27
Όνομα/τα Φοιτητριών: Μαρία Δήμου (5384) Ελένη Δράκου (5387) Μουσικούπολη

Παρουσίαση Εκπαιδευτικού Σεναρίου

Embed Size (px)

Citation preview

Όνομα/τα Φοιτητριών: Μαρία Δήμου (5384)Ελένη Δράκου (5387)

Μουσικούπολη

Γνωστικό Αντικείμενο:

Διάρκεια:

Είδος Δραστηριότητας/ων:

Μουσική (Διαθεματική Προσέγγιση)

10 μέρες με 2 βδομάδες

Το εκπαιδευτικό μας σενάριο αποτελείται από

1 Δραστηριότητα Ψυχολογικής και Γνωστικής Προετοιμασίας

1 Δραστηριότητα Ανίχνευσης 4 Δραστηριότητες

Διδασκαλίας 4 Δραστηριότητες Εμπέδωσης

(Πρακτικής και Εξάσκησης) και 1 Δραστηριότητα Αξιολόγησης

Προαπαιτούμενες γνώσεις δεν απαιτείται η ύπαρξη προαπαιτούμενης προϋπάρχουσας

γνώσης σχετικά με τη Μουσική ως αναγκαίο να υπάρχει ήδη μια γνωριμία με τον υπολογιστή

(γνώση λεπτών χειρισμών που αφορούν τον υπολογιστή – χειρισμός ποντικιού/ πληκτρολογίου, εξοικείωση με λογισμικά (Power Point / Word, Tux Paint, Kidspiration, μηχανή αναζήτησης Google Chrome,) και των εργαλείων τους.

χρειάζεται η ενεργός συμμετοχή των παιδιών στις δραστηριότητές που θα ακολουθήσουν.

Στην ηλικία των 0-1 το παιδί αντιδρά σε ήχους, από

την ηλικία των 1-2 το παιδί προχωράει στην αυθόρμητη

μουσική δημιουργία. 2-3 χρόνια, το παιδί είναι ικανό να

συλλάβει το γενικό πλάνο μιας μελωδίας. Η αίσθηση του απόλυτου τονικού ύψους μπορεί να αναπτυχθεί με την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου.

των 4-5 χρονών μπορεί να διακρίνει την έκταση των φωνών και να χτυπήσει απλούς ρυθμούς.

των 5-6, αντιλαμβάνεται τις δυναμικές (δυνατά/σιγανά) και μπορεί να διακρίνει το «όμοιο» και το «διαφορετικό» σε απλά τονικά και ρυθμικά μοτίβα.

των 6-7 τραγουδά πιο σωστά, αντιλαμβάνεται καλύτερα την τονική από την ατονική μουσική.

των 7-8 μπορεί να διακρίνει τη συμφωνία και τη διαφωνία.

Πρότερες γνώσεις & Γνωστικές δυσκολίες:

Τα παιδιά γενικά έχουν τα δικά τους μουσικά βιώματα, τα δικά τους ενδιαφέροντα και τις δικές τους δυνατότητες. Εκτιμάται ότι όλα τα παιδιά έχουν μουσικές δυνατότητες και μπορούν να αναπτύξουν μουσικές ιδέες, αλλά αυτό εξαρτάται και από την ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και δεξιοτήτων.

Η ανάπτυξη της μουσικής αντίληψης και οι δεξιότητες επηρεάζονται πολύ από τις μουσικές εμπειρίες που προσλαμβάνει το παιδί, καθώς και η ποιότητα και η ποικιλία αυτών των εμπειριών.

Πιο ειδικά το παιδί περνά από κάποια στάδια και σε κάθε στάδιο αναπτύσσει και κάποια δυνατότητα που σχετίζεται με την μουσική. Τα στάδια ανάπτυξης που μας αφορούν στο παρόν εκπαιδευτικό σενάριο είναι τα εξής:

* Τις πρότερες γνώσεις των παιδιών τις αντλήσαμε από τις σημειώσεις του μαθήματος ‘Μουσικές Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, της κας. Γεωργίας Παρπαρούση.

Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη τις πρότερες γνώσεις των παιδιών, τις θέσαμε ως στόχους στις δραστηριότητες διδασκαλία και εμπέδωσης.

