Mos u mashtroni!

  • View
    132

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Mos u mashtroni! Kini kujdes!

Text of Mos u mashtroni!

  • 1. Do t vij koha . . . 2 Tim. 4:3 Sepse do t vij koha kur njerzit nuk do ta durojn doktrinn e shndosh, por, sipas ndjeve t veta, do t mbledhin grumbull msues pr t gudulisur vesht 2 Tim. 4:4 dhe do ti largojn vesht nga e vrteta e do ti sjellin drejt prrallave. N fakt, ka ardhur!

2. Mos ju mashtron ndokush! Mat 24:3 Na thuaj, kur do t ndodhin kto gjra? Dhe cila do t jet shenja e ardhjes sate dhe e mbarimit t bots? Mat 24:4 Dhe Jezusi duke u prgjigjur u tha atyre: Ruhuni se mos ju mashtron ndokush! 3. Rreziku i madh Zbu 12:9 Kshtu dragoi i madh, gjarpri i lasht, q sht quajtur djall, edhe Satan, q mashtron gjith dheun, u hodh mbi tok; me t u hodhn edhe engjjt e tij. 4. UN nuk mund t mashtrohem! Tashm je mashtruar nse mendon q ti nuk mund t mashtrohesh! 5. 1. Doktrina e gabuar 1Gjo 4:1 Shum t dashur, mos i besoni do frym, por i vini n prov frymrat pr t ditur nse jan nga Perndia, sepse shum profet t rrem kan dal n bot. Radari frymror 6. Kan hyr tinz Jude 1:4 Sepse deprtuan ndrmjet jush disa njerz . . 2Pje 2:1 t cilt do t fusin fshehurazi herezi shkatrruese Qndrimi i sotm Si guxon ta quash z. Filan nj msues t rrem!! 7. far mendoni? N pagzim Perndia premton prmes hirit: - t fal mkatet tona - t na birsoj n Trupin e Krishtit, kishn; - t drgoj Frymn e Shenjt prdit pr t na riprtrir dhe pastruar; - dhe pr t na ringjallur n jet t prjetshme. Nga kush sht kjo? 8. Nga kush sht kjo? far jep ose sjell pagzimi? Ai vepron falje t mkateve, liron nga vdekja dhe djalli dhe u jep jet t prjetshme t gjith atyre q e besojn kt, si shpallin fjalt dhe premtimet e Perndis. Martin Luter 9. 2. Nj taktik tjetr Zbu 13:13 Edhe bnte shenja t mdha, sa q edhe zjarr bnte t zbres nga qielli mbi dhe n prani t njerzve, Zbu 13:14 dhe i mashtronte banort e dheut me an t shenjave q i ishin dhn pr t br prpara bishs, duke u thn banorve t dheut ti bjn nj figur bishs, q kishte plagn e shpats dhe u kthye n jet. 10. 3. Ulja e standardit 1Gjo 3:7 Djema, kurrkush mos ju mashtroft: ai q zbaton drejtsin sht i drejt, ashtu sikur sht i drejt ai. 1Gjo 3:8 Kush kryen mkat sht nga djalli . . . 1Gjo 3:10 Prej ksaj njihen bijt e Perndis dhe bijt e djallit; kushdo q nuk praktikon drejtsin nuk sht nga Perndia . . . 11. Mos u gnjeni 1Kor 6:9 A nuk e dini ju se t padrejtt nuk do t trashgojn mbretrin e Perndis? Mos u gnjeni: as kurvart, as idhujtart, as shkelsit e kurors, as t zhburrruarit, as homoseksualt, 1Kor 6:10 as vjedhsit, as lakmuesit, as pijanect, as prqeshsit, as grabitsit nuk do t trashgojn mbretrin e Perndis. 12. Mos u gnjeni Bota thot q homoseksualizmi sht n rregull Jan shum t ashtuquajtur t krishter q thon ashtu (p.sh . . .) Botimi i bibls s tyre Edhe organizata 13. Por mos u gnjeni Mos u gnjeni . . . .[ata] nuk do t trashgojn mbretrin e Perndis. 14. Shenjtrim = fryti i shptimit 1Pje 1:16 sepse sht shkruar: Jini t shenjt, sepse un jam i shenjt 2Ti 2:19 . . . "Le ti largohet paudhsis kushdo q prmend emrin e Krishtit". Heb 12:14 Krkoni paqe me t gjith dhe shenjtrim, pa t cilin askush nuk ka pr t par Perndin, 15. Mashtrim me fjala t kota Ef 5:5 T dini n fakt kt: asnj kurvar, ose i ndyr ose kurnac, i cili sht idhujtar, nuk ka ndonj trashgim n mbretrin e Krishtit dhe t Perndis. Ef 5:6 Askush t mos ju gnjej me fjal t kota, sepse, pr shkak t ktyre gjrave, vjen zemrimi i Perndis mbi bijt e mosbindjes. Ulje e standardit 16. Ef 5:7 Mos jini, pra, shok me ta. T ndyra - Internet? Televizor? Grupe muzikore te krishtere? Me veshje t pakta (plot me lakuriqsi) Duke knduar Shikoni jetn time, un kam pasuri, para, fam dhe femra ... Ejani tek Jezusi. Ef 5:6 Askush t mos ju gnjej me fjal t kota, 17. 4. Mashtrimi m i keq! Kur ti e mashtron vetveten! Jak 1:26 N qoft se ndokush nga ju mendon se sht fetar, edhe nuk i v fre gjuhs s vet, sigurisht ai e mashtron zemrn e vet, feja e ktij sht e kot. Facebook 18. 5. Shoqria e keqe 1Kor 15:33 Mos u gnjeni; shoqrit e kqija prishin zakonet e mira. Shprehje popullore M thuaj me k rri, t t them se cili je. 19. 6. Ligji i korrjes Gal 6:7 Mos u gnjeni: Perndia nuk vihet dot n loj, sepse t mbjell njeriu, at edhe do t korr. Gal 6:8 Sepse ai q mbjell pr mish t tij, do t korr nga mishi i tij prishje, por ai q mbjell pr Frym, do t korr nga Fryma jet t prjetshme. 20. Prfundim Ora e fundit Mos u gnjeni Q t rriten kishat msimi mos u gnjeniduhet t filloj me MUA. 21.