5
План уроку Дата проведення __________ група __________ Тема уроку: Витрати виробництва і собівартість продукції Мета уроку: Визначити поняття витрати виробництва і собівартість продукції ; охарактеризувати поточні та довгострокові витрати . Розвивати вміння розраховувати витрати виробництва та визначати собівартість продукції . Підсилювати інтерес до вивчення економічної науки. Тип уроку: комбінований. Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, робота з підручником, робота зі схемами, симуляційна гра. Основні терміни і поняття: витрати виробництва, собівартість продукції, ефективність виробництва, ціна. Міжпредметні зв’язки: математика, технології, географія. Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства»; роздатковий матеріал: «Ціни матеріалів», «Розрахунок собівартості продукції» , комплекти матеріалів – для кожної групи. Хід уроку Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх. Перевірка вивченого матеріалу. Опитування: дайте визначення підприємництва; назвіть види підприємницької діяльності ; розкрийте їх зміст; які види підприємницької діяльності, на вашу думку, є найбільш перспективними в нашому регіоні? Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та формування мети уроку. Актуалізація опорних знань. Евристична бесіда за планом: Що таке виробництво? Що таке товар? Яка основна мета підприємницької діяльності? Від чого залежить прибуток підприємства? Як встановлюється ціна на товар?

Sobivartist tsina

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Sobivartist tsina

План уроку

Дата проведення __________ група __________

Тема уроку: Витрати виробництва і собівартість продукції

Мета уроку: Визначити поняття витрати виробництва і собівартість

продукції; охарактеризувати поточні та довгострокові витрати. Розвивати вміння розраховувати витрати виробництва та

визначати собівартість продукції. Підсилювати інтерес до вивчення економічної науки.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, робота з

підручником, робота зі схемами, симуляційна гра.

Основні терміни і поняття: витрати виробництва, собівартість продукції,

ефективність виробництва, ціна.

Міжпредметні зв’язки: математика, технології, географія.

Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства»; роздатковий матеріал: «Ціни матеріалів», «Розрахунок

собівартості продукції», комплекти матеріалів – для кожної групи.

Хід уроку

Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх.

Перевірка вивченого матеріалу.

Опитування: дайте визначення підприємництва;

назвіть види підприємницької діяльності; розкрийте їх зміст;

які види підприємницької діяльності, на вашу думку, є найбільш перспективними в нашому регіоні?

Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та формування мети уроку.

Актуалізація опорних знань. Евристична бесіда за планом: Що таке виробництво? Що таке товар?

Яка основна мета підприємницької діяльності? Від чого залежить прибуток підприємства?

Як встановлюється ціна на товар?

Page 2: Sobivartist tsina

Вивчення нового матеріалу. Теоретична база (робота з підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,

«Економіка підприємства».

Витрати – обсяг спожитих виробничих факторів (матеріальних, фінансових, трудових ресурсів), необхідних для здійснення

підприємством господарської діяльності, направленої на отримання прибутку та максимізацію добробуту власника у грошовому вираженні.

Довгострокові (інвестиційні) –

пов’язані з вирішенням

стратегічних задач: будівництво, реконструкція чи

придбання нових виробничих приміщень;

придбання машин, обладнання;

придбання нематеріальних активів, що обслуговують

виробничо-збутові процеси.

Поточні витрати – пов’язані з

вирішенням тактичних задач: закупівля сировини та

матеріалів; їх транспортування та

зберігання; обслуговування

матеріально-технічної бази; утримання персоналу.

Ціна- це грошова сума, що сплачується за конкретний товар.

Класифікація цін за різними критеріями.

залежно від розмірів купівлі-продажу товарів:

- біржові ціни (ціни на товари,

що реалізуються у порядку біржової торгівлі);

- внутрішньофірмові трансфертні

ціни (застосовуються при обміні товарами і послугами у межах

міжнародних монополій);

- роздрібні ціни (ціни для населення у магазинах тощо);

г) ціни виробництва (оптові ціни)

ціни за способом формування: - конкурентні (ціни, що

формуються в умовах вільної конкуренції, тобто під

впливом співвідношення попиту і пропозиції);

- монопольні ціни (ціни, що

формуються в умовах відсутності вільної конкренції,

як правило, встановлюються монополістами на рівні,

вищому, ніж ціни виробництва);

в) регульовані ціни (ціни, що регулюються державою)

Собівартість продукції – грошове вираження витрат на

виробництво та реалізацію продукції.

Page 3: Sobivartist tsina

Практичне застосування знань.

