28
Використання ІКТ у навчально-виховному процесі 2014

Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

  • Upload
    -

  • View
    102

  • Download
    8

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

2014

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ -ДО УРОКУ ПРОЕКТУ

« . Природні зони України Зона . мішаних лісів Українське

»Полісся

учасника ІV обласного конкурсу « Використання -інформаційно

-комунікаційних технологій у навчально »виховному процесі

« »,в номінації Початкова школа « напрям Інноваційна

»діяльність педагогічних працівників вчителя початкових класів Прилуцької

- . № 9ЗОШ І ІІІ ст

Page 2: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

СорокиНаталії

Юріївни

2

Page 3: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

І. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО УРОКУ-ПРОЕКТУ

Мета уроку: продовжити формувати уявлення про Україну; розкрити

причину різноманітності природи в різних її куточках; ознайомити з

особливостями природи зони мішаних лісів, зокрема, Українського Полісся,

рослинним і тваринним світом, екологічними проблемами та шляхами її

розв’язання; розвивати дослідницьку діяльність, спостережливість, творчість,

уміння аналізувати, узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до

природи.

Урок сприяє формуванню у дітей основних якостей особистості:

співпереживання, співчуття, турботи про інших, вдосконаленню організаційних

та художньо-естетичних здібностей, розвитку духовно-моральних цінностей,

дослідницьких здібностей.

Очікувані результати уроку:

навчаться планувати свій час;

навчаться створювати продукти проекту згідно критеріїв;

здобувати інформацію з різних джерел;

аналізувати, систематизувати та представляти отриману інформацію у

графічному вигляді;

навчаться проводити цільовий або ефективний пошук в мережі Інтернет;

отримають досвід публічного виступу під час захисту проекту,

навчаться переносити наукові методи пізнання (аналіз, синтез,

оцінювання), відпрацьовані під час роботи над проектом, на навчальну та

суспільну діяльність;

здобути навички давати творчу оцінку результатам проектної діяльності

та власним навчальним досягненням.

На уроці використані різноманітні методи, форми та прийоми навчання, але

пріоритет віддано методу проектів, що є однією з інноваційних педагогічних

технологій, коли увага переноситься на процес набуття школярами знань,

умінь, навичок, життєвого досвіду, які трансформуються в компетенції. За

3

Page 4: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

своєю сутністю робота над проектом має інноваційний характер: вимагає від

учнів застосовувати нові знання, спираючись на засвоєний раніше матеріал;

виробляє вміння діяти і приймати рішення самостійно чи в складі команди та

розв’язувати конфлікти; шукати, компонувати і застосовувати нову інформацію

з різноманітних джерел, використовуючи сучасні технології для виконання

конкретних завдань; розвиває критичне мислення і прагнення до творчості та

саморозвитку; формує бажання і здатність самостійно вчитися.

Структура данного уроку-проекту суттєво не відрізняється від

загальновідомої структури уроку засвоєння нових знань. Лише етап сприйняття

й усвідомлення учнями нового матеріалу включає в себе етап проекту «Захист

проекту» (звіт творчих груп). Фактично учні самі навчають своїх

однокласників.

1. Підсумок фенологічних спостережень. Робота в календарях

спостережень.

Мета етапу - вчитель організовує, стимулює, здійснює поточний контроль,

аналізує, коригує й оцінює цілеспрямоване, планомірне сприймання учнями

об’єктів природи. Тому на цьому етапі я використала такий метод - гра

«Синоптик»

Даний метод ефективний, бо дає можливість в ігровій формі підвести

підсумки спостережень учнями за змінами у природі протягом тижня, збагатити

словниковий запас учнів, а також сформувати одну із важливих якостей

особистості – спостережливість, яка пов’язана з вихованням стійкої уваги,

розвитку пам’яті. Цей метод показано на слайді 1 вчительської мультимедіа-

презентації до уроку.

2. Актуалізація опорних знань.