ΣτόχοιΩς προς το Γνωστικό Αντικείμενο:

Παιδί – Δημιουργία και Έκφραση:• Να επιλέγουν, να χρησιμοποιούν και να πειραματίζονται με διάφορα υλικά και

μουσικά όργανα ώστε να παράγουν απλά ηχητικά πρότυπα. (χαμηλού επιπέδου)• Να αποκτήσουν μουσικές δεξιότητες και ικανότητες (υψηλού επιπέδου)• Να εκτελούν ρυθμικά και μελωδικά σύμβολα που τους δίνεται με αντικείμενα ή

μουσικά όργανα αλλά και να αυτοσχεδιάζουν. (υψηλού επιπέδου)• Να αποτυπώνουν τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους ( γραφική παρτιτούρα:

ζωγραφιές που συμβολίζουν μουσικά στοιχεία ) (υψηλού επιπέδου)

Σκοπός: Πολύπλευρη προσέγγιση της Μουσικής και των στοιχείων της.

Παιδί - Γλώσσα:

Προφορικός Λόγος:• Να διηγούνται/αφηγούνται, να περιγράφουν, να εξηγούν και να ερμηνεύουν

επιχειρηματολογώντας (χαμηλού επιπέδου)• Βελτίωση, οργάνωση και εμπλουτισμός προφορικού λόγου (χαμηλού επιπέδου)• Να τηρούνται οι ‘κανόνες’ που απαιτεί μια συζήτηση για σεβασμό προς το

συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου)

Γραπτός Λόγος:• Να συνδέουν εικόνες με κείμενο και να κάνουν υποθέσεις. (χαμηλού επιπέδου)

Παιδί - Μαθηματικά:

• Να συγκρίνουν / ταξινομούν /σειροθετούν ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου)• Να αναπαριστούν συμβολικά ότι απαιτείται. (χαμηλού επιπέδου)

Παιδί - Μελέτη Περιβάλλοντος: - Ανθρωπογενές Περιβάλλον

• Να αντιλαμβάνονται τη χρονική ακολουθία των γεγονότων (να αναγνωρίζουν την αρχή, τη μέση και το τέλος μιας ιστορίας που τους αφηγούνται) (χαμηλού επιπέδου)

• Αναπαράσταση και τοποθέτηση των γεγονότων με χρονική σειρά. (χαμηλού επιπέδου)

• Να παρατηρούν, να συλλέγουν στοιχεία από διάφορες πηγές και να τα ‘καταγράφουν’ – (μαγνητοφώνηση) – που εξυπηρετούν λειτουργικές ανάγκες. (χαμηλού επιπέδου)

Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ:

• Ανάπτυξη Λεπτής Κινητικότητας. (χαμηλού επιπέδου)• Συντονισμός και συγχρονισμός κινήσεων (μάτι – ποντίκι – οθόνη) (χαμηλού επιπέδου)• Να χρησιμοποιούν το πληκτρολόγιο για να γράφουν. (χαμηλού επιπέδου)• Εξοικείωση με τα λογισμικά (Power Point, Word, Tux Paint, Kidspiration, Sound Recorder),

τις χρήσεις και τα εργαλεία τους. (χαμηλού επιπέδου)• Ένταξη μηχανής αναζήτησης Google Chrome για αναζήτηση και εύρεση πληροφοριών.

(χαμηλού επιπέδου)• Χειρισμός Η/Υ για εισαγωγή και αποθήκευση πληροφοριών. (χαμηλού επιπέδου)

Ως προς τη Μαθησιακή Διαδικασία

• Να ακούνε με προσοχή και να κατανοούν όσα τους παρουσιάσαμε. (χαμηλού επιπέδου)• Ελεύθερη έκφραση απόψεων – συζήτηση. (υψηλού επιπέδου)• Τήρηση βασικών ‘κανόνων’ συζήτησης και σεβασμός στο συνομιλητή. (υψηλού επιπέδου)• Να τηρούν τη σειρά τους για να εργαστούν στον υπολογιστή. (υψηλού επιπέδου)• Συνεργατική μάθηση (όπου απαιτείται) για την επίτευξη ενός κοινού

