18
Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego MAJ 2015

Konsultacje z młodzieżą (maj 2015)

Embed Size (px)

Citation preview

Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i

szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego

MAJ 2015

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu

Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma

wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina

do 2050 roku.

Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców

Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000

młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.

Realizacja: Pracownia Miejska

Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku

Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i

powiecie konińskim

Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w

przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania

młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także

poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań

miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.

Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i

myślenia o przyszłości.

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Gimnazjum nr 4 w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów

„Cool Wall” + warsztat z pomysłami

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 50 (1x50)

Data: 05.05.2015r.

Pomysł Ocena

Rower miejski cool

Punkty za km (rower) cool

Elektroniczne bilety cool

Zasłużyć na bilet cool

Śluzy rowerowe cool

Strefy tylko dla

pieszych cool

Park(ing) day Uncool/cool/nie

wiedzą

Radni bliżej ludzi uncool

Sztuka w przestrzeni

miasta cool

Sport na świeżym

powietrzu cool

Plaża miejska cool

Powrót miasta do

rzeki cool

Miejskie regały

książkowe +/-

Farmy miejskie +/- / nie wiem

“Wypady” za odpady cool

“Zagraj ZeMno” Cool/+/-

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych

rozwiązań miejskich z kraju i ze świata.

Młodzież pozna kierunki rozwoju

nowoczesnych technologii w

rozwiązaniach miejskich, a także

zaznajomi się z wieloma przykładami

aktywności społecznej i działaniu dla

dobra miasta i mieszkańców.

3. Praca w grupach – „Co złego może się

wydarzyć w Koninie?” + „Jak temu

zapobiegać?”

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Gimnazjum nr 4 w Koninie

„Co złego może się wydarzyć w

Koninie?” „Jak temu zapobiegać?”

• brak szans rozwoju dla młodych ludzi,

• zanieczyszczone środowisko,

• dalsza emigracja (szczególnie

młodych),

• władze miasta nie są otwarte na

pomysły młodych ludzi,

• problemy gospodarcze,

• trudna sytuacja finansowa

mieszkańców,

• problemy budowlane starych osiedli

bloków „z wielkiej płyty”,

• brak miejsc do spotykania się

młodzieży, mało miejsc sprzyjających

integracji,

• bezrobocie, wzrost przestępczości i

patologii,

• niewystarczająca oferta kulturalna i

rekreacyjna,

• problemy komunikacyjne (słaby stan

dróg, słaba jakość MZK)

• interwencja młodych ludzi w życie

miasta,

• ludzie świadomi swoich praw i

obowiązków,

• sadzenie drzew, zakładanie ogrodów i

parków miejskich,

• miejsca pracy dla absolwentów,

• rozwój kultury i turystyki,

• tworzenie zajęć i warsztatów do

rozwoju swoich zainteresowań,

• propagowanie zdrowego trybu życia,

• spotkania z radnymi,

• integracja ludzi (spotkania integracyjne

dla młodych, happeningi, eventy),

• oszczędzanie energii,

• rowery miejskie, poprawa infrastruktury

rowerowej,

• dbałość o wysoki standard MZK.

Wybrane pomysły młodzieży:

Gimnazjum nr 6 w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 300 (2x150)

Data: 07.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Podsumowanie i zaproszenie do współpracy w

ramach #dreamteamKonin

Pomysł Ocena

Rower miejski uncool / +/-

Punkty za km (rower) cool

Elektroniczne bilety ++/-

Bilet mobilny uncool

Zasłużyć na bilet cool

Śluzy rowerowe +/-

Strefy tylko dla

pieszych +/-

Park(ing) day uncool

Radni bliżej ludzi +/-

Sztuka w przestrzeni

miasta cool

Sport na świeżym

powietrzu cool

Plaża miejska cool

Powrót miasta do rzeki cool

Miejskie regały

książkowe uncool / +/-

Farmy miejskie uncool

“Wypady” za odpady cool

“Zagraj ZeMno” uncool/cool

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie

Metoda: Prezentacja przykładów „Cool Wall”

+ warsztat z pomysłami

Czas : 45 minut (1x45)

Liczba osób: około 30

Data: 11.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Dobre przykłady innowacyjnych rozwiązań

miejskich z kraju i ze świata.

3. Cool Wall - ocena przykładów.

4. Praca w grupach – „Czego brakuje młodym

ludziom w Koninie? Jakie są pomysły

młodzieży na przyszłość miasta?”

