αυτόν τον τρόπο οι μαθητές

ταξίδεψαν με τη βοήθεια των υπολογιστών.

5η Δ.Π.

Με τη βοήθεια του hot potatoes συμπλήρωσαν κενά σε σχετική

παράγραφο που δόθηκε και έφτιαξαν σταυρόλεξα για τους

συμμαθητές τους. Οι σχετικές δραστηριότητες χρησιμοποιήθηκαν ως

δραστηριότητες αξιολόγησης αλλά και αλληλεπίδρασης με τις

υπόλοιπες ομάδες

6η Δ.Π.

Δόθηκε σχετικό κείμενο και ζητήθηκε από τα παιδιά να το χωρίσουν

σε παραγράφους μέσα από το word.Έτσι τα παιδιά δημιούργησαν

παραγράφους και έγραψαν πλαγιότιτλους.

Page 10: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

7η Δ.Π.

Τα παιδιά ζωγράφισαν το ταξίδι του νερού με τη βοήθεια του tux

paint. Στόχος ήταν να εκφραστούν και να αναπτύξουν τη

δημιουργικότητά τους.

8η Δ.Π.

Οι μαθητές/τριες είδαν στο you tube δελτία καιρού για διάφορες

περιοχές με στόχο να γνωρίσουν τα μετεωρολογικά φαινόμενα και τις

επιδράσεις του νερού στις κλιματολογικές αλλαγές ενός τόπου. Στη

συνέχεια η κάθε ομάδα ετοίμασε το δικό της μετεωρολογικό δελτίο και

το παρουσίασε στις υπόλοιπες ομάδες. Σ’ αυτή την παρέμβαση

πετύχαμε την αλληλεπίδραση με τις υπόλοιπες ομάδες αλλά και την

χαρά της δημιουργίας και την τόνωση της αυτοπεποίθησης των

μαθητών .

9η Δ.Π.

Ανέπτυξαν τις σκέψεις τους χρησιμοποιώντας το λογισμικό

«ιδεοκατασκεύες». Με την συγκεκριμένη παρέμβαση οι μαθητές

οργάνωσαν τις ιδέες τους και τις εξέφρασαν μέσα από το κείμενό

τους όπου το παρουσίασαν στις υπόλοιπες ομάδες.

10η Δ.Π.

Στο τέλος έφτιαξαν τη δική τους εικονογραφημένη ιστορία που θα

την ανεβάσουν στην ιστοσελίδα του σχολείου τους. Το storybird τα

βοήθησε να ολοκληρώσουν με επιτυχία αυτό το ταξίδι στον κόσμο

του νερού.

Page 11: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Πρόσθετες πληροφορίες

Στα πλαίσια της διάχυσης των αποτελεσμάτων τα παιδιά έφτιαξαν

με απλά υλικά αφίσες που τοιχοκολλήθηκαν στον κεντρικό πίνακα

του σχολείου.

Τα μηνύματα στις αφίσες αποφασίστηκαν από τις ίδιες τις ομάδες.

Κάποια από αυτά ήταν:

Δεν ξοδεύω άσκοπα νερό, γιατί αλλιώς θα πω το

«νερό…νεράκι».

Χωρίς νερό δεν υπάρχει ζωή γι’ αυτό δεν το μολύνω, δεν το

σπαταλώ.

Μπορούμε όλοι μαζί, μεγάλοι και μικροί να

προστατεύσουμε τον κόσμο του νερού και να σώσουμε τη

γη.

Θυμάμαι να μην αφήνω τη βρύση ανοιχτή όταν βουρτσίζω

τα δόντια μου, όταν κάνω μπάνιο, όταν πλένω τα πιάτα(

την αυλή, την βεράντα), όταν ποτίζω τα λουλούδια.

Page 12: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

1Ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε τη μηχανή αναζήτησης της Google .

Πληκτρολογήστε ή πατήστε τη διεύθυνση

http://www.youtube.com/watch?v=dQ8znUWbJkI

http://www.youtube.com/watch?v=EaPhiZmnFEg.

http://www.youtube.com/watch?v=HUHvz2Y55Zg&list=

PL5DFDDE11CA7B9BAA.

http://www.youtube.com/watch?v=r7OIMpbtBE8

http://www.youtube.com/watch?v=y3PFJyC4RCo

Παρακολουθήστε με προσοχή τα βίντεο.

Απαντήστε στις ερωτήσεις.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Να περιγράψεις με λίγα λόγια το ταξίδι του νερού.

2. Οι μορφές του νερού στη φύση. Να αναφέρεις σχετικά

παραδείγματα.

3. Τι σημαίνει η φράση «Νερό πηγή ζωής»;

Καλή επιτυχία

Page 13: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

2ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε το λογισμικό cmaptools .

Επιλέξτε το αρχείο «Νερό πηγή ζωής», που βρίσκεται

στην επιφάνεια εργασίας σας.

Θα εμφανιστεί μπροστά σας το παρακάτω περιβάλλον.

Βασισμένοι στις πληροφορίες που ήδη γνωρίζετε

για το νερό, συμπληρώστε στο χάρτη τις έννοιες

που λείπουν.

Καλή επιτυχία

Page 14: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

3ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε τον φυλλομετρητή Google Chrome.

