14
Урок № 120 Тема уроку. Розв’язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами. Мета уроку. Узагальнити і систематизувати знання, вміння, навички учнів виконувати дії з раціональними числами. Обладнання: карта України, комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, картки із завданнями і відповідями. Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації. Завдання уроку. Повторити теоретичний матеріал. Виконати ряд завдань на всі дії раціональних чисел. Познайомитися із 7 чудесами України. Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

Урок № 120

Тема уроку. Розв’язування задач і вправ на всі дії з

раціональними числами.

Мета уроку. Узагальнити і систематизувати знання, вміння,

навички учнів виконувати дії з раціональними числами.

Обладнання: карта України, комп’ютер, мультимедійний

проектор, екран, картки із завданнями і відповідями.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації.

Завдання уроку. Повторити теоретичний матеріал.

Виконати ряд завдань на всі дії

раціональних чисел.

Познайомитися із 7 чудесами України.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами, продовжуючи додавати,

віднімати, множити і ділити раціональні числа, здійснимо

невеличку подорож по нашій Батьківщині.

Ви не раз чули про 7 чудес світу. Але не впевнена про те, що

ви знаєте, що в травні 2007 року стартувала акція „Сім чудес

України“. На звання семи чудес України претендувало майже 1000

пам’яток історії та культури з усіх регіонів нашої держави. Але

експертна комісія у складі 100 спеціалістів: культурологів,

істориків, спеціалістів туристичного бізнесу вибрали список

спочатку із 100, а потім 21 об’єкта для інтернет-голосування.

Враховуючи інтернет-голосування та думку експертної комісії 21

серпня 2007 року в Софії Київській відбулося підбиття підсумків та

нагородження переможців Всеукраїнської акції.

Page 2: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

Сьогодні на уроці ми спробуємо відкрити для себе ці 7 чудес

України. Ми будемо подорожувати картою нашої України, але

подорож наша буде математична.(Оголошення теми і мети) То ж

озброймося знаннями, кмітливістю, зосередженістю, твердістю і

вирушаймо в дорогу.

І зупинка

Учитель. Щоб відгадати назву міста, до якого ми зараз

вирушимо, потрібно обчислити зручним способом і розшифрувати

назву міста.

Але спочатку пригадаймо:

Як додати два від’ємних числа?

Як додати два числа з різними знаками?

Що означає: від числа а відняти число в?

Як помножити два від’ємних числа?

Як помножити два числа з різними знаками?

Який знак матиме результат, якщо в добутку є парна

кількість від’ємних знаків?

Який знак матиме результат, якщо в добутку є непарна

кількість від’ємних знаків?

Як розкрити дужки, якщо перед дужками знак „+“?

Як розкрити дужки, якщо перед дужками знак „–“?

Які властивості виконуються при множенні раціональних

чисел?

Як поділити два від’ємних числа?

Як поділити два числа з різними знаками?

Чотири учні виходять до дошки, які дали найбільше

правильних відповідей, і розв’язують вправи.

Page 3: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

1) –15 9 (–4)= (И)

2) 2 (–17) 5= (К)

3) 34 (–2)+34 (–8)= (В)

4) –4 (25 )= (Ї)

–170 540 –300 –340

Давайте назвемо найменше просте число і дізнаємось

скільки чудес України розташовано в місті Києві?

Так, у Києві розташовано два із семи чудес України. Це

Києво-Печерська лавра – один із перших монастирів на Русі,

заснований при Ярославі Мудрому в ХІ ст. монахом Антонієм. З

цим монастиром пов’язано ім’я літописця Нестора, автора „Повісті

минулих літ“.

Page 4: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

Софіївський Собор або Софія Київська був побудований в центрі

Києва за наказом Ярослава Мудрого в ХІ ст. на честь перемоги над

половцями. На протязі багатьох століть Софія Київська була

головною святинею Русі-України. В середині собору збереглось

багато древніх фресок і мозаїк, а також знаменита Богоматір

Оранта.

Page 5: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

ІІ зупинка

Мандруємо далі Дніпром до наступного міста – володаря

одного із семи чудес України. Але перш, ніж ви узнаєте назву

міста, де знаходиться наступне диво України, ви розв’яжете ряд

прикладів.

