12
Українська мова 2 клас Тема: Питальні речення. Логічний наголос у питальних реченнях Мета: дати учням уявлення про питальне речення; формувати навички інтонування питальних речень; вчити будувати питальні речення за поданими схемами; розвивати увагу, пам’ять, образне мислення, зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи Демонстраційний матеріал: малюнки грибів; картки для гри «Розвідники», картки для гри «Впізнай речення», картки із завданнями для роботи в групах Хід уроку І. Організація класу Дзвоник всім нам дав наказ: - До роботи швидше, клас! Біля парти станьте чемно, Хай мине час недаремно. Будемо уважні і старанні всі, Сядемо тихенька на місця свої. ІІ. Перевірка домашнього завдання 2.1.Презентація «Я – редактор» (читання змішаного тексту) 2.2 Виступи майбутніх пошуковців. - Розкажіть, що ви знаєте про іній.(Іній буває взимку на деревах і кущах,…)

українська (автосохраненный)

  • Upload
    innapol

  • View
    103

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: українська (автосохраненный)

Українська мова

2 клас

Тема: Питальні речення. Логічний наголос у питальних реченнях

Мета: дати учням уявлення про питальне речення; формувати навички інтонування питальних речень; вчити будувати питальні речення за поданими схемами; розвивати увагу, пам’ять, образне мислення, зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до природи

Демонстраційний матеріал: малюнки грибів; картки для гри «Розвідники», картки для гри «Впізнай речення», картки із завданнями для роботи в групах

Хід уроку

І. Організація класу

Дзвоник всім нам дав наказ:- До роботи швидше, клас!Біля парти станьте чемно, Хай мине час недаремно.Будемо уважні і старанні всі, Сядемо тихенька на місця свої.ІІ. Перевірка домашнього завдання2.1.Презентація «Я – редактор» (читання змішаного тексту)2.2 Виступи майбутніх пошуковців.- Розкажіть, що ви знаєте про іній.(Іній буває взимку на деревах і кущах,…)

Page 2: українська (автосохраненный)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності- Діти, нещодавно до нас на урок приходив Їжачок. Пам’ятаєте? Сьогодні він запрошує нас до себе в гості і познайомить з грибочками, які ростуть в його лісі. Разом з ними ми дізнаємось багато нового, а ще виконаємо завдання, які вони нам запропонують.

ІV. Повторення вивченого про речення, види речень за метою висловлювання- Перше завдання від Білого гриба. Він приніс вам чарівний кубик.

4.1) Інтерактивна вправа «Кубування»Завітав сьогодні в класНа урок знову до насКубик, діти, не простий,Кубик, діти, чарівний.Він доріжку прокладає,Знання ваші перевіряє.- Проаналізуємо завдання « Чарівного кубика», повторимо вивчене про речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією.1) Речення виражає…(закінчену думку)

Page 3: українська (автосохраненный)

2) Розповідним називається …(речення, в якому про щось розповідається, повідомляєтьс.)3) Питальним називається…(речення,про щось запитується)4) Спонукальним називається…(речення,у якому є спонукання)5) Речення складається з…(одного, двох, кількох слів)6) Перше слово в реченні пишеться…(з великої букви)- Молодці! Завдяки нашому «Чарівному кубику» ми повторили вивчене про речення.4.2. Каліграфічна хвилинкаП п и и т т а ал ь н н і і питальні ???4.3. Гра «Розвідники». Вибіркове письмо - Наступне завдання від лисичок. Щоб їх знайти у лісі треба бути дуже уважним, тому граємо у розвідників.

( Кожен учень одержує картку із записаними реченнями. Ті, у кого на парті червоні кружечки, виписують розповідні речення, сині – питальні, зелені – спонукальні.) - Випишіть речення, поставте потрібні розділові знаки, поясніть свій вибір.

(Учні самостійно виконують завдання)- Які речення виписали учні, що мали червоний кружечок? (Діти зачитують речення)- Як визначили тип речення? (В них про когось або про щось розповідалось)

Будьте, діти, мужні і бадьорі Що діти роблять у школі Увечері Сашко читає книжки З чого роблять тканину У лісі білочка шукає грибочки Старанно виконуй домашні

завдання

Page 4: українська (автосохраненный)

- Які речення виписали учні, що мали сині кружечки? (Діти зачитують речення)- Як визначили питальні речення? (В них питалось про щось)- Які речення виписали учні, що мали зелені кружечки? (Діти зачитують речення)- Як визначили спонукальні речення? (В них було спонукання)- Молодці! Справились із завданням. Грибочки вами задоволені!V. Повідомлення теми і мети уроку. Проблемне питання- Діти, слово каліграфічної хвилинки є частиною теми нашого уроку. Хто здогадався, що ми сьогодні будемо вивчати?-Так. Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що вже знаємо про питальні речення і дізнаємось нове. А потрібно нам це знати, щоб вміти правильно запитати про щось, про когось і правильно інтонувати ці речення.VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу- Нове завдання від грибочків, які звуться підберезовики. Вони пропонують вам попрацювати в парах.

