35
ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨЛТ БА ХҮҮХДИЙН ХӨГЖИЛ “Эрдмийн оргил” цогцолбор сургууль МХУЗ-ЗАН

Iltgel mhuz 2014

  • Upload
    odon-ch

  • View
    113

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Iltgel mhuz  2014

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨЛТ

БА ХҮҮХДИЙН ХӨГЖИЛ

“Эрдмийн оргил” цогцолбор сургууль

МХУЗ-ЗАН

Page 2: Iltgel mhuz  2014

Оршил

Дүгнэлт

Хавсралт

Номзүй

LOGO

Үндсэн хэсэг

Page 3: Iltgel mhuz  2014

Мэдэхгүй байх нь ичгэвтэр ч биш, хортой ч

биш, хэн ч бүгдийг мэдэж чадахгүй. Харин

мэдэхгүй хэрнээ мэддэг дүр эсгэх нь ичгэвтэр

бөгөөд хортой. “Л.Н. Толстой”

Энэ үг бол өнөөгийн боловсролд хийж байгаа чанарын

шинэчлэлийн гол агуулгыг илэрхийлж байгаа юм.

Ер нь хүүхэд мэдэхгүй байх нь ичгэвтэр бас

хортой ч биш харин мэдэхийн төлөө

тэмүүлэлтэй болгох нь багш бидний

өнөөдрийн гол зорилго болж байгаа билээ.

Оршил

Page 4: Iltgel mhuz  2014

өнөөдөр багш хичээлээ зөв төлөвлөж чадваас хүүхэд нэг бүрт хүрч, боловсролын шинэчлэлийн

гол асуудал болж буй хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх зорилгыг биелүүлэх боломжтой боллоо

Page 5: Iltgel mhuz  2014

Хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх онолын үндэслэл нь:

Хүүхдийн төлөвшил:

хөгжлийн үр дүн, амьдралын бүхий л үйл ажиллагаагаар олж авсан мэдлэг

чадвар дадал, туршлага бие хүний хөгжлийн цар хүрээ,

түвшин, ерөнхий соёл юм.

Хүүхдийн нийгэмшил: хүүхэд байгаль-нийгмийн бүтээгдэхүүн

мөн болохын хувьд хүмүүн төрөлхтний хөгжлийн хуульд

захирагдан нийгмийн харилцаанд орж нийгэмд

тодорхой байр суурь эзэлж нийгмийн гишүүн, иргэн-бие хүн

болон төлөвших үйл явц юм

Х бие, оюун ухаан, сэтгэц,

мэдлэг, чадвар, дадал болон биеэ авч явах байдал,

аливаа юмс үзэгдэлд хандах харьцаа

хандлага нэг түвшингээс

дараагийн дээд шат уруу шилжих

хөдөлгөөн, чанарын өөрчлөлт гарах үйл

явц юм

Хүүхдийн хөгжил Хүүхдийн

төлөвшил

Хүүхдийн

нийгэмшил

Page 6: Iltgel mhuz  2014

Аль ч улсад хүүхдийг хөгжүүлж төлөвшүүлэх үндсэн

арга зам нь цэцэрлэг, сургуульд сургах явдал юм.

Сур

гал

ты

н б

ай

гуул

лага

нь

:

Харилцааны эерэг эрүүл уур амьсгалыг бүрдүүлэх гэх мэт асар олон үүргүүдийг хүлээж байдаг.

Хүүхдийг хөгжлийн үйл ажиллагаанд оролцуулах

Хувийн онцлог байдлаа хэвээр хадгалах, тоглож наадан, адил тэгш боломжоор хөгжих,

хамгаалагдах хэрэгцээг нь хангах

Хүүхдийн үндсэн хэрэгцээ буюу үг хэлэх, шашин шүтэх, үзэл бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх

Хүүхдийн эрх ашгийг эн тэргүүнд тавьж сурч боловсрох, хөгжиж төлөвших боломжоор хангах

Page 7: Iltgel mhuz  2014

Иймээс сургууль бүр өөрийн

менежементийг зөв тодорхойлох шаардлага зүй ёсоор тавигдах ба сургуулийн

бүхий л үйл ажиллагаа нь:

