11
(Заняття в початковій школі) Вчитель початкової школи Степаненко Тетяна Миколаївна Мартинівська загальноосвітня школаI-III ступенів

Konsp pro lampi (2)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Konsp pro lampi (2)

(Заняття в початковій школі)

Вчитель початкової школи

Степаненко Тетяна Миколаївна Мартинівська загальноосвітня школаI-III ступенів

Page 2: Konsp pro lampi (2)

Тема. Як лампочки бережуть довкілля

Мета. Вчити дітей жити в сучасних умовах, використовуючи

енергоефективне освітлювання; розвивати економічні здібності,

формулюючи власне ставлення щодо ламп; виховувати бажання берегти

довкілля.

Обладнання. Індивідуальні листівки Програма розвитку ООН : «Заміни

лампи – зміни світ», інформатор «Енергоефективні лампи», мультимедійний

супровід, фільм «Добре світло», таблиця-висновок.

1. Хід заняття

І.Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети (вступ)

ІІ. Основна частина.

1.Інформаційний вісник

Page 3: Konsp pro lampi (2)

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ВІСНИКНа сьогоднішній день зміна клімату є актуальною проблемою. Встановлено, що цей процес викликаний діяльністю людини. Дані спостережень свідчать про підвищення рівня Світового океану, танення льодовиків, нерівномірне випадання опадів, зміну режиму стоку річок. Сюди відноситься мінливість погоди – сильні морози, різкі відлиги взимку, надзвичайно спекотні дні влітку.

Наслідки кліматичних змін проявляються, в тому числі і у вигляді збільшення частоти та інтенсивності небезпечних погодних явищ, поширення інфекційних захворювань.

Розповідь вчителя

Озирніться навколо. Нас оточують звичні та зручні речі. Прокинулись вран-

ці взимку – увімкнули світло в кімнаті і все виконуємо по режиму дня

школяра. А як гарно повертатися ввечері додому освітленими вулицями. І

все це завдяки електриці та лампочці.

На сьогоднішній день українці використовують різні лампи освітлювання.

- А які у вас вдома вмикаються?

Оці маленькі лампочки розжарювання змушують людей спалювати вугілля

собі на загибель. Вони споживають велику кількість електрики. А чим біль-

ше потрібно електрики, тим більше вугілля доводиться спалювати на ТЕС,

щоб її виробити. Чим більше на електростанції спалять вугілля, тим більше

виділиться в атмосферу парникового газу (вуглекислого) і тим сильніше бу-

де парниковий ефект.

Мабуть, нам потрібно з'ясувати, що це таке. Парниковий ефект – це явище,

коли вуглекислий газ поряд з іншими парниковими газами створює над

землею щільну «ковдру». Промені сонця легко проникають через неї,

нагріваючи нашу планету, а от назад це тепло вийти практично не може. Так

Земля нагрівається все більше і більше, що призводить до змін у погоді:

засух, ураганів, повеней, а саме – глобального потепління.

2.Ми, сьогодні будемо шукати відповіді на ці запитання, а саме, як нам

зберегти нашу планету і наше життя.

Page 4: Konsp pro lampi (2)

Хвилина міркувань1.Як лампочки зможуть допомогти нам

зберегти нашу планету і наше життя?

2.Чи всі лампочки однакові?

3.На вашу думку, яку шкоду несуть розжарюванні лампи?

3.Розглянемо їх вид…

4. Чи є у вас ідеї, як вирішувати цю проблему?

5.Назвемо недоліки ламп розжарювання:

(-високеенергоспоживання та короткий термін служби)

6.Що ж є світловим потоком?

7.Чим характеризується електрична потужність лампи?

8.Назвіть одиницю виміру електричної потужності

3.Переглянемо колективно Навчальний фільм «Добре світло».

-Як ви вважаєте, з огляду на назву, про що йтиметься в ньому?

-Як ви думаєте до кого/чого електричне світло може бути добрим чи

навпаки?

Після перегляду – обговорення.

-Чи співпали ваші передбачення про завершення з тим, що побачили?

-Які думки та почуття у вас виникли?

-До яких висновків ви особисто підійшли?

-До кого/чого є недобрими застарілі лампи?

-До кого/чого добрі сучасні лампочки?

4.Робота з Програмою розвитку ООН: «Заміни лампи – зміни світ!»

Page 5: Konsp pro lampi (2)

(Презентують знання творчі групи )

-В кожній групі визначте експерта та доповідача.

Завдання 1.

Учні розповідають, що вони знають про глобальне потепління та його

наслідки. Про недоліки лампи розжарювання.

Завдання 2.

Учні вивчають карту на малюнку 1 та називають країни:

-які вже відмовилися від ламп розжарювання;

-які в процесі відмови від ламп розжарювання;

-які не відмовилися від ламп розжарювання.

З'ясовують основні переваги енергоефективних ламп.

Завдання 3.