Мета етапу – показати, що знання треба зробити актуальними, потрібними в

даний момент, тобто «освіжити» в пам'яті попередній теоретичний матеріал та

практичні навички та уміння. Актуалізація означає і психологічну підготовку

учня: пробудження його інтересу до теми, створення емоційного настрою,

4

Page 5: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

оцінку ступеня готовності учнів до засвоєння нового матеріалу. Тому на даному

етапі я використала такі методи:

рефлексивний аналіз;

Проводячи рефлексію діяльності, діти усвідомлюють: «Що ж ми робимо

насправді?» , намагаються виявити труднощі і знайти шляхи їх подолання. Цей

метод показано на слайді 2 вчительської мультимедіа-презентації до уроку;

створення проблемної ситуації, це пізнавальна трудність,

суперечливий матеріал, діти для вивчення нової теми повинні самостійно

використати мислительні операції: аналіз, синтез, порівняння, аналогію,

узагальнення. Цей метод показано на слайді 3 вчительської мультимедіа-

презентації до уроку;

гра «Мікрофон»;

Говорити має тільки той, у кого є «символічний» мікрофон;

подані відповіді не коментуються і не оцінюються;

коли хтось висловлюється, решта не має права перебивати, щось

говорити, вигукувати з місця.

Я використала цю технологію, бо на цьому етапі уроку вона була ефективна,

надала можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на

запитання або висловлюючи власну думку чи позицію. Дала можливість

залучити всіх учнів до роботи на уроці. Надала інформацію про необхідність

корекції знань.

3. Оголошення теми та мети уроку.

На цьому етапі забезпечується розуміння учнями змісту їхньої діяльності,

тобто того, що вони повинні досягти на уроці і чого від них чекає вчитель.

 Тому в цій частині уроку я пояснила, що учні попередньо були розділені на

підгрупи, визначилися із завданнями, працювали з різними джерелами

інформації, створювали свої презентації, публікації, і запропонувала членам

груп захистити свої проекти, об’єднавши все в один проект «Що ми знаємо про

5

Page 6: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

Полісся?». Це показано на слайді 4 вчительської мультимедіа-презентації до

уроку.

4. Захист проектів.

Учні звітують про проведену нами роботу. Провівши дослідження, учні

зробили звіти про роботу, створивши учнівські мультимедіа-презентації (звіти

представлені в папці «Творчі групи») Кожна група створила «продукт», як

результат виконання своїх міні-програм. Діяльність кожної групи була оцінена і

стимульована дипломами.

5. Осмислення учнями знань.

Мета даного етапу - діяльність вчителя спрямована на досягнення повного

осмислення і розуміння навчального матеріалу учнями завдяки аналізу,

синтезу, порівнянню, індукції, дедукції. Тому на даному етапі я використала

такі методи:

інтерактивний метод «Мікрофон по колу»,

надаю можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на

запитання або висловлюючи свою думку чи позицію. Це показано на слайді 16

вчительської мультимедіа-презентації до уроку;

гра «Побудуйте ланцюги живлення» ( робота в групах);

дає учням час подумати, обмінятись ідеями з партнерами і лише потім

озвучувати свої думки перед класом. Вона сприяє розвитку навичок

спілкування, вміння висловлюватись, критичного мислення, вміння

переконувати й вести дискусію. Під час роботи в групах можна швидко

виконати вправи, які за інших умов потребують значної витрати часу. Це

показано на слайді 17 вчительської мультимедіа-презентації до уроку.

6. Фізкультхвилинка

Учні з рухами та символічними малюнками сонечка виконують «Пісню на

добро» Наталії Май.

Ця форма роботи була використана для того, щоб досягти високої

ефективності уроку. Мета такої зарядки-релаксації – зняти напругу, дати учням

6

Page 7: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

невеличкий відпочинок, викликати позитивні емоції, гарний настрій, що веде

до кращого засвоєння матеріалу.

7. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Мета даного етапу - виявлення і осмислення учнями головного, істотних

понять та їх відношень і взаємозв'язків з іншими, уже засвоєними поняттями,

ідеями. Тому на даному етапі я використала такі форми роботи:

ігровий прийом «Кросворд», один з найкращих прийомів

активізації учнів. Це показано на слайді 18 вчительської мультимедіа-

презентації до уроку;

гра-вікторина, дає дітям можливість працювати активно,

зацікавлено. Це показано на слайді 19 вчительської мультимедіа-

презентації до уроку.

8. Підбиття підсумків (рефлексія). Оцінювання результатів уроку.

Методика проведення даного етапу уроку містить наступні етапи:

1.Припинення діяльності.

2.Відновлення послідовності виконаних дій.

3.Вивчення відтвореної послідовності дій з точки зору їх ефективності,

продуктивності, відповідності поставленим завданням.

