Upload
sveta7940
View
59
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
1
Учительматематики
ПерегінськоїЗОШ
– №1І ІІІ ступенівСоломчак Оксана
Петрівна
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за допомогою квадратних
рівнянь.8 клас
Тема уроку: Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за допомогою квадратних рівнянь.
Мета уроку: повторити відомості про квадратне рівняння; продовжити формувати вміння та навички учнів розв'язувати рівняння, що зводяться до квадратних; застосовувати знання і уміння учнів при розв’язуванні нестандартних рівнянь; розвивати уміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість, навички творчої роботи, комунікативні і соціальні компетенції; розвивати навички раціонального використовування часу.виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, акуратність в записах, працьовитість, інтерес до математичних знань, допитливість, уважність, натхнення, виховувати уміння вислухати інших, вміння спостерігати, знаходити закономірності, аналізувати, виховувати активність,
Тип уроку: урок перевірки знань умінь і навичок.Обладнання: комп’ютерна презентація, картки з індивідуальними завданнями.
Хід уроку.І. Організаційний момент.Створення сприятливого психологічного клімату на уроці.Доброго дня! Сідайте. Я рада сьогодні бачити ваші допитливі очі, чути ваші відповіді, а часом і питання. Кожному з вас хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були:
«У» — усміхненими;«С» — спокійними;«П» - посидючими;«І» — ініціативними; «X» — хоробрими.
Іншими словами я бажаю вам успіху! Сьогодні ми з вами поглинемо у світ де задачі і рівняння мають свою символічну мову, де в задачах відображене людське буття, тобто ми поглинемо у чарівний світ алгебри. Ми глибше зрозуміємо як розв’язувати рівняння.Вчення про рівняння є одне з основних тем всієї алгебри. З рівняннями ми зустрічаємось при вирішенні багатьох питань фізики, хімії, астрономії. Розв’язання задач методом складання рівняння є загалом вирішення багатьох питань в області техніки, виробництва, будівництва. Отже, сьогодні на уроці мова йтиме про рівняння і ми з вами спробуємо систематизувати свої знання про види рівнянь які ми вивчили.
2
Тема нашого сьогоднішнього уроку: «:Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за допомогою квадратних рівнянь»Метою нашого уроку буде повторити відомості про квадратне рівняння; продовжити формувати вміння та навички учнів розв'язувати рівняння, що зводяться до квадратних; застосовувати знання і уміння учнів при розв’язуванні нестандартних рівнянь; А епіграфом уроку послужать слова В. О. Сухомлинського
« Математика вчить мислити і разом з тим вселяє віру у безмежні сили людського розуму. Вона виховує волю, характер.»
В. О. СухомлинськийМи з вами здійснимо віртуальну подорож Україною. Україна одна з найдивовижніших держав не тільки Європи, а й світу. Але не впевнена, що ви знаєте про те, що у березні 2008 року стартувала акція « Сім чудес України». На звання семи чудес України претендувало 100 пам'яток історії та культури з усіх регіонів нашої держави. 21 серпня 2008 року в « Софії Київській» відбулося підбиття підсумків та нагородження переможців Всеукраїнської акції. Ми з вами не брали участі в голосуванні, але сьогодні на уроці спробуємо відкрити для себе ці сім чудес України. Ми будемо подорожувати по нашій Батьківщині, але подорож ця буде незвичайна - математична. Тож озброюйтесь знаннями, кмітливістю, зосередженістю, твердістю і вирушаймо в дорогу.
А зараз ми перевіримо домашнє завдання.ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні перевіряють виконане домашнє завдання. Шукають корені рівняння записані в прямокутниках, з букв що розташовані поряд з розв’язками даних рівнянь складають назву міста в якому розташовані архітектурні пам’ятки України.
3
Києво – Печерська Лавра – одна з найдавніших лавр східної Європи. У Лаврі знаходиться 108 кам’яних споруд, 40 пам’ятників архітектури, 17 церков.
ІІІ. Розв’язування рівнянь та задач.
Якщо хочеш досягнути
У житті своїх вершин,
Математику збагнути
Маєш тонко до глибин.
- робота з підручником №541
Перед вами на екрані наступна пам’ятка архітектури – це Державний історико – архітектурний заповідник «хотинська фортеця»(демонструється зображення) на якій ми бачимо наступне завдання. Два учні працюють біля дошки і за
це отримують оцінку.
Нехай власна швидкість катера х км\год, тоді за течією річки його
швидкість – ( х + 3) км\ год відстань 5км він пройде за год, а проти
течії – (х-3) км \ год відстань 12 км за - . За умовою задачі на весь шлях він затрачає стільки часу. Скільки на 18 км по озеру. Складаємо рівняння:
. = .
: х 3; х ; х
4
№541
Розв’язавши дане рівняння, отримаємо, Що власна швидкість катера 27 км\годВідповідь: власна швидкість катера 27 км\год.
- Фізкультхвилинка Ми з вами вже відкрили три дива Української архітектурної спадщини.Що ж, мабуть, прийшла пора Трохи відпочити. Хочу я на фізхвилинку Всіх вас запросити. Раз — підняли руки вгору, Два — схилились всі додолу. Руки — в боки! Скік-скік-скоки! Нахилились. Повернулись, Один одному всміхнулись.Всі тихенько сіли й знов до праці приступили.
Розв’язати задачу, яка з’являється на екрані мультимедійної дошки.
