31
PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA Nastavnica: Vesna Brust ______________________________ Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek Nadnevak: 6.lipnja 2012. Savjetnica: Viktorija Hržica, viša savjetnica _____________________________________

Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

Embed Size (px)

DESCRIPTION

PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA Nastavnica: Vesna Brust ______________________________ Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek

Citation preview

Page 1: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVAZA IZVEDBU NASTAVNOG SATA

Nastavnica: Vesna Brust

______________________________

Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek

Nadnevak: 6.lipnja 2012.

Savjetnica: Viktorija Hržica, viša savjetnica

_____________________________________

Page 2: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Škola: Ekonomska i upravna škola Osijek Mjesto: OsijekNastavni predmet: INFORMATIKA Razred: 2aNastavna cjelina: MS PowerPoint 2007- program za prezentacije Smjer: Ekonomija, trgovina i

poslovna administracija

Nastavna tema: Ponavljanje i vježbanje o izradi prezentacija i konačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne godine

Broj nastavnog sata: 69 i 70 Nastavnica: Vesna Brust Zanimanje: Upravni referent

Datum izvođenja oglednog sata: 06. lipnja 2012.

1. Podjela:1.1. nastavne cjeline na teme:

1.1.1. Program za izradu prezentacija 1.1.2. Konačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne godine

1.2.nastavne teme na jedinice predviđene za ponavljanje:1.2.1. Pravila dobre prezentacije1.2.2. Matrica slajda1.2.3. Zaglavlje i podnožje slajda1.2.4. Umetanje slika i crteža1.2.5. Prijelazi između slajdova i animacija1.2.6. Prikazi i spremanja prezentacije1.2.7. Ispis prezentacije

1.2.8. nastavna jedinica Konačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne godine1.2.8.1. Prezentirati svoju prezentaciju pred razredom i ispisati je1.2.8.2. Javno objavljivanje ocjena

1.3.nastavna tema/jedinica:

Ponavljanje i vježbanje u programu PowerPoint 2007 i konačna analiza postignuća učenika tijekom nastavne godine

2. Vrsta metodičke jedinice (tip sata):

obrada novih nastavnih sadržaja ponavljanje vježbanje provjeravanje

2Vesna Brust6.06.2012.

Page 3: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

3. Obrazovna postignuća:

Nakon nastavnog sata učenik će biti u stanju samostalno kreirati matricu slajda, znati postaviti elemente u zaglavlje i podnožje slajda, opisati i objasniti postupak umetanja slika i crteža na slajd, znati primijeniti potrebne animacije i prijelaze između slajdova, te konačno promatrati raznovrsne prikaze prezentacija, njihove ispise na papir, te oblike datoteka prilikom spremanja prezentacije.

Po završetku drugog nastavnog sata učenik će biti u stanju samostalno prezentirati svoj uradak u PowerPointu, znati održati dobro organizirani govor (predavanje), poslati prezentaciju na ispis.

Konačno pri zaključivanju ocjena učenici , uz pomoć nastavnika, trebaju svrhovito prosuditi vrijednosti vlastitog rada. Prosudbe se moraju temeljiti na točno definiranim kriterijima. Obrazovni ciljevi ovog područja su najviši u spoznajnoj hijerarhiji, jer sadrže elemente svih prethodnih razina uz dodatak sposobnosti prosudbe vlastitih vrijednosti.Kroz ove spoznaje učenici razvijaju samokritičnost i samovrednovanje.

4. Ključni pojmovi:

Matrica slajda, zaglavlja, podnožja, umetanja raznovrsnih objekata na slajd, animacija i prijelazi, prikazi prezentacije , ispis prezentacije, oblici datoteka u MS PowerPoint-u 2007

Prezentiranje pred auditorijem.

Samovrednovanje, samoprocjenjivanje. Shvaćanje, prosudba, analiza, zaključci, komentari, prijedlozi, primjena, razlikovanje.

5. Cilj nastavne teme/jedinice:

Cilj je da učenici ponove najznačajnije pojmove programa MS PowerPoint 2007 , znaju samostalno kreirati vlastitu prezentaciju sa svim ključnim elementima kroz informatičke primjere i sadržaje iz svakodnevnog života.

