17
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ ЗОЛОЧІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ Методи проектування: комбінування. Моделі-аналоги. Виявлення кращих ознак у кожному зразку. ( 6 клас) Урок підготувала і провела учитель трудового навчання і інформатики Глинянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

повний конспект

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: повний конспект

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ З ПИТАНЬ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУЗОЛОЧІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Методи проектування: комбінування.Моделі-аналоги.

Виявлення кращих ознак у кожному зразку.( 6 клас)

Урок підготувала і провела

учитель трудового навчання і інформатики

Глинянської ЗОШ І-ІІІ ступенів

«спеціаліст вищої категорії», «старший учитель»

Багрій Галина Ярославівна

Page 2: повний конспект

Урок №

Тема : Методи проектування: комбінування. Моделі-аналоги. Виявлення

кращих ознак у кожному зразку.

Практична робота: Пошук моделей – аналогів вишитих виробів. Порівняння

зразків і визначення кращих ознак.

Мета:

навчальна: забезпечити:

а) формування знань про метод комбінування, моделей - аналогів;

б) формування вмінь визначати кращі ознаки зразків вишитих виробів;

в) дотримання правил безпечної праці під час виконання завдань практичної

роботи;

розвивальна: розвивати естетичні смаки учнів;.

виховна: виховувати почуття краси, охайність , культуру праці;

Ключові поняття: вироби-аналоги, проект, комбінування, вишивка,

об’єкти практичної діяльності: ескіз української сорочки і серветки.

Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Урок-презентація.

Обладнання: проектор, комп’ютер, презентація виконана в Pоwer Point,

зразки вишитих виробів, зразки виробів-аналогів, зразки розміщення вишивки.

Міжпредметні зв’язки:  українознавство.

Хід уроку:

Page 3: повний конспект

І. Організація класу, Перевірка наявності учнів;

Перевірка готовності учнів до уроку.

Рефлексія настрою і емоційного стану.

– Скажіть, будь-ласка, з яким настроєм ви прийшли на урок?

– Виберіть відповідний смайлик і прикріпіть його до бейджиків.

– Чудово! Усміхнених облич стало вдвічі більше!

ІІ. Виявлення знань та вмінь учнів:

Що таке проект ?

Що таке композиція у вишивці ?

Які символи використовують в українській народній вишивці?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчальної діяльності

учнів.

Бесіда

Проектування – процес створення проекту майбутнього об’єкта та

способів його виготовлення.

У процесі бесіди з’ясовуються такі питання:

У чому полягає робота дизайнера ?

Який метод проектування ми вивчали в 5 класі ? (метод фантазування ).

Page 4: повний конспект

Більшість предметів, що нас оточують, люди використовують в своєму

повсякденному житті здавна. Але форма їх постійно вдосконалюється та

змінюється. Це відбувається внаслідок розвитку технічних можливостей,

застосування більш досконалої техніки,технологій, використання нових

матеріалів, змін вимог до виробу.

ІV. Оголошення теми і очікуваних результатів

Учні повинні: розуміти методи проектування.

Учні повинні уміти: порівнювати зразки і визначати кращі ознаки.

Тема уроку: Методи проектування: комбінування. Моделі-аналоги.

Виявлення кращих ознак у кожному зразку.

План уроку

1. Метод проектування: комбінування.

Слово "комбінування" у перекладі з латинської означає об’єднання,

поєднання ( слайд 2). Метод комбінування полягає у поєднанні в новому

об’єкту окремих рис, властивостей, частин інших предметів. Цей метод є

основним при створенні нових виробів: меблів, автомобілів, побутової техніки

тощо.

У роботі конструкторів, художників-модельєрів, технологів, інженерів

цей метод є незамінним. За розробки нових об’єктів ретельно вивчають подібні

конструкції, які існували раніше. Вибирають найкращі ознаки існуючих об’єктів

і об’єднують їх у нову конструкцію. Так наприклад було створено сучасний

електричний кухонний комбайн.(слайд 3).