Із села А в село В, відстань між якими дорівнює 30 км, вершник проскакав із певною швидкістю, а повертався зі швидкістю на 3 км\год більшоюі витратив на 30 хв менше, ніж на шлях з села А в село В. Знайдіть початкову швидкість вершника.Розв’язання: нехай х км\ год початкова швидкість вершника. 30\хгод – його час руху з села А в село В. (х + 3) км\год – швидкість вершника з села В в село А. 30\(х+3)год – це час руху вершника з села В в село А. Різниця в часі
30хв або години. Складаємо рівняння.
;;;
ОДЗ: х ; х; не задовольняє умову задачі.
: Початкова швидкість вершника 12 км\год
Бачимо відповідь до нашої задачі.
5
- Робота біля дошки.
Національний історико-архітектурний заповідник "Кам'янець" Місто Кам’янець-Подільський
Кам'янець-Подільський – місто, що зберегло дух середніх віків. Тут Ви побачите одну з найбільших оборонних споруд України, фотецю, що займає провідне місце у світовій історії оборонного зодчества. Літопис приписує будівництво кам'яної фортеці литовським князям Корятовичам, які правили князівством у 60-90-х рр. XIV cт. Високий скелястий берег р. Смотрич, живописний краєвид, величезні вежі з таємничими латинськими надписами...
Старе місто функціонує як унікальний містобудівний комплекс площею 121 га, відокремлений від решти районів міста глибоким каньйоном р. Смотрич.
А зараз трохи попрацюємо усно.
- Робота над тестами.1) Виберіть квадратний тричлен коренем якого є числа – 2; 7
• -5х-14 б)
2) Укажіть біквадратне рівняння
• а) - -х = 0 б) -2=0
• 3) Розв'яжіть рівняння -х=0
• а) 0; б) 0; 2
- робота в групах ( клас поділено на три групи за рядами) кожна група отримує завдання і відшукує корені рівняння на зображеннях, таким чином відкриваємо для себе наступне диво Української архітектури)
6
Група 1 Національний дендрологічний парк "Софіївка" (Місто Умань
Розвязкамии рівняння є числа
(9; - 1)
Уманський парк "Софіївка" є шедевром і зразком світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX сторіч.
7
1 групаРозв’яжіть рівняння:
2 групаРозв’яжіть рівняння:
33 група
Розв’яжіть рівняння:
Національний дендрологічний парк „Софіївка" є одним з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва кінця ХVІІІ — першої половини ХІХ ст.
Група 2. Софія Київська (Місто Київ)
Коренем рівняння є
Софія Київська – вважається що його побудовано на честь перемоги Ярослава Мудрого над печенігами, інша версія – собор заклав Київський князь Володимир Великий. Назва собору походить від грецького слова «Софія» - що означає «мудрість»
Софійський собор - всесвітньо відома пам'ятка архітектури і монументального живопису ХI століття. Дивне відчуття охоплює кожного, хто переступає поріг славетної Софії Київської. Десь поза стінами залишається гомінливе сьогодення, віки розступаються, і постає далеке минуле...
Заснування собору згадується в літописах як під 1017 р., так і під 1037 р. Будівничим Cв. Софії літописці називають великого київського князя Ярослава Мудрого. Джерела свідчать, що в цій справі Ярослав завершив починання свого батька Володимира - хрестителя Русі. Присвячений Премудрості Божій, собор, за задумом творців, мав утверджувати на Русі християнство.
Група 3. Херсонес Таврійський (Місто Севастополь)
Відповідь:-
8
Це місто-держава мало довге життя - майже дві тисячі років - і його історія є частиною історії Древньої Греції, Древнього Риму та Візантії...
Місто Херсонес було засноване древньогрецькими колоністами більше ніж 2500 тисячі років тому на південному заході Криму. Нині його руїни - одна з найвизначніших пам'яток Севастополя.
Околиці міста були заселені різноманітними племенами, мирними та ворожими, а в середні віки, коли Херсонес набуває статусу християнської столиці півострова, навколо нього з'являється безліч монастирів та скитів, а також знамениті печерні міста. В кінці XIV століття навала кочівників поклала кінець існуванню міста, а його руїни поховала земля.
Подорожуючи ми з вами відкрили 6 архітектурних спадщин України. З останньою ми познайомимось Розв’язавши рівняння, які ми бачимо на екрані. (учні виконують завдання самостійно, хто виконав першим коментує рівняння.)
1. .
: Х = 82.
Відповідь: х = 1
Національний заповідник-острів "Хортиця"(Місто Запоріжжя)
Острів "Хортиця" є найбільшим островом на Дніпрі, унікальність якого в рідкісному поєднанні на одній території різноманітних природних комплексів – цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності, рідкісних та зникаючих видів рослин, пам’яток геології... Весь острів з 1993р. є Національним заповідником.
Географічне нагромадження скель, печер, гротів, окремих валунів, представляють гірський зразок ландшафтних зон України. Найпомітніші вершини
9
мають свої імена, історія яких тісно пов’язана із періодом козаччини. Зокрема, скеля Вища Голова, Думна скеля, Совутина, Чорна, Середня Голова.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
- Рефлексійна бесідаНа аркуші паперу, що знаходиться на партах учні повинні намалювати геометричну фігуру на тому місці, що відображає розуміння матеріалу
Нічого не розумію
Усе розумію
Потрібна допомога.
- Вправа «закінчи речення»- 1. Ми сьогодні повторили…- 2. Ми виконували…….- 3. Ми сьогодні дізналися…..- 4. Найбільше зацікавило……
V. Домашнє завдання.
1. Записати найбільше математичних термінів, які починаються з літер слова РІВНЯННЯ 2. Виконати № 542.
10