6.1. Робота в парах. Вправа 235а) Читання діалогу в особах. (Звернути увагу на інтонацію)б) Бесіда за малюнком до вправи.- Скільки дітей у бібліотеці?- Дайте їм імена.- Хто розмовляє з бібліотекарем?- Що роблять інші діти?- Поміркуйте, чи цікаво дітям в бібліотеці.г) Вибіркове читання.- Прочитайте речення, в яких про щось запитується.- Який знак стоїть в кінці таких речень?ґ) Ознайомлення з правилом.

Page 5: українська (автосохраненный)

- Яке речення називається питальним?- Які розділові знаки стоять в кінці питальних речень?6.2. Гра «Впізнай речення»- Є в лісі отруйний гриб – бліда поганка, яка маскується під опеньки. Тому треба бути максимально уважними, з цими грибами.- То ж опеньки дають вам завдання впізнати питальні речення.- Поставте потрібні розділові знаки в кінці кожного речення. Прочитайте їх з відповідною інтонацією.

- Прочитайте питальні речення. (Діти зачитують питальні речення)- Які ще речення за метою висловлювання ви впізнали? (Розповідні і спонукальні)- Чому можна збирати гриби тільки з дорослими? (Тому, що можна знайти отруйний гриб, а дорослі допоможуть відрізнити їстівний гриб від отруйного)

У лісі ростуть грибиТи збирав грибиЯкі їстівні гриби ти знаєшЗбирати гриби можна тільки з дорослимиЯкий великий білий гриб я знайшовЗбирайте тільки гриби, які знаєтеХто любить збирати гриби

Page 6: українська (автосохраненный)

6.3. ФізкультхвилинкаПташка високо літає,Зайчик високо стрибає,Тихо лис десь пробіжить,Їжачок в траві сидить,Десь в барлозі спить ведмідь.Всіх звіряток цих любіть!6.4. Інтонування речень за вправою 237а) Читання речень.- Прочитайте запитання і відповідь. Вимовляйте з більшою силою голосу виділені слова.б) Словникова робота.Дятел – лісовий птах з довгим дзьобом, їжу добуває із щілин кори дерев.

- Утворіть звукосполучення з цим словом.в) Звуко-буквений аналіз слова дятел.Дятел – 5 б., 5 зв., 2 скл., [д’ а т е л]6.5. Гра «Запитайка»- Наступне завдання від мухомора. Який цей гриб? (Отруйний)- Але він також хоче перевірити ваші знання.

Page 7: українська (автосохраненный)

- Побудуйте питальні речення за шаблоном.

VІІ. Осмислення, усвідомлення та систематизація знань.7.1. Робота в групах- Маслючки пропонують вам попрацювати в групах і виконати завдання.- Об’єднуємось в групи.

1 група – «Опеньки»

2 група – «Маслюки»

У наш край прийшла грибна пора.

Що…………..? (Що прийшла у наш край?)Яка……………? (Яка пора прийшла у наш край?)Куди………….? (Куди прийшла грибна пора?)

Складіть питальні речення до кожного речення даного тексту. Сергійко з татом пішли в ліс по гриби. Першими знайшли опеньки. Потім натрапили на маслючки. Набрали повні кошики і задоволені повернулись додому.

Page 8: українська (автосохраненный)

3 група – «Сироїжки»

(Лідери-консультанти презентують виконання завдань)7.2. Робота над загадками

Складіть запитання за малюнком.

Розгляньте малюнок. Складіть запитання, які б допомогли побудувати розповідь за даним малюнком.

Page 9: українська (автосохраненный)

- Красноголовці загадають вам загадки. Відгадайте їх і складіть питальне речення із словом-відгадкою.

Навесні веселить, Влітку холодить,Восени годує,А взимку гріє. (Ліс).(Діти самостійно складають речення зі словом ліс.)

VІІІ. Підсумок уроку-Чи можемо ми у мовленні обійтися без питальних речень? (Не можемо) -Чому? (Бо в житті ми постійно про щось питаємо)- Продовжіть думку «За змістом розповідного речення можна побудувати…» (кілька питальних речень).ІХ. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажемВиконати вправу 238

Page 10: українська (автосохраненный)