αποτελέσματος. (υψηλού επιπέδου)

Στόχοι:

Microsoft Office PowerPoint:• λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης,• παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών με

πολυμεσικό τρόπο.• λογισμικό πρακτικής και εξάσκησης (παιγνιώδη

μορφή , επιτρέπει περισσότερες από μια προσπάθειες για να απαντήσει κάποιος σε μια ερώτηση, αξιολογεί τις γνώσεις και τις δεξιότητες των μαθητών παρέχοντας θετική/αρνητική επιβράβευση)

Microsoft Office Word: • λογισμικό κλειστού τύπου γενικής χρήσης –

κειμενογράφος/επεξεργαστής κειμένου• παρουσίαση πληροφοριών

Όμως, παρ’ ότι κλειστού τύπου λογισμικό στο σενάριό μας λειτουργεί και ως ανοιχτού τύπου όπου τα παιδιά πειραματίζονται και ανακαλύπτουν νέες γνώσεις.

Youtube: • λογισμικό ανοιχτού τύπου , • αναζήτηση και αναπαραγωγή

ψηφιακών ταινιών. • διαθέσιμο προς όλους• κοινωνικό μέσο δικτύωσης

TuxPaint:• λογισμικό ανοιχτού τύπου - Αισθητικής

Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας

• εύκολη χρήση• μεγάλος αριθμός εργαλείων

σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ για να πειραματιστούν με διαφορετικά υλικά και τεχνικές. (αισθητικό αποτέλεσμα)

• Δυνατότητα αποθήκευσης καθώς και επαναχρησιμοποίηση του φύλλου.

Χρήση λογισμικών (1):

Χρήση λογισμικών (2):

Sound Recorder: • λογισμικό ανοιχτού τύπου (τα παιδιά πειραματίζονται και δημιουργούν τους

δικούς τους ήχους ψηφιοποιώντας τους με τη βοήθεια του λογισμικού).

Μηχανή αναζήτησης Google: • λογισμικό ανοιχτού τύπου• Εύκολη και γρήγορη χρήση • πρόσβαση σε πληθώρα δεδομένων/πληροφοριών/ δικτυακών τόπων.

Kidspiration: • λογισμικό ανοιχτού τύπου - Εννοιολογικής χαρτογράφησης, • εργαλείο ανίχνευσης πρότερων γνώσεων (καταγραφή ιδέων)• εργαλείο αξιολόγησης των μαθητών (σύγκριση εννοιολογικού χάρτη δραστ.

Ανίχνευσης και δραστ. Αξιολόγησης)• ποικιλία εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/εφέ

Στο εκπαιδευτικό μας σενάριο λαμβάνουν χώρα τόσοΣυμπεριφοριστικές Διδακτικές Στρατηγικές (με τη χρήσηλογισμικού παρουσίασης πληροφοριών, λογισμικούπρακτικής και εξάσκηση). Παρόλα αυτά κυριότερο καισημαντικότερο χώρο λαμβάνουν οι ΕποικοδομητικέςΔιδακτικές Στρατηγικές όπου τα παιδιά βρίσκονται στοκέντρο της διαδικασίας, χρησιμοποιούν τα λογισμικά ωςγνωστικά εργαλεία, εργαλεία αναζήτησης πληροφορίαςαλλά συμμετέχουν και σε δραστηριότητες διερεύνησης,πειραματισμού και ανακάλυψης με απώτερο στόχο τηνοικοδόμηση της γνώσης και ωστόσο εμείς είμαστεδιαμεσολαβητές /συνερευνητές στη διαδικασία αυτή.

Διδακτικές Προσεγγίσεις

Θεωρητική - Μεθοδολογική

Προσέγγιση

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ:

• παρουσίαση του μουσικού κομματιού «Το καρναβάλι των ζώων», του Saint-Saens με προτζέκτορα από το YouTube.