Звести подібні доданки:

1) 7а+3а–4а= (ріж)

2) –5в+6в–3в= (за)

3) 4t+7t–4t–8t= (по)

4) –11x+3y+5x–6y= (жя)

–2b –t 6a –6x–3y

Саме так, у місті Запоріжжі, знаходиться третє із семи чудес України

– це Національний заповідник „Острів Хортиця“. Його протяжність

із північного заходу на південний схід має 12,5 км. І ширина його

Page 6: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

2,5км. Хортиця – острів, на якому Дмитро Вишневецьким була

побудована перша Січ.

ІІІ зупинка

На пошуки наступного дива ми з вами вирушаємо Дніпром, а

потім Чорним морем на південний берег Криму у таврійські степи –

у місто Севастополь. Але щоб узнати як називається четверте чудо

України я пропоную вам обчислити:

1) –4,5 9= (О)

2) –3,6:(–10)= (Н)

3) 2,2 (–5)= (Е)

4) –5:(–0,5)= (Е)

Page 7: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

5) –3,6 10= (Х)

6) –25:(–0,1)= (С)

7) 1,2:(–0,4)= (Р)

8) 7,2:(–3)= (С)

–36 –11 –3 –2,4 –0,5 0,36 10 250

Так, це Херсонес Таврійський.

Місто, основане древніми греками на південно-західному

березі Криму.

IV зупинка

Далі рушаємо суходолом на захід України. Ви вже трохи

втомились. Тому п’яте чудо я вам відкрию, якщо ви мені відповісте

як древні індійці називали від’ємні та додатні числа?

– Вірно, вони тлумачили їх як „борг“ і „скарб“.

А коли в Європі почали використовувати від’ємні числа і як їх

називали?

Page 8: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

(ХІІ ст. і називали „фіктивними“, „абсурдними“, „хибними“.

Справжніми вони називали лише додатні числа.)

Молодці! Тепер я відкрию вам п’яте чудо України.

Це Національний історико-архітектурний заповідник

„Кам’янець“, що розташований у місті Кам’янець-Подільську,

одному із древніх міст України.

Перші побудови фортеці зроблені в ХІ-ХІІ ст. Серцем міста є

фортеця. Її башти ніби виростають із вапнякових скель, випиляних

річкою Смотрич. Фортеця є одним з найбільших оборонних

об’єктів України, міжнародно визнаним пам’ятником військового

будівництва.

V зупинка

Завітати до наступного міста нам допоможуть учні, які

правильно справились із домашнім завданням.

№1378(зпідручника)

Page 9: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

a) х–2,3=–4,2 х=–1,9 (Т)

b) 2х+3,6=5 х=0,7 (О)

c) 20–(5–4х)=3 х=–3 (Х)

d) 14–(–5+2х)=–3 х=11 (Н)

e) 2(0,5–4х)=2х+7 х=–0,6 (И)

–3 0,7 –1,9 –0,6 11

Хотин – це місто-фортеця, одне з найдавніших міст

України. Фортеця оточена 40-метровими стінами, прикрашені

орнаментом із червоної цегли. Саме тут у 1621 році гетьман

Конашевич-Сагайдачний здобув перемогу над турецькими

військами.

VIзупинка.

Цей парк заснований у 1796 році володарем міста (Умані)

польським магнатом Потоцьким. Він був названий в честь його

дружини Софії і подарований їй в день її народження. Парк був

створений на безлісій місцевості, де були висаджені місцеві та

екзотичні рослини.

Page 10: Урок- подорож:" Розв"язування задач і вправ на всі дії з раціональними числами"

Останнім сьомим дивом України є

національнийдендрологічний парк „Софіївка“, що розташований у

місті…

А от місто ви узнаєте розв’язавши ряд рівнянь, де взявши

модулі відповідей одержите номери букв нашої абетки

a) 3∙(х–4)=2∙(6+х) =24 (У)

b) 6–3∙(х+1)=37– х =17 (М)

c) 5,6–(3х+11)=4∙(х+0,4) =1 (А)

d) 5∙(х–12)=6∙(х–4)+х =18 (Н)

e) 5х–17=4х+14 = 31 (Ь)

Учні нашої школи побували на екскурсії в цьому парку.

Може хто звас був ? Розкажіть і нам про цей парк.

ІІІ. Підсумок уроку.

Ось і добігла до кінця наша подорож. Ми з вами повторили

правила дій над раціональними числами. Водночас ми згадали з

вами про історичні пам’ятки нашого народу, які є цінними не

тільки для нашої держави, а й для світу в цілому.

ІV. Домашнє завдання. Повторити правила виконання дій з

раціональними числами. Виконати №1381, 1383.