View
213
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
materiale
Citation preview
Ministerul Educaţiei al Republicii MoldovaLiceul Teoretic ,,Ion Creangă” Cahul
Catedra Disciplini educative
Proiect didactic la educaţia plasticăTema Materiale,tehnici şi instrumente de lucru
Elaborat: Cojocaru Ina, profesor de arte plastice, grad didactic doi
Cahul, 2014
PROIECT DIDACTIC
Data:______________Profesor: Cojocaru InaClasa: 6-a,,A,B,C”; 5-a,,A,B,C”Disciplina:Educaţie plastică
Tema plastica: 1.Materiale si instrumente de artăSubiectul:Impresii din vacanţă; Pătratul galbenTipul lectiei: de priceperi şi deprinderiTimpul:45min.Competenţa specific: Cunoaşterea şi utilizarea diverselor materiale, tehnici şi instrumente de artă.
Subcompetenţa:1.1. Utilizarea materialelor, tehnicilor şi instrumentelor de lucru adecvate contextului plastic. 1.2. Exprimarea plastic a propriilor idei şi sentimente în materiale şi tehnici specifice graficii, picturii şi sculpturii.
Obiective operaţionale:Cognitive: O1 Să identifice materialele şi instrumentele de artă din lucrări plastic şi mediul înconjurătorO2 Să cunoască consecutivitatea procesului creativPsihomotorii: O3 Să realizeze o compoziţie utilizând materialele şi instrumentele plasticeAfective: O4Să manifeste ineres pentru frumos O5 Să analizeze/ autoanalizeze lucrările proprii şi ale colegilor conform criteriilor expuseResurse metodologice: Strategie didactica: deductiv-algoritmica Metode şi procedee:demonstraţia, explicaţia, observaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia,
activitatea Independentă.
Forme de organizare:frontală, individuală.
Scenariul didactic
Etapele
lectiei
OB
Op.
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
DOZARE/
minute
Metode
Mijloace
Forme de organizareŞi evaluare
Evocarea O5
O1
1.Momentul organizatoric.2. Salutul. Apelul3.Captarea atenţiei.Recit elevilor poezia:Sunt elev şi-mi place tare.Frumosul ce mă-nconjoară.Să devin eu pictoriţăAm nevoie de-o foiţă.Să devin un pictor mare,Am nevoie de culoare,De vopsele felurite Şi creioane ascuţite,Cariocă,acoarele,Pensule şi radiere.Pe masă se află o lădiţă cu material şi instrumente în arta plastic.
Îşi pregătesc instrumentele şi materialele de lucru.
Sunt atenti.Ascultând poezia observă dacă au toate materialele pe bancă.
Câte un elev trece şi îşi allege un material sau instrument şi recunoaşte
2
5
conversatie
recitare
Joc didactic ,,Priveşte,
Manualul de
ed.plastica
Material şi instrumente plastice
Frontală
individuală
La tablă afişează lucrări realizate în diferite material.
lucrarea de la tablă unde a fost utilizat.
allege, demonstreză”
Lucrări artistico- plastice
Realizarea sensului
O2
1.Anuntarea temei şi a obiectivelor operationale Conduc o discutie cu elevii referitor cu ce materiale şi instrumente vom lucra la orele de ed.plastică.Le explic procedeele de obtinere a hirtiei , din ce se fabrica creioanele şi din ce sunt compuse vopselele de apa.Instrumentele care sunt folosite la activităţile plastice:pensulele-variaţia lor.Paleta se foloseste la amestecarea culorilor.Penita,stiloul-cu ajutorul lor se traseaza liniile subtiri,punctele,hasuriEbosuarul,spatula se folosesc mai mult la modelare pentru scobire,taere,netezire.
Asculta cu atentie si recepţionează obiectivele operaţionale ale lecţiei
5Dialogul dirijat
Explicarea
Demonstrarea
Realizarea sensului
O5
O3
2.Conducerea si dirijarea activitatii practice Motto:,,Vreau să te citesc în creaţia ta, nu în materialele fără folos pe care le posezi şi din care îţi faci o glorie deşartă!”(Antoine de Saint –Exupery)
Realizeaza imaginea unui măr,utilizând diferite materiale.albastra.Compara efectul.Supraveghez lucrul elevilor,dau indicatii de lucru unde este cazul.
Descifrează motto-ul propus aducând argument.
Elevii vor realiza lucrarea utilizînd diferite material şi instrumente de lucru.Se confirma sfaturilor primite
3Analizarea
Lucrul practic
Material şi
instrumente de artă
Individuală
Observare sistematica
Reflecţia O1
1.Realizarea feed-back-ului Care sunt materialele necesare pentru desfăşurarea lecţiei de ed. plastică?Cum şi din ce se obţine hârtia?
Răspund activ la întrebările profesoarei.
2 generalizareadialogul dirijat
frontală
Reflecţia
O4
Din ce se fabrică creioanele?Din ce sint compuse vopselele de apa?Ce instrumente folosim la activitatile plastice?2. Expoziţia tinerilor talenteScot in fata clasei elevi care au realizat cele mai reusite lucrari si citiva cu desene mai putin reusite. Solicit elevii sa-si analizeze citeva dintre lucrari. Apreciez lucrarile mai putin bine realizate cu accent pe partile bune ale acestora pentru a-i incuraja.
Elevii se autoevaluează şi evaluează lucrările colegilor
3 Analizarea compararea
individuală
Recommended