Venäläis-, kurdi- ja somalialaistaustaisten maahanmuuttajien tupakointi

  • View
    51

  • Download
    6

Embed Size (px)

Text of Venäläis-, kurdi- ja somalialaistaustaisten maahanmuuttajien tupakointi

  • Venlis-, kurdi- ja somalialaistaustaisten maahanmuuttajien tupakointi Natalia Skogberg*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Sislt

    Maamu-tutkimus Taustatiedot

    Alustavat tulokset:TupakointihistoriaPivittinen tupakointi

    *Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Maahanmuuttajien terveys- ja hyvinvointitutkimus (Maamu) 2010-2012

    THL:n koordinoima, laajassa yhteistyss toteutettu (mm. STM, kunnat, TTL, Vestliitto)

    Tavoitteena tuottaa laaja-alaista tietoa maahanmuuttajien terveydentilasta, hyvinvoinnista ja palveluiden kytst *Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • KohderyhmtSatunnaisotos 3000 venlis-, somalialais- ja kurditaustaista maahanmuuttajaa (1000/ryhm)

    Ikrajaus: 1864-vuotiaat

    Otantakriteerit:Syntymvaltio(Neuvostoliitto/Venj,Somalia,Iran/Irak) idinkieli (venj/suomi, kurdi)vhintn 1 vuosi Suomessa*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Tutkimuksen toteutus ja osallistumisaktiivisuus

    Tutkimuspaikkakunnat: Helsinki, Espoo, Vantaa, Turku, Tampere, Vaasa

    Terveystarkastus ja haastattelu/lyhyt haastattelu

    Osallistumisaktiivisuus ainakin yhteen osaan: Venliset 70%, Somali 51%, Kurdi 60%

    *Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Taustatiedot*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • MaahanmuuttotaustaIk (keskiarvo)Somali ja Kurdi: 35v, Venj 40v (vertailuryhm: Suomi 42v)MaahanmuuttosyyVenj: paluumuuttaja/ ty/ perhesyytSomali ja Kurdi: turvapaikanhakija/ pakolainen/ perheenyhdistminenMaassa olon aika:Venj ja Somali 12v, Kurdi 11v

    Esitetyt tulokset ovat alustavia, ikvakioituja ja vestpainolla

    *Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Peruskoulutus*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*miehetnaiset

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    70300

    414911

    43497

    59410

    82180

    154936

    404021

    72280

    Lukio

    Ala-/yl-aste

    Ei lainkaan

    Sheet1

    LukioAla-/yl-asteEi lainkaan

    Venj70300

    Somali414911

    Kurdi43497

    Suomi59410

    Venj82180

    Somali154936

    Kurdi404021

    Suomi72280

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Pasiallinen toiminta*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*miehetnaiset

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    58171213

    373002410

    45201269

    7115068

    501712202

    181935227

    312216258

    6816637

    Tyss

    Opiskelija

    Hoitaa taloutta

    Tytn

    Elkkeell, muu

    Sheet1

    TyssOpiskelijaHoitaa talouttaTytnElkkeell, muu

    Venj58171213

    Somali373002410

    Kurdi45201269

    Suomi7115068

    Venj501712202

    Somali181935227

    Kurdi312216258

    Suomi6816637

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Tupakointihistoria*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Tupakoinut koskaan*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    75104481

    582876

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Miehet75104481

    Naiset582876

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Snnllinen tupakointi elmn aikana *Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    5574150

    331740

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Miehet5574150

    Naiset331740

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Tupakointivuosia (niist, jotka tupakoi snnllisesti)*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    17181916

    14111215

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Miehet17181916

    Naiset14111215

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Snnllisesti tupakoineet: tupakointi nykyisin*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*miehetnaiset

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    44848

    26074

    17479

    491238

    571330

    000

    49051

    471340

    Ei lainkaan

    Satunnaisesti

    Pivittin

    Sheet1

    Ei lainkaanSatunnaisestiPivittin

    Venj44848

    Somali26074

    Kurdi17479

    Suomi491238

    Venj571330

    Somali000

    Kurdi49051

    Suomi471340

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Tupakan poltto vesipiipulla (miehet)*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    05

    10

    15

    Pivittin

    Satunnaisesti

    Sheet1

    PivittinSatunnaisesti

    Venj05

    Somali10

    Kurdi15

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Pivittinen tupakointi*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Pivittinen tupakointi (koko vestst)*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    27103022

    91515

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Miehet27103022

    Naiset91515

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Pvittinen tupakointi ja peruskoulutus(ei lainkaan/ala-/yl aste vs. lukio)*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    Chart1

    3.45.41.23.83.21.611.83.70.70.42.61.6

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Miehet3.45.41.23.8

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

    Chart1

    1.6Naiset0.62.81.70.90.80.41.61

    Venj

    Somali

    Kurdi

    Suomi

    Sheet1

    VenjSomaliKurdiSuomi

    Naiset1.60.62.8

    To resize chart data range, drag lower right corner of range.

  • Yhteenveto*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakointi vhist somalitaustaisilla ja kurditaustaisilla naisillaAinakin joskus snnllisesti tupakoinneista: kurdi- ja somalitaustaiset miehet todennkisemmin yh tupakoivatPivittinen tupakointi kantavestn verrattuna:Miehet: venlis- ja kurditaustaisillaNaiset: kaikissa maahanmuuttajaryhmissKoulutuseroja tupakoinnissa kaikissa ryhmiss

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

  • Kiitos!

    Listietoja:

    Natalia Skogberg, tutkija natalia.skogberg@thl.fiPivikki Koponen, tutkimuspllikk paivikki.koponen@thl.fi

    Maamu tutkimus: www.thl.fi/maamuTHL aihesivusto: Maahanmuuttajat ja monikulttuurisuus(http://www.thl.fi/fi/web/maahanmuuttajat-ja-monikulttuurisuus)*Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg*

    Tupakka ja terveys -pivt/ Natalia Skogberg

    *