Rph minggu 2

  • View
    250

  • Download
    5

Embed Size (px)

Text of Rph minggu 2

  • Rancangan Pengajaran Harian 2:

    Mata pelajaran: Sains

    Kelas: Tahun 3 Inovatif

    Tarikh: 20 Mac 2014

    Masa: 07.45 pagi 08.45 pagi (60 minit)

    Bilangan murid: 20 orang

    Tema: Sains Hayat/Manusia

    Tajuk: Jadilah askar kecil mempertahankan gigi.

    Standard Kandungan: 2.2. Mengamalkan penjagaan gigi.

    Standarat Pembelajaran: 2.2.1 Mempraktikkan amalan harian terhadap kesihatan gigi daripada aspek:

    a. pemakanan

    b. penjagaan

    Objektif pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

    A Menguasai isi kandungan

    a. Menyebut secara lisan makanan yang baik dan makanan yang tidak baik untuk

    kesihatan gigi.

    b. Menyatakan amalan yang baik untuk penjagaan kesihatan gigi.

    c. Membuat kesimpulan bahawa mempraktikan amalan terhadap kesihatan gigi dari

    aspek pemakan dan penjagaan penting bagi memelihara gigi agar tidak rosak.

    B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir

    a. Membezakan dan mengelaskan makanan yang baik dan makanan yang tidak baik

    bagi mengelakkan kerosakan gigi.

    C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

    a. melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti berkumpulan.

    b. menghargai masa dengan menjalankan aktiviti dengan pantas dan sentiasa

    menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut

    Konsep/prinsip/hukum/teori:

    Manusia perlu memperaktikan amalan harian terhadap kesihatan gigi daripada aspek permakanan dan

    penjagaan gigi agar gigi tidak rosak.

    a. Amalan minum susu sangat baik untuk pertumbuhan gigi dan tulang.

    b. Pilih makanan yang kaya dengan garam mineral.

    c. Jauhi makanan manis dan berkanji.

    d. Gosok gigi selepas makan untuk mengelakan gig reput dan berlubang.

    e. Jumpa doktor gigi sekurang-kurangnya tiga kali dalam setahun.

  • Bahan, peralatan dan bahan sumber:

    Gambar kanak-kanak menangis

    Slide power point lagu Aduh mak sakitnya.

    Kad-kad gambar makanan.

    Kad-kad ayat amalan harian yang baik untuk penjagaan kesihatan gigi.

    Langkah berjaga-jaga:

    Pengetahuan sedia ada:

    Murid telah memahami pengetahuan tentang kegigian manusia dalam pembelajaran sebelum ini.

    Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    (5 min)

    Kesihatan gigi

    Buat kaitan dengan

    pengetahuan sedia ada

    pelajar dengan menyanyikan

    lagu Aduh mak sakitnya

    dan gambar seorang budak

    menangis kerana sakit gigi

    Cungkil idea murid tentang

    lagu dan gambar budak

    menangis.

    Murid memberi

    respon

    Strategi/

    Teknik:

    nyanyian

    Penyoalan seluruh

    kelas

    Sumber

    pengajaran: slide

    power point

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    (15 min)

    Mempraktikkan

    amalan harian

    terhadap kesihatan

    dari aspek:

    a. Pemakanan

    b. penjagaan

    Mengutarakan satu

    persoalan utama:

    a. Apakah yang

    menyebabkan gigi menjadi

    rosak?

    b. Jenis makanan yang baik

    dan tidak baik untuk

    kesihatan gigi.

    b. Apakah amalan yang perlu

    dilakukan agar gigi kuat dan

    sihat.

    Debriefing

    Taksir kefahaman secara

    lisan Murid yang telah

    menguasai maju ke fasa

    aplikasi, manakala murid

    yang tidak, dikumpul dalam

    satu kumpulan dan diberi

    penerangan kumpulan kecil

    Murid membuat

    inferens, beri

    cadangan makanan

    yang baik untuk

    kesihatan gigi dan

    amalan yang perlu

    dilakukan agar gigi

    kuat dan sihat

    Aktviti pemulihan:

    Mendengar

    penerangan guru

    dalam kumpulan

    kecil

    Strategi/

    Teknik:

    Aktiviti inkuiri

    dalam kumpulan

    Sikap saintifik dan

    nilai murni:

    Penglibatan aktif

    Menghargai masa

  • Aplikasi Idea

    (25 min)

    1. Makanan yang baik

    untuk kesihatan gigi.

    2. Makanan yang tidak

    baik untuk kesihatan

    gigi.

    3. Amalan penjagaan

    gigi agar gigi sihat.

    Mengutarakan satu

    persoalan utama:

    Makanan apakah yang baik

    dan makanan yang perlu

    dijauhi untuk menjaga

    kesihatan gigi kita.