Samostalno će izložiti vlastiti rad, postati svjesni svoje aktivnosti, znanja i uloženog truda. Prihvatiti završnu ocjenu u zajedničkom međudjelovanju s nastavnikom.

3Vesna Brust6.06.2012.

Page 4: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

6. Obrazovna postignuća:

Kognitivna (spoznajna – materijalna)

Psihomotorička (funkcionalna)

Afektivna (odgojna)

Učenici će moći:- Izvesti pravilno izlaganje

vlastite prezentacije pred auditorijem,

- definirati matricu slajda kao elementa ujednačavanja izgleda prezentacije

- prikazati svrhu zaglavlja i podnožja na slajdu

- nabrojati mogućnosti umetanja različitih elemenata na slad

- primijeniti animacije i prijelaze u prezentaciji

- koristiti različite načine prikaza prezentacije

- baratati ispisom prezentacije na papir po različitim zahtjevima

- Izvesti pravilno izlaganje vlastite prezentacije pred auditorijem,

- Procjenjivati i tumačiti rezultate pismenih uradaka i vježbi

- biti vješt u radu s programom EDMODO

Učenici će moći- izvesti različite strukturne

prikaze slajdova,- postaviti matricu slajda- umetati i ažurirati objekte na

slajdu- primijeniti stečena znanja i

kreativno rješavati postavljene zadatke iz različitih područja struke

- znati otvoriti i poslati nastavniku zadani kviz u Edmodu

- uočiti razne oblike prezentacije

- umetati i oblikovati slike,crteže i ostale objekte na slajdu

- spremiti svoju prezentaciju u različitim tipovima datoteka

- upravljati ispisom prezentaciju na papir

- biti sposoban poslati svoju prezentaciju na društvenu mrežu

- primijeniti stečena znanja i kreativno rješavati postavljene zadatke iz različitih područja struke

- analizirati vlastite rezultate iz informatike tijekom nastavne godine

Razvijati kod učenika:- povezati naučeno sa

zadacima iz svakodnevnog života i struke

- kreativnost i inicijativu u radu- osjećaj zadovoljstva,

samopouzdanja i povjerenja u vlastite sposobnosti

- radne navike i organizacijske vještine te sposobnost samo procjene

- strpljivost, sustavnost i upornost u radu s programom za izradu prezentacija

- koncentracija, preciznost i urednost u radu

- uvažavanje i pozitivan odnos prema novim tehnologijama

- jasno artikulirati osnovu za budući rad u uredu,

- osjećaj zadovoljstva, samopouzdanja i povjerenja u vlastite sposobnosti

- prihvaćanje postignute ocjene kao mjerila rezultata vlastitog znanja i aktivnosti tijekom nastavne godine

- jasno steći sliku o dubini znanja i vještina koju posjeduju

7. Oblici rada:

Individualni oblik rada, frontalni oblik, rad u paru

8. Nastavne metode:

Metoda poučavanja,učenje otkrivanjem, oluja ideja, metoda razgovora, metoda praktičnog rada na računalu, metoda demonstracije, metoda igra i rad, metoda poticanja , pomaganja

4Vesna Brust6.06.2012.

Page 5: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

9. Nastavna sredstva i pomagala:

Prezentacije u PowerPointu , društvena mreža Edmodo, kviz znanja , radni listići sa zadacima, rezultati razreda računalo, LCD projektor ,pisač, školska ploča

10.Korelacija:

Hrvatski jezik, Engleski jezik, Marketing, Poduzetništvo, Poslovne komunikacije

11.Literatura i izvori:

Literaturaza

nastavnicu

Darko Grundler, Sanda Šutalo, „Računalstvo“, udžbenik i radna bilježnica za četverogodišnje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2010.

Darko Grundler, Sanda Šutalo, CD uz udžbenik Računalstvo, Školska knjiga, Zagreb, 2010.