5. Podsumowanie

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Koninie

Wybrane pomysły młodzieży:

• Więcej miejsc pracy,

• wypożyczalnia rowerów,

• dużo ognisk,

• place zabaw,

• darmowe wifi w mieście,

• siłownia na dworze,

• ścieżki rolkowe,

• imprezy kulturalne,

• bezpłatne parkingi,

• lepsze ścieżki rowerowe,

• plaża nad wartą,

• czysta rzeka,

• tańszy basen,

• więcej zieleni,

• wypożyczalnia rowerów,

samochodów i motorów,

• więcej pojemników na odpady

(po zwięrzętach).

Gimnazjum nr 7 w Koninie

Metoda: Praca w grupie (zabawa

integracyjna, warsztat z pomysłami)

Czas : 90 minut

Liczba osób: około 150 (1x150)

Data: 13.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych

spotkaniach z młodzieżą.

3. Praca w grupach - ćwiczenie integracyjne

„Wieża z makaronu” (polega na zbudowaniu

w grupie możliwie najwyższej wieży z

określonej ilości materiałów)

4. Praca w grupach – „Dlaczego angażujesz

się lub nie angażujesz się w różne

inicjatywy miejskie, szkolne, towarzyskie?”

5. Prezentacja rezultatów pracy grupach.

6. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Gimnazjum nr 7 w Koninie

Wybrane odpowiedzi młodzieży:

Nie angażuje, ponieważ:

• zabiera mi to wolny czas,

• nie ma współpracy,

• jest w grupie ktoś, kogo nie lubię,

• jest za dużo pracy,

• boje się wyśmiania,

• jestem leniwy,

• czuję niechęć do współpracy,

• jestem nieśmiały,

• mam ważniejsze rzeczy do

zrobienia,

• jestem najgorszy w grupie,

• mam inne poglądy i inne zdanie.

Angażuje się, ponieważ:

• ktoś mi kazał,

• coś jest wyjątkową okazją,

• jestem otwarty,

• chcę być zauważonym przez

innych,

• chcę dostawać pochwały i

nagrody,

• chcę zmienić coś na lepsze,

• jest dobra zabawa,

• lubię być w centrum uwagi,

• lubię poznawać nowe miejsca i

ludzi,

• rozwijam swoje umiejętności,

• nie lubię się nudzić,

• lubię rywalizację,

• mam chęć samorealizacji.

Gimnazjum nr 5 w Koninie

Metoda: Praca w grupie (warsztat z

pomysłami)

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 280 (4x70)

Data: 20.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i wcześniejszych

spotkaniach z młodzieżą.

3. Praca w grupach – „Piramida potrzeb

miejskich – jak jest i jak być powinno” (na

podstawie piramidy potrzeb Maslowa

należy określić jak miasto dostarcza szanse

na realizację tych potrzeb lub jak powinno je

dostarczać)

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach #dreamteamKonin

Gimnazjum nr 5 w Koninie

POTRZEBY

SAMOREALIZACJI

POTRZEBY SZACUNKU

I UZNANIA

POTRZEBY

SPOŁECZNE

POTRZEBY

BEZPIECZEŃSTWA

POTRZEBY

PODSTAWOWE

Więcej toalet publicznych, mydło i

ręczniki w toaletach szkolnych, więcej

pojemników na używaną odzież i

artykuły dla potrzebujących

Usprawnienie działania służb policji i

straży miejskiej, więcej oświetlonych

uliczek i zakamarków w mieście, więcej

kamer, np. na przystankach.

Więcej miejsc do integracji młodzieży, więcej

wydarzeń sportowych i kulturalnych, niższe

ceny za wstęp do istniejących obiektów

sportowych i rekreacyjnych, stworzenie

przyjaznych klubów młodzieżowych

Możliwości wolontariatu dla młodzieży

w NGO, Konińskie Centrum Gier,

wsparcie dla obecnych instytucji i

organizacji.

Więcej szans na nieodpłatne szkolenia

i zajęcia poprawiające kwalifikacje i

umiejętności, więcej możliwości

wyboru kierunku kształcenia (na

wszystkich poziomach edukacji)

Czujemy się bezpiecznie, ale policji i

straży miejskiej jest za dużo (zbyt duża

kontrola, ograniczająca poczucie

swobody), spotyka się często

zdemoralizowaną młodzież

Mało miejsc do spotkań dla młodzieży,

miejsc do integracji, strefy zielone

często niedostosowane do potrzeb

(brak małej architektury)

Odbywające się zawody i konkursy, np.

Festiwal Piosenki i Tańca, zawody

sportowe, zawody wędkarskie, konkurs

„Mały Przedsiębiorca”, biegi, inne)

Zajęcia szkolne i pozaszkolne, zajęcia

artystyczne (np. w KDK), zajęcia

sportowe

JEST

POWINNO BYĆ

Zespół Szkół Budowlanych w Koninie

Metoda: prezentacja + praca w grupach

(„Przyszłość edukacji”)

Czas : 90minut

Liczba osób: około 260 (2x130)

Data: 26.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i

wcześniejszych spotkaniach z

młodzieżą.

