24
Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона» Мета: ознайомити учнів зі стеблом як осьовою частиною пагону, внутрішньою будовою стебла; формувати вміння виділяти головне, узагальнювати, порівнювати, працювати в групах; досліджувати об’єкти, розвивати пізнавальну активність; виховувати товариськість, науковий світогляд, почуття гармонії, прищеплювати зацікавленість предметом. Обладнання: таблиця «Внутрішня будова стебла», мультимедійна презентація «Будова стебла», пагони деревних рослин та кущів, які витримані в підфарбованій воді, розпили деревини. Терміни та поняття: стебло, шкірочка, кора, центральний циліндр, луб, деревина, ксилема, флоема, камбій, серцевина, корок, річне кільце. Тип уроку: засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент. (1 хв.) Добрий день! Діти, всі ви дивилися телепередачу «Міняю жінку», а у нас сьогодні буде зніматися передача «Міняю вчительку». Я завітала до Вас у гості з НВК «Якимівська гімназія». Звуть мене Любайкіна Олена Олександрівна. Сподіваюсь, що Ви, як господарі, покажете все найкраще, а саме ваші знання з біології. Разом зі мною до Вас завітали і інші вчителі. Давайте привітаємо їх. II. Актуалізація опорних знань учнів.

Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Урок біології у 6 класі

на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Мета: ознайомити учнів зі стеблом як осьовою частиною пагону, внутрішньою будовою

стебла; формувати вміння виділяти головне, узагальнювати, порівнювати,

працювати в групах; досліджувати об’єкти, розвивати пізнавальну активність;

виховувати товариськість, науковий світогляд, почуття гармонії, прищеплювати

зацікавленість предметом.

Обладнання: таблиця «Внутрішня будова стебла», мультимедійна презентація

«Будова стебла», пагони деревних рослин та кущів, які витримані в підфарбованій

воді, розпили деревини.

Терміни та поняття: стебло, шкірочка, кора, центральний циліндр, луб, деревина,

ксилема, флоема, камбій, серцевина, корок, річне кільце.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент. (1 хв.)

Добрий день! Діти, всі ви дивилися телепередачу «Міняю жінку», а у нас сьогодні

буде зніматися передача «Міняю вчительку». Я завітала до Вас у гості з НВК

«Якимівська гімназія». Звуть мене Любайкіна Олена Олександрівна. Сподіваюсь, що Ви,

як господарі, покажете все найкраще, а саме ваші знання з біології. Разом зі мною до Вас

завітали і інші вчителі. Давайте привітаємо їх.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Давайте згадаємо, що ви вивчали на попередньому уроці? ( Будову та функції

пагона).

1) Фронтальна бесіда (6 хв.) Хто першим дасть правильну відповідь – отримає

цікавинку зі шкатулки з цікавинками.

1. Що таке пагін? Яка його будова? (Складний надземний орган із верхівковим ростом,

який складається із осьового органа – стебла, та розташованих на ньому бічних органів –

листків.) На дошці кріпиться схема:

Page 2: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

2. З чого складається стебло пагона? (З вузлів та міжвузлів). На дошці кріпиться схема:

3. Які функції виконує пагін? (Ріст надземної частини рослини, утворення нових пагонів,

транспорт речовин). На дошці кріпиться схема:

4. Які типи пагонів ви знаєте? Наведіть приклади рослин, які ростуть в нашій місцевості.

( Прямостоячі (сосна, ялина), виткі(квасоля, берізка польова,), чіпкі(горох посівний),

сланкі(вербозілля сланке), повзучі(молодило повзуче). На дошці кріпиться малюнок.

За гербарними зразками визначте типи пагонів.

Пагін

стебло листки

Ф - ціїпагона

утворення нових пагонів

ріст надземної частини

Стебло

вузли міжвузля

транспортречовин

Page 3: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

5. Які групи постійних тканин у рослин ви знаєте? Які функції вони виконують?

( - Покривні (шкірочка, корок); ф - ція захисна;

- провідні (деревина з судинами, луб з ситоподібними трубками); ф - ція транспортна;

- основні (- фотосинтезуюча; ф – ція фотосинтез;

- запасаюча; запас поживних речовин;

- механічні; опорна);

- твірні (камбій); ф - ція дають початок всім іншим тканинам, ріст рослин.