1. Үр дүнд суурилсан үйл ажиллагааны төлөвлөгөө

боловсруулах

2. Төлөвлөсөн үйл

ажиллагааны хэрэгжилтийг

зохион байгуулах

3. Удирдан чиглүүлэх, үлгэрлэн

манлайлах чиг үүргийг

тодорхойлох

4. Сургуулийн өөрийн болон

дотоод мониторинг,

хяналт шинжилгээ

хийх

Page 8: Iltgel mhuz  2014

Үндсэн хэсэг

Зорилго:

Багшийн ур чадвар хичээл

төлөвлөлтөнд тулгуурлан хүүхэд

нэг бүрийг хөгжүүлэх аргазүйг тасралтгүй

хэрэгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх

Судалгаан дээр суурилан, хүүхэд

нэг бүрийг хөгжүүлэх

хөтөлбөрийг боловсруулж

сурахад туслах

Сурагчдыг нэг бүрээр

оношилж судлах

аргазүйд сурахад туслах

Page 9: Iltgel mhuz  2014

Судалгааны хэсэг

Боловсролын чанарын шинэчлэлийн хүрээнд

хийгдэж байгаа олон бүтээлч ажлын явцад “Эрдмийн

оргил” цогцолбор сургууль сургалтын үйл

ажиллагаандаа “Судалгаат хичээл”-д ихээхэн ач

холбогдол өгч энэхүү хичээлийг илүү бүтээлчээр

амьдралд буулгаж хэрэглээ болгож чадсан билээ.

Манай МХУЗ-ЗАН-ийн багш нар 2012-2013,

2013-2014 оны хичээлийн жилд хичээлийн

судалгааг хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд

сайжруулсаар ирлээ.

Page 10: Iltgel mhuz  2014

2012-2013 оны хичээлийн жилд

“Дэлгэрүүлэгч гишүүдийг таних,

асуултаар ялгаж сурах” сэдвийн дор

хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэх хөтөлбөр

боловсруулж туршиж үзсэн юм.

Ингэхдээ юуны түрүүнд сурагчдыг

судалж оношиллоо. Судалгаанд

8* ангийн 30 сурагч хамрагдсан

болно.

Page 11: Iltgel mhuz  2014

Судалгааны аргууд

Ярилцлага, анкетийн арга

Ярилцлага, анкетийн аргыг бүтэцлэгдсэн ба бүтэцлэгдээгүй гэж ангилдаг. Урьдчилан асуултаа бэлдсэн бол бүтэцлэгдсэн гэнэ. Харин хүнийг үзэл бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэхээр орхисон бол бүтэцлэгдээгүй ярилцлага гэнэ.

Загварчлах арга

Бүх зүйлийг хамран судлах боломжгүй, цаг их шаардсан хүндрэлтэй зүйлийг судлахад загварчлалын аргыг хэрэглэдэг. Зарим хэсгийг орхиод загвар гаргаж судалдаг. Судалгааг хялбар дөхөм болгож, нарийн багаж хэрэгсэл шаарддаггүй зэргээрээ давуу талтай.

Ажиглалтын арга

Судалгааны хамгийн энгийн, хамгийн анхдагч арга юм. Зориуд мэдэгдэж ажиглах, мэдэгдэхгүйгээр ажиглах гэж байна. Мөн нийтийг хамарсан, ганцаарчилсан ажиглалт хийж болох ба судлаач өөрөө оролцож ажиглах хөндлөнгөөс ажиглах гэх мэт ялгаанууд байна.