• Ακρόαση κομματιού και παρατήρηση αντιδράσεων των παιδιών. • ΣυζήτησηΕνδεικτικές Ερωτήσεις: ‘Τι είναι αυτό που ακούσαμε;’ ‘Σας άρεσε;’ ‘Τι σκέψεις σας δημιουργήθηκαν ακούγοντάς το;’ ‘Τι εντυπώσεις σας άφησε;’ ‘Με τι νομίζετε θα ασχοληθούμε στη συνέχεια;’ (Διδακτική Βοήθεια)

=> εντάσσουμε τα παιδιά στη θεματική μας με ευχάριστο τρόπο, θέλοντας να κινήσουμε τη περιέργεια και το ενδιαφέρον τους για την εξέλιξη των δραστηριοτήτων μας.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ: Συνέχεια συζήτησης με πιο εξειδικευμένες ερωτήσεις: «Πώς δημιουργείται ένα

μουσικό κομμάτι; Πώς παίζεται;». Ακούμε τις απαντήσεις. στη γωνιά του υπολογιστή, γράφουμε την λέξη ‘Μουσική’ σε ένα αρχείο Word:

καταιγισμός ιδεών (σκέψεις και τις ιδέες παιδιών) δημιουργία εννοιολογικού χάρτη στο λογισμικό Kidspiration , βάζοντας σε σειρά τις

σκέψεις των παιδιών σχετικά με τη μουσική. (βοηθάμε να κάνουν την κατανομή μόνα τους και να γράψουν όπως μπορούν την κάθε λέξη πάνω στον εννοιολογικό χάρτη ή βάζοντας εικόνες.)

(** Ενδεικτική φωτογραφία)

Καταιγισμός Ιδεών

Εννοιολογική Χαρτογράφηση

«Παιδί και Δημιουργία και Έκφραση» και ΤΠΕ

Τα μουσικά όργανα μέσα από τον υπολογιστή

1η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:

Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point, Πρακτική και Εξάσκηση.

Παρουσίαση πληροφοριών με πολυμεσικό τρόπο με το λογισμικό γενικής χρήσης Power Point - χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας (είδη μουσικών οργάνων και κατηγορίες, χαρακτηριστικά μουσικών οργάνων, ακρόαση ήχων).

αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης. (παιγνιώδη μορφή, δυνατότητα πολλών απαντήσεων, θετική/αρνητική επιβράβευση)

Ρόλος Εκπαιδευτικού: ρόλος καθοδηγητικός - μετάδοση γνώσης στα παιδιά.

1η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και

Εμπέδωσης1η Δραστηριότητα Εμπέδωσης: Θεωρητική προσέγγιση: ΕποικοδομισμόςΔιδακτική στρατηγική: Ανακάλυψη.

• ζωγραφίζουν στο λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας Tux Paint* το μουσικό όργανο που τους άρεσε.

• Συγκρίση των σχεδίων των παιδιών (πχ κάποιος ξέχασε να ζωγραφίσει κάποιο μέρος του οργάνου – ανακάλυψη και διόρθωση)

• αφήνουμε τα παιδιά να κατηγοριοποιήσουν τα όργανα.

(*Tux Paint χρήση ως γνωστικό εργαλείο)(*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/ εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης και επαναχρησιμοποίησης του φύλλου)

«Παιδί και Γλώσσα» και ΤΠΕ Η χώρα της Νεραϊδομελωδίας

2η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:

Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφοριστική – παροχή πληροφοριών – παρουσίαση ιδεών σε Power Point, Πρακτική και Εξάσκηση.

Παρουσίαση και αφήγηση παραμυθιού με πολυμεσικό τρόπο με το λογισμικό γενικής χρήσης Power Point - χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας (νότες και το πεντάγραμμο.)

αλλά και ως εργαλείο πρακτικής και εξάσκησης . (παιγνιώδης μορφή, σύρε κι άφησε: νότες στο πεντάγραμμο, σειροθέτηση διαφανειών)

Ρόλος Εκπαιδευτικού: καθοδηγητικός.

2η Δραστηριότητα Εμπέδωσης:

Θεωρητική προσέγγιση: ΣυμπεριφορισμόςΔιδακτική στρατηγική: Πρακτική και Εξάσκηση

> «Παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά*, για εξάσκηση ακλουθώντας τις οδηγίες και βάζοντας τις νότες με τη σειρά που τους ζητείται στο πεντάγραμμο.

