Upload
home
View
219
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
CONTEXT
• Escola: Mare de Déu de l’Esperança a Figuerola del Camp
(ZER La Parellada a l’Alt Camp)
• Al curs 2013-14 l’escola tenia 42 alumnes. Nens Nenes Total
1r 4 2 6
2n 1 0 1
7
3r 4 5 9
4t 3 2 5
14
5è 1 4 5
6è 2 2 4
9
15 15 30
Inicial
Mitjà
EDUCACIÓ PRIMÀRIACICLE CURS
Total alumnat a Primària
Superior
Nens Nenes Total
P3 3 0 3
P4 1 4 5
P5 1 3 4
Total alumnat a Infantil 5 7 12
EDUCACIÓ INFANTILCURS
UNITAT DIDÀCTICA: Observem el pas del temps!
• Currículum: “Canvis i continuïtats en el temps” dins el bloc d’Història a l’Àrea de
Coneixement del medi natural, social i cultural.
• Cicle Mitjà (Aula multigrau: 3r i 4t curs junts).
• Seqüenciació de la UD : 4 sessions de medi (6h), 1 sessió de llengua (1h) i 2 sessions de plàstica (3h).
– Sessió 1: El temps passa. La mesura del temps.
– Sessió 2: El pas del temps en les persones.
– Sessió 3: El pas del temps a les localitats (a i b).
– Sessió 4: Construcció de la clepsidra (Plàstica).
– Sessió 5: Construcció del mural utilitzant la refotografia (Plàstica).
OBJECTIUS DE LA SESSIÓ
• Reconèixer i comprendre els canvis i continuïtats al seu entorn proper (natura i poble) i aplicar aquests coneixements en la interpretació del present, la comprensió del passat i en la construcció del futur.
• Ubicar la pròpia història i la del seu context immediat en el temps social per tal de relacionar-ho amb el passat, present i futur.
• Utilitzar l’eina de la sortida escolar com a recurs didàctic i per establir relacions (socialització).
• Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant.
• Argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant elsprincipis bàsics del funcionament democràtic.
METODOLOGIA
• Breu explicació recordatòria del què farem (grup classe).
• Formació de petits grups a criteri de la mestra (treball cohesió).
• Suport: fotografies, paper i llapis.
• Finalitzada la sortida: a classe compartirem les notes amb la resta de companys/s del grup
(explicació àvia, preguntes de l’alumnat i mestra).
• Recordatori dels següents passos: escriure una breu nota (tipologia textual) que il·lustri la
refotografia que ha fet cada grup.
Material del què partim: EL POBLE
• La mestra ha fet recerca bibliogràfica per elaborar un recull d’imatges antigues del poble i
informació relacionada.
• Ha dissenyat la ruta i l’ha fet dues vegades: una sola i l’altra amb l’àvia de l’alumne que ens
farà les explicacions el dia de la sortida.
DESENVOLUPAMENT
1.- A l’aula:
• Explicació de la sessió a l’alumnat (recordatori): què farem, perquè, com i quan.
• Ens acompanyen: l’àvia Teresa i un professor de la URV.
• Formació dels equips de treball i distribució del material.
2.- Sortida: (preparació-sortida-reflexió)
• Fem el recorregut marcat, escoltem les explicacions, anotem el que considerem interessant per
després elaborar la nota al mural.
3.- A l’aula:
• Compartim vivències (grup classe).
Enquadrem bé
el lloc...segur
que és aquí?
Comprovem-ho
amb la
fotografia
antiga.
Busquem
pistes: què
identifiquem
com elements
perdurables?
I si ho mirem
des d’un altre
punt de vista?
Comprova-ho!!!
Explicacions
paral·leles...i
molta
concentració!
REFLEXIONS FINALS
A NIVELL D’UNITAT DIDÀCTICA PROGRAMADA:
• Proposar-se un/dos objectius màxims per sessió.
• Incorporar la metodologia cooperativa en les dinàmiques quotidianes de treball dins l’aula.
• Experiència molt positiva i enriquidora per conèixer el nostre entorn social immediat i, de
retruc, una part de la nostra pròpia història individual.
A NIVELL VIVENCIAL:
• És fonamental la motivació de l’alumnat i la mestra, en aquesta tasca, és agent clau.
• Repte a l’hora de que l’alumnat vegi la sortida com una “classe” que es fa fora de l’aula i no
com una “excursió” per no estar a l’escola i no treballar: Ens ho passem bé i alhora aprenem.
• Repte en mantenir l’atenció els grups que no els hi tocava fer la identificació del lloc o
fotografia.
BIBLIOGRAFIA
• Autors diversos (2006). Figuerola 1.025 anys d’història. Valls: editorial La Torratxa.
• Autors diversos (1980). Notes històriques de Figuerola. Commemoració del Mil·lenari de laprimera notícia escrita de Figuerola (980-1980). Valls: Ajuntament de Figuerola del Camp iComissió del Mil·lenari.
• Decret 142/2007, de 26 de juny, pel qual s’estableix l’ordenació dels ensenyaments del’educació primària. Departament d’Educació. Generalitat de Catalunya.
• Pàgina web ZER La Parellada: http://www.xtec.cat/centres/e3009138/• Pàgina web Escola Mare de Déu de l’Esperança de Figuerola del Camp:
http://blocs.xtec.cat/escoladefigueroladelcamp/escola/• Pàgina web Ajuntament de Figuerola del Camp: http://www.figuerola.altanet.org/