S. Babić, V.Galešev i autori „Informatika i računalstvo“ udžbenik i zbirka zadataka iz informatike i računalstva za srednje škole i gimnazije, SysPrint 2009. Zagreb

Računalstvo/Informatika, Gvozdanović,Ikica,Kos i autori,Udžbenik sa DVD-om za 1.2.3. razred strukovnih škola, Varaždin,2009.

www.edmodo.com http:// pup.skole.hr priručnik za učenje i poučavanje ( nastavnik/učenik) Portal „Suradnici u učenju“ i e- časopis „ Pogled kroz prozor“ http://racunalstvo.info – web stranica namijenjena nastavnicima informatike

(autori Grundler, Blagojević, Šutalo) Bloomova taksonomija Tomislav Grgin „ Školska dokimologija“, Naklada Slap, Jastrebarsko, 1994.

Literaturaza

učenike

Darko Grundler, Sanda Šutalo, Računalstvo, udžbenik i radna bilježnica za četverogodišnje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb, 2007.

Darko Grundler, Sanda Šutalo, CD uz udžbenik Računalstvo, Školska knjiga, Zagreb, 2007.

http://www.edmodo.com http://pup.skole.hr

5Vesna Brust6.06.2012.

Page 6: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA (detaljno razraditi)

ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

ETAPA NASTAVNOGA

SATA

ARTIKULACIJA 1. NASTAVNOG SATA

NA

ST

AV

NE M

ET

OD

E

NA

ST

AV

NA

SR

ED

ST

VA

I P

OM

AG

AL

A

VR

IJE

ME (

MIN

)

SADRŽAJAKTIVNOST NASTAVNIKA

AKTIVNOST UČENIKA

1. PRIPREMA

1.1. MATERIJALNO – TEHNIČKA PRIPREMA

Priprema za sat.Priprema nastavnih materijala.Priprema računala i projektora.

Upisati sat i odsutne učenike.Pripremiti računalo i projektor za rad.Logirati se na EDMODOPriprema potrebnih materijala (radnih listića, tekstova)Napisati naslov na ploču: „Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama“

Prijaviti odsutne učenike.Učenici će uključiti računala , logiraju se na program Edmodo, pripremaju bilježnicu i pribor, otvarajuMS PowerPoint 2007.

Dijaloška metoda , pozdravljanje prisutnih, najava današnje nastavne jedinice

Dnevnik, računalo, projektor, nastavni materijali, učenički pribor za radŠkolska ploča 3m

in

1.2. SADRŽAJNA PRIPREMA

Osnovne obavijesti o temi nastavnog sata.Ponoviti s učenicima što je multimedijalna prezentacija i u kojim prilikama ćemo se njome koristitiKoja su pravila dobre prezentacije i prezentiranja

Nastavnik otvara svoju PowerPoint prezentaciju u kojoj se vide osnovni pojmovi koje su učenici već usvojili o programu PowerPoint.

Kratak dijalog sa učenicima o postavkama programa .Upoznati učenike da ćemo tijekom sata samostalno izraditi prezentaciju, uključujući dosad usvojene pojmove

Učenici razmišljaju o tome što nastavnik govori.Prisjećaju se i javljaju za dijalog u kojem ponavljamo najvažnije pojmove programa.

Ponavljanje dosad usvojenog gradiva iz MS PowerPoint-a, uz praktičan rad na računalu.Metoda razgovora, poučavanja, oluja mozgova, poticanja

Prezentacija u PowerPointu koja sadrži osnovne pojmove iz gradiva o PowerPointu, školska ploča 5

min

6Vesna Brust6.06.2012.

Page 7: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

1.3. PSIHOLOŠKA PRIPREMA UČENIKA (MOTIVACIJA)

Motivirati učenike za pristupanje 5 minutnom kvizu, kako bi ponovili nastavnu cjelinu o programu PowerPoint.Učenici se potiču na razmišljanje, nastavnik šalje pripremljeni kviz i objašnjava postupak rada sa istim.

Asociranje učenika da odgovore na pitanja u kvizu na način kako smo to već učinili ponavljajući o elementima Excel-a.

Kolektivna aktivnost (koncentracija, razmišljanje, odgovaranje, zaključivanje) Učenici čekaju na pristizanje kviza u programu Edmodo i otvaraju ga.

Metoda poticanja, praktičnog rada na računalu,

Kviz u Edmodu, projektor, računalo

3 m

in

2. RJEŠAVANJE KVIZA I ANALIZA

Učenici u programu Edmodo otvaraju Kviz ( koji je vremenski ograničen na 5 min) i odgovaraju na pitanja tipa: višestruki odabir ili samo jedan točan odabir.Po završetku odgovaranja, šalju rješenje kviza profesoru.