Επισκεφτείτε την παρακάτω διεύθυνση και

μελετήστε προσεχτικά το περιεχόμενό τους.

http://www.watersave.gr/site/content/view/39/46/

Βασισμένοι στις πληροφορίες που διαβάσατε

απαντήστε σύντομα στις παρακάτω ερωτήσεις.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

1. Γιατί το νερό είναι βασικό για τη ζωή;

2. Τι μπορούμε να κάνουμε για την

εξοικονόμηση καθαρού νερού;

3. Τι γνωρίζεις για την επαναχρησιμοποίηση-

ανακύκλωση του νερού;

Καλή επιτυχία

Page 15: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

4ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Πληκτρολογήστε στο πεδίο αναζήτησης του

φυλλομετρητή σας Google maps.

Επιλέξτε το google maps.

Περιηγήσου και βρες την Ελλάδα.

Με τα εργαλεία + και – επικεντρώσου στο γεωγραφικό

διαμέρισμα της Μακεδονίας.

Page 16: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Επιλέγεις δορυφόρος- έδαφος.

Κάνε όσο ζουμ χρειάζεται πατώντας + και περιηγήσου

στον χάρτη μέχρι να βρεις τα ονόματα λιμνών και

ποταμών της Μακεδονίας.

Να σημειώσεις λίμνες και ποτάμια της Μακεδονίας με

έντονο μπλε χρώμα και να γράψεις τα ονόματά τους στον

παρακάτω χάρτη.

Καλή επιτυχία

Page 17: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

5ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε το λογισμικό hot potatoes. Επιλέξτε το

αρχείο «συμπλήρωση κενών».

Συμπληρώστε τα κενά στην παρακάτω άσκηση.

Συνεχίστε με το hot potatoes.

Επιλέξτε την επιλογή JCROSS.

Πατήστε την επιλογή «αυτόματη δημιουργία

πλέγματος από μια λίστα λέξεων».

Πληκτρολογήστε με κεφαλαία τις ακόλουθες

λέξεις: ΣΥΝΝΕΦΑ, ΥΔΡΑΤΜΟΙ,ΒΡΟΧΗ, ΧΙΟΝΙ,

ΧΑΛΑΖΙ, ΥΠΟΓΕΙΑ, ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ.

Πατήστε την επιλογή «ορισμοί». Γράψτε σύντομους

δικούς σας ορισμούς κάθετα ή οριζόντια για τις

παραπάνω λέξεις. Μην ξεχνάτε να πατάτε Ο.Κ. κάθε

φορά που ολοκληρώνετε έναν ορισμό σας.

Page 18: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Πατήστε το κουμπί «πλέγμα» και θα σας

εμφανιστεί το σταυρόλεξο.

Page 19: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

. Αποθηκεύστε το αρχείο σας και αλλάξτε

υπολογιστή με την ομάδα στα δεξιά σας. Έτσι

εσείς θα λύσετε το δικό τους σταυρόλεξο κι

αυτοί το δικό σας!

Καλή επιτυχία!

Page 20: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

6ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Κάντε διπλό κλικ στο έγγραφο του word που βρίσκεται

στην επιφάνεια εργασίας με το όνομα «παράγραφος».

Αφού ανοίξετε το παρακάτω περιβάλλον ακολουθήστε

τις οδηγίες που σας δίνονται.

Καλή επιτυχία!

Page 21: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

7ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε το λογισμικό tux paint.

Διαλέξτε ένα γαλάζιο φόντο και πατήστε

άνοιγμα.

Επιλέξτε ζωγραφική ή στάμπα ή μαγικά

εργαλεία . Πειραματιστείτε! Μπορείτε να

βρείτε: ήλιο, σύννεφα, βροχή κ.α.

Ζωγραφίστε, δημιουργήστε τον κύκλο του

νερού όπως εσείς τον φαντάζεστε.

Καλή επιτυχία!

Page 22: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

8ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ανοίξτε τον φυλλομετρητή Google Chrome.

Επισκεφτείτε την παρακάτω διεύθυνση και

μελετήστε προσεχτικά το περιεχόμενό της.

http://www.meteo.gr/meteoplus/index.cfm

Μελετήστε την πρόγνωση καιρού σε διάφορα

μέρη της Ελλάδας.

Επισκεφτείτε την παρακάτω διεύθυνση και

παρακολουθήστε δελτία καιρού.

http://www.youtube.com/watch?v=cErnog

NxZg8

Ετοιμάστε ένα δελτίο καιρού για την

περιοχή της Ελλάδας που επιλέξατε και

παρουσιάστε το στις υπόλοιπες ομάδες.

Καλή σας επιτυχία!

Page 23: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

9ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Πληκτρολογήστε στο φυλλομετρητή σας

storybird.com και πατήστε create.

Διαλέξτε την εικόνα που σας αρέσει ή στυλ

από σκίτσα που σας ενδιαφέρουν.

Επιλέξτε -use this art- πάνω δεξιά με το

ποντίκι.

Επιλέξτε αν θα γράψετε ποίημα ή ιστορία.

Page 24: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"
Page 25: Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"

Στο διακεκομμένο πλαίσιο γράφετε την

ιστορία ή το ποίημα σας και στα δεξιά

επιλέγετε την εικόνα.

Όταν τελειώνετε πατάτε το σταυρουδάκι

αριστερά και προσθέτετε καινούρια

σελίδα.

Αν πατήσετε “cover” διαλέγετε εξώφυλλο.

Παρουσιάστε την εργασία σας στις

υπόλοιπες ομάδες με την βοήθεια και του

βιντεοπροβολέα.

Καλή σας διασκέδαση!