Художники - модельєри одягу також часто використовують у своїй роботі

метод комбінування. У нових моделях часто поєднуються ті деталі,способи

Page 5: повний конспект

обробки, які застосовувалися раніше. Так, у новій моделі вишиваної сорочки

може бути комір чи рукав тієї ж форми, що і в попередніх моделях, вид

застібки, яка була популярна багато років тому, традиційний для багатьох

моделей вид оздоблення.

2. Базова форма виробу.

Кожний предмет характеризується певною зовнішньою формою. Це

можуть бути найпростіші геометричні форми – куля, конус, циліндр, призма.

Але найчастіше предмети мають значно складнішу форму. У процесі

художнього конструювання розробці досконалої форми приділяється велика

увага.

Форма більшості предметів, які створюють люди, з часом змінюється.

Одні й ті самі речі набувають іншого вигляду. Форми окремих елементів також

тісно пов’язані між собою. Так, в костюмі людини форми деталей одягу, взуття,

головного убору, аксесуарів мають вдало поєднуватися. Форма предмета є

естетичною,якщо вона створюється за законами краси:виглядає цілісно ,лінія

силуету і окремі деталі милують око. Форма є більш сталою характеристикою

предмета порівняно з іншими. Так, колір і оздоблення побутових речей ,як

правило , змінюються швидше , ніж форма. Форму виробу, яку використовують

для розробки цілого ряду виробів , називають базовою.( слайд 4, 5)

3. Вироби-аналоги.

Модель ,що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою

деталей чи оздобленням, називається моделлю-аналогом. ( слайд 6,7)

Використання моделей-аналогів значно прискорює і здешевлює процес

художнього конструювання. ( слайд 8,9)

4. Поняття про показники якості виробу.

Page 6: повний конспект

Вибираючи готовий виріб, ми враховуємо його якість. Проектуючи

виріб, необхідно прагнути того, щоб він відповідав певним вимогам.

— Якими, на ваш погляд, повинні бути вимоги до якості виробу?

Узагальнюючи відповіді учнів, назвати основні показники якості виробу.

Функціональність — можливість практичного застосування виробу,

правильна конструкція.

Естетичність — красивий і привабливий зовнішній вигляд (відповідність

моді, правильний підбір колірних рішень, оздоблення, відповідність одягу віку

людини).

Ергономічність — зручність в експлуатації (простота догляду за виробом

тощо).

Технологічність — простота виготовлення (правильний вибір способів

оздоблення, відсутність непотрібних деталей тощо).

Економічність — вигідність (невисока ціна за рахунок використання

дешевих матеріалів, низька трудомісткість). (слайд 10 )

5. Опис об’єкта проектування.

Процес проектування виробу складається з декількох етапів.

Перший етап – організаційно-підготовчий – коли визначають назву виробу,

його призначення, форму.

Другий етап – це аналіз конструкції раніше виготовленого виробу та її

вдосконалення. Конструкція має бути зручною в користуванні, легкою у

виготовленні, привабливою, естетично оформленою, відповідати призначенню

та низько вартісною.

Третій етап – конструювання і практичне виготовлення виробу. Для цього

використовують технічну та технологічну документацію, де містяться всі дані,

необхідні для виготовлення виробу. До такої документації належать ескіз,

технічний опис, креслення, макет.

Page 7: повний конспект

Ескіз – це графічне зображення предмета, виконане від руки, без

застосування креслярського інструменту, з умовними позначеннями та

дотриманням на око пропорцій предмета. Розрізняють художній та робочий

ескізи. На художньому ескізі передається загальна форма предмета, колір, вид

оздоблення, художні особливості матеріалу. Такий ескіз можна виконувати

олівцями, фарбами, тушшю фломастерами. На робочому ескізі передають не

тільки художні особливості виробу, а й технічні. Так, його виконують чіткими

лініями, зображують вигляд спереду і ззаду, показують окремі дрібні деталі.