Page 12: Iltgel mhuz  2014

Дээрх судалгааны

аргыг ашиглан

Хэл ярианы чадамжийг

тодорхойлохын тулд тодорхой хугацаанд

чөлөөт сэдвийн хүрээнд бэлтгэн ярьж

байгаа байдал

П.И.Чайковскийн “Хунт нуур” бүжгэн

жүжгийн хэсгээс сонсон төрсөн

сэтгэгдлээ бичсэн байдал

12 настай хүүхдийн сэтгэхүйд тохирсон IQ сорилыг ажилласан

байдал

12 настай хүүхдийн сэтгэхүйд тохирсон

IQ сорилыг ажилласан байдал

Page 13: Iltgel mhuz  2014

хэл яриа хөгжим сэтгэн бодох харилцаа

30 36

30 33.3

33.3

40

26

36.6

33.3

23

30

30

0 0 13.3

0

Оюуны чадамжийн судалгаа 8-*

маш сайн сайн хангалттай хангалтгүй

Page 14: Iltgel mhuz  2014

меланхолик флегматик сангвеник холерик

30% 26%

28%

16%

Темпераментийн судалгаа 8-* анги

Page 15: Iltgel mhuz  2014

Дээрх судалгаан дээр түшиглэн сурагчдыг

“холимог” 5 баг бүрдүүлэн хичээлийг заасан.

Хичээлийн явцад багаас:

1-2 хүүхэд бичиж тэмдэглэх, ярилцах, хариулах

зэргээр хичээлд маш идэвхтэй оролцож байхад

2-3 сурагч мэдлэг бүтээлцэж харилцан ярилцан

идэвхтэй хандаж байсан хэдий ч бичиж тэмдэглэх

тал дээр чадвар муу харагдаж байлаа.

Харин багт үлдэж байгаа 1-2 сурагч хичээлийг

сонирхож байгаа хэдий ч оролцож чадахгүй

биеэ барин өөртөө итгэлгүй хандаж

байлаа.

Page 16: Iltgel mhuz  2014

Бидний гол зорилго бол хүүхэд нэг бүрийг

хөгжүүлэхэд чиглэж байсан. Гэтэл хичээлийн төлөвлөлт дээр түвшин өөр сурагчдыг хэрхэн

хөгжүүлэх талыг орхигдуулсан байсан нь

сул тал болж байлаа

Page 17: Iltgel mhuz  2014

Хичээлд огт оролцохгүй байсан зургаан сурагчийг

сонгож фокус групп ярилцлагын аргаар судалгаа

авахад:

Өөртөө итгэлгүй байсан сурагч - 2

Өмнөх мэдлэгээ мартсан сурагч - 1

Анхаарлын төвлөрөлт сул, хайнга сурагч - 3

Page 18: Iltgel mhuz  2014

Ингээд уг хичээлийг 8** ангийн

сурагчдад зориулан өмнөх алдаагаа

засан хөтөлбөрийг шинэчлэн дахин

заахаар болсон. Сурагчдыг өмнөх

ангитай адил судлахад дараах тоо

баримт харагдаж байлаа.

Page 19: Iltgel mhuz  2014

хэл яриа хөгжим сэтгэн бодох

харилцаа

22 28

12 19

29 32

18

24

32 19

32

29

17 21

38 28

Оюуны чадамж 8-**

маш сайн сайн хангалттай хангалтгүй

Page 20: Iltgel mhuz  2014

меланхолик флегматик сангвеник холерик

38%

20% 20% 22%

Темпераментийн судалгаа

Page 21: Iltgel mhuz  2014

Үүнээс үзэхэд энэ ангийн сурагчид

өмнөх ангийн сурагчдаас мэдлэг

чадвар сул болох нь харагдаж

байсан тул өмнөх ангид гарсан

алдаан дээр ажиглалт сайн хийж

оролцохгүй байгаа сурагчдыг

хэрхэн татаж оруулах талаар

ярилцан яг ямар зүйл дээр нь

тухайн хүүхдүүд оролцохыг

хүсээд чадахгүй байгааг

судаллаа.

