16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 4 Arif Tarikh : 14 Ogos 2012 Bidang : Menggambar Tajuk : Ikan Teknik : Mozek Masa : 9:50am 10:50am (60 Minit) Objektif P&P : Pada akhir pembelajaran murid dapat : (i) Memilih bahan, bentuk dan warna mozek yang sesuai untuk menghasilkan mozek kapal laut. (ii) Membuat gambar ikan dengan teknik mozek dengan betul. (iii) Menghargai hasil kerja yang telah dilakukan. 1

Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran :      Pendidikan Seni Visual

Tahun :      4 Arif

Tarikh :      14 Ogos 2012

Bidang :      Menggambar

Tajuk :      Ikan

Teknik : Mozek

Masa :      9:50am – 10:50am (60 Minit)

Objektif P&P :      Pada akhir pembelajaran murid dapat :

(i) Memilih bahan, bentuk dan warna mozek yang sesuai untuk menghasilkan mozek kapal

laut.

(ii) Membuat gambar ikan dengan teknik mozek dengan betul.

(iii) Menghargai hasil kerja yang telah dilakukan.

1

Page 2: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Pengetahuan Sedia Ada :

i. Murid telah sedia ada mengetahui jenis-jenis ikan.

ii. Murid telah mempelajari teknik mozek.

iii. Murid telah mempelajari kemahiran membentuk,menampal, menyusun dan memadankan warna.

Penerapan Nilai :

i. Menghargai makhluk ciptaan Tuhan.

ii. Kekemasan dan ketekunan dalam mengaplikasikan unsur seni.

iii. Berfikir secara kritis dan kreatif.

Kemahiran Berfikir Kritis Dan Kreatif :

i. Dapat membentuk, menyusun dan menampal dengan kemas.

ii. Dapat menggunakan pelbagai warna dan bentuk mozek untuk menghasilkan kapal laut.

Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, pensel, kertas pelbagai warna, gam dan gunting.

Alat Bantu Mengajar :

i. gambar jenis-jenis ikan melalui tayangan power point.

ii. Carta langkah menghasilkan gambar ikan menggunakan teknik mozek.

iii. Hasil gambar kapal laut menggunakan teknik mozek dan pelbagai produk lain. 

2

Page 3: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan / Strategi

Pembelajaran

Set Induksi

(5 minit)

Guru membuat rangsangan

pelajaran untuk menarik minat

murid agar memberikan

penumpuan terhadap P&P.

Soal-jawab :

a) Apakah gambar yang

sedang ditayangkan ?

b) Dimana pernah kamu

melihatnya?

c) Apakah fungsinya

kepada manusia?

Jawapan :

a) Gambar jenis-jenis

ikan.

b) Di pasar ikan, di

dalam aquarium dan

ketika memancing.

c) Ikan merupakan

makanan yang

membekalkan sumber

(i) Guru menunjukkan

pelbagai gambar ikan

melalui slaid power point.

(ii) Guru menyoal murid

secara rawak.

(iii) Murid bangun dan

menjawab soalan guru.

Teori Kontekstual

BBM : LCD, projector,

slaid jenis-jenis ikan

3

Page 4: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

protein kepada tubuh.

Langkah 1

(5 minit)

1. Pengenalan kepada teknik

mozek.

2. Alat dan Bahan

3. Menentukan gambar lakaran

bagi ciri-ciri seekor ikan

1. Guru memperkenalkan

teknik mozek sebagai tajuk

pelajaran pada hari ini.

a) Guru menunjukkan

hasil menggambar

ikan menggunakan

teknik mozek.

b) Memberi kefahaman

kepada murid tentang

teknik mozek yang

betul.

a) Guru menunjukkan alat

dan bahan yang

diperlukan dalam

teknik mozek seperti

kertas lukisan, kertas

warna, pensil,

pembaris, gam dan

gunting

2. Murid di bimbing untuk

BBM

Slaid power point, LCD,

projector dan

Hasil karya yang telah

siap.

Teori Kecerdasan

Pelbagai

Visual Ruang

Nilai

Ketekunan

Kesabaran

Teliti bekerjasama

.

4

Page 5: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Rupa ikan

Sirip

Ekor

melukis ikan.

Langkah 2

(15 minit)

1. Penerangan langkah –

langkah dalam

menghasilkan lakaran ikan

menggunakan teknik mozek.

Murid memulakan aktiviti

menggambar menggunakan

teknik mozek dengan

bimbingan guru.

i) guru melukis gambar

ikan menggunakan

pensil di atas sekeping

kertas lukisan

ii) Guru menunjukkan langkah

Teori Kecerdasan

Pelbagai

Visual Ruang

Belajar cara

Belajar

Nilai

Tekun

Teliti

Kerjasama

Sabar

5

Page 6: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

2. Memberi kefahaman kepada

murid tentang cara

memotong kertas warna

dengan anggaran ukuran

1cm x 1cm.

2 iaitu cara memotong

kertas warna.

6

Page 7: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

iii) Murid memahami cara

memotong kertas

warna.

iv) menampal ikan

menggunakan teknik

mozek.

7

Page 8: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Langkah 3

(10 minit)

Memberi kefahaman kepada murid

tentang menampal potongan kertas

warna pada badan ikan

menggunakan teknik mozek yang

betul.

Guru menunjukkan langkah 3

iaitu cara menampal dan

menyusun kertas warna yang

telah dipotong tadi.

8

Page 9: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Murid memahami cara menampal

dan menyusun kertas warna pada

badan ikan.

Langkah 4

(15 minit)

Mengaplikasikan prinsip

menggambar menggunakan teknik

mozek.

Guru menunjukkan langkah 4 dan

5.

Teori Pembelajaran

Masteri

Nilai

Sabar

Prihatin

Kesungguhan

9

Page 10: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

10

Page 11: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

Guru menekankan kehalusan

kerja dan kesesuaian

penggunaan warna.

Penilaian

(5 minit)

Guru mengambil kerja murid yang

telah siap secara rawak dan

dipamerkan di hadapan kelas.

Murid diminta membuat kritikan.

Penambahbaikan / Pemulihan

Guru menyoal murid :

1. Apakah komen kamu

terhadap hasil karya ini?

2. Apakah yang patut

dilakukan untuk

menghasilkan gambar

menggunakan corak

mozek agar ia kemas dan

menarik ?

11

Page 12: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

3.

Penutup

(5 minit)

Merumus P&P Guru merumus hasil karya

menggunakan teknik mozek.

12

Page 13: Rancangan pengajaran harian bidang menggambar

SUMBER RUJUKAN:

Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni

Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.

Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah

Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.

Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega

Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.

13