Individualni rad.Učenici koriste program Edmodo za odgovaranje na pitanja kviza.Predaju profesoru preko mreže rezultate kviza.Samostalan rad.Rezultati se objavljuju.Kolektivna i individualna aktivnost

Metoda, praktičnog rada na računalu,Dijaloška metoda u kojoj se objašnjavaju rezultata kviza

Pomoć u Wordu, dokument u Wordu, projektor, računalo, Power Point prezentacija,nastavni listić

10 m

in

7Vesna Brust6.06.2012.

Page 8: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

3. PRAKTIČAN

RAD NA RAČUNALU

Nakon kratke analize kviza, najavljuje se kreiranje prezentacije prema postavljenim zadacima na pripremljenom radnom listiću. Tijekom rada učenici će uvježbati i ponavljati najvažnije postupke izrade prezentacije

Nastavnik dijeli radne listiće i daje upute učenicima za rad.

Učenici otvaraju nastavni listić sa sadržajem zadataka, odabiru jedan zadatak po vlastitom izboru i započinju samostalan rad

Metoda praktičnog rada na računalu

Zadatak na radnom listiću, projektor, računalo

19 m

in

4. PROVJERAVA

NJE

Učenici završavaju svoju prezentaciju i šalju je preko Edmodo-a profesoru na uviđaj.

Razgovor o rezultatima i razjašnjavanje nejasnoća

Zajednički se diskutira o nejasnoćama pitanjima, problemima.Zajednički pratimo pristigle prezentacije preko projektoraZadavanje domaćeg uratka

Učenici spremaju prezentaciju na radnu površinu i šalju je preko društvene mreže Edmodo profesoruZapisivanje domaćeg uratkaSamostalan rad

Metoda praktičnog rada na računalu

Društvena mreža, projektor, računalo

5 m

in

2. TIJEK NASTAVNOGA PROCESA 1.sat

2.1. Uvod ( 11 min)

Dobar dan, sve vas lijepo pozdravljam. Danas na satu imamo goste koji će pratiti naš rad: gospodin ravnatelj, gospođa savjetnica i gospođa pedagog. Tijekom ove školske godine učili smo Word, Excel i programiranje, a naša posljednja tema bile su prezentacije u PowerPointu. S obzirom da je ovo zadnji sat prije zaključivanja ocjena, ponovit ćemo kroz praktične zadatke sve što znamo o PowerPointu .

Učenici su zamoljeni da uključe računala , logiraju se na program Edmodo, pripreme bilježnicu i pribor za rad, Otvaraju program MS PowerPoint 2007.

8Vesna Brust6.06.2012.

Page 9: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Najavljujem današnju nastavnu jedinicu i ispisujem naslov na ploču: „Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama“Postavljam nekoliko pitanja: Što znači pojam prezentacija?Da li ste imali prilike prisustvovati nekoj prezentaciji pomoću računala? Gdje?Kako vi doživljavate prezentaciju na multimedijalni način?Što mislite o razlici u doživljavanju nove vijesti pomoću novina u odnosu na multimedijalni način?Navedi nekoliko pravila dobre prezentacije u PowerPointu?Može li se naučiti kako treba predstaviti svoju prezentaciju auditoriju?Što znaš o tome?

Sada ćemo ponoviti sve što smo učili o načinu izrade prezentacije pomoću PowerPointa, a potom ćemo sami napraviti i predstaviti kratku prezentaciju.Otvaram PowerPoint prezentaciju koja sadrži osnovne naredbe za rad sa programom. Učenici se javljaju, kako bi ponovili gradivo. Ističem da ćemo se posebno sjetiti slijedećih nastavnih jedinica : Pravila dobre prezentacije, Matrica slajda, Zaglavlje i podnožje slajda, Umetanje slika i crteža ,Prijelazi između slajdova i animacija, Prikazi i spremanja prezentacije, Ispis prezentacije

Sadržaj prezentacije u PowerPointu

2.2.1. Rješavanje i analiza kviza ( 10 min)Nakon što smo ponovili PowerPoint učenici su zamoljeni da preuzmu preko Edmoda 5 minutni kviz. Pitanja su tipa: višestruki odabir ili DA/NE odgovor.Po završetku odgovaranja, šalju rješenje kviza profesoru.