Page 22: Iltgel mhuz  2014

Энэ судалгаанд үндэслээд 8** ангид заах

хөтөлбөрөө сайжруулан боловсруулахдаа сул

дорой, идэвхгүй, суурь мэдлэг сул, хайнга

сурагчдын анхаарлыг хэрхэн татах тал дээр

түлхүү анхаарлаа. Ингэхдээ тухайн ангид

хичээл заадаг багш нараас судалгаа авахаас

гадна анги удирдсан багшийн хувийн ажиглалт

судалгаанд дээр тулгуурлан хичээлд идэвхгүй

ханддаг, сурлагын түвшин доогуур гэх

хүүхдүүдийн нэрийг авч, тухайн

сурагчдыг багийн ахлагч болгож,

дараах үүргийг оноож өгсөн. Үүнд:

Page 23: Iltgel mhuz  2014

Багийн ахлагчийн

үүрэг

Багаа эмх цэгцтэй байлгах

Дэвтэр дээр сурагчдыг зайлшгүй тэмдэглэж авах онолын мэдлэг болон бусад зүйлийг өөрөө тэмдэглэхийн дээр багийн гишүүд

хэрхэн тэмдэглэснийг хянах

Багаас хариулах сурагчдыг

томилж өгөх

Page 24: Iltgel mhuz  2014

Эдгээр даалгаврыг биелүүлснээр шилдэг багийн болзол хангана гэдгийг ойлгосноор сурагч өөрөө хичээл хийх идэвх сонирхол нэмэгдэхийн дээр өөртөө итгэх итгэлтэй болж “сурч чадах юм байна” гэсэн итгэл төрж байсан

Энэ хичээлийн дараа ажиглагч багш нар хэлэлцүүлэг хийхэд анхаарал татаж байсан асуудлаа шийдэж болох юм байна гэсэн дүгнэлтэнд хүрлээ.

Үүнээс харахад бидний сонгосон хоёр ангийн эхний анги сурлагын түвшингөөр нөгөө ангиас өндөр боловч

8-3 анги сайжруулсан хөтөлбөрөөр хичээлийг заахад илүү үр дүн харагдаж байгаа нь бидний нийтлэг ойлголт болох сайн анги хичээлд сайн оролцдог гэдэг нь учир дутагдалтайг нотоллоо.

Page 25: Iltgel mhuz  2014

2013-2014 оны хичээлийн жилд

өмнөх судалгааг баяжуулан шинэчлэн

“Хүүрнэмж эхэд задлал хийх” сэдэвт

хичээлийн хөтөлбөрийг боловсруулахдаа

сурагч нэг бүр ямар түвшинд байгааг үл

харгалзан уг хичээлийг бүрэн ойлгосон

байх ёстой гэсэн зорилго тавьсан.

Page 26: Iltgel mhuz  2014

8 13

7 6 3

4

15

9 5

4

6

13

10

5 3

2

15

13

7

0

Чадамжийн судалгаа 7-* анги

хэл яриа бичих сэтгэн бодох харилцаа хандлага

Page 27: Iltgel mhuz  2014

1 • Зохион бичлэг

2 • Эхийн тухай

3 • Эхийн хэв маяг

4 • Хүүрнэмжийн тухай

5 • Хүүрнэмж эхийн бүтэц

6 • Хүүрнэмж эхэд задлал хийх

Page 28: Iltgel mhuz  2014

Өмнөх мэдлэгийг оношлохдоо бүх шатыг

хамруулсан сорил боловсруулж шалгахад :

хүүрнэмжийн тухай ерөнхий мэдлэгийг

ойлгоогүй -5

хүүрнэмжийн бүтцийг задалж мэдэхгүй 9

сурагч

Иймээс дасгал хичээлийн цаг дээр эдгээр сурагчдад

түлхүү анхаарч хоцрогдсон мэдлэгийг нөхөж олгох

даалгавар боловсруулан ижил түвшинд хүргэсэн.

Page 29: Iltgel mhuz  2014

Ингэснээр бидэнд “Хүүрнэмж эхэд задлал

хийх” сэдэвт хичээлийг заах боломж

бүрдсэн. Одоо бид хичээлийн

хөтөлбөрийг боловсруулахдаа сурагч нэг

бүрийн оюуны чадамжид тулгуурлах

шаардлага гарсан.

Page 30: Iltgel mhuz  2014

Хичээл дээр сурагчдыг багт хуваахдаа хүүхдийн эрхийг

зөрчихгүйн үүднээс оюуны чадамжийн судалгаанд

тулгуурлан доорх улсын далбаагаар ялгаж өгсөн. Энэ

ялгааны учрыг зөвхөн багш мэдэж байгаа болно.