Визначають, де треба поставити кому:

-Використовувати лампу розжарювання не можна, відмовитися!

-Використовувати енергоефективну лампу, не можна відмовитися!

Завдання 4.

Розгадуємо кросворд.

Горизонтально: 1.Електоростанція. 5.Ват. 6.Вугілля. 9.Вуглекислий.

11.Енергоефективні. 12.П'ятдесят.

Вертикально: 2.Збереження. 3.Екологія. 4.Парниковий. 7.Ціна.

8.Світлодіодна. 10.Люмінесцентна.

5. Розгляньте таблицю характеристик ламп

Характеристики ламп

Лампи розжарювання

Люмінесцентні лампи

Світлодіодні лампи

Електрична

потужність

100 Вт 20 Вт 12 Вт

Тривалість служби

1 рік (1000 годин)

10 років (10 000 годин)

50 років (50 000 годин)

Page 6: Konsp pro lampi (2)

6. Робота в парі (діалог «Між двома лампочками»)

Гра - діалог “між двома лампами”

(В ролі виступають учні)-Мене звуть люмінесцентна(світлодіодна)

лампа

-Я можу допомогти…

-Я пишаюсь тим, що…

Рухлива гра “ВІТЕР ДМЕ…»

-Я буду говорити «Вітер дме для тих, хто згоден, що….» і називаю якийсь

факт, а ви, якщо згодні, то піднімаєтесь і імітуєте подих вітру. Готові?!

- «Вітер дме для тих, хто зрозумів про йдеться на занятті»

- «Вітер дме для тих, хто активно працює зараз»

- «Вітер дме для тих, у кого вдома вже використовують енергоефективні

лампи»

- «Вітер дме для тих, кому подобається дбати про довкілля»

- «Вітер дме для тих,хто хоче поговорити з батьками про заміну лампо-

чок»

7. Кожна група розгляне лампу розжарювання (дотримуємось правил безпеки життєдіяльності)

-Як ви думаєте після роботи з таблицею «Характеристика ламп» чи

корисно використовувати таку лампочку?

-Яку шкоду приносить довкіллю?

-Отож, які недоліки?

Page 7: Konsp pro lampi (2)

Недоліки ламп розжарювання1.Високе енергоспоживання: лише 5% електроенергії йде на освітлення, а 95% - на нагрів самої лампи.

2. Короткий термін служби: лише 1000 годин, що дорівнює у середньому 1 року експлуатації.

8. Розглянемо енергоефективні лампи(будову).

Розгляньте будову лампи

Page 8: Konsp pro lampi (2)

-З'ясуємо переваги в освітленні!

ВАРТО чи НІ?!Переваги енергоефективних ламп

1.Споживають менше електроенергії: на 80-90%!

2.Довше служать в освітленні квартир!

3.Економлять гроші вашої сім’Ї!

4.Зменшують дію парникового ефекту!

5.Впливають на припинення глобального потепління!

-Чи доводилось вам зустрічатись з такими лампами і де?

9. На закінчення основної частини нам потрібно узагальнити

опрацьований матеріал. Кожен з вас заповнює таблицю.

Питання для

порівняння

Лампа

розжарювання

Люмінесцентна

лампа

Світлодіодна

лампа Скільки

електричної енергії

споживає

100 Вт 20 Вт 12 Вт

Яка тривалість

служби 1 рік 10 років 50 років

Чи дружні до

довкілля та

людини

ні так так

Page 9: Konsp pro lampi (2)

ІІІ. Підсумкова частина.

1.

ІНФОРМАЦІЯ для ЕКОНОМІЇ СІМЕЙНОГО БЮДЖЕТУ

2.

Page 10: Konsp pro lampi (2)

3.

4.

5.Гра «Мікрофон» - закінчи речення.

-Тепер, я знаю…

6.Прес-діалог : «Запитуйте – відповідаємо…»

-Що вам найбільше сподобалось під час заняття?

-Про що ви розкажете своїм рідним і знайомим?

-Що хочеться зробити?

7. «Два погляди на один факт»

Page 11: Konsp pro lampi (2)

Тож, скажімо «ТАК!» енергоефективним лампам, тому що вони:

-Споживають менше електроенергії: на 80-90%!

-Довше служать в освітленні квартир!

-Економлять сімейний бюджет!

-Зменшують дію парникового ефекту!

-Впливають на припинення глобального потепління!

Я надіюсь, що ви зацікавились у тому, щоб змінити ситуацію з

енергозбереженням на краще. Позитивні зміни є результатом маленьких

дій звичайних людей. І ми скажемо: ТАК!- енергоефективним лампам!

ВИСНОВОКОтож, розмотуючи клубок питань пошуковою

стежиною, скажемо:

“ТАК” – ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИМ,

“НІ” – ЛАМПАМ РОЗЖАРЮВАННЯ!

Всім дякую за увагу та роботу!!!