    Apakah amalan harian yang

    perlu diamalkan untuk

    penjagaan gigi kita?

    Guru membahagikan murid

    kepada 5 kumpulan dan

    setiap kumpulan diedarkan

    gambar makanan dan kad

    ayat amalan penjagaan gigi.

    Murid diminta mengelaskan

    makanan kepada makanan

    yang baik untuk kesihatan

    gigi dan makanan yang tidak

    baik untuk kesihatan gigi dan

    memilih kad amalan harian

    yang perlu diamalkan untuk

    penjagaan gigi.

    Tunjukkan masalah di slaid

    (rujuk lampiran 1)

    Pelajar

    menyelesaikan

    masalah dalam

    kumpulan

    Pelajar

    membentangkan

    dapatan

    Strategi:

    Perbincangan

    kumpulan diikuti

    persembahan

    Sumber

    pengajaran: slaid

    PP

    Penutup

    (5 min)

    Makanan yang baik

    untuk kesihatan gigi:-

    i. Minum susu

    ii.Jauhi makanan yang

    manis dan berkanji.

    iii.Pilih makanan yang

    kaya dengan garam

    mineral.

    Amalan penjagaan gigi

    yang baik:-

    i. Berus gigi selepas

    makan

    ii.Berjumpa doktor

    sekurang-kurangnya

    dua kali dalam setahun

    Guru membantu murid

    membuat kesimpulan

    bahawa pentingnya

    mengamalkan amalan

    pemakanan yang baik dan

    penjagaan gigi agar gigi tidak

    rosak.

    Taksir kefahaman pelajar

    dengan memberi lembaran

    (Rujuk Lampiran) kerja

    sebagai tugasan individu dan

    sebagai pengukuhan.

    Pelajar berbincang

    dalam kumpulan

    untuk menjawab

    kuiz dan membuat

    kesimpulan

    pelajaran dengan

    menyatakan idea

    utama serta

    mengaitkannya

    dengan idea asal.

    Strategi:

    Penyoalan

    keseluruhan kelas

    Sumber

    pengajaran: slaid

    PP

    Refleksi selepas p & p: Semua murid dapat menyatakan pemakanan yang perlu dielakkan agar

    gigi tidak rosak dan dapat menyatakan bahawa memberus gigi selepas makan dapat mengelakkan

    gigi daripada rosak.

  • AKTIVITI PERMULAAN (slide power point)

    ADUH MAK SAKITNYA

    Aduh mak sakitnya

    Aduh mak sakitnya

    Kan emak dah bilang,

    Gosok gigi siang dan malam,

    Gosoklah gigi,

    Gosoklah gigi,

    gigi putih berseri,

    sihat setiap hari.

  • AKTIVITI APLIKASI IDEA

    Kumpulan diedarkan kad-kad gambar seperti dibawah dan diminta mengelaskan kepada;

    i. Makanan yang baik untuk kesihatan gigi

    ii. Makanan yang tidak baik untuk kesihatan gigi

    Kad-kad gambar yang diedarkan adalah seperti dibawah

    MAKANAN YANG BAIK UNTUK GIGI MAKANAN YANG TIDAK BAIK

    UNTUK GIGI

  • Murid diminta membuat pilihan kad-kad amalan penjagaan gigi yang harus dilakukan agar gigi sentiasa

    sihat.

    Menggosok gigi sekurang-

    kurangnya dua kali sehari.

    Membuat pemeriksaan gigi lima

    tahun sekali.

    Berkumur setiap kali selepas

    makan.

    Menggosok gigi tanpa

    menggunakan ubat gigi.

    Membuat pemeriksaan gigi

    enam bulan sekali.

    Menggunakan ubat kumur

    selepas menggosok gigi.

    Menukar berus gigi hanya

    apabila berus gigi telah rosak

    Menggunakan ubat gigi

    berfluorida.

  • Amalan harian bagi penjagaan kesihatan gigi.

    Amalan harian bagi penjagaan kesihatan

    gigi 1.

    2.

    3.

    4.

    5.

  • Lembaran kerja murid.

    Latihan 1.

    Makanan yang manakah baik untuk kesihatan gigi dan makanan yang

    manakah tidak baik untu kesihatan gigi? Senaraikan dalam jadual di bawah.

    Makanan yang baik untuk

    kesihatan gigi

    Makanan yang tidak baik

    untuk kesihatan gigi

    1. 1.

    2. 2.

    3. 3.

  • Lembaran 2.

    Apakah amalan harian yang baik untuk penjagaan kesihatan gigi? Pilih daripada

    senarai berikut.

    Amalan harian bagi penjagaan kesihatan gigi

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.