Sadržaj kviza:1. Prezentacija je :

A. izlaganje sadržaja pred auditorijemB. izlaganje sadržaja pred auditorijem na multimedijalni način, pomoću računala

C. izlaganje sadržaja pred auditorijem pomoću pisanog teksta

2. Prezentacija u PowerPointu sprema se kao datoteka čiji je formatA. .pptxB. .ppsx

9Vesna Brust6.06.2012.

Page 10: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

C. .pps

3. Teme prezentacije vizualno usklađuju dizajn prezentacije DA/NE

4.Matrica slajda sadrži rezervirana mjesta koja se prikazuju na svakom slajdu DA/NE

5. Što ne pripada izjavi: U prezentaciji mogu se koristiti ove vrste matricaA. Matrice slajdaB. Matrice pozadineC. Matrice brošura

6. Kontekstne kartice se prikazujuA. Kada su potrebne za objekt s kojim se trenutno radiB. Kada se postave temeC. Kada se želi spremiti slika

7. Unos teksta u okno bilježakaA. Neće biti vidljiv osobi kojoj se prikazuje prezentacijaB. Biti će vidljiv cijelom auditoriju

8. Razvrstavač slajdova služiA. Za prikaz cijele prezentacijeB. Za razvrstavanje slika na slajduC. Za prikaz svih slajdova u minijaturi

9. Prijelaze između slajdova možemo ureditiA. Pomoću kartice PrikazB. Pomoću kartice AnimacijeC. Pomoću kartice Dizajn

10. Ako želim da mi se prilikom ispisa prezentacije prikažu 4 slada na papiru, upotrijebit ću u ispisu zahtjev: ISPIŠI SLAJDOVE DA/NE

11.Odabir prikaza prezentacije vidljiv je naA. VrpciB. Oknu bilježakaC. Traci stanja

12.Dijaprojekcija prezentacije koja je spremljena kao "projekcija", znači da će se ona prikazivati:A. SamostalnoB. Uz usmeno izlaganje govornika i na "klik" miša

13.Kartica Struktura slajda, sadržiA. Samo tekst slajdaB. Slike i tekst na slajdu

Nakon rješavanja kviza učenici pošalju svoj kviz preko društvene mreže Edmodo. Rezultat je odmah vidljiv i nastavnik zajedno s učenicima komentira rezultate. Uočavaju se učenici sa največim i namanjim brojem bodova, kao i pitanja na koja su učenici najbolje/najslabije odgovarali.

Moguće je ocijeniti test prema postignutom broju bodova, ali Edmodo osim što prikazuje svaki pojedini rezultat, prikazuje i ukupan ostvareni rezultati svih testova tijekom nastavne godine za

10Vesna Brust6.06.2012.

Page 11: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

svakog učenika. Na taj način ukupan % ostvarenih testova , kvizova i vježbi može poslužiti pri donošenju zaključne ocjene, što ću i učiniti slijedeći sat pri analizi postignuća.

.

Primjer prikaza rezultata kviza

2.2.2. Praktičan rad na računalu ( 19 min) Nastavnik dijeli radne listiće i daje upute učenicima za rad. Učenici otvaraju nastavni listić sa sadržajem zadataka, odabiru jedan zadatak po vlastitom izboru i započinju samostalan rad. Upozoreni su da duljina prezentacije ne smije biti više od 2-3 minute.Naglasak staviti na zadatke, a ne na sadržaj.Tijekom rada učenici će uvježbavati i ponavljati najvažnije postupke izrade prezentacije.

Nastavni listić ima slijedeći sadržaj:

Pripremi kratku prezentaciju od 5 slajdova.

Prvi je naslovni slajd u koji napiši naslov teme i svoje ime i prezime.

Drugi je slajd naslov i sadržaj ( slika), a treći naslov i sadržaj( isječak crteža). Sliku zarotiraj 30% po osi X,Y,Z

Četvrti i peti kreiraj sam po vlastitom izboru.