3. „Trendy światowe i lokalne – co już

dzisiaj wiemy o przyszłości?” –

prezentacja

3. Praca w grupach – „Przyszłość

edukacji”. Warsztat oparty o metodę

grup fokusowych. 10 grup uczniów

pracujących po kilka minut nad

pytaniem dotyczącym przyszłości

edukacji. Pytania w kilku rundach były

zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła

odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić

odpowiedzi poprzednich grup.

4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na

każde z pytań.

5. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

Zespół Szkół Budowlanych w Koninie

1. Gdzie będziecie zdobywać

wiedzę?

Głównie Internet, budynek szkoły nadal będzie funkcjonował,

2. Od kogo będziemy się uczyć? Od siebie nawzajem, od starszych, wymiany międzyszkolne,

międzynarodowe,

3. Organizacja planu zajęć Przewaga zajęć praktycznych, indywidualne plany zajęć, eliminacja

zbędnych przedmiotów, możliwość wyboru przedmiotów i nauczycieli,

4. Jak będzie wyglądać sport

przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.)

Ocena ucznia na podstawie jego umiejętności, więcej zajęć w terenie,

bardziej urozmaicona oferta sportowa, wyposażenie w sanitariaty

5. Jak mają wyglądać praktyki

szkolne?

Więcej praktyk, doświadczeni praktycy, szkoła zapewniająca materiały

naukowe, nowoczesne pracownie,

6. W jaki sposób będziemy

oceniani? Kto będzie miał wgląd w

Twoje oceny?

Indywidualny system nauczania przez nauczycieli, sprawdziany

umiejętności zamiast ocen cząstkowych

7. Jaki będzie wpływ nowych

technologii na edukację?

Nowoczesne pracownie, tablety zamiast książek, internetowa obsługa

(np. informacje o zastępstwach), nagrywanie lekcji dla nieobecnych

8. W jaki sposób będziemy się uczyć

pracy w grupach?

Praktyki w grupach, wyjazdy i spotkania integracyjne, podział klasy na

grupy zadaniowe.

9. W jaki sposób edukacja będzie

dopasowana do rynku pracy?

Współpraca szkół z przedsiębiorcami, nacisk na kierunki zawodowe i

praktyki, więcej praktyki zamiast teorii

10. Na jakim etapie życia poznajesz

swojego przyszłego

pracodawcę i kim on jest? A może

sam nim jesteś?

Znajomości, praktyki zawodowe, staże, chęć otwierania własnej

działalności gospodarczej

Wybrane pomysły młodzieży:

Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie

Metoda: prezentacja + praca w grupach

(„Przyszłość edukacji”)

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200 (2x100)

Data: 28.05.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i

wcześniejszych spotkaniach z

młodzieżą.

3. „Trendy światowe i lokalne – co już

dzisiaj wiemy o przyszłości?” –

prezentacja

3. Praca w grupach – „Przyszłość

edukacji”. Warsztat oparty o metodę

grup fokusowych. 10 grup uczniów

pracujących po kilka minut nad

pytaniem dotyczącym przyszłości

edukacji. Pytania w kilku rundach były

zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła

odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić

odpowiedzi poprzednich grup.

4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na

każde z pytań.

5. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych w Koninie

1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Online, na praktykach, OHP/CKP

2. Od kogo będziemy się uczyć? Szkolenia, zagraniczne wyjazdy

3. Organizacja planu zajęć możliwość wyboru przedmiotów, brak prac

domowych

4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości?

(dyscypliny, sprzęt, etc.)

bardziej urozmaicona oferta sportowa,

5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, gwarantowane zatrudnienie

6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto będzie

miał wgląd w Twoje oceny?

Samoocena, więcej możliwości nieprzygotwania

7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na

edukację?

tablety zamiast książek,

8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy w

grupach?

Wyjazdy zagraniczne, szkoły demokratyczne

9. W jaki sposób edukacja będzie dopasowana do

rynku pracy?

Lepszy poziom kształcenia praktycznego,

gwarantowane zatrudnienie, przygotowania do

założenia własnej firmy

10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego

przyszłego pracodawcę i kim on jest? A może

sam nim jesteś?

Na etapie wyboru szkoły i praktyk, przez portale

społecznościowe

Wybrane pomysły

młodzieży:

50

300

30

150

280 260 200

50

350 380

530

810

1070

1270

Gimnazjum nr 4 Gimnazjum nr 6 Ośrodek Specjalny

Gimnazjum nr 7 Gimnazjum nr 5 ZS Budowlanych ZS TiH

Liczba uczestników konsultacji w maju 2015

Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań