Upload
sue-suraiza
View
3.395
Download
4
Embed Size (px)
Citation preview
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN 4
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 4 Aktif
Tarikh : 14 Ogos 2013
Masa : 9.10 – 10.10 pagi
BilanganMurid : 35 orang
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti : Anyaman
Tajuk : Anyaman Kelarai
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Mendorong murid menghayati dan menilai seni warisan dan budaya sesuatu kelompok.
2. Membina asas Aset Budaya.
3. Mengetahui dan mengenal motif anyaman kelarai.
4. Mempertingkatkan kemahiran mereka cipta secara kreatif dalam penghasilan anyaman
kelarai.
5. Membuat ukuran dengan tepat.
6. Menggunting kertas warna dengan cara yang betul.
7. Menghasilkan anyaman siku kelarai daripada kertas warna/reben.
Hasil Pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :
Aras 1 : i. Menggunakan elemen Asas Seni Reka, bahan, dan proses yang sesuai dalam
Penghasilan kraf mudah.
Aras 2 : i. Mengenal pelbagai bahan gentian serta sifatnya dalam proses membuat
Kraf mudah.
Aras 3 : i. Mengaplikasi Asas Seni Reka dalam penghasilan anyaman kelarai.
NilaiMurni: Sabar, berhati-hati, berdisplin, daya usaha, menghargai kraf tradisional, dan
berkeyakinan.
Penerapan Nilai Kercerdasan Pelbagai: Intrapersonal, Interpersonal, Verbal-linguistik,
Kinestetik dan logik matematik
2
Pengabungajalin Mata Pelajaran : Pendidikan Moral, Matematik
KemahiranBerfikir: Menyenaraikan bahan, fungsi anyaman, membuat urutan langkah
KritisdanKreatif : Menjana idea , kreatif dan mereka cipta
Bahan,Peralatan dan BahanSumber : Laptop, LCD, kertas lukisan, reben berwarna, gam,
pembaris, pensel, gunting, dan pisau, Buku Sumber Guru Pendidikan Seni KBSR
Langkah berjaga-jaga : Mengutamakan keselamatan diri semasa menggunakan gunting dan
pisau.
Teori Kecerdasan Pelbagai : Konstruktivisme, BCB, Masteri, kontekstual dan Kajian Masa
Depan.
EMK : Kreativiti dan Inovasi , TMK
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 minit)
Menarik perhatian murid
dengan contoh-contoh
anyaman.
Guru menunjukkan contoh-contoh
anyaman dalam dimensi baru. Contoh
seperti tudung saji,
beg tangan,beg duit,
tikar, dan lapik
duduk dengan
menayang ‘ Power
point Slide’
- Murid membuat pemerhatian
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
Intrapersonal
Verbal Linguistik.
Unsur Patriotisme
Menghargai Kraf
Tradisional.
ABM:
LCD / Laptop
Kasut
3
terhadap hasilan
kraftangan anyaman.
- Guru bersoal tentang kraf
tradisional anyaman seperti
fungsi, kegunaan dan bahan.
- Murid memberi respon dengan
menyatakan fungsi anyaman
masa kini dan masa akan
datang.
Langkah 1
(Pemerhatian)
Pengenalan tentang
anyaman. Guru menunjukkan contoh-contoh
gambar anyaman melalui
“Power Point Slide”
1) Guru mengutarakan persoalan
tentang contoh-contoh anyaman.
2) Guru bersoaljawab dengan murid-
murid berdasarkan power point.
Teori Kecerdasan
Pelbagai
Interpersonal
Linguistik
KBKK-Kritis
Mengumpul dan
mengelas
ABM/BBM
Laptop dan LCD
Langkah 2
(Penerokaan)
Pengenalan alat dan bahanGuru
BBM
-slide powerpoint
4
Demonstrasi guru.
Langkah penghasilan :
menunjukkan bahan dan alatan yang
diperlukan untuk aktiviti menganyam.
i) gam
ii) gunting
iii) pembaris
iv) reben berwarna
v) pisau
Guru menunjukkan cara dan langkah-
langkah untuk menghasilkan anyaman
kelarai
1.Guru memenunjukkan cara-cara
mengukur dan menggunting jalur sisip
dan tapak anyaman
.
2. Guru menunjukkan langkah
langkah menghasilkan ayaman kelarai.
3. Guru menunjukkan anyaman kelarai
KBKK
-Menghubungkait
-Menjana ideal
NilaiMurni
Berhati-hati
Berdisplin,
Berkeyakinan.
ABM/BBM
Laptop, LCD,reben
Gam, pembaris,
pensel, gunting dan
pisau
5
yang sudah membentuk kelarai.
4. Guru menunjukkan contoh anyaman
yang telah siap dianyam.
“Power Point Slide”
Langkah 3
(Penghasilan)
Penghasilan karya
- Pembahagian alat &
bahan
- Penghasilan karya
secara individu di
dalam kumpulan
masing-masing
mengikut cara yang
ditunjukkan oleh
guru.
- Guru memantau
dan memberi
bimbingan terhadap
murid yang lemah.
1. Guru memberi arahan agar murid
menghasilkan karya anyaman kelarai.
2. Guru meminta murid memulakan aktiviti
menghasilkan karya mengikut langkah
yang
telah ditunjukkan oleh guru.
3. Guru membimbing murid menghasilkan
karya.
TKP
- Kinestetik
- Visual-ruang
KBKK
- Menjana ideal
- Mereka cipta
NILAI MURNI
- Kekemasan
6
Apresiasi dan
refleksi
(5 minit)
Penilaian karya
- Unsur seni
- Alat dan bahan
- Teknik
Pameran mini
- Hasil karya murid
1) Murid menilai hasil karyarakan dari segi
kekemasan dan unsur seni.
2) Murid membuat apresiasi dengan
bimbingan.
3) Murid menghargai karya sendiri dan rakan.
TKP
-Verbal Linguistik
-Visual ruang
-Interpersonal
-Intrapersonal
Nilai murni
-Menghargai hasil
karya sendiri dan
rakan.
Penutup
(3 minit)
1. Mengemas bilik darjah.
2..Arahan tugasan akan
datang
1) Guru membuat rumusan tentang tajuk
pelajaran hari ini.
2) Guru memberi arahan. Murid digalakkan
membuat catatan.
Nilai
-Kerjasama
-Kebersihan
REFLEKSI
7
Menurut Dewey (1933) kemahiran membuat refleksi adalah proses berfikir secara aktif,
berterusan dan teliti yang bertujuan menyelesaikan isu ataupun masalah dengan mengambil
kira kepercayaan, pengetahuan dan dasar yang menyokongnya. Dalam erti kata lain, membuat
refleksi merupakan proses muhasabah diri sendiri dengan tujuan untuk memperbaiki
kelemahan yang dirasakan perlu. Mengukit Jay dan Johnson (2002), proses membuat refleksi
boleh berlaku secara sendirian atau kolaboratif.
Pada minggu interaksi ketiga, saya dan rakan sekuliah telah mendapat tugasan untuk
PSV3107(Pedagogo Pendidikan Seni Visual) yang diberikan sendiri oleh En Mohamad Yusoff
Bon Mat Saad. Apabila membaca tugasan yang diberikan sepintas lalu, saya berasa agak
sukar untuk saya menyiapkan tugasan yang diberi. Syukur alhamdulillah, di akhir kuliah
PSV3107, En Mohamad Yusoff memberi sedikit penerangan mengenai prosedur untuk
menghasilkan tugasan yang diberi. Selepas mendapat penerangan itu, saya hanya mendapat
sedikit gambaran tentang cara untuk menghasilkannya.
Sepanjang perjalanan saya untuk menghasilkan tugasan yang diberikan, saya banyak
membuat rujukan dan perbincangan dengan rakan sekuliah dan rakan sekerja. Alhamdulillah,
rakan-rakan banyak membantu saya dalam mencari idea dan mendapatkan sumber untuk
tugasan ini. Di samping itu juga saya banyak melayari laman web untuk mendapatkan
maklumat tambahan untuk tugasan ini. Apa yang saya kesalkan ialah kecuaian saya sendiri
yang tidak mencatatkan judul buku-buku yang dirujuk.
Tugasan yang diberikan ini juga menjadikan saya sentiasa menghargai masa yang
terluang. Ini adalah kerana saya terpaksa membahagikan masa dua puluh empat (24) jam
saya pada tugas rasmi saya sebagai pendidik di Sekolah Kebangsaan Juru, seorang isteri,
sebagai seorang ibu, seorang anak, seorang rakan dan sebagai seorang pelajar. Kekangan
tugasan di sekolah juga merupakan faktor yang mencabar saya untuk menyiapkan tugasan ini.
Pada masa ini, di sekolah sibuk dengan aktiviti Tahun 6 yang akan menduduki UPSR pada
September ini. Namun saya kuatkan juga semangat untuk menyiapkan tugasan ini dengan
sebaik mungkin.
Di samping itu juga, tugasan PSV3107 ini, membantu saya cara membuat Rancangan
Pelajaran Harian (RPH) Pendidikan Seni. Walaupun RPH adalah perlu untuk insan yang
bergelar pendidik, tetapi untuk menghasilkan RPH Pendidikan Seni adalah agak sukar untuk
saya kerana inilah tahun pertama mengajar Pendidikan Senil sepanjang saya bergelar
pendidik. Namun begitu, bimbingan dan tunjuk ajar dari rakan sekerja, saya dapat
menghasilkan RPH untuk Tahun Empat.
Satu lagi cabaran saya ialah untuk menyiapan tugasan untuk menghasilkan anyaman
kelarai. Ianya memerlukan kesabaran dan ketekunan untuk menyiapkannya dan mempunyai
kreativiti yang tinggi di samping kesungguhan dan minat terhadap anyaman. Menghasilkan
anyaman nampak mudah, tetapi sebenarnya memerlukan kesungguhan dan kesabaran yang
8
tinggi dalam semua langkah perkembangan atau penghasilan anyaman. Kemahiran mengukur
atau menyukat adalah perlu untuk mandapatkan lajur yang selari. Daya imagimasi juga perlu
semasa menghasilkan corak untuk anyaman.
Terima kasih kepada En Mohamad Yusoff khasnya dan juga IPG Kampus Sungai
Petani kerana memberi tugasan ini. Dengan adanya tugasan ini, saya dapat mempelajari
banyak perkara baru dan menjadikan saya seorang peneroka yang rajin. Di samping itu juga,
terima kasih kepada suami dan anak-anak serta pihak pentadbiran dan warga Sekolah
Kebangsaan Juru yang banyak memberi bantuan terutamanya sokongan moral kepada saya
untuk menyiapkan tugasan yang diberi. Terima kasih juga kepada rakan sekuliah yang
menyumbang idea ke arah penghasilan tugasan ini.
Rujukan
9
1. Abdullah Muhammad (Nakula) . (1978). Falsafah dan Pemikiran Orang – Orang
Melayu. Kuala Lumpur. Kementerian Kebudayaan Belia dan Sukan.
2. Chang Hon Woon. (1997). Teori Seni Tampak Asas Seni Reka. Kuala Lumpur. Dewan
Bahasa dan Pustaka.
3. Hassan Mohd Ghazali. (2000). Pendidikan Seni. Selangor, Fajar Bakti. Sdn. Bhd
4. http://cikguamrah.blogspot.com/2011/12/langkah-langkah-membuat-anyaman-
kelarai.html
5. http://www.google.com/search=anyaman+kertas+warna
6. marlirohayughazali.blogspot.com/.../bidang-mengenali bidang kraf tradisional