11Vesna Brust6.06.2012.

Page 12: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Na 5.ti slajd postavi bilješku ( jednu rečenicu po izboru)

U matrici slajda postavi sliku na naslov, u gornjem desnom uglu, koja će biti vidljiva na svim slajdovima

U podnožju svakog slajda stavi svoje ime i prezime i razred, današnji datum i broj slajda. Neka se ne vidi broj

slajda na prvom slajdu.

Postavi prijelaze između slajdova pod imenom „ Razgradi“

Svim slajdovima odredi vrijeme od 7 sekundi.

Postavi na trećem i zadnjem slajdu animaciju ULAZ / NASTAJANJE / SREDNJE

Spremi prezentaciju kao projekciju i pošalji je preko Edmoda profesoru.

Teme za prezentaciju su slijedeće:

Zadatak 1

Pripremi pregled povijesti razvoja osobnih računala, mikroprocesora, značajnih osoba za razvoj računala.

Zadatak 2

Zaposlen si u agenciji za prodaju rabljenih automobila. Pronađi automobile po želji svojega kupca. Za svaki automobil

navedi karakteristike.

Zadatak 3

Zaposlen si u poduzeću koje se bavi maloprodajom športske odjeće . Potraži ilustracije i cjenike na Internetu

Zadatak 4

Obitelj priprema proslavu. Pripremi prezentaciju mogućeg jelovnika. Koristi se ilustracijama i katalozima na Internetu,

Zadatak 5

Zaposlen si u poduzeću koje se bavi prometom nekretnina. Potraži na Internetu ilustracije i kataloge vikendica i kuća u

svojoj blizini. Uz svaku nekretninu navedi prednosti i mane.

Zadatak 6

Zaposlen si u turističkoj agenciji. Pripremi prezentaciju izbora destinacija za maturalno putovanje. Za svaku destinaciju

navedi osnovne karakteristike.

*Učenici su upozoreni da teme za prezentaciju pronalaze na internetu, jednostavnim pretraživanjem.

Drugi nastavni listić:

Nastavni listić za ispis prezentacije:Ispisati prezentaciju u PDF formatu

12Vesna Brust6.06.2012.

Page 13: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Ispisati prezentaciju samo drugog slajdaIspisati prezentaciju kao brošure sa 4 slajda po stranici.Ispis prezentacije kao stranicu bilješki.

2.3. Ponavljanje (trajanje: 5 min)

Po završetku kreiranja prezentacije prikazat ćemo preko projektora pristigle učenički radovi, te će učenici i nastavnik dobiti povratnu informaciju o uspješnoj realizaciji vježbe. Učenici dokumente šalju društvenom mrežom, što im omogućuje da i kod kuće dovrše zadatke koje nisu stigli napraviti u školi.Nastavnik obilazi, pomaže. Nastavnik objašnjava rezultate kviza, razgovara o tome sa učenicima, potiče i motivira na rad.

Nastavnik zadaje domaći uradak:Posjetite web stranicu: http://pup.skole.hr/ na kojoj proučite područje Prezentacije/ Vodiči, gdje ćete naučiti sve o kreiranju prezentacija u PowerPointu.

13Vesna Brust6.06.2012.

Page 14: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

PLAN PLOČE

Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama

Pravila dobre prezentacijeMatrica slajdaZaglavlje i podnožje slajdaUmetanje slika i crtežaPrijelazi između slajdova i animacijaPrikazi i spremanja prezentacijeIspis prezentacije

http://pup.skole.hr

14Vesna Brust6.06.2012.

A

Page 15: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PRILOZI

1. Kviz u društvenoj mreži Edmodo2. Nastavni listić za učenike o izradi prezentacije3. Nastavni listić o ispisu prezentacije4. Internet ( pronalaženje sadržaja za odabranu temu prezentacije

Page 16: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA (detaljno razraditi)

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

ETAPA NASTAVNOGA

SATA

ARTIKULACIJA 2. NASTAVNOG SATA

NA

ST

AV

NE M

ET

OD

E

NA

ST

AV

NA

SR

ED

ST

VA

I P

OM

AG

AL

A

VR

IJE

ME (

MIN

)

SADRŽAJAKTIVNOST NASTAVNIKA

AKTIVNOST UČENIKA

10. PRIPREMA

10.1. MATERIJAL

NO – TEHNIČKA PRIPREMA

Priprema nastavnih materijala.Priprema računala i projektora.