На дошці кріпиться схема:

III. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)

Діти, я пропоную зараз провести для вас екскурсію.

Заходимо в Якимівську картинну галерею. Подивіться на полотна відомих

художників. Це картини І. Шишкіна «Березовий гай», «Буковий ліс» та А. Куїнджі

«Дуби». Які гарні пейзажі! Здається, це все не намальованим, а справжнім. Неначе все

відбувається з нами – ми ходимо по лісу, торкаємося гілок цих дерев. Зразу згадується

наш Запорізькій дуб, пам’ятка природи, яка збереглася з часів Запорізького козацтва. А

тепер переходимо в іншу залу, тут картини з намальованими квітами. Проходимо далі,

до третьої залі. В ній ми побачимо художника на ім’я «Природа», яка працює в стилі

імпресіонізму. Якщо зараз подивимося на цю картину під назвою «Внутрішня будова

стебла», ми нічого не зрозуміємо. Але пройде трохи часу, і ви самі все мені зможете

пояснити.

Здобуті знання ви зможете використати при догляді за рослинами, щоб

створити для них якнайкращі умови. Вивчене на уроці не раз вам допоможе

пізнавати чарівний світ природи, берегти і примножувати його.

Тканини

покривні

провідні

основні

твірні

захиснаф-ція

транспортнаф-ція

фотосинтез

запаснаф-ція

опорнаф-ція

ріст

Page 4: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Проте, ці знання нам ще належить здобути і ми всі налаштовуємось працювати.

IV. Вивчення нового матеріалу

Повідомлення і запис теми на дошці /заготовлено заздалегідь/ і в

зошиті. Мету уроку учні визначають самостійно. ( 1хв.)

Розповідь вчителя з демонстрацією на мультимедійній презентації: (3 хв.)

Стебло – осьовий орган пагона, який виконує головним чином опорну( механічну)

та провідну функції. З зовнішньою будовою стебла учні нас познайомлять у ході уроку, а

я хотіла б більше зупинитися на внутрішній будові.

На поперечному розрізі стебла рослини можна побачити: шкірочку (у молодої

рослини) або корок з сочевичками (у старої рослини), утворені покривною тканиною.

Клітини шкірочки живі, щільно прилягають одна до одної. Клітини корка мертві,

розташовані в декілька шарів. Шкірочка і корок виконують захисну функцію. Сочевички

виконують функцію газообміну. Далі розміщена кора, в якій є основні тканини:

запасаюча та механічна - луб’яні волокна). Згадайте казку про зайця та лисицю, де в

зайчика була хатинка луб’яна, а в лисички крижана. Що сталося з лисиччиною

хатинкою? А з заячою, чому?

Також ми бачимо камбій, який складається з твірної тканини, він утворює кільце,

за рахунок камбію рослина росте в товщину. Деревина та луб утворені провідною

тканиною. В деревині містяться судини, по яких просуваються вода з розчиненими

мінеральними речовинами від коренів до листків (висхідний транспорт), а в лубі –

ситоподібні трубки, по яких рухаються органічні речовини від листків до інших частин

рослини (низхідний транспорт).

Діти, а чому зайці об’їдають луб, а деревину не їдять? (В лубі знаходяться

ситоподібні клітини. По них рухаються органічні речовини (глюкоза), а вона солодка, на

відміну від деревини.

В середині знаходиться серцевина, утворена запасаючою основною тканиною.

1. Робота в групах «Навчаючи – вчусь», учні роблять записи у листі – схемі

(додаток 1).

Вчитель: об’єднаймося в 4 групи за різнокольоровими смайликами. В кожній

групі обирається 1лідер (смайлик зі словом «лідер» на зворотній стороні). Він опитує

всіх та виставляє оцінки на аркуші.

Page 5: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Кожна група отримує картки з інформацією та запитаннями, над якими працює, а

потім 1 «делегат» доповідає всім іншим. Всі інші учні вносять інформацію у лист –

схему (додаток 1). (1 хв.)

Питання для груп

Перша група:

1. Що таке стебло? Яку зовнішню будову має стебло?

2. Які стебла бувають за твердістю?

Друга група:

1. Яку внутрішню будову має стебло? Що таке шкірочка?

2. Кора стебла.

Третя група:

1. Що таке центральний циліндр, провідні пучки?

2. Камбій, деревина.

Четверта група:

1. Серцевина.

2. Ріст стебла, утворення річних кілець.

(7 хв. працюють в групах, 8 хв. відповідають )

Інформація для першої групи.

Стебло – осьовий орган пагона.

Функції стебла

опорна(механічна)

провідна

для сприятливого розміщення листків Транспорт води з

розчиненими речовинами (від коренів до листків) та органічних речовин (від листків до коренів)

вкорочені пагони (сприяють більш

щільному розміщенню листків)

видовжені пагони (для швидкого

винесення листків до світла)

Page 6: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

За твердістю стебла:

трав’янисті дерев’янисті

( пирій, конюшина) (дуб, верба, тополя)

За зовнішнім виглядом

За формою зрізу

колючі(осот)

округлі(береза)

опушені(вільха)

Гладенькі(більшість видів)

ребристі(хвощ польовий)

циліндричні

(злакові)

Округлі (дуб, береза) багатогранн

і(кактуси)

тригранні(осока)

чотиригранні (кропива,

м’ята)

борознисті (верблюжа колючка)

Page 7: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

За розташуванням щодо рівня грунту

Інформація для другої групи.

Внутрішня будова молодого стебла.

У молодому стеблі, як і в корені, розрізняють шкірочку, кору та центральний циліндр.

( див. мал.98)

Інформація для третьої групи

Під корою знаходиться центральний циліндр. На відміну від кореня, він

утворений не одним, а декількома провідними пучками. Вони овальні в перерізі та

складаються із деревини у внутрішній частині, та лубу – у зовнішній. Між деревиною і

лубом знаходиться камбій – бічна твірна тканина. ( див. мал. 99.1.)

надземні Підземні(кореневища,

цибулини, бульби)

Внутрішня будова молодого стебла

шкірочкакора

центральний циліндр

покривна тканинаосновна тканина провідна тканина

запасаюча (запас

речовин

механічна (ребристість

)

Функція:газообмін, захист,

випаровування води

надземні Підземні(кореневища,

цибулини, бульби)

Page 8: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Мал. 99.1. Схема будови молодого однорічного стебла деревної рослини

Демонстрація досліду вчителем «Як дослідити просування розчинів судинами

стебла» ( 1хв.)

1. Опустили відрізок стебла тополі або вишні в стакан з підфарбованою водою.

Втягнули в себе повітря через цей відрізок стебла.

2. Витягнули відрізок стебла з підфарбованої води. Розрізали в довжину.

Що спостерігаєте? Яка частина зафарбувалася? Як ви вважаєте, чому?

Центральний циліндр

Провідні пучки

луб(флоема) з

ситоподібними трубками

камбій – бічна твірна

тканина

деревина(ксилема) з судинами

Функція: транспорт органічних речовин

Функція: ріст рослини в товщину

Функція: транспорт води з мінеральними речовинами, надає рослині міцність.

Page 9: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

(Зафарбувалася деревина, тому що в ній містяться судини, по яких рухається вода з

розчиненими мінеральними речовинами)

Інформація для четвертої групи

У самому центрі стебло містить серцевину, утворену запасаючою основною

тканиною.

Ріст стебла в товщину. Річні кільця.

У дорослих багаторічних рослин, особливо дерев, стебла можуть досягати значної

товщини. Це відбувається завдяки бічній твірній тканині – камбію, який потовщує

стебло у багатьох рослин. Камбій в стеблі виникає у вигляді кільця, що перетинає

провідні пучки між лубом і деревиною. У бік лубу він утворює додаткові шари лубу, а у

бік деревини – додаткові шари деревини. (див. Мал. 99. 2.)

Мал. 99.2. Схема будови молодого дворічного стебла деревної рослини

У стеблі деревної рослини камбій пробуджується весною після зимового спокою і

утворює найтовщі судини деревини. Тому ця деревина найсвітліша. В кінці періоду

росту камбій утворює найтонші судини, а отже, й найтемнішу деревину. Тому річне

кільце (шар деревини, що з’явився протягом року), є світлішим зсередини та темнішим

ззовні.

На зрізі стовбура концентричні річні кільця деревини помітні без збільшувальних

приладів. За ними визначають вік дерева. Річні кільця неоднакові. Ширше кільце

Page 10: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

утворюється в теплі й вологі роки, а вужче – під час несприятливих для росту дерева

кліматичних умов.

2. Дослід. Учні розглядають розпили дерев та визначають їх вік за річними кільцями.

( 2 хв.)

3. Інтерактивна система нотаток « Поміч» ( 3 хв.)

Завдання

Уважно прочитайте текст « Стовбури як промислова сировина» § 27(с.120). На полях простим олівцем проставте позначки:«v» - я це знаю,«+» - нова інформація для мене;«-» - суперечить тому, що я знав;«?» - дивує мене.Обговоріть прочитане із сусідом по парті. Якщо ви зустріли інформацію, з якою самотужки не впораєтесь, або хочете знати більше, чітко сформулюйте запитання і зверніться з ним до вчителя.Питання для обговорення: ( 2 хв.)

1. Як використовували різні частини стовбура в давнину?

2. Як людина використовує корок?

3. Розкажіть про використання деревини.

V. Закріплення нового матеріалу

1). Встановіть відповідність між органом та його визначенням: (2 хв.)

1. Пагін А Зачатковий пагін

2. Листок Б Осьова частина пагона

3. Стебло В Надземний вегетативний орган рослин

4. Брунька Г Бічна частина пагона

Відповідь: 1В, 2Г, 3Б, 4А.

2). Питання з ДПА (1хв.)

При сильних поривах вітру тополя гнеться, але не ламається. Завдяки якій тканині це

відбувається?

А покривній;

Б запасній;

В механічній;

Г провідній

Відповідь: В

3). Гра «Хто більше?» ( Якщо залишиться час)

Page 11: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Па…, …бій, фло…, …бло, дере… …ра, серце …, …нька, …гін, бру…, …вина, …

лема, кам…, …ема, кси…, сте…, …вина, ко…

(з’єднати складові частини слів, щоб утворилися терміни)

Перевіряють на мультимедійній дошці.

4). «Знайди помилку»: на мультимедійній дошці малюнок внутрішньої будови стебла.

Треба виправити помилки. (якщо залишається час)

деревина серцевина покривна тканина камбій кора

річні кільця

Правильно:

кора річні кільця камбій покривна тканина деревина

Page 12: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Серцевина

VI. Підведення підсумків. ( 1 хв.)

Діти, повернемось до нашої екскурсії по картинній галереї. Згадаймо картину

художника «Природа» під назвою « Внутрішня будова стебла». Чи стала вона вам

зрозумілою?

Зачит. висновки на стор. 122

VII. Виставлення оцінок. (1 хв.)

VIII. Домашнє завдання. (1 хв.)

Вивчити §27, відповісти на пит. 1-5 стор. 122, завдання 2 « Заповнити табл..»

стор. 122;

творче завдання: підготувати презентацію, доповідь «Цікаві рослини» про рослини -

довгожителі, найтовщі рослини, найвищі рослини; «Запорізький дуб – пам’ятка

природи».

IX. Вчитель демонструє натуральні об’єкти: головку часнику, бульбу картоплі,

цибулину тюльпану, бульбу топінамбуру. Навіщо я їх принесла? (1хв.)

( Все це стебла, але видозмінені. Їх ви будете вивчати на наступному уроці)

Page 13: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Додаток 1

За твердістю стебла бувають

Внутрішня будова стебла

Page 14: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Додаток 2

Інформація для першої групи.

Стебло – осьовий орган пагона.

Page 15: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

За твердістю стебла:

трав’янисті дерев’янисті

( пирій, конюшина) (дуб, верба, тополя)

За зовнішнім виглядом

Функції стебла

опорна(механічна)

провідна

для сприятливого розміщення листків

ллистківТранспорт води з розчиненими речовинами (від коренів до листків) та органічних речовин (від листків до коренів)

вкорочені пагони (сприяють більш

щільному розміщенню листків)

видовжені пагони (для швидкого

винесення листків до світла)

колючі(осот)

округлі(береза)

опушені(вільха)

Гладенькі(більшість видів)

ребристі(хвощ польовий)

Page 16: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

За формою зрізу

ПИТАННЯ:

1. Що таке стебло? Яку зовнішню будову має стебло?

2. Які стебла бувають за твердістю?

Додаток 3

Інформація для другої групи.

Внутрішня будова молодого стебла.

У молодому стеблі, як і в корені, розрізняють шкірочку, кору та центральний циліндр.