4. Виявлення і формулювання результатів рефлексії.

Тому на цьому етапі були використані такі форми роботи:

технологія «Мікрофон»;

гра «Смайлик», діти показують свій настрій біля смайлика в якому

настрої вони залишають урок. Це символізує про те, чи сподобався урок

чи ні. Усміхнений смайлик – сподобався урок, засмучений смайлик –

було на уроці нецікаво і сумно. Це показано на слайді 20 вчительської

мультимедіа-презентації до уроку.

9. Домашнє завдання.

7

Page 8: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

Запропоновано учням прочитати статтю «Мішані ліси» за методикою

критичного мислення «Читання та письмо з помітками», класифікуючи за

позначками:

«+» — це для мене нове;

«–» — суперечить моїм уявленням;

«?» — матеріал, що зацікавив;

«V» — знаю.

8

Page 9: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

ІІ. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРОЕКТУ

Актуальність проекту «Що ми знаємо про Українське Полісся»:

Сьогодні Полісся — регіон із найзагрозливішою екологічною ситуацією в

Україні та Європі. Інтенсивне вирубування лісів, необґрунтовані обсяги

осушення боліт і видобутку торфу, забруднення хімічними препаратами

сільгоспугідь, промислові забруднення, негативні наслідки розробки гранітних

кар’єрів і, насамкінець, жорстокий ядерний удар чорнобильської аварії

призвели до критичного екологічного стану. В дуже напруженому

екологічному стані перебуває Київське водосховище. Тому нагально необхідні

природоохоронні заходи та зміни регіональної екополітики. Українське Полісся

також потребує уваги, вироблення програми екологічного оздоровлення та

відновлення. Адже Полісся й Карпати — «легені» України.

Метою проекту є розкриття причин різноманітності природи в різних її

куточках, ознайомлення з особливостями природи зони мішаних лісів,

рослинним і тваринним світом, екологічних проблем Поліського регіону.

Виходячи з цього, поставлені та розв'язані наступні завдання:

чому зону мішаних лісів називають Українським Поліссям?;

яке Українське Полісся в різні пори року;

що в Українському Поліссі росте?;

хто в Українському Поліссі живе?

які проблеми Українського Полісся;

дізнатися про Поліський природний заповідник.

Предметом дослідження є зона мішаних лісів, зокрема, Українське Полісся.

Практична цінність роботи полягає у вивченні і дослідженні проблем

Українського Полісся. Нами був створений проект «Що ми знаємо про

Українське Полісся?», який ми реалізували в нашому навчальному закладі.

Даний проект допомагає учням проявити свою творчу активність, самим

побудувати міжособистісні відносини в малих робочих групах, випробувати

відчуття емоційного задоволення і самореалізації.

9

Page 10: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

Мета проекту:

формувати уявлення про Україну;

розкрити причину різноманітності природи в різних її куточках;

ознайомитися з особливостями природи зони мішаних лісів,

зокрема Українського Полісся;

ознайомитися з рослинним і тваринним світом Українського

Полісся;

ознайомитися з проблемами цього регіону;

дізнатися про Поліський природний заповідник;

розвивати творчі здібності дітей;

залучати учнів до науково-дослідної та експериментальної роботи;

формувати в учнів активну життєву позицію через участь у

практичній і агітаційній екологічній діяльності.

Завдання проекту:

Освітні

познайомити учнів школи з новою природною зоною України

(зоною мішаних лісів);

дізнатися, який клімат, рослинний і тваринний світ цієї природної

зони;

дізнатися про проблеми даної природної зони.

Виховні

виховання любові до природи рідного краю;

екологічна і природоохоронна просвіта школярів;

виховання людських якостей: доброти, уваги до природи, турботи

про неї.

Очікувані результати: 

навчити планувати свій час;

навчити створювати продукти проекту згідно критеріїв;

навчити здобувати інформацію з різних джерел;

10

Page 11: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

навчити аналізувати, систематизувати та представляти отриману

інформацію у графічному вигляді;

навчити проводити цільовий або ефективний пошук в мережі

Інтернет;

отримають досвід публічного виступу під час захисту проекту,

навчаться переносити наукові методи пізнання (аналіз, синтез,

оцінювання), відпрацьовані під час роботи над проектом, на навчальну та

суспільну діяльність;

здобути навички давати творчу оцінку результатам проектної

діяльності та власним навчальним досягненням.