(слайд 11 )

V. Практична робота. Пошук моделей аналогів вишитих виробів. Порівняння

зразків і визначення кращих ознак.(див. додатки до уроку),

( слайд 12,13,14,15,16)

Інструменти та матеріали: аркуш паперу А4, зразки-аналоги вишитих

блузок, серветок, зразки розміщення вишивки, простий олівець.

Проектування виробів

Перший етап – організаційно-підготовчий (назва виробу, його

призначення, форма)

Другий етап – аналіз конструкції попереднього

виробу, планування способів вдосконалення його

Третій (завершальний ) етап – конструювання і практичне

виготовлення виробу

Page 8: повний конспект

Послідовність виконання роботи:

1. Ознайомся із зразками-аналогами вишитих блузок, серветок.

2. Ознайомся із зразками розміщення вишивки.

3. Порівняй зразки і визнач найкращі ознаки виробу, заповнити таблицю1.

4. Визнач конструкцію майбутнього виробу, заповнити таблицю 2.5. Виконай ескіз виробу, який містить найкращі ознаки розглянутих зразків.

VІ. Формування умінь та навичок учнів.

1. Аналіз завдань практичної роботи.

2. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами.

3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-

гігієнічні вимоги під час виконання практичної роботи.

4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними

картками.

5. Контроль вчителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях

учнів.

6. Здійснення поточного інструктажу.

7. Підбиття підсумків практичної роботи:

- аналіз недоліків у результатах роботи;

- оцінювання кращих робіт.

VIІ. Рефлексія.

1.Що нового дізналися на уроці?

2.Яку роботу виконували?

3.Де можна використати набуті знання та вміння?

VІІІ. Мотивація оцінок за урок, виставлення в журнал, щоденник.

ІХ. Завдання додому.

Page 9: повний конспект

Підготувати інструменти та матеріали для вишивання.

Х. Прибирання робочих місць.

Практична робота

Пошук моделей аналогів вишитих виробів. Порівняння зразків і визначення кращих ознак.

Інструменти та матеріали: аркуш паперу А4, зразки-аналоги вишитих блузок, серветок, зразки розміщення вишивки, простий олівець.

Послідовність виконання роботи:

1. Ознайомся із зразками-аналогами вишитих блузок, серветок.2. Ознайомся із зразками розміщення вишивки.3. Порівняй зразки і визнач найкращі ознаки виробу, заповнити таблицю1.4. Визнач конструкцію майбутнього виробу, заповнити таблицю 2.5. Виконай ескіз виробу, який містить найкращі ознаки розглянутих зразків.

Page 10: повний конспект

Зразки-аналоги вишитих блузок

№1 №2№3 №4

Page 11: повний конспект

Зразки-аналоги вишитих серветок

№1 №2 №3

№4

Page 12: повний конспект

Таблиця 1.

Порівняння зразків і визначення найкращих ознак.

Вимоги до конструкціїНомери зразків

№ 1 № 2 № 3 № 4

1. Функціональність (можливість практичного застосування виробу, правильна конструкція).

2. Естетичність (красивий і привабливий зовнішній вигляд)3. Ергономічність (зручність в експлуатації)4 . Технологічність (простота виготовлення)5 . Економічність (вигідність)

Таблиця 2.

Визначення конструкції майбутнього виробу.

Вимоги до конструкціїЗразок, в якому вимоги реалізовано

найкращим чином

1. Функціональність (можливість практичного застосування виробу, правильна конструкція).

2. Естетичність (красивий і привабливий зовнішній вигляд)3. Ергономічність (зручність в експлуатації)4 . Технологічність (простота виготовлення)

Page 13: повний конспект

5 . Економічність (вигідність)

Зразки розміщення вишивки

Page 14: повний конспект