Logiranje u Edmodo, otvaranje stranice 2a razreda. Praćenje pristiglih radova preko društvene mreže.

Prvi učenik priprema izlaganje svoje vlastite vježbe u MS PowerPoint-upreko Edmoda, koristeći projektor

Dijaloška metoda , metoda demonstracije

Dnevnik, računalo, projektor, nastavni materijali, učenički pribor za rad.Priprema pisača

2 m

in

10.2. SADRŽAJNA PRIPREMA

Kratke obavijesti o temi nastavnog sata.Još jednom ponoviti s učenicima što je multimedijalna prezentacija i koja su pravila dobre prezentacije i prezentiranja

Nastavnik potiče učenike na prezentaciju vlastitih radovaPonavlja zahtjeve na nastavnom listiću

Učenici razmišljaju o tome što nastavnik govori.Prisjećaju se pravila prezentiranja i spremni su aktivno slušati učenika koji izlaže svoj rad

Praktičan rad na računalu.Metoda razgovora, oluja mozgova, poticanja

Prezentacija u PowerPoint-u koja sadrži osnovne zahtjeve s nastavnog listića

2 m

in

10.3. PSIHOLOŠK

A PRIPREMA UČENIKA (MOTIVACIJA)

Motivirati učenike za pristupanje prezentiranju.

Podsjećanje na brojna izlaganja koja su učenici već imali prilike vidjeti na televiziji, sajmovima i sl.

Kolektivna aktivnost (koncentracija, razmišljanje,)

Metoda poticanja, praktičan rad na računalu,

Prikazana prezentacija u Edmodu, projektor, računalo

1 m

in

2Vesna Brust6.06.2012.

Page 17: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

2.DEMONSTRACIJA I IZLAGANJE

Učenici u programu Edmodo otvaraju i izlažu svoju prezentaciju. Nekoliko prezentacija se ispisuju na papir.

Individualni rad.Grupni rad

Učenici koriste program Edmodo za prezentiranje.Jedna grupa učenika priprema ispis dokumenta na papirSamostalan i grupni rad.

Metoda, praktičnog rada na računalu,Dijaloška metoda

Računalo,Edmodo,Štampač, Projektor

17

min

3.ZAKLJUČIVANJE OCJENA

Nastavnik najavljuje početak analiziranja postignutih rezultata u učenju na kraju nastavne godine iz informatike

Nastavnik otvara imenik i razred u Edmodo-u, te analizira uspjeh svakog pojedinog učenika

Učenici prate analizu uspjeha, diskutiraju, analiziraju, predlažu ocjene

Metoda razgovora

Imenik,Edmodo, Projektor 20

min

4. ZAVRŠNI POZDRAV

Nastavnik učenicima čestita na postignutom uspjehu i želi im lijepe praznike

Zajednički se diskutira o načinu rada iduće nastavne godine, nejasnoćama, pitanjima

Razgovor nastavnik- učenici

Metoda razgovora

Nastavnikova riječ

3 m

in

3Vesna Brust6.06.2012.

Page 18: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

2. TIJEK NASTAVNOGA PROCESA 2.sat

2.1. Priprema ( 5 min)

Prvi učenik se priprema za izlaganje svoje vježbe u MS PowerPoint-u preko Edmoda, koristeći projektor.Nastavnik potiče učenike na prezentaciju vlastitih radova. Ponavlja zahtjeve koji su postavljeni na nastavnim listićima.Još jednom učenicima ponavljaju što je multimedijalna prezentacija i koja su pravila dobre prezentacije i prezentiranja

Ponovimo što je važno pri izradi prezentacija s obzirom na : - količinu sadržaja na slajdovima- animacije- ujednačenosti izgleda- fontove

Što je važno pri samom prezentiranju:- sigurnost nastupa- voditi računa o publici- ne čitanje teksta sa slajdova , već prepričavanje u razgovoru sa sudionicima

Motivirati učenike za pristupanje prezentiranju, kroz podsjećanje na brojna izlaganja koja su učenici već imali prilike vidjeti na televiziji, sajmovima, u školi i sl.