Форми роботи:

дослідницька діяльність;

творча робота;

робота в групах;

агітаційна робота.

Пріоритет віддано методу проектів, що є однією з інноваційних педагогічних

технологій, коли увага переноситься на процес набуття школярами знань,

умінь, навичок, життєвого досвіду, які трансформуються в компетенції. За

своєю сутністю робота над проектом має інноваційний характер: вимагає від

учнів застосовувати нові знання, спираючись на засвоєний раніше матеріал;

виробляє вміння діяти і приймати рішення самостійно чи в складі команди та

розв’язувати конфлікти; шукати, компонувати і застосовувати нову

інформацію з різноманітних джерел, використовуючи сучасні технології для

виконання конкретних завдань; розвиває критичне мислення і прагнення до

творчості та саморозвитку; формує бажання і здатність самостійно вчитися.

ПЛАН ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ ПРОЕКТУ

11

Page 12: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

Організаційний етап

Мета етапу - сфокусувати увагу учнів на проблемі й викликати інтерес до

обговорюваної теми. Без виникнення мотивації діяльності не може бути

ефективного пізнання. Тому на цьому етапі я використала такі технології:

1. Анкетування. Виявляю інтереси дітей до проекту.

Переваги анкетування очевидні: істотна економія часу, оперативність

проведення. Що стосується самої анкети та процедури анкетування, то

здійснюю деякі функції, а саме: створюю список питань, розміщую їх у порядку

логічної послідовності, прикріплюю інструкції.

2. Визначення проблем і формулювання цілей дослідження найважливіший

етап. Правильно сформульована проблема та точно визначена мета

дослідження є запорукою успішного його проведення. Створення проблемної

ситуації. Вправа «Продовж розповідь» (учням пропоную таку розповідь

«Раніше Українське Полісся було одним із найблагополучніших регіонів

Європи, славилося чистими, сповненими життям лісами, річками, прекрасними

озерами, грибами, рибою, дичиною, унікальними представниками рослинного й

тваринного світу. Сьогодні Полісся — регіон із найзагрозливішою екологічною

ситуацією в Україні та Європі...» Необхідно продовжити розповідь кількома

способами. Наприклад: як письменник, науковець, член спілки захисту

природи, просто небайдужа людина.)

На основі проблемної ситуації формується тема проекту. З постановки

питання починається, пошукова діяльність учнів і продовжується у розв’язанні

проблем, різноманітній самостійній роботі учнів. Така технологія навчання

передбачає належний рівень підготовленості, зацікавленості учня в пошуку

невідомого результату.

Підготовчий етап

На цьому етапі:

по-перше, створюю позитивну, дружню атмосферу, формую

взаємини довіри та впевненості, допомагаю учням краще пізнати одне

12

Page 13: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

одного, об’єднатися в групи за спільними інтересами, навчитися

висловлювати свої думки. Для цього виконуємо такі вправи: «Знайди

того, хто...», «Груповий портрет»;

по-друге, допомагаю учням зосередитися на загальній тематиці

проекту, мотивую, підготовлюю їх до виконання проекту;

по-третє, визначаємо конкретну — актуальну і важливу —

проблему (але у початковій школі учні не завжди самі можуть визначити

важливість проблеми, до того ж навчальна мета може не збігатися з їх

бажаннями і прагненнями. Тому на цьому етапі я допомагаю учням

знайти і висловити ті ідеї, які будуть покладені в основу проекту);

по-четверте, встановлюємо строки проекту, написання плану

роботи груп;

по-п’яте, визначаємо основні джерела інформації.

На цьому етапі визначається мета проекту, етапні завдання, визначаються

бажані результати, складається детальний план роботи і необхідний для його

виконання час, формуються групи, визначаються потреби у даних, а також у

матеріалах чи оргтехніці тощо. Для цього створюю вчительську мультимедіа-

презентацію.

У колективному проекті організовується робота груп. Відповідно до

поставлених питань та виявлених інтересів учні об’єдналися в 6 груп. У класі я

вивішую плакат із планом проекту. Організовую фіксацію, запис роботи за

проектом.

Розробляю інструкції, які допоможуть учням на даному етапі. Наприклад,

Інструкція:

1. Не відкладайте початок роботи на потім, керуйтеся загальним

графіком роботи.