(*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=229)

2η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και

Εμπέδωσης

«Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας:

Τα παιδιά συνθέτουν

Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός (πειραματισμός και διερεύνηση) με συμπεριφοριστικά στοιχεία (παρουσίαση πληροφοριών)

Παρουσίαση και ακρόαση ενός μουσικού κομματιού στο YouTube.

δημιουργία γραφικής παρτιτούρας στο λογισμικό Αισθητικής Έκφρασης και Ανάπτυξης της Δημιουργικότητας Tux Paint με συμβολισμό που επιλέγουν οι ίδιοι. (χρήση λογισμικού ως γνωστικό εργαλείο)

Ρόλος Εκπαιδευτικού: καθοδηγητικός - κυρίως βοηθητικός και συμβουλευτικός

για την καλύτερη κατανόηση από τα παιδιά. συνεργατικός - λειτουργούμε με τα παιδιά συνεργατικά

και παροτρύνουμε να λειτουργήσουν και μεταξύ τους συνεργατικά για το καλύτερο αποτέλεσμα και κατανόηση

Διδακτικές Βοήθειες: ερωτήσεις τόσο για ανατροφοδότηση και ενίσχυση της σκέψης για τη δραστηριότητα όσο και για τον χειρισμό του λογισμικού.

3η Δραστηριότητα Εμπέδωσης: Θεωρητική προσέγγιση: ΣυμπεριφορισμόςΔιδακτική στρατηγική: Πρακτική και Εξάσκηση

> Παρουσίαση των εργασιών, σχολιασμός/συζήτηση και ανάλυση της παρτιτούρας των παιδιών.

> «παιχνίδι» Πρακτικής και Εξάσκησης από μια διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά* (καλούνται να ακολουθήσουν τις οδηγίες του παιχνιδιού ώστε να εξασκηθούν σε αυτά που τους ζητείται.)

(*http://mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=228)

(*Tux Paint: Εύκολη χρήση, μεγάλος αριθμός εργαλείων σχεδίασης/γραφικών/ χρωμάτων/ εφέ, δυνατότητα αποθήκευσης και επαναχρησιμοποίησης του φύλλου)

3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και Εμπέδωσης

Screenshot από το Tux Paint

«Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ

4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: Κουζινομπερδέματα

Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός- διερεύνηση- ανακάλυψη- οικοδόμηση της γνώσης. Συζήτηση για τους ήχους του περιβάλλοντός μας –

συγκεκριμένα της κουζίνας. Παροχή ενός αρχείου Word* για αντιστοίχιση εικόνας –

ήχου. (αφήνουμε τα παιδιά να διερευνήσουν και να ανακαλύψουν το σωστό)

Παρουσίαση εικόνας με (ίδιους) ήχους στο Power Point* για εντοπισμό λαθών και διόρθωση της εργασίας τους.

συμπλήρωση αρχείου Power Point με αναζήτηση εικόνων στο Google Chrome* ή δημιουργία και ηχογράφηση ήχων με το Sound Recorder*.

Ρόλος Εκπαιδευτικού: συνερευνητικός – γιατί ενθαρρύνει τον μαθητή να

εξερευνά και να πειραματίζεται με στόχο να ανακαλύπτει σχέσεις ανάμεσα σε έννοιες και γεγονότα.

συνεργατικός - γιατί απαιτεί αλληλεπίδραση μεταξύ του λογισμικού και του εκπαιδευτικού, καθώς και με τα παιδιά μεταξύ τους.

Διδακτική Βοήθεια: ερωτήσεις για ανατροφοδότηση της σκέψης των παιδιών αλλά και για τη χρήση του λογισμικού.

4η Δραστηριότητα Εμπέδωσης:Θεωρητική προσέγγιση: Συμπεριφορισμός

Ακρόαση των ηχογραφήσεων των παιδιών και αναγνώριση ήχων και σχολιασμός και συζήτηση κάθε τόσο για το τι ακούσαμε.

4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας και

Εμπέδωσης

*Word: χρήση ως γνωστικό εργαλείο (διερεύνηση, ανακάλυψη, οικοδόμηση της γνώσης)

*Power Point: χρήση ως εργαλείο παροχής πληροφορίας αλλά και ως γνωστικό εργαλείο.