90-100% 80-89% 70-79%

60-69% 0-59%

Page 31: Iltgel mhuz  2014

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөрийг боловсруулахдаа хүүхэд нэг бүрийг

хичээлд жигд оролцуулахын тулд “Хүүрнэмж эхэд задлал хийх”

хичээлийн даалгаврыг таван түвшингээр боловсруулж, “далбаа”

тус бүрийн чадамжид тохируулсан юм.

Энэ ээлжит хичээлийг заахдаа дараах аргуудыг хосолмол байдлаар ашигласан.

• Ажиглалтын арга

• Эвлүүлгийн арга

• Харьцуулан дүгнэлт хийх арга

• Тайлбартай дасгал хийх арга

Page 32: Iltgel mhuz  2014

Хичээлд сонгосон “Цэцэрлэгч өвгөн”

хэмээх хүүрнэмж эхийн:

• Ажил хийвэл ам тосодно” гэдэгтэй уялдуулан тамирчин хүний хөдөлмөр хэрхэн үр дүнд хүрдэг болохыг Лондонгийн олимптой холбон тамирчин Төгсцогтын амжилтыг дүгнэлт болгосон.

Гол санаа

• Хичээлийн явцад олимпийн алт, мөнгө, хүрэл медалиар сурагчдыг урамшуулж үнэлсэн

үнэлгээ

• хичээлийн төгсгөлд нэгтгэн дүгнээд олимпийн таван цагаригийн өнгөөр нэрлэсэн багуудаас Герман улсын төлөөлөл болсон сурагчид цагаргийг эвлүүлснээр эв нэгдэлтэй бол амжилт төрнө гэсэн ерөнхий санааг гаргуулсан.

Хичээлийн дүгнэлт

Page 33: Iltgel mhuz  2014

Хичээлийн үр дүнг тооцохын тулд:

багийн гишүүн тус бүрт хүүрнэмж эхийн эхлэл, гол, төгсгөл хэсгийг үйл явдлын зөв дараалалд байрлуулан, өгөгдсөн хэлц үгсээс гол санааг илэрхийлсэн хэлцийг

олох даалгавар

сурагч нэг бүр алдаагүй зөв

байрлуулж багийн дүнгээ гаргаж

байсан нь

хичээлийн зорилго биелэхийн зэрэгцээ

хамгийн гол нь оношлогоонд суурилсан хичээлийн төлөвлөгөө

хэрхэн үр дүнд хүрдгийг харууллаа.

Page 34: Iltgel mhuz  2014

Дүгнэлт Хичээлийг хүүхэд нэг бүрт зориулан бэлтгэвэл “муу хүүхэд”, “муу анги” гэж байхгүй болохыг бид мэдсэн юм.

хүүхэд нэг бүрийг оношилж үүндээ тохируулан хичээлийг төлөвлөх нь хүүхэд бүрийг хөгжүүлэх хамгийн гол хүчин зүйл болж байна.

эхний ээлжинд энэ ойлголт багш бидэнд ажиллагаа ихтэй, тэр бүр хэрэгжүүлэх боломжгүй мэт санагдах боловч энэ шинэчлэл гэж яригдаж байгаа арга маань үе үеийн багш нарын толгойд аль хэдийн боловсрогдсон байдаг. Харин үүнийгээ жаахан хөдөлмөр гаргаад бүтээлчээр үйл ажиллагаандаа ашиглахад хүндрэлтэй зүйл байдаггүй юм байна

Илтгэлийн эхэнд “Мэдэхгүй байх нь ичгэвтэр ч биш, хортой ч биш, хэн ч бүгдийг мэдэж чадахгүй. Харин мэдэхгүй хэрнээ мэддэг дүр эсгэх нь ичгэвтэр бөгөөд хортой. “Л.Н. Толстой”

Энэхүү үгийг илтгэлийн эхэнд сурагчдад хамааралтайгаар хэлж байсан бол одоо багш бидэнд ч хамаатай болох нь харагдаж байна.

Page 35: Iltgel mhuz  2014

Анхаарал тавьсанд

баярлалаа