2. Як тільки визначилися з темою, починайте шукати інформацію.

3. Зазирніть спочатку в нашу шкільну бібліотеку.

4. Обов'язково записуйте всі дані книг і сайтів.

13

Page 14: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

5. Розробіть як можна більш докладний план роботи над проектом.

Хороший план - половина справи!

6. Якщо ви ще не вмієте працювати на комп'ютері і шукати

інформацію в Інтернеті, швидше навчіться це робити.

7. Познайомтеся з критеріями оцінювання і весь час звіряйтеся з

ними - фактично це детальна інструкція по роботі над проектом.

8. Як тільки вирішили, яким буде ваш проектний продукт і зберете

усю необхідну інформацію, починайте працювати над створенням

продукту.

9. Намагайтеся не вибиватися з графіка, відводьте хоча би по одній

годині для роботи над проектом у вихідні дні.

10. Зустрічайтеся з керівником проекту і ведіть щоденник роботи -

легше буде робити письмову частину.

11. Залиште достатньо часу для підготовки письмової частини

проекту - це не така проста робота.

12. Проведіть репетицію свого виступу на захисті проекту.

Етап реалізації проекту

1. Збір інформації по темі для вирішення поставлених завдань.

Мета етапу — дати учням достатньо інформації для того, щоб на її основі

виконувати поставлені завдання, але за мінімально короткий час. Тому на

цьому етапі я використала такі технології:

Пошуково-дослідницька робота в бібліотеках, в мережі Інтернету,

в навчальних кабінетах школи.

Технологія «Робота в групах».

Робота в парах дає учням час подумати, обмінятись ідеями з партнером і

лише потім озвучувати свої думки перед класом. Вона сприяє розвитку навичок

спілкування, вміння висловлюватись, вміння переконувати й вести дискусію.

Під час роботи в парах можна швидко виконати вправи, які за інших умов

потребують значної витрати часу. 

14

Page 15: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

2. Систематизація зібраного матеріалу.

На цьому етапі розгортається практичне розв’язання проблеми, воно

здійснюється через внесення й обговорення індивідуальних здогадок та через

колективну форму роботи — мозковий штурм. Початкові ідеї формулюються і

перевіряються, висновок обґрунтовується. План поступово реалізується —

схема проекту наповнюється конкретним змістом. В ході роботи відбувається

доцільне її коригування.

На цьому етапі перевага надається груповій роботі, що набула вигляду міні-

проектів, які є частиною загального проекту. Значна кількість міні-проектів

вимагала опрацювання конкретної інформації (потрібно знаходити, аналізувати,

встановлювати сенс, критично оцінювати, систематизувати, узагальнювати,

коротко викладати інформацію), тому тут є актуальним навчання із 

використанням технології критичного мислення.

Групи:

систематизували та проаналізували отримані матеріали за

напрямами досліджень;

представили напрацьовані матеріали;

відібрали найбільш актуальні, цікаві, оригінальні матеріали для

створення буклетів, посібників, фоторепортажів, бюлетенів;

відшукали необхідні матеріальні ресурси (папір, матеріали для

виготовлення буклетів, посібників, фоторепортажів, бюлетенів);

зібрали матеріали для буклетів, посібників, фоторепортажів,

бюлетенів;

розповсюдили інформацію про заплановані заходи.

Презентація результатів навчального проекту

15

Page 16: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

Мета цього етапу - підготувати загальну презентацію проекту та його

результатів шкільній спільноті, громаді мікрорайону школи.

Для кращої узгодженості роботи пропоную представникам груп створити

план презентації. Підготувати презентацію допомогли такі запитання.

Якою є мета презентації?

Кому презентувати проект?

В який спосіб проводити презентацію?

Де проводити презентацію?

Коли?

Хто?

Які частини, матеріали використати?

Як організувати?

Що необхідно?

Хто за що відповідає?

Учні самі обирають, в якій формі буде відбуватися презентація проекту.

Використовують музику, роздаткові матеріали. Врешті-решт проектний

доробок презентується колективу.

Провівши дослідження, учні зробили звіти про роботу, створивши учнівські

мультимедіа-презентації. Кожна група створила «продукт», як

результат виконання своїх міні-програм:

група 1 - «Полісся – зона мішаних лісів»:

консультувалися із вчителем, батьками, вчителями-предметниками;

виготовляли інформаційний посібник «Чому зону мішаних лісів

називають Українським Поліссям?»;

проводили роз’яснювальну роботу в класі.