*Google Chrome: χρήση ως εργαλείο αναζήτησης πληροφορίας

*Sound Recorder: χρήση ως εργαλείο καταγραφής πληροφορίας

Λογισμικό: Kidspiration , Sound Recorder, Blog

Θεωρητική Προσέγγιση: Εποικοδομισμός

Διδακτική Στρατηγική: Μάθηση βασισμένη σε δραστηριότητες

εννοιολογική χαρτογράφηση με το λογισμικό Kidspiration (όλα όσα έμαθαν/οικοδόμησαν/ θυμούνται τα παιδιά από όλες τις δραστηριότητές μας.)

Οργανώνουν τις σκέψεις τους και καταγράφουν (όπως μπορούν/ εικόνες) οποιαδήποτε γνώση έχουν για τη μουσική και τα στοιχεία της.

τα παιδιά συγκρίνουν τους δύο εννοιολογικούς χάρτες που έφτιαξαν (Δραστ. Ανίχνευσης και Δραστ. Αξιολόγησης).

δημιουργούν συνεργατικά ένα μουσικό κομμάτι, το ηχογραφούν με το Sound Recorder. κοινοποίηση σε Blog.

Ρόλος Εκπαιδευτικού: συνερευνητικός, συνεργατικόςΔιδακτικές Βοήθειες: ανατροφοδότηση με ερωτήσεις τόσο της σκέψης των παιδιών όσο και για τη χρήση των λογισμικών.

Με αυτό το τρόπο αξιολογούμε τις γνώσεις των παιδιών για τη μουσική (και τη χρήση των ΤΠΕ) σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.

Δραστηριότητα Αξιολόγησης

3η Δραστηριότητα Διδασκαλίας: («Παιδί και Μαθηματικά» και ΤΠΕ) Το παιδί πειραματίζεται μέσω του λογισμικού Tux Paint προσπαθώντας να φτιάξει και να

αποτυπώσει δικά του σύμβολα (δημιουργεί την δική του γραφική παρτιτούρα) ο πειραματισμός βοηθάει στην εξοικείωση ενός λογισμικού, καθώς και στην μάθηση της

έννοιας.

4η Δραστηριότητα Διδασκαλίας («Παιδί και Περιβάλλον» και ΤΠΕ) το παιδί είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας όπου στο πρώτο μέρος της

δραστηριότητα ανακαλύπτει μόνο του τη γνώση μέσω πειραματισμού με το αρχείο Word. Στη συνέχεια επαληθεύει τις απαντήσεις του/ ή και όχι, με την παρουσίαση της εικόνας στο

Power Point, ανακαλύπτοντας τυχόν λάθη που έκανε. Στη συνέχεια αναζητά πληροφορίες στο διαδίκτυο για τη συμπλήρωση του αρχείου Power

Point, όπου διερευνά τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χειριστεί τη μηχανή αναζήτησης για να του δώσει το αποτέλεσμα που θέλει.

Πειραματισμός, ανακάλυψη, διερεύνηση

.

Το γνωστικό αντικείμενο προσεγγίζεται διαθεματικά, με πολλές αναπαράστεις και εργαλεία που το αναδεικνύουν και το αξιοποιούν.

Ο μαθητής είναι στο κέντρο της μαθησιακής διαδικασίας, παρακινείται να είναι ενεργητικός, δημιουργικός, να πειραματίζεται, να υποθέτει, να εκφράζεται, να δημιουργεί, βελτιώνοντας έτσι τις προϋπάρχουσες γνώσεις του, ανασκευάζοντας τις λανθασμένες αλλά συνάμα οικοδομώντας νέες.

Του δίνεται η δυνατότητα να καλλιεργήσει και να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, μέσω της ανακαλυπτικής και διερευνητικής μάθησης. Εργάζεται συνεργατικά, επικοινωνεί και αλληλεπιδρά με τους συμμαθητές του αλλά και με τις τεχνολογίες.