Симуляційна економічна гра «Іграшки»

Хід гри:

I. Підготовчий етап. Учні розділяються на групи. Кожна з них буде фірмою,

яка діє на ринку іграшок. Завданням фірми є вироблення прототипу нової, привабливої іграшки і її презентація потенціальним клієнтам, які висловлюють попит щодо неї. Групи отримують роздатковий матеріал № 1 „Ціни матеріалів”,

а також комплекти матеріалів. Завданням груп є вироблення іграшки з наявних матеріалів. Використання матеріалів для продукції потягне за собою чітко

визначені витрати. Ціни матеріалів наведені в таблиці. Учні ознайомлюються з ними і вирішують, які саме матеріали використають. Скажи, що групи

вироблятимуть прототип протягом 20 хвилин. Потім продукт кожної групи буде продано за 5 гривень – це ціна іграшки, однакова для всіх груп. Потрібно так

розрахувати собівартість продукції, щоб фірма могла досягти максимального прибутку, а одночасно запропонувати такий продукт, який здобуде визнання

клієнтів. Групи отримують підручний матеріал № 2 «Розрахунок собівартості продукції» і записують у таблиці витрати використання окремих матеріалів.

II. Робота в групах. Кожна група виготовляє свою продукцію. Учні приймають рішення, що виробляти, які матеріали використати, як мінімізувати собівартість

продукції. Вони також вирішують, хто і яким чином презентуватиме іграшку перед усіма.

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Узагальнюється зроблене на уроці, виставляються оцінки.

Інформація-інструктаж домашнього завдання. Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов,

«Економіка підприємства» - ст. 263 - 266

Page 4: Sobivartist tsina

План уроку Дата проведення __________ група __________

Тема уроку: Доход, прибуток і рентабельність підприємства

Мета уроку: Розкрити зміст понять доход, прибуток, рентабельність.

Розвивати вміння розраховувати доход чи збиток підприємства. Виховувати почуття відповідальності при прийнятті рішень.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди,

робота з підручником, робота зі схемами, симуляційна гра.

Основні терміни і поняття: доход, прибуток підприємства,

максимізація прибутку, рентабельність.

Міжпредметні зв’язки: математика, географія, основи правових знань.

Наочність: підручник - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства»; прототипи продуктів; схеми «Прибуток чи

збиток?» - для кожної групи; таблиця результатів гри «Іграшки».

Хід уроку Оргмомент. Привітання, визначення відсутніх.

Актуалізація опорних знань. Обговорюються питання:

Яка основна мета підприємницької діяльності?

До яких заходів вдалися б ви для збільшення прибутку?

Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та формування мети уроку.

Вивчення нового матеріалу. Теоретична база (робота з підручником) - В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства».

Доход – виручка від реалізації продукції, послуг та виконання робіт без

урахування податку на додану вартість та акцизного збору.

Прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати.

Чистий прибуток - це прибуток після сплати податків.

Рентабельність – це відносний показник прибутковості, що характеризує

ефективність господарської та фінансової діяльності підприємства.

Рентабельність = Прибуток

Собівартість×100%

Page 5: Sobivartist tsina

Практичне застосування знань. Симуляційна економічна гра «Іграшка» ( Продовження )

I. Після закінчення виробництва продукції, фірми презентують виконаний

прототип, пояснюють яким чином він працює, для чого служить. Необхідно ввести ліміт часу презентації. Потім кожен учень грає роль споживача, розпоряджається сумою 5 гривень, які може потратити на

купівлю однієї із іграшок, із тих, що презентуються. Не можна замовляти продуктів власної фірми. Викладач на дошці заповнює таблицю

«Іграшки» (підручний матеріал № 3), записуючи назви вироблених продуктів.

II. Представники фірм заповнюють формуляр «Прибуток чи збиток?» (підручний матеріал № 4) і подають звіт про очікувані доходи, повні

витрати і прибуток, який буде досягнуто після виконання замовлень, заявлених попередньо споживачами.

Після заповнення даних в таблиці на дошці оголошуються переможці гри – фірма, яка досягла найвищого прибутку.

Первинне закріплення знань. Обговорення питань:

Які види матеріалів були використані в процесі виробництва

продукції? Чому?

Які рішення повинен прийняти виробник?

Чому виробник повинен звертати особливу увагу на вибір

матеріалів, які купуватиме?

Що таке прибуток?

Чому досягнення прибутку таке важливе для виробника?

У яких умовах фірма максимізувала прибуток?

Чому деякі фірми несуть збитки?

Чому деякі фірми загалом не в стані продати свої продукти?

Що відбувається з фірмою, продукти якої ніхто не хоче купувати?

Чим ви керувались, граючи роль споживача, при прийнятті

рішення про купівлю іграшки??

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Узагальнюється зроблене на уроці, виставляються оцінки.

Інформація-інструктаж домашнього завдання. Підручник В. А. Сідун, Ю. В. Пономарьов, «Економіка підприємства» - ст. 305 – 311.