група 2 – «Українське Полісся в різні пори року»:

дослідили клімат Українського Полісся в різні пори року;

зібрали прикмети, загадки, інформацію про рослин та тварин-

синоптиків;

16

Page 17: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

провели позакласну годину спілкування, на якій відгадували

загадки та вивчали прикмети;

оформили презентаційний матеріал дослідницької роботи;

зробили звіт про пророблену роботу у вигляді презентації;

створили посібник «Цікавинки рідної природи».

група 3 – «Що в Українському Поліссі росте»:

провели дослідження і з’ясували:

який рослинний світ Українського Полісся?

чому ліси – основа природної зони?

які ліси переважають на Українському Поліссі?

які види рослин розповсюджені на Українському Поліссі?

як вони ростуть в лісах?

зробили фоторепортаж «Рослини Українського Полісся».

група 4 – «Хто в Українському Поліссі живе»:

попрацювали в мережі Інтернет і зібрали скарбничку сайтів, на яких

зібрано матеріали про мешканців зони мішаних лісів;

намалювали малюнки тварин цієї зони;

зробили фоторепортажі «Комахи-шкідники», «Лісові звірі»,

«Плазуни Українського Полісся», «Птахи лісів».

група 5 – «Проблеми Українського Полісся»:

вивчили думки дітей і дорослих по даній проблемі;

проаналізували отриману інформацію і сформулювали висновки;

створили бюлетень «Українське Полісся. Проблеми»;

створили соціальну рекламу «Екологічні проблеми Українського

Полісся» (відео розміщене на сайті відеохостингу YouTube для загального

перегляду, посилання http://youtu.be/X ERYX8Oz_VQ ).

група 6 – «Поліський природний заповідник»:

провели дослідження:

що сприяло утворенню Поліського заповідника?

17

Page 18: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

браконьєрство на Поліссі.

тварини з Червоної книги України.

познайомили учнів класу з тваринами Поліського природного

заповідника;

випустили буклет «Поліський природний заповідник».

Учні всіх груп проводили фото та відео зйомки кожного етапу реалізації

проекту, про що свідчать матеріали фоторепортажу.

Підбиття підсумків проекту та оцінювання

Його мета полягає у тому, щоб з’ясувати, чи досягнуті етапна мета й загальна

мета, навчити оцінювати проектну роботу та її результати, а також пов’язати

проект із наступною діяльністю.

На цьому етапі я використала:

технологію «Інтерв’ю» для оцінювання проекту в цілому та

окремих його етапів. Найголовніша вимога – питання мають бути чіткі та

лаконічні. Під час виконання цієї вправи учні навчаються із фактів виділяти

головні думки, на основі яких і будують запитання, що вимагають відповіді

двома-трьома словами. До того ж розвивається взаємоповага та коректне

ставлення один до одного;

нагородження творчих груп дипломами (оцінка роботи в

проектній діяльності обов’язково повинна мати стимулюючий характер).

Заключний етап

Цей етап має на меті оформлення проекту, запис на електронний носій всіх

документів проекту, їх систематизація та узагальнення, рефлексію всіх

учасників та виявлення нових проблем і визначення напрямків подальшого

розвитку проекту.

Тому на цьому етапі були використані такі форми роботи:

технологія «Мікрофон», кожній групі учасників проекту

пропонувалося виразити свої враження від проекту за таким зразком:

«Для мене цей проект був важливим, тому що...»;

18

Page 19: Методичні рекомендації до уроку та проекту «Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське

Використання ІКТ у навчально-виховному процесі

«У ході проекту я зміг дізнатись про...»;

«Наступного разу варто врахувати... і не допустити таких помилок...».

Я використала цю технологію, бо на цьому етапі вона була ефективна,

надала можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на

запитання або висловлюючи власну думку чи позицію. Дала можливість

залучити всіх учнів до роботи на уроці. Надала інформацію про результати

проекту, особливості окремих етапів, результативність заходів, прорахунки та

недоліки проекту.

Особливу увагу приділяю тому, щоб в учнів не згасав інтерес до

проектування; слідкую, щоб вони доводили свої наміри до кінця; роблю все для

того, щоб діти бачили результати своєї роботи.

19