Ωστόσο η συλλογή, η επεξεργασία, η αποθήκευση και η μετάδοση πληροφοριών γίνεται εύκολα και γρήγορα όπως και η επικοινωνία μεταξύ διαφορετικών σχολείων.

Ο ρόλος μας είναι διαμεσολαβητικός ανάμεσα στη γνώση και το μαθητή, διευκολύνοντας τη μαθησιακή διαδικασία.

Σύγκριση / Προστιθέμενη Αξία

χρήσης των ΤΠΕ

Θέσαμε ως στόχους τις δυσκολίες/γνωστική ανεπάρκεια των παιδιών σχετικά με τη μουσική και σχεδιάσαμε τις δραστηριότητες αυτές ενισχύοντας μεν τις προϋπάρχουσες γνώσεις αλλά ανασκευάζοντας τις λανθασμένες και δημιουργώντας ένα κατάλληλο πλαίσιο για οικοδόμηση νέας γνώσης με σημαντική/απαραίτητη συμβολή των ΤΠΕ για την επίτευξή τους.

Έλλειψη εξοπλισμού / υλικοτεχνικής υποδομής – (παροχή ενός Η/Υ), (πχ αν η διάρκεια της δραστηριότητας είναι 30 λεπτά αλλά έχουμε 25 παιδιά για την υλοποίηση της, η δραστηριότητα είναι ανέφικτο να υλοποιηθεί στα πλαίσια του χρόνου οπότε παρατείνεται. Συνεπώς η χρήση περισσότερων του ενός υπολογιστή θα ήταν καλό ή συνδυασμός χρήσης παραδοσιακών μέσων.

Η δυσκολία σχετικά με την οργάνωση της τάξης ήταν ότι τα παιδιά ήταν αρκετά και ο ένας υπολογιστής μόνο αποτελούσε λίγο πρόβλημα. Ο χώρος του νηπιαγωγείου δεν υποστηρίζει τόσο μια γωνιά υπολογιστή, και ήταν δύσκολο να βρίσκονται όλα τα παιδιά μαζεμένα εκεί.

Ίσως κάποιες δραστηριότητές μας να λειτουργούσαν καλύτερα αν τα μέσα που χρησιμοποιούσαμε ήταν εποικοδομητικά και όχι τόσο συμπεριφοριστικά.

Αξιολόγηση

Μας δυσκόλεψε το να παρουσιάσουμε δραστηριότητες που βασίζονται με υπολογιστικά μέσα, διότι ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία για εμάς και δεν είχαμε προηγούμενη επαφή με το αντικείμενο. Δεν ήταν εύκολο στο να οργανώσουμε την τάξη και να χειριστούμε μια τάξη που ανυπομονεί να έρθει σε επαφή με τον υπολογιστή.

Από το σενάριο κερδίσαμε μια νέα εναλλακτική δημιουργία δραστηριοτήτων και διδασκαλίας, πράγμα αρκετά χρήσιμο, ένα εργαλείο που σε βοηθά να οργανώσεις τις ιδέες, τις δραστηριότητες και ότι πρόκειται να χρησιμοποιήσεις για την υλοποίηση τους.

Τα σχόλια ήταν αρκετά ενθαρρυντικά και ταυτόχρονα μας υπέδειξαν πώς θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε την δομή του σεναρίου μας, πράγμα που μας βοήθησε.

Αναστοχασμός

A. Διαδικτυακή εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά, Επίπεδο 1: Ενότητα: 'Γνωριμία με το πεντάγραμμο - Μαθαίνω τις νότες στο πεντάγραμμο‘( http://

mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=229 ) Ενότητα: 'Ρυθμική Αγωγή - Βρες το μαγικό τύμπανο’ (http://

mikrapaidia.gr/ccs1/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=228 )B. Σημειώσεις μαθήματος ‘Μουσικές Δραστηριότητες για το Νηπιαγωγείο Ι’, Γεωργία Παρπαρούση, https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE

%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/1.%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt

https://eclass.upatras.gr/modules/document/file.php/PN1440/%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/3.%20%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%97%CE%A0%CE%99%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F%20.ppt

Γ. Εικόνες Δραστηριοτήτων (αναζήτηση στο Google Chrome με συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά)

Βιβλιογραφία