( див. мал.98)

Округлі (дуб, береза) багатогранн

і(кактуси)

тригранні(осока)

чотиригранні (кропива,

м’ята)

борознисті (верблюжа колючка)

циліндричні

(злакові)

Page 17: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

ПИТАННЯ:

1. Яку внутрішню будову має стебло? Що таке шкірочка? 2. Кора стебла.

Додаток 4Інформація для третьої групи.

Під корою знаходиться центральний циліндр. На відміну від кореня, він

утворений не одним, а декількома провідними пучками. Вони овальні в перерізі та

Внутрішня будова молодого стебла

шкірочкакора

центральний циліндр

покривна тканинаосновна тканина провідна тканина

запасаюча (запас

речовин

механічна (ребристість)

Функція:газообмін, захист,

випаровування води

Page 18: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

складаються із деревини у внутрішній частині, та лубу – у зовнішній. Між деревиною і

лубом знаходиться камбій – бічна твірна тканина. ( див. мал. 99.1.)

Мал. 99.1. Схема будови молодого однорічного стебла деревної рослини

ПИТАННЯ:

1. Що таке центральний циліндр, провідні пучки?

2. Камбій, деревина.

Додаток 5

Інформація для четвертої групи

У самому центрі стебло містить серцевину, утворену запасаючою основною

тканиною.

Центральний циліндр

Провідні пучки

луб(флоема) з

ситоподібними трубками

камбій – бічна твірна

тканина

деревина(ксилема) з судинами

Функція: транспорт органічних речовин

Функція: ріст рослини в товщину

Функція: транспорт води з мінеральними речовинами, надає рослині міцність.

Page 19: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

Ріст стебла в товщину. Річні кільця.

У дорослих багаторічних рослин, особливо дерев, стебла можуть досягати значної

товщини. Це відбувається завдяки бічній твірній тканині – камбію, який потовщує

стебло у багатьох рослин. Камбій в стеблі виникає у вигляді кільця, що перетинає

провідні пучки між лубом і деревиною. У бік лубу він утворює додаткові шари лубу, а у

бік деревини – додаткові шари деревини. (див. Мал. 99. 2.)

Мал. 99.2. Схема будови молодого дворічного стебла деревної рослини

У стеблі деревної рослини камбій пробуджується весною після зимового спокою і

утворює найтовщі судини деревини. Тому ця деревина найсвітліша. В кінці періоду

росту камбій утворює найтонші судини, а отже, й найтемнішу деревину. Тому річне

кільце (шар деревини, що з’явився протягом року), є світлішим зсередини та темнішим

ззовні.

На зрізі стовбура концентричні річні кільця деревини помітні без збільшувальних

приладів. За ними визначають вік дерева. Річні кільця неоднакові. Ширше кільце

утворюється в теплі й вологі роки, а вужче – під час несприятливих для росту дерева

кліматичних умов.

ПИТАННЯ:

1. Серцевина.

2. Ріст стебла, утворення річних кілець.

Додаток 6Цікавинки

1. Найменша рослина – вольфія безкоренева – довжина стебла до 2 мм, яка росте в

стоячих водоймищах.

Page 20: Урок біології у 6 класі на тему: « Стебло – осьова частина пагона»

2. Стовбур африканського баобаба, або мавпячого дерева – до 15 м у діаметрі.

3. У Індії росте фікус – баньян, вік якого 3000 років, а у Танзанії росте баобаб, вік

якого 5000 р., висота стовбура – 22 м, а окружність – 47 м.

4. Найвищими деревами на Землі є австралійські евкаліпти (до 100- 135 м), секвойя

вічнозелена (до 100-102 м ), мамонтове дерево (80-100 м)

5. На меморіальній дошці в селі Верхня Хортиця ( під Запоріжжям), на висоті 2 м

написано: «Запорізький дуб. Пам’ятка природи XII століття. Висота дерева – 36 м,

діаметр крони – 43 м, довжина обхвату – більше 6 м.

6. Найлегша деревина у вальсового дерева – вона у 5 разів легша за воду.

7. Найважчою та найтвердішою є деревина « залізного дерева» - вона навіть тоне у

воді.

8. Із наших дерев довгожителями є дуб і липа (більше 1000 років).

9. Плоди хлібного дерева замінюють туземцям хліб.