2.2. Demonstracija i izlaganje (17 min)

Učenici u programu Edmodo otvaraju i izlažu svoju prezentaciju. Nekoliko prezentacija ( učenici dvije grupe po dva učenika) ispisuju prezentaciju na papir, kako je to zahtijevano na nastavnom listiću.

Oluja mozgova: Dok pojedini učenici izlažu prezentaciju, ostali prate i postavljaju pitanja, donose zaključke o dobrom prezentiranju, kao i zastupljenosti traženih elemenata u prezentaciji. Učenici prave bilješke, komentare.

S obzirom da po zahtjevu, duljina prezentacije nije trebala biti više od 2-3 minute, moguće je uključiti do 5 učenika u samostalno prezentiranje.Dvije grupe učenika ispisuju svoju prezentaciju na papir i pokazuju ostalim učenicima uradak.

NAPOMENA: Učenici koji nisu stigli dovršiti prezentaciju , to imaju prilike učiniti kod kuće, pa ćemo zajednički pregledati slijedeći sat.

4Vesna Brust6.06.2012.

Page 19: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

2.3. Analiza postignuća učenika na kraju nastavne godine(20 min)

Nastavnik najavljuje početak zaključivanja ocjena na kraju nastavne godine. Otvara imenik i razred u Edmodo-u, te javno objavljuje ocjene za kraj nastavne godine. Svi učenici pažljivo prate zaključivanje, diskutiraju, analiziraju uspjeh, predlažu ocjene.( s obzirom da će se nastava u ovom razredu održati još 2 sata ( 71. I 72. sat), konačno zaključivanje u „kućicu“ izvršit će se slijedeći tjedan.

Dragi učenici, došao je trenutak koji pretpostavljam svi željno očekujete, a to je konačna analiza rezultata vašeg rada i zaključivanje ocjena na kraju nastavne godine.Znam da ste bili vrijedni( neki više, neki manje), ali sada je potrebno samokritički i objektivno zaključiti vaše ocjene! Vodit ćemo računa o radu tijekom cijele godine, a poslužit ćemo se svim postignutim ocjenama u usmenim radovima, testovima, vašim aktivnostima i zalaganju na satu. Pred nama su ocjene iz imenika ( elementi ocjenjivanja bili su : usvojenost sadržaja i primjena znanja), rezultati vašeg rada preko Edmoda, kao i aktivnosti koje sam u obliku beđeva dodjeljivala na Edmodu.

Nastavnik razgovara sa svakim pojedinim učenikom i objavljuje završnu ocjenu.

Rezultati uspješnosti pismenih i praktičnih vježbi za svakog učenika u razredu

5Vesna Brust6.06.2012.

Page 20: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

Primjer praćenja aktivnosti u obliku beđeva

2.4. Završni pozdrav (trajanje: 3 min)

Nadam se da ste zadovoljni objavljenom ocjenom iz informatike. Molim vas da u konstruktivnoj diskusiji, iznesemo naše prijedloge za slijedeću nastavnu godinu, kako bi naš zajednički rad bio još uspješniji!

Diskusija i razgovor nastavnika i učenika.

*** U koliko ostane još vremena učenicima treba ponuditi kao nagradu kratku igricu, koja se otvara preko Edmoda, link: http://www.gamedesign.jp/flash/chatnoir/chatnoir.swf

6Vesna Brust6.06.2012.

Page 21: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

PLAN PLOČE

Ponavljanje o PowerPoint prezentacijama

Pravila dobre prezentacijeMatrica slajdaZaglavlje i podnožje slajdaUmetanje slika i crtežaPrijelazi između slajdova i animacijaPrikazi i spremanja prezentacijeIspis prezentacije

http://pup.skola.hr

Analiza postignuća tijekom nastavne godine

7Vesna Brust6.06.2012.

Page 22: Pisana priprema za izvođenje nastave iz informatike

PISANA PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

PRILOZI

1. Imenik2. Društvena mreža Edmodo3. Ispisi prezentacija na papiru

8Vesna Brust6.06.2012.